Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Modifikace zesilovace TPA3116D2

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 24]

Téma: Modifikace zesilovace TPA3116D2

Ahoj lidicky. Tak nejak jsem dostavel bednicky se Zetagem a Vifou, naprosto dokonaly projekt od guru The Last Unicorn. Napajim to zesem z ciny. Je to TPA3116D2. Obrazek nize. Zes mam vedle bednicek a po pravde bych ho chtel integrovat primo dovnitr. Kazdopadne bych potreboval hodit dopredu vypinac ale to je trochu problem. Tady tenhle zesilovac se zapina potenciometrem a kdyz necham nastavenou hlasitost a zapnu trafo tak to jakoby lupe (stale a pravidelne cca po pul sekunde lup lup lup lup....) do repraku. Trafo je taky cina. Myslite ze je na vine zes nebo trafo? Jak jinak poresit to vypinani pripadne i ovladani hlasitosti? Ohledne toho jsem premejslel ze bych dal potenciometr na vstup ale netusim jestli to jde.

Jestli mate nejaky napady na modifikaci zesiku tak bych byl moc rad kdybyste se podelili smile)
Dekuji moc za rady.


http://ae01.alicdn.com/kf/HTB1XiA4eH_I8KJjy1Xaq6zsxpXat.jpg?size=204421&height=702&width=739&hash=3e69d8775a35c60da1586c9cc111af59

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

Pokud to dela to lupani, pravdepodobne jeden konec umrel.
Modifikace zapinani, se da provest bud pridanim rele, ku spinaci potenciometru, nebo se vykaslat na zapinani potenciometrem, vymenit potak za typ bez vypinace a udelat si normalni sitovy vypinac na predni, nebo zadni desku a setrit tak energii, ve st. by rezimu.
Co sem ja delal za upravy, na tomto modulu bez krabice, byla vymena elektrolytu, pridan do spinaneho zdroje jeden zvlastni okruh usmerneni, pro napajeni opozdeneho pripojeni reproduktoru a jejich odpojeni, driv, nez dojde kondum stava.
To lupnuti pri vypinani, dela zapojeni v PBTL.

Mel sem modul, ktery si znamy objednal, klasicky stereo dvoukanal, bez jakekoli filtrace na vystupu a ochrany, napajel to zdrojem od laptopu a asi po tydnu mu ten modul umrel a jeden kanal delal ono lupani.
Byla to smrt, toho TPA.

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

no pozor, tady nic neumiralo prave ze. rozepisu.

vyskubnu adapter ze site. potakem pootocim (zapnu zes a nastavim hlasitost) a pak zapojim adapter do site tak to lupe. potom kdyz potakem zes vypnu a zase zapnu tak je to v poradku....
kdyz mam stale adapter v siti a zapnu potakem zes tak je vse v poho.

mozna s tim souvisi to ze i kdyz mam potakem zes vypnutej, mam v siti adapter a pripojim kabel do zesu tak pri zastrkavani to jiskri jako prase..... sad

(upravil kaed 25. 2. 2019 13:37)

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

Zajiskřit to musí, připojuješ to k vybitejm fitračním kondenzártorům.
Ten spínač na potenciometru nevypíná napájecí napětí, ale jenom to dává do standby režimu.
Jeden modul s TPA co nehraje, ale jenom slabě lupe, mám taky. známej tam připojil dvě nabitý autobaterky do série, tj víc než 26V, já tipuju přes 28V, a spolehlivě to odvařil.

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

krucipisek kluci ja se toho zesilovace normalne bojim sad(( ted jsem zkusil pri zapnutym zesi vytahnout zdroj. no nejen ze mi malem vyskakaly membrany z kosu ale vyskocila mi i pritelkyne z postele a predpokladam ze u sousedu to bude podobny. Zda se mi ze od ty doby mi pri nizky hlasitosti hraje levy kanal mene nez pravy. Po pootoceni volume doprava se to srovna. Ted me zajima - jak moc velkej jsem debil a jak moc velkou skodu jsem mohl udelat? A hlavne - co krucipisek tomu zesilovaci chybi nebo co je spatne ze to nejde vypnout zdrojem? Zpusob vypnuti mimo standby potakem proste v tuhle chvili neexistuje. Po druhy uz to rozhodne nezkousim a dvojnasob to plati v 11 vecer..... sad(( ...... big_smile

(upravil kaed 26. 2. 2019 0:49)

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

není v tom ochrana reproduktorů, při zapínání sepne cca za 2s, při vypínání dřív, než dojde k nějakejm pump efektům na reprácích. Dávám to do všech krabiček, kam dám nějakej modul s TPA. Celý 3USD můžou zachránit reprák za 200USD, pokud se nějak nečekaně odpaří část struktury toho TPA, a obecně by aspoň něco takovýhohle mělo být v každým normálním zesilovači.
P.S. teď jsem ten svůj asi 10x vypnul a zapnul, a krom cvakání relátek jsem prakticky jinej zvuk neslyšel... vypínám relátkem přívod 24V do modulu s TPA a korekcemi

