Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Přes víkend jsem dokončil návrh desky.

Je to komplet "hlava" se zdrojem a koncovým zesilovačem. Jako konec jsem použil Flajzarovskou stavebnici 2x50W/4Ohm zesilovače s BD711. Sinclair jej tady na webu popisoval i s nějakými úpravami, které jsem do návrhu doplnil. K zesilovači jsem doplnil operák, který obrací fázi signálu z předzesilovače. Tímto signálem potom budím jeden a druhý konec. Výstup se pak připojí mezi "živé" vývody obou zesilovačů. Zapojení v můstku.
Je to poněkud netradiční řešení ale získám tak výkon 50W do 8 Ohm zátěže.
Celá deska má rozměry 350x114mm . Široká je tedy poměrně dost, je to daň za potenciometry a konektory v jedné řadě.

Ještě něco málo k napájení. Všechny OZ jsou napájeny symetricky +- 15V (7815/7915). Mutiplexer pro přepínaní kanálů (+-10V) a jeho ovládání (10V). Blokování napájení mám u OZ řešeno elektrolyty 10u/16V a SMD kondy 100n 0805 přímo u napájecích vývodů. Stejně tak je blokován i multiplexer a hradlo.
Samotný zesilovač je napájen přímo z hlavních filtračních kondenzátorů (4700u/50V), cca +-33V. Trafo 2x22V AC.

Náhled:
https://i.postimg.cc/vc0dnF9R/top.png


Pokud by to někoho zajímalo. Můžu sem dát i náhled na vedení cest. Nevadí mi rejpalové, jako jiným. Pokud to budou konstruktivní rady zkusím se jimi řídit.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

šikula

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Tak přece, návrh budu ještě upravovat. Ten konec nakonec vyhodím. To jeho zapojení, jak jsem jej naplánoval, se mi moc nelíbí. Nemá ochranu proti zkratu na výstupu. A pak ještě nějaké drobnosti v návrhu.

Použiju nakonec asi LM3886.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Mám na prodej 12" repro celestion rocket. Pustil bych ho za 500. A klidně přidám pytel dílů na experimenty s lampovymi předzesilovači.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil j_paseka 17. 3. 2019 11:24)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Upravená a finální deska.
Jako koncový zesilovač jsem zvolil Opampovu LaMu MKII (LM3886). Doplněnou a ochranu reproduktoru. Jedná se o zapojení stavebnice z Obecnice "Odpojovač reproduktorů", kterou taky kdysi prezentoval Betaron. Obsahuje SS ochranu a zpožděné připojení repro. U LM3886 jsem zapojil Mute vstup. A vyvedl na konektor. Vcelku užitečná věc při odpojování a připojování kabelu nástroje.
Do návrhu jsem ještě doplnil konektory pro připojení Foot-switche a výstup pro ladičku. Ty budou mít Jack konektory mimo DPS na zadním panelu.

Ostatní jsem nechal tak jak jsem původně plánoval.

Náhled i na vedení cest:
https://i.postimg.cc/JGcv2qRj/guitar-amp-v1-00.png https://i.postimg.cc/WqmWxNcs/guitar-amp-v1-00-bott.png https://i.postimg.cc/Z0m1F2SJ/guitar-amp-v1-00-top.png


Exxi: Poslal jsem ti email.

(upravil Dohnalik 17. 3. 2019 12:50)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Trochu bych se bál té roztrhané země. Zkusil bych to poladit alespon v prostřed té desky jak tam přivádíš napájení? k tomu OZ. Jinak dobrý. Co tě vedlo od upuštění od diskrétního konce? LM3886 já naprd fázovou rezevu a ještě je to kvazikomplementár. Z mojí zkušenosti strašlivě uječenej čip. TDA729x by možná byla lepší volba podle mě, zvlášt pokud by ses chtěl přiblížit lampovýmu zvuku. Navíc u těhle integráčů provoz bez zpětní vazby nepřipadá v uvahu samozřejmě. Kdežto jednoduchý ABčko se 3-4 trandama má tak málo gainu, že to funguje dost dobře.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

LM3886 mi doporučil kolega v práci. A pak z různých diskuzí i tady na fóru jej lidi chválí.
Ten původní konec co jsem tam měl navržený jel v Béčku. Notabene jsem jej musel zmůstkovat aby mi dal do 8Ohm těch 50W. A s tím další operák navíc a komplikace s jeho napájením.
To LM3886 dá při +-35V právě těch 50W do 8Ohm.

