Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » PC bedničky co umí 30Hz

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [20]

(upravil Jory 29. 3. 2019 15:02)

Téma: PC bedničky co umí 30Hz

Narazil jsem na zajímavý projekt, tak ho sem šoupnu jako inspiraci, třeba se to bude někomu hodit. Zároveň přemýšlím nad podobným projektem.

Původní projekt:

Jedná se o malé třípásmové bedničky (monitory k PC) využívající "subwoofer" reprák od firmy TangBang (zde odkaz). Tento malý subwoofer má výchylku přes 9mm a v relativně malém objemu 10-15 litrů umí zahrát 30-35Hz, viz simulace níže (omlouvám se za kvalitu obrázku, je z netu). Při takové frekvenci samozřejmě nedá pořádné SPL, ale při blízkém poslechu u PC by měl výkon bohatě stačit.

https://www.jpeg.cz/images/2019/03/29/4540_4.th.jpghttps://www.jpeg.cz/images/2019/03/29/il_fullxfull.1859231401_sz7e.th.jpg

Více info můžete získat z YouTube videa či na stránkách projektu. Čistý objem beden odhaduji na 9-10 litrů a hraje mu to od 40Hz rovně, s trochu zesílenými basy od 35Hz.


Můj projekt

Moje sestava u PC se momentálně skládá ze dvou malých bedniček s coaxiály od Seasu a velkým 12" subem pod stolem, zde fotky pro názornost.

https://www.jpeg.cz/images/2019/03/29/09210001.th.jpg https://www.jpeg.cz/images/2019/03/29/SAM_6312.th.jpg

Tato sestava hraje výborně, v tom problém není. Problém je ten, že tato sestava byla stavěná v době, kdy jsem bydlel v domě a mohl si dělat libovolný kravál. Teď bydlím v bytě a asi ještě pár let budu. No a ten sub dělá v paneláku hrozný bordel, takže ho mám dost ztlumený, abych neštval sousedy.

Zmíněný projekt mě ale přivedl k myšlence - bedničky na stole jsou mnohem blíže uším, než sub pod stolem, takže při stejné úrovni basů bych je mohl vnímat hlasitěji, tedy více basů pro mě, méně pro sousedy. Navíc všude čtu, že dva subwoofery mají lepší pokrytí basů, takže opět by ty dvě bedničky mohly znít basově lépe než jeden velký sub při stejné hlasitosti, protože budu méně vnímat vliv místnosti. No a poslední věc - sub je pod stolem v rohu u země. Myslím si, že dva menší zdroje na stole budou méně procházet skrz zdi a podlahu k sousedům.

O co přijdu - přijdu samozřejmě o maximální výkon a spodních cca. 5-10Hz. Ani jedno teď ale nevyužívám z výše popsaných důvodů. Takže bych měl více získat, než ztratit a na příležitostný kravál bude hloubky i výkonu dost. Bohužel přijdu o unikátní vzhled Seas bedniček. No a ještě ztratím nějaké to místo na stole, protože nové bedny budou o dost větší. Také se musím připravit na "průvan", který bude vycházet z bassreflexů.

Konstrukce - nové bedny budou tištěné 3D tiskem a zesílené s využitím dalších materiálů. Opět jsem se snažil trochu designově ulítnout a vyzkoušet možnosti 3D tisku. Tvarově ale tentokrát moc vymýšlet nejde, protože bedna musí mít velký objem a zároveň rozumnou velikost. Tvar bedny je zaoblený pro minimalizaci stojatých vln.

Parametry - rozměry budou asi 190x420x300 mm (švh), ještě záleží jak vyjde čistý objem. Ten plánuji 12 litrů. Ladění BR bude na 34Hz. Doporučuje se průměr BR 5cm (19,6 cm^2), ale já pro jistotu zvolím ekvivalent průměru 6cm (28,3 cm^2). Při takové ploše a ladění vychází délka BR neskutečných 61cm. Naštěstí s 3D tiskem si jde hrát s tvarem a zakroucením BR, takže se dovnitř vleze. Dělení bas/coax bude aktivně někde mezi 150-200Hz. Coax má vlastní pasivní výhybku.

