Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 76)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 76 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 1,502]

Re: Danwatt ...

danhard: kazzatel se k tomu vyjádřil, že to nehrálo špatně wink

ale máš pravdu, že jednoduchý zapojení to teda není - samá kompenzace smile

(upravil Otas 26. 3. 2019 16:34)

Re: Danwatt ...

To zapojení mi připomíná Texan a pak i zapojení zesilovačů QSC, první část je pak nahrazena OZ.

Mezi řečí, v teorii nejsem silný, není při zapojení se SE tranzistor rychlejší, než při klasickém zapojení konců se SC?

(upravil rvx73 26. 3. 2019 19:51)

Re: Danwatt ...

k tématu zapojení konců bych si dovolil postnout odkaz na článek Roda Elliotta, mj. konstruktéra zesíku P3A

http://sound.whsites.net/articles/cmpd-vs-darl.htm

Otasi, s Texanama opatrně, některý lidi jsou na ně alergický smile - i když vím, že ty ten zesík máš rád

blíže viz
http://www.angelfire.com/sd/paulkemble/sound8h.html

(upravil danhard 27. 3. 2019 22:01)

Re: Danwatt ...

Texan byl značně teplotně nestabilní.
Na bastlírně jsem se snažil jednoho vynálezce (a nebyl to F.) korigovat, ale marně.
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … highlight=

ps. většinou jsou Vaše znalosti tak povrchní, že radši věříte googlovskému JPP (jedna paní povídala), než starýmu psovi, kterej se tou návrhařinou 50 let živí smile

(upravil rvx73 27. 3. 2019 23:15)

Re: Danwatt ...

danhard: sám jsem Texana nestavěl, ale sinclair tvrdil, že když se jako násobič Ube použije BD139 s velkou betou (nad 150), a pořádně se to přilepí na chladič konců, že se ten zesík umravní. Ale jak píšeš, je to JPP smile

jinak za sebe jsem rád, když sem ten starej pes občas přijde a uvede románové příběhy na pravou míru wink

(upravil danhard 28. 3. 2019 11:06)

Re: Danwatt ...

To je blbost. Na betě násobiče významně nezáleží a teplotní stabilitu tady určuje teplota budičů.
Konce jsou buzeny proudově a s jejich teplotou se se příčný proud moc nemění.
Pokud udělám vazbu snímacího tranzistoru jen na konec, tak to bude překompenzované a po zahřátí od vybuzení to odjede do Bčka.
Nebude se to přehřívat, ale klidový proud bude cestovat s teplotou chladiče.

Kromtoho v Texanu jdou tranzistory konce při přebuzení do saturace a protože tam nejsou žádný Rbe odpory, tak při vybuzení vyšších frekvencí do příčného proudu.

(upravil rvx73 28. 3. 2019 14:39)

Re: Danwatt ...

Danharde, díky za rozbor.
Ale neodpustím si ještě dotaz - když teda bude ten snímací tranzistor tepelně svázanej jen s budičema, co se stane v případě, že koncové tranzistory budou na trochu poddimenzovaném chladiči, zatímco budiče budou chlazené dostatečně?

Re: Danwatt ...

Ne, je zapotřebí dát do zdroje předpětí jak složku, která bude kompenzovat budiče, tak část která uvidí teplotu konců smile

Re: Danwatt ...

čili připojit k obvodu snímacího tranzistoru např. diodu a tu tepelně svázat s koncema? nebo se to řeší jinak?

(upravil Otas 28. 3. 2019 20:15)

Re: Danwatt ...

Pravý Texan s jedním trandem jsem nikdy nedělal, bo jsem mu nikdy moc nedůvěřoval. Zřejmě právem.
Ale s více trandy (první měl na místo jednoho KD6.. dvojici KD23. a KD6.., další pak i kvazi trojici) jsem si vymyslel a udělal asi 4 typy (jeden mono dva stereo a naposled = r. 2000 jeden můstek).
Chodily zvukově moc hezky, ale i přes odpory v řádu jednotek ohmů (s diodami) v emitorech a zmíněném Rbe teplotní stabilita kliďáku zrovna příkladná nebyla. Varianta na doma ( KC budí KD139/140 +KD607/617, OZ v poslední úpravě OPA134) maká u kámošky dodnes. Jeden mi ukradli, dva jsem prodal.. Prostě osudy starých hraček smile.

Re: Danwatt ...

tak ona ta myšlenka, v době kdy ještě nebyly "all in one" monolity typu LM3886 apod., ale už byly použitelné operační zesilovače, nebyla špatná. A když to měl někdo na domácí poslech a moc to nežhavil, tak věřím že to i dobře fungovalo. No a jelikož se "za velkou louží" prodalo asi 45 tis. stavebnic, tak byl patrně populární (podobně jako náš TW smile

(upravil Otas 28. 3. 2019 20:55)

Re: Danwatt ...