Na tu zem se ještě podívám, to máš pravdu.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

kdyz muzes, oddel konec od korekci a rozhod to, treba na dve patra.
Distancni sloupky nejsou tak velke zlo, dneska se da pouzit na propojeni, treba nastrkavaci konektor , nebo treba i pozlacene bananky, jako pouzivaji modelari.
Modul PA, muzes pak treba cely navrhnout znovu, nebo vymenit, kdyz by se to upalilo.

Takova mozna hloupa rada, kdyz chces dosahnout lampove dynamiky, nebo dynamicky projev lampoveho zesilovace, tak pred PA, dej trafak, treba vajicko 3AN67005 a pod. Na vystup pak do serie z repraky sadu zarovek. Na ochranu i onen projev ubyvajici dynamiky, se kupr. ku koncovemu stupni, 100W 8R, davala jedna zarovka 24V 100W, nebo pro vyssi vykon, mozneho zatizeni 2x 12V 100W.
Na mensi vykon, postacuje do 50W sin 12V 55W, pripadne pro tvrdsi projev 2x 6V 45W.
Ono to zvuk nejak nezkresluje, dobry konec to nerozhodi. Pouze pri vyssim vybuzeni, postupne zacne stoupat impedance zateze.
Studene vlakno ma maly odpor, nejak se moc neprojevuje.
Stejne pokud to delas, jako projekt, pro budouci generace, neboj se tech D modulu, pokud tam uz mas symetricke napajeni a trvas na tom, tak TDA8954TH, nebude horsi, jak LM3886.
Nemusis ho trapit na plny vykon, on bude pracovat rad i pri malem vykonu, akorat nebude produkovat teplo.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Takhle jak to je (zem) to bude dost bručet 50 (100) Hz....

Nejprve je potřeba udělat z AC (můstkem+elyty) "DC" a pak  je možné to propojit na GND. Jakmile zasahuje rozlitá zem do nabíjecích proudů od elytů, tak se stěží dostaneš na odstup 90dB (spíš o dost níže). S jedním párem kondů je třeba připojit zem přesně mezi jejich spojením. Spíš je lepší zvolit kondy 2x (4ks) a propojit jejich zem (s celkovou tj. NF zemí) až u druhé dvojice... Tj. té dál od můstku a přívodů od trafa.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

S tou zemí to opravdu zvaž. Ve svém projektu jsem to měl taky s rozlitou zemí a brumělo to dost. Pak jsem udělal zemění do hvězdy i u preampu a byl klid. Rovněž mám konec na jiné desce, abych mohl odlaďovat každou část zvlášť.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Snad jsem to trochu poléčil. Propoj na rozlitou zem jsem udělal až za hlavními filtračními kondy a připojil na rozlitou zem v místě jak mám 78/79 stabilizátory. Naznačeno červenou čarou, jak teče proud od "GND" svorky trafa. Takhle mi to připádá v rámci možností, že by to bylo OK.
Jestli mi něco uniká, tak nevím přesně co. Kdyžtak bych poprosil to naznačit do toho návrhu, jak to myslíš Zuki.
Roztrhanou zem jak zmiňoval Dohnalik, jsem odstranil.

Desky co se budou do sebe zasouvat asi ne. Taktéž to nebudu trhat na dvě desky, byď by to bylo i výrobně levnější. Chci zachovat tuto koncepci, veškerá elektronika na jedné DPS. Předzesilovač mám nyní zapojen stylem vrabčí hnízdo na prkénku, zdůvodu testování. A negativních vlivů na zvuk jsem si nevšimnul. Věřím, že fungovat to bude dobře.

https://i.postimg.cc/Fdg6s5HD/guitar-amp-v1-00-bott.png

(upravil zuki 17. 3. 2019 20:24)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Na prkénku nemáš rozlitou měď... smile Takže to může hrát OK. Je to (PCB) často jen o detailech... Často vídávám, že se použije rozlitá měď, obvody se na desce rozhází úplně jinak, něž když se to testovalo. Když se něco ověřuje na prkénku, tak se to staví postupně za sebou, obvody navazují na sebe, ale pak na desce to už tak není...

