Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Super, šikovnej! Jen to bude kapánek těžké, budou na kolečkách nebo jak to plánuješ?

Jinak co se mi nelíbí, tak opět to chybějící zadní sražení otvoru pro střed.
Jo a zadní stěnu bych zdvojil, aby zmizel přechod nátrubek/stěna. Taky to bude pevnější + i nějaké vzpěry by se ještě možná hodily.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tony, díky za upozornění. Netušil jsem že to může mít takový vliv. Sražení udělám. To není žádný problém, ještě na nich budu frézovat. Výztuhy tam samozřejmě příjdou. Je to to haraburdí co leží uvnitř smile..

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Když už se tu řeší takovéto konstrukční věci a trochu to souvisí s tím zkosením zadní hrany v otvoru pro reproduktor... Já to dělám většinou tak, že nejprve dám narážecí matice a pak to co prostor mezi nimi dovolí zaoblím. Upevňovat reproduktory přímo do dřeva pomocí vrutů jsem si už úplně odvykl a dávám vždy a všude zásadně matice (narážecí ze zadní strany ideálně, tam kde to z nějakého důvodu nelze nebo je méně vhodné tak používám šroubovací matice z přední strany. Z mé zkušenosti je lepší použít třeba i menší průměr šroubů/matic (když třeba osazení měniče nedovolí vyvrtat bezpečně díry na M5, tak klidně dát M4) než používat velké vruty. Pokud uděláš sražení dříve než dáš matice, může být komplikovanější je tam rovně natlouci a mají tendenci se na hraně zaoblení utrhnout a protáčet se (což se může někdy stát i při naražení na rovnou desku, většinou je tedy pojistím dvěma sponkami nastřelenými přes packy matice).

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Narážecí matky používáím do MDF a DTD. V té překližce  drží dobře i vruty, pokud se zvolí vhodná dimenze a předvrtá se to.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ano, drží, ale rizko že držet přestane stoupá s počtem montáží/demontáží měničů (který u DIY bývá relativně vysoký). Přecijen mi přijde lepší tomu předcházet než pak řešit protočený vrut. U PAčka dávám na matice už i gumové nožky poté co mi dvě vytrhly vruty z překližky.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ondro to musí být všechno napoprvé perfektní smile Na fázi měření a ladění menší vrut, finálka o něco větší průměr a délka skrz.

Tam kde jsou zezadu šikmé stěny, není přístu atd. mi funguje dobře toto:

https://www.briol.cz/zavitova-vlozka-ra … gJA0fD_BwE

Předvrtá se díra, namázne PU lepidlem, zašroubí. V překližce nezničitelné.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Nalepil jsem čela.

https://i.postimg.cc/TyjdD47N/DSC05603.jpg https://i.postimg.cc/rzZ8xWjT/DSC05604.jpg https://i.postimg.cc/rzwVDgSg/DSC05605.jpg https://i.postimg.cc/KkJm9gyn/DSC05606.jpg https://i.postimg.cc/zHv84XJ4/DSC05607.jpg

Po obvodu mám teď připravených 11mm místa na naklížení modřínové finálky.

Na levé bedně už je sebraný i jeden horní roh. - Takhle nějak to bude asi vypadat.d

(upravil Jawis 12. 4. 2019 22:38)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak jsem se dnes odpoledne v prácí konečně propracoval k tomu že jsem jednu bednu provizorně osadil měničema a připravil na měření. Za poklusu se mi dokonce podařilo udělat první měření SPL jednotlivých měničů pro přímý směr. Bohužel jsem zmršíl export fáze, tak doma nemůžu kejklit simulaci výhybky, ale základní náhled SPL přikládám.

Ten černý průběh samozřejmě nelze brát vážně.


Co se týká grafu, tak je to všechno v Db[Pa/1V]

červeně dvě labky paralelně. To smootování to trošku stáhlo, ale v FFT mám na 20Hz pokles 5 db smile . BR mám laděný na 24 Hz a tam už je charka naběhlá. To zvlnění do cca 80 hz jsou odrazy v komoře. Líp to bohužel vevnitř nedokážu.

Zeleně středďák a nahoře driver na tom 8" zvukovodu.

V týdnu doměřím fáze a impedance a pokusím se začít prokousávat návrhem výhybky. Určitě začnu operovat s tím co mi poslal antonio. Samozřejmě budu vděčný i za doporučení ostatních.


https://i.postimg.cc/RJZ8Zxbn/Kraken-SPL.png

(upravil pet007 13. 4. 2019 6:56)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ted jde do tuheho, a zatim to dobre nevypada. Jednim osovym merenim (a jeste pochybnym) jsi se pouze dozvedel, ze ses nedozvedel vubec nic (fakt). Popisu strucne, jak postupovat, aby to vypadalo lepe (a kdyz budes mit validni data, muzu ti i pomoct s navrhem vexle).