Přiznám se, že se mi myšlenka bedýnek s takovým rozsahem bez nutnosti SW zamlouvá. SW dám tatíkovi, takže ani ten nepřijde vniveč a časem si ho možná vezmu zpátky. Co si o tom myslíte? Má cenu do toho jít? Je moje myšlenka o lepším podání basů ze dvou zdrojů reálná?

https://www.jpeg.cz/images/2019/03/29/1.th.png https://www.jpeg.cz/images/2019/03/29/2.th.png https://www.jpeg.cz/images/2019/03/29/3.th.png

(upravil Otas 29. 3. 2019 17:21)

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Ono to není tak jednoznačné:
Sub má na jedné straně podlahu a na druhé obvykle stěnu, basy vyzařují do malého prostoru. Na podlaze = + 3 dB (dvojnásobek), u stěny další 3 dB. Navíc se často dělává jako bandpas, což posiluje oproti basreflexu citlivost - hlasitost.
Dále je u repra pro sub lépe snesitelné zkreslení při výchylce nad Xmax, na basech ho člověk málo vnímá. Zato když repráček vyzařuje i středy a přeběhne díky basům optimální výchylku, tak zkreslení vznikající i na středech ucho slyší hoodně dobře.
Dále musíš sedět přesně uprostřed (což ani není možné), aby se sečetl zvuk z obou beden v celém pásmu.
Ale dělává se to i tak, jak to plánuješ - výhodou jsou lépe navazující středy na basy, zní to přirozeněji, jen nečekej zázraky.

Re: PC bedničky co umí 30Hz

https://i.postimg.cc/2b8h09bs/harmonick-u-n-s-v-ob-va-ke.png

To nie sú "malé bedničky k počítaču." Sú v miestnosti 5,5x4 metre, otvorenej do ďalších priestorov.
Aj tak je to na hranici - byť v uzavretej - budú vyššie harmonické podstatne silnejšie, než základná frekvencia 32 Hz.
Vyžiariť 30 Hz a menej s malých bedničiek v menšom priestore je podľa mňa ilúzia aj keby mali membrány rozkmit hoci meter. Stále z toho "polezú" len vyššie násobky smile

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Otas: asi jsem to nenapsal úplně nejlíp. Nejde mi o šetření výkonem, jde mi o to, aby se víc basů dostalo k mým uším a méně jich plnilo místnost a dostávalo se přes zdi k sousedům. A bližší reproduktory bych měl slyšet lépe a proto by měla stačit menší hlasitost na basech. Rovnoměrnější podání basů ze dvou zdrojů by zase mělo přispět k tomu, že mi bude stačit menší hlasitost na basech. Takže nejde mi o nějaký narůst kvality oproti subu, spíš dostat zdroj basů blíž uším, abych kvůli sousedům nemusel dělat takový kravál, nebo si při stejném kraválu užil více basů.

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Obávam  sa, že tvoja požiadavka sa dá splniť iba dvoma spôsobmi:
1. ako si napísal v poslednej vete, dostať zdroj basov blízko ušiam, to môžeš aj teraz.
2. použiť slúchadlá

Re: PC bedničky co umí 30Hz

No teď právě moc nemůžu dostat sub blíž. Na stůl ho nedám, mám ho pod stolem, kousek od nohou, ale prostě pořád je membrána skoro 2x daleko, než bedničky a navíc mi nehraje k uším, ale hraje do místnosti, takže slyším až odrazy (nebo tak nějak bych řekl, že to funguje). Proto mě zajímá, jestli by se dva bližší zdroje nechovaly "rozumněji".

(upravil tatko Tom 30. 3. 2019 16:33)

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Aj keby si dostal SUB blízko k ušiam si nepomôžeš.
Zmier sa s tým, že cesta sú slúchadlá.
Schválne - daj si do mobilu (android) aplikáciu, testni si, aké tóny a kde Ti to hraje už tak, ako to máš.
...
Osvedčené:
Sound monitor FFTWave
Spectoid

"Generátor tónov" - https://www.szynalski.com/tone-generator/
...

Sám som si naivne namýšľal, že tu budem počuť spod 20Hz - prdlajs...
Vyššie som postol printscreen indikácie 50-litrových solídnych stĺpoviek.

(upravil zuki 31. 3. 2019 8:11)

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Pro mě jsou sluchátka (dlouhodobě) nepříjemná, takže já bych do nich nešel!!!

Malé bedničky budou vždy kompromisem. Já mám na stole 3,5L 2P s 4,5"  "středobasem" (9cm průměr membrány, uzavřenky) smile
Poslouchám je z cca 50cm a 60Hz slyším OK, 50Hz tlumeně, 40Hz tak z 20cm... (ověřeno dnes NF generátorem výše).
A přesto jsem s nimi u PC spokojen. 