Teď je to principielně lepší než předtím. A také netuším, kde a jak budou propojené obě vrstvy tišťáku.

Jak jsem naznačil předtím: U prvních elytů by neměla být rozlitá měď (nebo se v tomto místě musí zúžit na minimum). Jejich GND spoj (mezi nimi by měl být co nejkratší).
A od něj by měl jít spoj ke stabilizátorům. A to místo (u stabilizátorů) by se mělo prohlásit za tu "správnou zem" a od něj může pokračovat rozlitá zem směrem k ostatním obvodům (předzesilovač, korekce, atd.). Rozhodně by se to nemělo potkat na nějakém dalším místě s nějakou "silovinou" (filtrační elyty apod).
To místo u stabilíků je vlastně signálová zem a od něho by měl jít signál ke konci (gnd k jeho odporům a kondům které určují zisk a jeho vstup. Je to prostorově dost složité a špatně se to popisuje. Nejlépe tomu odpovídá předchozí zmínění hvězdicovitého uspořádání s rozlitou mědí pouze u "nesilových" obvodů... kde by bylo nejlepší "kaskádovité uspořádání" dle postupujícího signálu (jeho zvětšující se úrovně)... Popis je trochu zmatený, ale tyhle detaily rozhodují o tom, zda máš odstup 50Hz - 70dB nebo 100dB...

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Vrstvy se propojovat nebudou. Nebo tak jsem to neplanoval. Ta rozlita med v top vrstve je jenom kvuli pevnosti desky. A abych vyrobci DPS usetril chlorid.
Je to alchymie ty zeme, variantu se 4 kondy teda jeste zvazim.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Tu druhou vrstvu připoj na zem aspoň u stabilizátorů. Jinak se ti přes ní může něco vazbit... Nebo zbytečně zhoršovat přeslech mezi obvody (signály)...

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Předkládám finální podobu DPS. S vedením spojů už vás nechci zatěžovat, takže jenom takový celkový náhled na DPS. Rozhodl jsem se nakonec pro ten LM3886 jako koncový zesilovač. Někteří psali že je uječenej. Já se teda přiznám, že jsem jej ještě neslyšel, takže uvidím. Ale dal jsem na jeho jednoduchost, lehčí návrh DPS. To bylo pro mě rozhodující.
Proč dvě relé? Jedno je od ochran repro, oprásknutá stavebnice z Obecnice "Ochrana repro", Betaron ji tu kdysi postoval. A druhé relé je od přepínaní výstupu na repro nebo na sluchátka.
Deska, tak jak je na náhledu, už se měnit nebude, možná hodnoty součástek kolem obvodů buzení a snímání pružiny reverbu. Tuto část ještě nemám odzkoušenou.

Vše ostatní zůstalo, tak jak jsem popsal v příspěvcích výše. Až na pár změn, na které jste mě upozornili. Hlavně Zuki, děkuji.

https://i.postimg.cc/WtsRp43C/guitar-amp-v1-01.png

(upravil zuki 14. 4. 2019 12:39)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Občas jsem slyšel, že někomu kmitaly...  Na straně 5 pdf  je RC člen přes ZV.  Pokud se ti vejde, tak ho tam dej.
Já jsem ho tam dával vždy a žádný problém jsem nezaznamenal. Ani mi to nepřišlo nějak "uječené"...
Na kombo bych to moc neřešil... Prostě je to IO se svými neduhy... i viz pdf:
(odstup min 90dB je pro mě opravdové minimum - aby to moc nešumělo...)
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3886.pdf

z pdf:
The LM3886 maintains an excellent signal-to-noise Output Over-Voltage Protection against ratio of greater than 92dB
with a typical low noise Transients from Inductive Loads floor of 2.0µV. It exhibits extremely low THD+N
values of 0.03% ...

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Ten RC člen tam mám. Je to Opampova LaMa MKII - http://opamp.wz.cz/lama2/lama.htm .