Priprava:
1. jestli nemas, tak si spichni jednoduchou tocnu - uplne bohate staci toto (dve desky lamina a zapustenej sroub) - bez tohoto jsou dalsi body nize zbytecne
2. zkus tu bednu zvednout alespon o 0.5m nad zem - viz predesle foto
3. mikrofon to chce od bedny alespon 1m - tvoji presnou vzdalenost si poznamenej. Na takto velke bedny by to chtelo ale dal, 1.2-1.5m. Vyskove at mic miri na spodni hranu zvukovodu (= poslechova vyska)

Mereni v REWu (abys neresil nejake faze dodatecne apod. ):
0. zmerit pripravkem impedance vsech menicu - bez toho nelze presne simulovat (neni nutne delat kvuli mereni)
1. vystup 2 zvukovky privest (loopback) do vstupu 2 (foto), do vstupu 1 mikrofon, vystup 1 na zesilovac
2. nastavit vystupni uroven na zesilovaci, potazmo citlivost vstupu od mikro tak, aby ho neprebudil driver (pac ma nejvetsi cilivost) - takze tak -15-20dB (at je dostatecny odstup od sumu) + ale at je i rezerva na pozdejsi NF mereni.
3. s mikrofonem uz nehybat a zacit merit jendotlive polary  nejprve napr. pro driver v 0, otocit 10, otocit 20,...90 (merit az od 200Hz, at netrpi = neshori)
4. bednu nechat natocenou na 90, prepojit na stred, zmenit frekvenci od 20Hz, a cestou zpet 90,80,70...0 namerit stredy
5. sme v 0, zapojit labky a to same 0,10,20,...90
6. a to je vse, mereni je hotove (vcetne fazi), jenze....

Zpracovani/uprava dat + problemy s merenim doma:
Kdyz se merilo v REWu, staci se u kazdeho mereni prepnout do okna Impulse a podivat se, kde nastava prvni vyraznejsi odraz. Pred tento se musi umistit konec cas. okna. - pomoci IR Windows - Right Window. Cas je relativni od cervene. cark. cary Window Ref Time - za to muze zmineny loopback a je to cas, ktery zabere zvuku, nez se dostane ze zvukovky pres zes, reprak, mikrofon zpet do karty. Jelikoz zpozdeni audio retezce, krom repraku je konstantni, pripadny posun casu nam zpusobi pouze reprak. A to je to co chceme (faze). S casem Right window (tzn. delka cas. okna) by ses mel dostat alespon ke 3.5-4ms (lepe ale 5.5-6.0, ale to doma nejde). Pri 4.0ms jsou data platna od cca 300Hz. Z toho je teda jasne, ze takhle merit doma ty Labky, aby to slo pouzit do simulace nebude uplne idealni (pri planovanem deleni 150-200Hz).
Jak z toho? Zmerit pasmo do 300Hz nejak jinak. A to nearfield metodou, ale na to je cas.... (mezitim ale nesmis zmenit nastaveni citlivosti vstupu, ani vystupni uroven na zes, aby slo navazat na uz provedena mereni).

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ještě je možnost použít otevřený prostranství, takovej klidnej trávník za domem s 20m vzdáleným živým plotem je taky použitelnej. Stojan mám 1-1.5m nastavitelnej (na fotostativu přidělanou desku) ale je to jenom pro bedýnky do 10kg, takovýhle monstrum by chtělo postavit na barovou stoličku a mikrofon na štafle... Spíš řeším osu otáčení, jestli to má být v úrovni čela nebo v úrovni nejhlubšího místa zvukovodu. Ale to už asi moc měření neovlivní.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

... začínám mít z toho měření beden deprese lol

Popis, manuál měření je ale bezvadný;

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Mám stejné pocity a pro měření Ti závidím tu zahradu ve VK. Mně se to v obýváku paneláku 3 * 5 m fackuje, že měřit to snad ani nemá smysl.
Spíš si - možná i s úlevou - vybavuji, jak Hubert říkával, že je potřeba nejen měřit, ale pak bednu postavit do sálu a znovu poslouchat a dolaďovat.
Teď mám každou bednu (KPL15LF + DE990) naladěnou ve výhybce trošku jinak a ptám se trochu slyšících návštěvníků, co zní lépe. Nepomáhá to, ohlasy jsou 50 na 50 sad.

(upravil pet007 13. 4. 2019 11:30)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ja zrovna ted merim velky 3pasmo (120x45x30) v obyvaku 4.5x4x2.5m, je tam sedacka, kreslo, obyv. stena, stolek a dostanu se na casove okno 4.0ms (bedna je zvednuta o 45cm, mikrofon 95cm od bedny) je to videt na fotce v mem predeslem postu).  Jen sundavam stinidlo lampy (obyc. zarovku nechavam wink Nejvetsi problem jsou spis zensky a deti a ty tu ted pochopitelne nejsou. Takze da se i doma.

(upravil Jawis 13. 4. 2019 15:52)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak už jsem se bál že si do vlákna chodím jenom sám, ale pletl jsem se. A děkuju za odpovedi a připomínky.

Rád bych ale trochu osvětlil svou situaci, zejména kolem měření.

Jak jsem napsal, jsou to narychlo prošuměné měniče. Nic z toho zatím nevyvozuju, jenom to, že se povedlo osadit jednu bednu. Na měření se teprve chystám.

