Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » dual mono vs spoločný stereo zdroj

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 37]

Téma: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Ahoj, všimol som si že v DPA sa často použivaju dva toroidy, aké to má výhody? jedná sa len o presluchy medzi kanálmi alebo aj z iného dôvodu? Nebolo by lepšie použit jedno väčšie trafo čo ma osobitné vinutia pre každý kanál ako dva separátne transformátory? pretože väčšie trafo je ľahšie ako dve malé a je schopné dodať väčší špičkový prúd tým že má väčšie jadro, a k presluhom spôsobenym spoločným jadrom musí dochádzať len pri veľmi silnom vybudení od zvlnenia zdroja, alebo sa to prejavuje aj pri nízkych výkonoch? a ako veľmi? meral to niekto?

Ako sú v DPA vyriešené zeme ak sú použité dva transformátory? zem ľavého aj pravého kanálu sú v krabici absolútne oddelené od seba alebo sa ich zeme niekde spájajú? Kovová krabica je ukostrená alebo jedná sa o 2. triedu a gnd je na krabici? v prípade že je krabica ukostrená, je kostra spojená so zemou zosilňovačov?

Skúšal už niekto z Vás na napájanie DPA použiť spínaný zdroj? napr. niečo takéto alebo im podobné:

https://www.ebay.com/itm/1000W-50V-LLC- … SwHghcmE5Z

(upravil Otas 8. 4. 2019 17:35)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Trochu zkusím podnítit diskusi, necítím se ale být odborníkem.
Začnu od konce. I toroid má pořádnou hmotnost a zesilovač kolem 1 kW se pod 13 kg těžko dostává. Zatímco zesilovače se spínaným zdrojem se vejdou pod 6 kg při výkonu 1,8 kW ve třídě H (mám QSC PLX1804) a to je dosti znát. Z této stránky takovéto kombinaci strašně fandím.
U samostatných spínaných zdrojů to není tak jednoduché. Nominál výkonu zmáknou krátkodobě a když jsem si dopisoval s Číňany kolem zdroje 3,6 kW (nejsem trochař smile), tak z nich vylezlo, že maximální kapacita kondů výstupu je omezena na cca 5 mF.
U DPA nevím, zřejmě je motivací skutečně požadavek na přeslechy. A také se dají zapnout postupně - 500W toroid s navěšenými kondy vyrazí 16A jistič vcelku spolehlivě, pokud nemá omezení. Nemyslím si, že je to proto, aby byla spolehlivost dohrání při selhání jednoho kanálu. Možná je i elegantnější ta dvě trafa do krabice umístnit smile. Ale to někdo upřesní.
Zapojení země DPA určitě pořeší lidé se zkušenostmi z těchto zapojení.
V Tenglerovi RTG802/600 je použito trafo se samostatnými vinutími, pro každý kanál jak pro výkonovou část (2*600W/4 sinus), tak zvlášť i 2*cca 20V pro napájení OZ vstupu. Využívá se toho ve vtipném zapojení, kde jsou všechny výkonové trandy mosfet spojeny kovovým pouzdrem s kostrou. Mazec je samozřejmě možné zapojení do můstku, raději jsem příliš nepátral, jak to hoši udělali. Ale vím, že je zem spojena vícekrát, než je třeba a jeden kanál má horší odstup. Nicméně více vinutí na zakázkovém trafu je podle mne lepší řešení. On dobře stavěný toroid snese dost přetížení, docela jsem zíral, když jsem z trafa cca 500 W (stařičký RTG M400) získal 2*340 W sinus po několik minut.

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

U výkonových toroidů je jeden problém, neslučuje se moc velký výkon s nízkou hlučností. Zatímco většina výrobců už dnes dokáže v pohodě vyrobit trafo někde kolem 300-400VA s poměrně nízkou hlučností i v zátěži, trafo 800VA aby bylo současně naproto tiché nedokáže naopak skoro nikdo.
Ten LLC mě samotného zajímá a dlouho se na to chystám, ještě jsem se k tomu ale nedostal.

Jinak zemění je asi nejsložitější disciplína v zesilovači, udělat to tak, aby nevznikaly zemní smyčky, současně zesilovač nevisel v luftu, nekmital a měĺ slušné odstupy, to je asi ta nejtěžší disciplína.

(upravil danhard 8. 4. 2019 19:15)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

A proč Vám vadí nějaké přeslechy ?
Víte jaké byly přeslechy u gramofonových přenosek ?
A víte jaké jsou přeslechy u kazeťáku ? U páskových magičů jsou zase přeslechy ze sousedních stop.
A víte jaký je prostorový přeslech u reprobeden ?

ps. Samozřejmě taková konstrukce má význam u takových konstrukcí, kde je každý koncový stupeň na jedné straně skříně smile Takový konstruktér taky použije dva toroidy, aby to bylo fest oddělené, to je prý to nejlepší. Atd. atd. všechno je podřízené té nejvyšší mágii smile

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Otas s tym spickovym vykonom LLC som oboznameny, preto som aj poslal odkaz na 1kW verziu co by pre 2x100-200W zosilnovac malo stacit v pohode. S nizsou filtracnou kapacitou to je zaujimave, mozno to obmedzenie bude dane aj samotnymi diodami v zdroji aby ich zvladli sustavne nabijat, pretoze vystup ak spravne chapem je stabilizovany a ESR kondy su nabijane niekolko tisic krat za sekundu kdezto u bezneho zdroja to je 50Hz, takze nizsia kapacita by nemala vadit.