(upravil vztekloun 26. 2. 2019 1:09)

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

kaed: chlape jsi zlatej. dekuju. okamzite objednavam.

co se zapojeni tyce, (sorry v tomhle jsem laik) predpokladam ze se to dava za zesilovac na vystup a napajeni je reseny tak ze se modul vypina stejne jako zesilovac nebo musi bejt furt pri zivote? Kdyz budu vypinat zesilovac pouze vypnutim zdroje, nemuzu znicit to tpa-cko? prece jen to lupnuti nebylo zdravy a predpokladam ze tpa to nese stejne tezce jako repraky (a ja..... mam malej infarkt.... big_smile ), nebo se pletu?

EDIT: ted tak koukam na ten obchod a me vzdycky dokaze zabit tohle:

https://i.postimg.cc/T2sfnXRR/1.jpg

big_smile big_smile big_smile

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

jasně tohle na výstup zesilovače, a napájení 24V společný se zesilovačem. Už jsem takovejch krabiček s ceno do 25USD složil několik, a bez stížností ze strany repráků ani uživatelů smile

(upravil vztekloun 26. 2. 2019 1:14)

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

...ani tpa-cek. tak to jsem rad. uz se docela tesim az to prijde big_smile jeste se podivam jestli tam maj vypinace a potaky at to vezmu pri jednom. Nevis nahodou jakej potak vybrat na tenhle zes? Konkretne odpor. Chci koupit bez toho vypinani ale zitra jeste jednou vyzkousim to zapinani jak to lupe. Kdyztak to nahraju a dam na ytb. Chtel jsem to udelat ted ale pritelkyne rekla ze vlastne nechci big_smile vis jak, zejtra taky den big_smile

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

prostě ten kontakt propájej a tvař se, že tam není... smile

(upravil vztekloun 1. 3. 2019 13:48)

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

.

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

Ahoj. Tak Čína konečně dorazila, já všechno pospojoval a nestačil se divit. To lup lup lup na začátku dělal zdroj. Asi neunesl takhle na rychlo tolik zátěže při nabíjení kondu tak v něm akorát cvakalo / zapínal a vypínal se. Když jsem měl zes bez repraku tak to nedělalo a normálně se to zaplo. S ochranou start funguje dobře. Ovšem už ne tak dobře funguje vypínání. Silný lupnuti je tam stále. sad Dal jsem 12v zdroj, start funguje normálně i bez ochrany ale vypnutí je úplně to samé. Takže jak psal wimshurst výměna elytu mě nemine co? 12v bude pro ten zesilovač ucházející? Nepotřebuju plný výkon, nakonec ani sub nemám... Při maximálním volume nebude jen takovej výkon a nebo úplně chcípne? Díky za odpovědi.

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

Čím napájíš ten modul ochrany? Neměl by se napájet zdrojem, který má velké kondenzátory a pomalu mu klesá napětí po vypnutí. Ideální je pro něj malinkaté trafo a napájet to přímo střídavým napětím (ten modul si to usměrní, jestli se dobře dívám). Pak se ten modul vypne hned, jak cvakneš vypínačem a nestihne to lupnout.

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

No já to plánuju vypínat přímo vypínačem mezi zdrojem a zesem / ochranou. Zdroj naprázdno bude makat jen celkem málo. Je na něm napojeno ještě pár věcí. Já doufal že ten zesilovač ještě chvilku udrží ty elyty co jsou na něm ale ono se to hned vypne jak kdyby tam nebyly. sad

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

ale ne, u toho TPA je oprtimální, když je napájenej ze stejnýho zdroje jako TPA, nedělejte z toho hájend.
Ale pořád netuším, co je za problém, mám těch modulá s TPA v provozu několik, a nejsilnější lupnutí dělají ty relátka v ochraně. Asi je potřeba nekupovat ten nejlevnější, ale takovej, co funguje. tpa + korekce

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

Já to mám snad špatně zapojený.... Nuže... Napájení je vedený od vypínače stejně dlouhým kabelem jako pro zesilovač. Audio in je výstup ze zesilovače a audio out je rovnou na repráky. Je tak? Jinak ochranu jsem koupil přesně tu na kterou jsi dával odkaz. Napájení to celý 12v spinanym zdrojem. Jasně elyty tam jsou takže pokud bych vypínal zdroj přímo ze sítě tak bych to chápal ale já přerušil rovnou těch 12v. Nebude to těma kondama v zesilovači?

(upravil kaed 21. 3. 2019 15:55)

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

Asi ne, ale na 12V jsem to nikdy neprovozoval, minimálně s 19V zdrojem od NB. Ochrany máš dobře, akorát já vypínám zároveň i ochrany, a tím pádem to asi ochrana stačí vypnout dřív, než dojde k nějakejm zvukovejm efektům. U dalších kusů vypínám 230V do zdroje, a taky bez problému.

