Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Neznámý starý lampáč......?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 25]

Téma: Neznámý starý lampáč......?

Prosím, nevíte někdo co je to za lampový zesilovač?

https://hordek.rajce.idnes.cz/Lampac



Děkuji za info.

(upravil rvx73 7. 4. 2019 11:13)

Re: Neznámý starý lampáč......?

tipoval bych koncovej díl nějakýho autorádia Tesla ... ehm, tak autorádio to asi nebude, ale bude to něco, kde konec má samostatné šasi. Gramorádio, televize?

edit: tak už bych to asi měl - http://www.radiohistoria.cz/oldradio/ma … id/0003260

(upravil Hordek 7. 4. 2019 11:42)

Re: Neznámý starý lampáč......?

Díky moc. Zkusím, co by se stím dalo udělat. Žárovka svítí, lampy topí, víc zatím nevím. Musím pohledat schéma.

Re: Neznámý starý lampáč......?

A kdyz tomu das hezkou krabicku, muzes to dat do police a mozna i pouzivat..
https://i.pinimg.com/originals/6d/f5/34/6df534cb6be85552b1a797b0a4669ce6.jpg
https://www.radiomuseum.org/images/tubeenvdiag_klein/gc521511typ.schalt._1.png

Re: Neznámý starý lampáč......?

Tak to zatím dávám k ledu, neb schéma se mi najít nepodařilo a v elektronkách se neorientuji. Ještě se poptám kde se dá.

(upravil rvx73 7. 4. 2019 17:31)

Re: Neznámý starý lampáč......?

Hordek: kdybys to chtěl koupit jako komplet gramec, tak by to za rozumný peníz nějaký smysl mělo. Ale jenom vybrakovanej zesík ...
Navíc to osazení - 2XEF22, EBL21 - to není žádnej šlágr, spíš poválečná nouzovka.

Jinak samotnej ten zesilovač má označení AZG2

Re: Neznámý starý lampáč......?

Tak žádný iluze si nedělám. Přemýšlím co s tím. Je mi líto to vyhodit. Uvidim, čas ukáže. Dík za info.

Re: Neznámý starý lampáč......?

Vyhodit urcite nie. To by bola velka skoda. Urcite sa ho niekto ujme kto sa v lampach vyzna, prinajhorsom si po to pridem, ked budem mat cestu (ak teda je ponukany na predaj).
Aj ked len EBL21 a EF22 ale hrat by to mohlo zaujimavo, hlavne v spojeni s gitarou smile

Re: Neznámý starý lampáč......?

jo, tak pro kitaru by ty selektody mohly být zajímavé

Re: Neznámý starý lampáč......?

Zaujímavo...
Ono by bolo lepšie, keby to hralo PRESNE (správne)
Zas - nič voči nostalgii smile
Sám ju ešte stále tak trocha mám

(upravil rvx73 7. 4. 2019 20:20)

Re: Neznámý starý lampáč......?

wimshurst: pár GCček ještě doma mám. Už mě párkrát svrběly ruce, udělat z nich čistě "géčkovej" zesík, třeba pro sluchátka. Ale pak si zase říkám, jestli to není škoda - kdyby se hodily na nějakou opravu

Re: Neznámý starý lampáč......?

rvx: pokud bys potřeboval nějaké germania, mám jich celý pytlík smile

Web

Re: Neznámý starý lampáč......?

pzwak: tak pokud bys měl párované komplementární dvojice koncových GCček, ideálně v provedení "K" (hranaté pouzdro), tak bych měl o pár kousků zájem.

Re: Neznámý starý lampáč......?

To schémátko konce s GC je dost popletené! (T1 je přemostěnej C2?).

Re: Neznámý starý lampáč......?

rvx73 - dneska jedu do "externího skladu", tak se kouknu, nějaké "K" tam byly, ale určitě nebudou párované, to bys musel sám. Max bych mohl párovat na betu. Dám vědět, co najdu. Převážně mám řadu 1xxNU7x a řadu OC7x, u těch GC5xx si nejsem jistý komplementáry.

Web

Re: Neznámý starý lampáč......?

pzwak: párování na betu by určo stačilo, jde o to aby to nebyl každý pes jiná ves. 1xxNU7x mám dost, z 0C je pro mě zajímavá akorát 0C170, ty rády odcházeji při nešetrném zacházení - stačí přepólovat poměrně malým napětím je vymalováno

Re: Neznámý starý lampáč......?

Ja si to zapojeni nejak v mlze pamatuju, neni to zadny zazrak.
Ten kondik 500 mikro, ma jit tusim na zem, jako filtr napajeni.
Co se tyce toho odporu na vstupu napajeni, tam se z oblibou davaly zarovky.
Pro max. vykon pri napajeni kolem 15V, se davala zarovka 24V 21W, ale v pohode stacila 24V 10W.
Timto zapojenim, se dynamika udelala takova mekci a elektronkova.
Ale v dnesni dobe, se to same, bez nutnosti pouzivat Ge technologii /trandy z one doby nejsou vecne/ zejmena kdyz lezi v supliku a nezahorely se lety provozu.
Dnes cokoli, treba vytazene z TV, nahradi lampac, nebo onen Ge zazrak, uplne stejne.
To same lze ziskat v lepsi kvalite, treba z PAM 8610, nebo jeste lepe z PAM 8406, ktery lze prepnout jak na "D", tak na AB.
Zarovka predrazena v napajeni vhodne zvolena, podle napeti a zateze, udela tomu ono mekci elektronkove cosi.

(upravil rvx73 9. 4. 2019 19:22)

Re: Neznámý starý lampáč......?

wimshurst: tak jasně že nemá cenu něco podobného stavět pro užitné vlastnosti. Spíš jen tak, pro zábavu ...

Pamatuju se, když mi bylo asi 14, že jsem obdobný zesilovač použil v rádiu vlastní konstrukce. Tenkrát to ale nedopadlo moc dobře. Po elektrické stránce bylo vše ok, ale můj vlastnoruční návrh plošňáku jaksi nerespektoval existenci zemních smyček (o kterých jsem tehdá neměl ánunk), takže když jsem naladil nějakou silnější stanici, tak se to spolehlivě rozkmitalo. Vůbec jsem tenkrát netušil, jak je to možné. Takže výtvor po několika marných pokusech o umravnění putoval do košic (kam ho později následovala ještě pěkná řádka mých výrobků smile

Re: Neznámý starý lampáč......?

Já bych řekl, že ten kondenzátor je bootstrap vazba do spojnice těch odporů a kolektor T 1 přímo na napájení.

(upravil rvx73 10. 4. 2019 17:20)

Re: Neznámý starý lampáč......?

Bobeš: jj, to bys řekl dobře. Akorát je to součástka navíc - já jsem používal zapojení, kde byl reprák zároveň součástí budiče, takže jako bootstrapovej kondenzátor fungoval ten výstupní kýbl. No a při těch malejch výkonech (napájení 9-12V) těch pár miliampér stejnosměrnýho proudu, co teklo cívkou reproduktoru, nijak zásadně nevadilo.

něco na tento způsob. https://i.pinimg.com/originals/41/ed/51 … 46b7e5.gif

Příspěvky [1 až 20 z 25]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Neznámý starý lampáč......?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£