Klidně bych ty tvé bedničky o dost zmenšil - s původními rozměry zaberou 1/2 stolu. smile A "šíro" bych navázal co nejníže.... tj. tam kde hraje už OK (odhadem 200Hz? - cca tak, jak zmiňuješ).
BR bych adekvátně objemu posunul o něco výše... A vůbec by mě netrápilo, že nezahrajou 30Hz ...

(upravil kaed 31. 3. 2019 9:31)

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Mám k PC bedýnky s podobným repro, Dayton ND91 - viz projekt Helium  - jakž takž je to použitelný od 50Hz, ale stačilo tomu 2l. http://www.repromania.net/forum/download/file.php?id=12399 Mám i sub co zahraje 20Hz, ale nějak jsem to na muziku přestal používat, ono v té hudbě pod 50Hz toho moc není, pokud teda nejedeš v něčem, co připomíná zvuk lisovny v plným provozu... Navíc toho, co se přenáší konstrukcema domu je dost i z těchhle malejch bedýnek.
Tvoje simulace je jenom simulace. Jak píše Marcin - pokud bude reprák blízko Xmax, bude mít v té chvíli velký zkreslení, ale i ve středovým pásmu, a tohle působí ve zvuku hrozně rušivě - když se s tónem basy zcela změní charakter hlasu zpěváka... Takže potom jedině si udlělat samostatnej malej sub, pokud ty tvoje koaxy fakt nehrají odspodu...

(upravil Jory 31. 3. 2019 10:58)

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Sluchátka nejsou řešení, to je jen alternativa na krátký poslech.

Že má místnost vliv, to vím, ale když slyším 30Hz ze subu tak proč bych je neslyšel z bedýnek? 30Hz slyším i z těch koaxů, ale samozřejmě o hodně tišeji, než jiné frekvence, protože ty koaxy na to nejsou stavěné a rovně hrají k 70Hz. Byly prostě stavěné jako satelity pro sub.

Poznámky o Xmax a středech jsou sice pravdivé, ale netýkají se tématu, protože ten basový repro končí max. na 200Hz a pak už to bere koax, takže velká výchylka nebude nic ovlivňovat.

Jinak jo, jestli zahrají 30Hz nebo 35Hz je celkem jedno, takže můžou být i menší, ještě si s tím hraju.

(upravil zuki 31. 3. 2019 13:37)

Re: PC bedničky co umí 30Hz

kaed napsal:

Mám k PC bedýnky s podobným repro, Dayton ND91 - viz projekt Helium  - jakž takž je to použitelný od 50Hz, ale stačilo tomu 2l....

Dost mi to připomíná PC budky co jsem dělal (skoro před 8-mi roky) pro syna. Mají BR kolem 50Hz (dáno použitým 5+1/4" reprákem) a hrají dosti slušně i na basech (na malé budky). Mají vestavěný zesík s korekcema.
http://zuki.hw.sweb.cz/Foto/Audio/PC%20 … C05607.JPG

Ale už jsou trochu větší, cca 28x19x25cm(vxšxh) tj. 8-9L a tu už mi dnes přijde celkem velké...

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Ty skelety jsou recyklovaný z efktových noname 5.1 koupený někde v bazaru za dvě stovky, nechtělo se mi trávit čas s výrobou beden, stačil mezikroužek na basák, BR z elektrikářské trubky, vyvrtat díru na vejškáč a po mechanické stránce bylo hotovo. Původní projekt má o cca 0.5l míň, ale do určité míry větší objem pomůže, ale když se to přežene, tak reprák "plandá" a nestojí to zvukově za nic... A to je další varování před montáží "pumpičky" do zbytečně velkýho objemu...

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Já bych teda nahoru dal něco co hraje bez poklesu do 80hz a pod to dal aktivně dělený subík a živil to klidně 2xLm1875 nebo tak něco .. si neumím představit jak by to hrálo jako dvoupásmo a nebo zas pasivně dělit ten subík někde kolem 80-100hz ... budky ideálně z dřeveného filamentu. Pokud to ma být pořádně tak se to ve výsledku tak prodraží, že je lepší něco koupit.

Re: PC bedničky co umí 30Hz

divnypocit: jaký problém vidíš u aktivního dělení na 150-200Hz? Aby ten koax zahrál bez poklesu 80Hz tak potřebuje tak 2L objemu a bassreflex. A ty koaxy chci určitě zachovat. Jednak byly hodně drahé a taky moc pěkně hrají. Výroba beden se mi nijak zásadně neprodraží, to mám vymyšlené, takže neboj. Víc by se mi prodražilo všechno nové a nevyužít ty koaxy.