Z toho co jsi mi popsal,

Bedna byla postavená na školní lavici, takže cca 80cm vysoko. Mikrofon 1m v hraniční rovině zvukovod - střeďák.


Měřím v bezdozvukové komoře pro ak měření v třídě přesnosti 1 od 80Hz. Takže nemusím nutně využívat pouze pár ms signálu ( mimo oblast pod 50Hz - ale i tam jsou vlastnosti komory dobře zmapovány a lze použít kompenzační křivky ).

Měřím na vícekanálovém analyzátoru B&K  s mikrofony téhož výrobce.

Fázi nemám proto, že jsem ji v tom spěchu v pátek špatně vyexportoval.

Jinými slovy s vlastním měření asi problém mít nebudu, to mě už řadu let živí.

Rovněž vám touto cestou nabízím dovézt si ke mě na měření Vaše věci. Rád se něčemu přiučím, okoukám, podělím se o vlastní zkušenosti.

Nejsem ale výhybkař, takže až nahrabu potřebná měření rád si nechám poradit.

REW jsem taky nainstaloval, mám i měřicí mikrofon ke zvukovce (bayer-dynamic + SCarlett 4i4), ale zatím všechna data dostanu z analyzátoru, což je pro mě momentálně výhodnější (dynamický rozsah, kalibrace, šum...).

(upravil pet007 13. 4. 2019 17:35)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tvle tady radim profikovi, lol to je trapas big_smile
No tak to namerit polary  uz od 80-100hz bude sranda, tim odpada spousta starosti se scitanim NF obou basaku atp.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

pet007: Radíš nejen profikovi, i další potřebují cizí zkušenosti, je hloupé vymýšlet již vymyšlené nebo i tápat v nejistotě. Proto děkuji za mne smile.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

kaed napsal:

Spíš řeším osu otáčení, jestli to má být v úrovni čela nebo v úrovni nejhlubšího místa zvukovodu. Ale to už asi moc měření neovlivní.

Os otáčania mávam v úrovni čela.

Čo sa týka merania, môžeš vyskúšať aj HolmImpulse. Vyhovuje mi, že zmeriam jeden uhol pre všetky meniče len prepínaním kanálov. Ono to točenie bedňou je dosť otrava, hlavne keď nemáš dobrý prípravok.

(upravil Jawis 13. 4. 2019 22:24)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

pet007 napsal:

Tvle tady radim profikovi, lol to je trapas big_smile
No tak to namerit polary  uz od 80-100hz bude sranda, tim odpada spousta starosti se scitanim NF obou basaku atp.

Nepříjde mi to trapné spíš naopak. Těžko můžeš vědět čím se kdo zabývá. A sepsal jsi to hezky, spousta lidí to jistě ocení. V jakém formátu ti mám poslat ty data? Stačí ti to v Txt, nebo už to mám napáskovat do vituix cadu? Budu to mít pravděpodobně v pondělí.

Marcin:

Správně by jste měli otáčet kolem akustického středu smile. Jeho poloha je bohužel frekvenčně závislá ( zpravidla bývá za měničem - čím nižší kmitočet tím dál ). Prakticky samozřejmě kolem osy předního čela.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jak rikaval Hubert, "musis ulovit vhodnou, nic netusici obet,co jde kolem, ktera bude tocit" (mne se to prvne povedlo min. nedeli, namereno bylo snad za 2minuty ). Jinak ano, lze prepinat kanaly  nebo staci obycejnej prepinac na vystupu ze zesilovace. Pak na jedno natoceni promerit rovnou vse. Jen pozor na vyskace.
Osa rotace neni vubec kriticka, mne vesmes vychazi lehce "dovnitr" cela ,ale je to fuk.

Jawis napsal:

Nepříjde mi to trapné spíš naopak. Těžko můžeš vědět čím se kdo zabývá. A sepsal jsi to hezky, spousta lidí to jistě ocení. V jakém formátu ti mám poslat ty data? Stačí ti to v Txt, nebo už to mám napáskovat do vituix cadu? Budu to mít pravděpodobně v pondělí.

Staci txt, ale radeji nasdilej i raw data resp. jestli to jsou data z toho analyzeru, tak to je mi k prdu pochopitelne. Mne by jen zajimalo, jak se chova ta komora - jak vypada impuls.
Pak tedy bude treba i zmerenych impedanci menicu v bedne.

(upravil pet007 19. 4. 2019 19:36)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jawis poslal v tydnu data a pomalu se zacina rodit i nejaky to "krizeni". A myslim, ze by to mohlo dopadnout solidne.
Pouzity OSWG zvukovod sice trpi "klasickym" osovym problemem a lehkym prebytkem energie v pomerne kritickem pasmu 2-7kHz, ale celkove by to melo jit ukocirovat. Vice k tomu zatim nebudu poustet, je to zive a hlavne to je na Jawisovi, jestli pak bude spokojen s navrhem   smile
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/Kraken_Jawis/foto/v2_V1_hybrid_MID_simple_Power+DI+fOR.png

PS. jestli se nekdo zeptate na ten peak na 17kHz, tak si usetrete namahu - dopredu pisu no comment wink