Našel jsem schéma a plošák toho, co mi nejvíce posloužil:
https://i.postimg.cc/8kBML2xv/Profi-Texan-SO.jpg
Hrál prostě skvěle, pozdější konkurence s KD503 (ES400 apod.) byla na výškách o dvě ligy horší. Odehrál stovky diskoték a během nich odešel pouze jeden kanál, když odkráčelo ARO9408 do kytek, resp. téměř zkratu.
Po letech cca 2000 - už jinému vlastníku - začaly odcházet KD139/140 (vybírané na Uce nad 125V), tak jsem je vyměnil za nějaké 2SB/2SC.
Štěstí bylo asi unavené - vždyť jsem neměl ani osciloskop(!!!), tak jak KD617 je vcelku rychlé, tak i KD3773. Kupodivu při použití Tesla 2N3773 jsem zachytil známky nestability. Důležitá je pozice kondu 33p, tak jak je kondík v origo Texanu, odpaluje to zesy (kabely k repráku jsou anténou).
Později jsem výstup doplnil LR členem - policajtské vysílačky mi dokázaly odpálit pojistky.
Součástí byl i 2*24 ledkový indikátor se 4 A277D.
Nicméně žádám o shovívavost - rok vzniku 1987 (32 let, to snad není možný pray). Některé věci bych dnes řešil jinak (např. trimr) a i OZ by tam šel můj oblíbený OPA134. Nehledě na možnost plné symetrie konců.

Re: Danwatt ...

Lidová tvořivost smile

Re: Danwatt ...

no jo, ale to jsi z toho původně jednoduchého zapojení udělal jadernou elektrárnu smile

(upravil Otas 29. 3. 2019 17:03)

Re: Danwatt ...

Ono je potřebné si zasadit vznik do doby, kdy to vzniklo.
PNP byl k dispozici jen KD617 (a obtížně dostupný KD712) trand dle SOA cca 40 W při 50 V (navíc jsem ho vybíral s Uce nad 125 V). Ale je to vcelku rychlý trand - ft průměrně kolem 12 MHz. A pak KD3773 s excelentní SOA, zato nízkým zesílením. Tak jsem to musel posílit dalším trandem (KD139/140). sad

Dnes bych tam vrazil MJ11015/6 a už jen minimum ostatního (na stranu 2 odpory a tu nešikovnou diodu - abych udržel klidový proud).
A nebo 2 trandy, odpor 4j7 (nebo spíše vyšší) jako Rbe toho silnějšího, nějaký celkový Rbe dvojice a bylo by hotovo.
Asi bych se dnes nevyhnul ochraně proti zkratu, kdy je zde potřeba v emitorech trandů jen zcela minimální odpor (před časem jsem si to hodil do stroje smile a vycházelo mi to pod 0,1 ohmu).

Nicméně mi doma leží osazené a oživené desky KMD 7555 a "nejsou lidi", co by k tomu přihodili spínaný zdroj a vrazili do rackové krabice sad. Místo, abych makal, otvírám počítač a píšu ptákoviny hmm . Za mlada jsem tvořil každé odpoledne po práci až do noci...

Zas..é počítače...
(to se jen vymlouvám, je to jen lenost a nižší pracovní výkonnost od přibývajícího věku smile)

(upravil danhard 29. 3. 2019 17:18)

Re: Danwatt ...

Každej operák dá 10mA, takže 4 tranzistory v cestě jsou tam zbytečný.
Úbytky k napájení jsou přes 2V, to umí i kvazikompl, když je dobře buzenej.

(upravil Otas 29. 3. 2019 18:35)

Re: Danwatt ...

Má to svůj význam, protože se jedná o zes napájený +- 50 V, není to hračka do obýváku big_smile.
- Trand (tam co je teď KC237/307 výběr) by byl docela topící a plošák je chycený na chladič (zes nemá nucené chlazení, provozní teplota cca + 60°C).
- I odpory v děliči by byly topící (musí tam dle teorie téct více, než směrem k bázi trandu každé výkonové trojky)
Kromě toho přechody BE + CE budících trandů nenápadně zajišťují, aby se KD3773 nedostaly do stavu hluboké saturace a nezpomalily se příliš. To přeci znáš ze zlepšení v Danwattu smile. U těch výše popsaných zjednodušení (75) by tam navíc musely být dvě BA ze stejných důvodů.

(upravil krmolec 14. 2. 2020 16:15)

Re: Danwatt ...

...

Re: Danwatt ...

krmolec: to jsem zvědav wink

P.S. když už si ty plošňáky neděláš sám, tak proč si neobjednáš v číně? Např. u JLCPCB? Když nepočítám dopravu tak jsou za bezkonkurenční cenu a v dobré kvalitě - oboustraná deska, prokovy, maska, servisní potisk ... kdo jednou ochutnal, už nic jiného nechce smile

(upravil krmolec 14. 2. 2020 16:15)

Re: Danwatt ...

...

Příspěvky [61 až 80 z 1,502]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 76 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£