Re: PC bedničky co umí 30Hz

A co takhle si udělat nějakej kompaktní SUB s 5-6" reprákem a koaxy nechat jak jsou, a ten sub dát třeba jako podložku pod monitor nebo tak něco. Ale doopravdickej subwoofer začíná podle mě s 8" RSS210HF ve 30l bedně. A to už jsme zase tam, kde nechceš být. Podle mě je do bytovky rozumný vůbec se nepokoušet nižší kmitočty než cca 60 Hz vyzářit, protože tyhle kmitočty prochází stavebníma konstrukcema prakticky bez útlumu, dokonce se občas i rezonancí zesílí.

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Jak píše kaed - malé PC bedničky máš hotové - tak je nech být... A pokud toužíš po nižších frekvencích, tak udělej "SUB" jako podložku pod monitor... Strč do něj výhybku (aktivní) kolem 120 - 150 Hz + malej zesík pro sub .  Spodní pásmo dej do subu, horní do PC budek (do jejich zesíku) a je to...

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Jory: já hlavně nikde neviděl (asi jsem to přehlédl) že to budeš dělit aktivně smile No tam pak záleží, který reproduktor bude lépe reprodukovat nižší středy ve smyslu, když bude subáč lítat a do toho bude muset hrát 150Hz tak co to udělá se zvukem a pak také vymyslet aktivně dělnou výhybku tak aby se ti při korekci basů nezvedaly i vyšší frekvence třeba 100Hz ale cest je mnoho smile jen přemýšlím nahlas. Doufám, že se požadovaný výsledek dostaví smile

Re: PC bedničky co umí 30Hz

kaed, zuki: je to taky jedna z možností, ale asi by mi za tu námahu nestála. Navíc jsem si chtěl zkusit ty dva zdroje basů, jestli by to proti jednomu zdroji bylo nějaké zlepšení. Všude se píše, že dva suby jsou lepší než jeden, ale je otázka, jestli bych při tomhle blízkém poslechu poznal rozdíl, ten se asi koná až při poslechu v místnosti z větší vzdálenosti. Možná to z hecu zkusím, abych si zkusil jak se chová 1 vs. 2 zdroje basů, ale napřed to hodím do nějaké narychlo zpíchnuté dřevěné ozvučnice, abych se nedrbal se složitou tisknutou ozvučnicí.

divnypocit: no zesilovač bych řešil podobně jako mám teď, tedy 2.1, akorát by SW část byla stereo, takže 2.2. Štelováním hlasitosti basů a laděním filtru se myslím dá pěkně vyštelovat jak množství basů, tak i oblast překrytí s koaxem.

Jinak při hlasitosti, při které většinou poslouchám, bude basák daleko od svého maxima. A to i v případě, že tomu trochu přidám, prostě v paneláku nemůžu dělat takový rachot smile ono jak od toho člověk sedí metr, tak stačí malá hlasitost. Ale i při téhle malé hlasitosti jsou nízké tóny slyšet, takže úplně vynechat z reprodukce je nechci.

(upravil zuki 4. 4. 2019 13:24)

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Nezapomeň, že ty 2-2,5l pro koax se ti odečtou od celkového objemu bedniček k PC (musí to mít oddělený objem), takže ti to zase celkově dost naroste do větších rozměrů... Jinak by ti basák "proháněl" ten SEAS...

A pokud tam dáš jen 1L (k SEASU L12LE...), tak se ti posune jeho rezonance značně výš, ale možná to bude OK (100-200Hz v uzavřence - neumím to odhadnout). Ale stačí změřit impedančku, když u tvých bedniček ucpeš vývod BR - A bude hned vidět co to udělá v uzavřeném objemu...

Ale asi s tím počítáš...  zkusil jsem hledat a našel doporučení k W5 - 3L uzavřenka, 7.5L BR... (odkaz níže, na konci stránky).
https://speakerboxlite.com/subwoofers/t … w5-1138smf

Pak by šlo odhadem jako uzavřenka 3L(W5)+1,5L(SEAS). A to by mohlo být na stole celkem OK (spodek nahnat trochu ekvalizací...).

Re: PC bedničky co umí 30Hz

Tohle by šlo taky vytisknout smile https://feniksaudio.com/ sice to nebude umět 30hz ale taky zajímavé a kompaktní řešení.

Příspěvky [20]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » PC bedničky co umí 30Hz

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£