(upravil vztekloun 22. 3. 2019 21:40)

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

https://i.postimg.cc/N9mtcwKk/IMG-20190322-201617.jpg

https://i.postimg.cc/xqGQpnD0/IMG-20190322-201638.jpg

https://i.postimg.cc/n91tXYYs/IMG-20190322-201646.jpg

https://i.postimg.cc/zVJr968T/IMG-20190322-201656.jpg

https://i.postimg.cc/fSsNWgXn/IMG-20190322-201703.jpg


Zatim je to bez vypinace, dokud se neprijde na to cim to je tak ho tam ani davat nebudu. Kolik sice jiskri ale nedava ranu tak je to ok big_smile Zacinam si myslet ze je ta ochrana spatna. Kaede kdyz to zapinas tak slysis tri cvaknuti? Tam jsou 4 relatka a slysim jenom tri cvaknuti. Budto sepnou dva najednou nebo je jedno rele mrtvy. Uz me ten cinan docela sere. Po dvou dnech jsem vyhodil jeden ovladaci modul na ledky. Mel utahnout zatez do 12A a 1A dal 2 dny. Nedovedu si predstavit narvat do toho 10A.....

krom toho je uplne jedno jestli tam mam 12v zdroj nebo 24v, lupe to stejne pri vypnuti (rozpojuju 12/24v soucasne zes a ochranu).

(upravil vztekloun 24. 3. 2019 0:15)

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

za jaky kondy bych mohl vymenit ty puvodni v tom zesilovaci? ted tam jsou 2x 4700uF 35V. Docela by me zajimalo jestli maji vubec nejakou kapacitu protoze zesilovac zhasne okamzite po vypnuti proudu coz si myslim ze by nemel. Mam koupit radeji jamicony stejnych parametru? Bude to k necemu dobry? Nebo mam pred zesilovac postavit neco co zminoval Wimshurst?

krom toho.... kurna co je to to PBTL?

Re: Modifikace zesilovace TPA3116D2

PBTL je zpusob zapojeni, skratka Parallel Bridge-Tied Load.
To znamena, ze jeden TPA 3116 je zapojeny jako paralelni mustek. Oba jeho kanaly se vyuzivaji pro jednu zatez, takze je mozne jit pri maximalnim napajeni tvrdeho stabilizovaneho zdroje 24V do zateze 2R na plnych 100W.
Je to z duvodu vyssiho vykonu, pro kanal subu.
Druhy zesilovac, je zapojeny klasicky BTL, dvoukanal. TAm je mozne jit do zateze 4R na 2x 50W.

Kondiky...
Pokud kondensatory nemuzes zmerit, nebo nemas cim, muzes zkusit pripojit paralelne vetsi kapacitu pro zkousku.
Ale..
Pokud se nemylim, ale ja nemam onen modul a ani ho nemam po ruce, ani podobny, tak tam je to reseno tak, ze vypnutim na spinaci potenciometru volume, se zesilovac nevypina od napajeni, ale uspi se do stand by a zapne se Mute.
Tedy se uspi a umlci. Pokud se vypne i napajeni, je mozne, ze dik zbytkovemu naboji v kondensatoru, prochazi jakesi zapinani a vypinani, ktere zpusobi to klepani. Pri nabihani zdroje, po zapnuti, pravdepodobne nenabiha napeti dost rychle a zdroj se zacne vypinat, dik rychlemu nabehu zateze.
To si spis domyslim, nejake podobne psi kusy, mi delali PBTL moduly, ktere sem zapojoval do sdruzeneho systemu.
Odstranil sem to zapojenim vypinaciho obvodu napajeni a odpojovacim rele pro zatez /reproduktory/.

Obvod pomocneho zdroje, se da udelat i jednoduseji, jak zasahovat do zdroje impulzniho, je vsak potrebne, mit maly pomocny transformator, pro napajeni toho pridavneho modulu z relatkami, myslim ze postacuje 12V 10VA, mozna i mene.
Tak se pri odpojeni sitoveho napajeni, odpoji rychle vystupni pridavna rele a zdroj impulzni, pomalu pada, ale pri odpojene zatezi, uz nebude klepat do reproduktoru.
Pokud chces vypinat sitove napeti, co je dobre pro usporu energie, ale i zivotnost kondu i sitoveho zdroje, stoji za uvazeni, nasledujici uprava.

Ku jednomu rele v te pomocne desce, pripoj jeste jedno male rele, tranzistor co ho spina, to zvladne, bat se nemusis.
Na misto potenciometroveho spinace, zapoj spinaci kontakty, toho dalsiho rele.
Uspis tak zesilovac a i pres odpojenou zatez reproduktoru, nabeh zapnuti zesilovace, bude opozdeny, takze bude mit impusni zdroj cas nabehnout

Příspěvky [1 až 20 z 24]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Modifikace zesilovace TPA3116D2

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£