S pretazenim toroidu mas pravdu, mam postaveny jeden hifi zosilnovac (so schvalne poddimenzovanym trafom, co na domace hifi bohate staci pre vykrytie spiciek) schopny pri merani jedneho kanalu dat 500W@4R s 500W toroidom, pri zatazeni oboch kanalov da cca 2x380W a odber zo siete je 1,6kW smile samozrejme by rychlo zhorel, povodny navrh bol len na prevadzku do 8R a normalne hifi nie PA, ale je to zaujimave coho su tie trafa kratkodobo schopne, sam som sa cudoval.

DJ_Rix s tou hlucnostou to myslis len v zatazi, ze? lebo v pokoji su aj velke toroidy celkom tiche, teda mozno som doteraz zrejme mal len stastie. V zatazi vedia vrcat poriadne smile

danhard a presne preto a z toho dovodu nerozumiem dvom toroidom napr. v takom DPA222...

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Při dual monu se omezí vznik zemních smyček

Web

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Za všechno může sugestivní reklama smile
Prostě prodávají teplou vodu, protože to jinak neumí.
A nejlepší tam zamontovat nějaké kosmické technologie smile

(upravil danhard 10. 4. 2019 10:09)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

reeb napsal:

Při dual monu se omezí vznik zemních smyček

Ano, když udělám asymetrický vstup, konce umístím každý jinam, vstupy taky každý na jiném konci krabice, pak je tam prostor na vznik zemní smyčky na signálové zemi.
Už jsem ale viděl u takových odborníků, jako je třeba PMA, že testovali v Rožnově zesilovače a reproduktorové kabely byly samostatné jednotlivé dráty, volně položenené vedle sebe, nebo taky ne.
A všichni byli spokojení smile

na slovanetu se dočtete více nesmyslů
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … ;start=418

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

No jo, neni to dobré řešení..Takže doporučuješ u konstrukce ala DPA dát raději cinchce na zadní panel k sobě a jedním kablíkem pak jít přes sít/trafo ?

Web

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Musí se to řešit komplexně už v návrhu koncáku. Je zajímavý, že kdejaká spotřebka má lepší odstupy než všechny ty DPA co se mi mihly pod rukama a to mají jedno trafo, jeden usměrňovač a kondíky pro oba kanály dohromady.

(upravil reeb 8. 4. 2019 20:21)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

jj, v DPA obvykle brumí jeden kanál

ve spoustě/většině DPA je ale to zemnění špatně. Napájecí zem je spojena přes mechaniku (takže zrušeno dual mono)+ mezizemní 10R. A co kus to originál..

Web

(upravil rvx73 8. 4. 2019 20:46)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Podle mě vychází z hlediska rozměrů a hmotnosti jedno velký trafo líp než dvě malý - zejména když chci aby byl zdroj tvrdej a mohl jsem mít "audio" sycení. Když bude mít každej kanál svůj (odrušenej) usměrňovač + filtr, tak to musí z hlediska přeslechů stačit, to mi neřikejte.
Zemní smyčky jsou samozřejmě kapitola sama pro sebe.

(upravil Wili 8. 4. 2019 20:51)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

reeb presne to prepojenie zemi som mal na mysli.

Ad spotrebka dj_rix... podla mna ma tak dobre odstupy vdaka bezpecnost. 2. triede, ziadna kostra, ziadne zemne slucky, jeden zdroj atd...

Oddelene trafa sa podla mojho osobneho nazoru z hladiska presluchov prejavia jedine pri plnom vykone, a paradoxne vtedy to je uplne jedno, vobec to nepocut kvoli kravalu co to vtedy robi.

Zaujimal by ma rozdiel v presluchoch v dB medzi spolocnym a oddelenym trafom s osobitnymi vinutiami pri nizkom vykone, napr. pri vystupe 10VRMS a napr. pri 1khz

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Spíš by mě zajímalo to propojení zemí u DPA přes mechaniku - to jako myslíš neizolovaný cinche, nebo jak to má vzniknout?
Zkouším k tomu přiložit ohmmetr a mezi zeměma na vstupech mám víc než 1Megaohm.

(upravil reeb 9. 4. 2019 7:04)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Na dps 222, 386 atd. jsou krajni montazni otvory u WAGo konektoru spojene s napajeci zemi elytu. Kdyz se pouziji kovove sroubky dojde k propojeni zemi R a L kanalu. Stara rada DPA220-880 ma taky prizemnovaci sroub na mustku diod.

Web

(upravil danhard 9. 4. 2019 8:37)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Wili napsal:

danhard a presne preto a z toho dovodu nerozumiem dvom toroidom napr. v takom DPA222...

Protože je to takové neotřelé novátorské řešení, to musí mít každý, aby to měl in smile
https://www.hifi-voice.com/images/testy … HQQF-2.jpg
ps. tady je těch síťových traf snad 7 smile
Nenechte se zblbnout stereotypy a dělejte to tak, jak Vám to přijde rozumné.

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

tak když tam dá dva toroidy z rozměrových důvodů, to ještě jde pochopit.

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

Dve trafa (nebo jedno trafo s oddělenými vinutími) má kromě DPA a PMA spousta dalších výrobců..Hypa atd.

Web

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

To ale neodpovídá doporučením smile
Electus 2007, pro slušný poslech stačí dimenzovat zdroj na 20-60% maximálního výkonu smile

Ovšem konkrétní dimenzování se mi z toho magora nepodařilo vypáčit.

(upravil rvx73 9. 4. 2019 18:37)

Re: dual mono vs spoločný stereo zdroj

danhard napsal:

To ale neodpovídá doporučením smile
Electus 2007, pro slušný poslech stačí dimenzovat zdroj na 20-60% maximálního výkonu smile

tak když chceš měkkou limitaci jako mají elektronky, tak není jiná cesta než měkkej zdroj smile

http://www.federmann.cz/index.php/amd/6 … &page=

Příspěvky [1 až 20 z 37]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » dual mono vs spoločný stereo zdroj

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£