Téma: Horní frézka

Ahoj,
mohli by jste mi doporučit nějakou dobrou horní frézku?

Web

Re: Horní frézka

Ahoj, mám Bosch POF 1200 AE a jsem spokojenej. Je přesná, robustní, má upínací trny na frézy 6 mm, 8 mm a 1/4".

(upravil mechanik 12. 3. 2019 8:38)

Re: Horní frézka

Tak to je zaujímavé, mám tú istú a nesúhlasím. Kupovaná od autorizovaného dodavatela, v "kamennom obchode". Teda ja skôr myslím že ide o omietnutú OBS dosku a smrekovú kostru ale kašlať na to big_smile Proste je to originál.

To upínanie výšky na jednej strane nie je dobré. Pružiny sú na oboch stranách... Výsledok je ten že sa hlbka napríklad pri vytáčaní zapustenia reproduktoru mení podla toho ako človek frézku chytí... Na strane kde nie je upínanie sa dá dotlačiť na povrch viac alebo menej. Horšie je to pri frézovaní rádiusu. Človek si všetko nastaví presne a keď začne frézovať a chytí ju lepšie a hneď je tam zúbok, odskok. Tiež mám nafrézovaných odhadom tak 300 kurhových otvorov v priečkach. To upínanie sa časom od rezonovania frézky povolí a tiež je nutné vymeniť uhlíky.

Doporučujem niečo čo zaistuje na oboch stranách. Tiež ten výkon motora nie je ktovie čo. Hlbšie a širšie drážky, napríklad šírka 14mm som frézoval do hlbky radšej tak po 5mm.

Ide o to ako velmi kvalitne to chceš. Pracovať sa dá naučiť so všetkým len to zaberie 3x tolko času než s presným strojom. Ja budem kupovať Makitu RP2300FCXJ ktorá stojí asi 450-500e. Pozor na neautorizovaných predajcov pretože ti to nebudú chcieť opraviť, keď sa niečo pokazí. To sú tí na internete čo majú cenu 2/3... Teda teraz neviem či to platí aj o BOSCH alebo len MAKITA.

Dobré frézy do toho robí firma CMT, len sú drahé. Ja budem potrebovať stopku 12mm a R31,75. Vtipné je že stojí 130e big_smile Potrebujem to na BR do 36mm MDF.

Re: Horní frézka

Mechanik: neviděl bych to tak černě, používám jí na výrobu nábytku a nestěžuju si. Dotaz zněl "dobrá" a o tom se můžeme přít. Dobrá na hobby je něco jiného než dobrá na profi. Srovnávat frézku za 100e a za 450e nejde.

Re: Horní frézka

No já dnes koukal na frézky s tím, že si koupím tu nejlevnější protože potřebuji jen zaoblit hrany beden a to tak jednou za rok .. No jak to tu čtu smile Raději si zajdu do půjčovny s nářadím. Původně jsem myslel, že frézka za 900kč bude na zaoblení hran jednou za rok stačit smile

Re: Horní frézka

Ale to víš, že ti na tyhle účely bude stačit. Mechanik dost přehání- na frézu se samozřejmě shora netlačí, jen se vede. Mám taky jednu z nejlevnějších, a nemůžu si ztěžovat. Kupoval jsem ji za přesně stejným účelem- tak jednou za dva roky něco malýho a žádnej profiprovoz. Udělal jsem s ní dva páry beden a bez nejmenších problémů. Hlavně ale počítej s tím, že pokud u těhle levných frézek budou nějaký frézy, tak rozhodně nebudou moc použitelný, stejně jako přidávaný vrtáky, SDS majzly a špice, a další přidávaný k levným el. nářadí.

Web

Re: Horní frézka

Tak inak. Lepšie je vybrať nejaku ktorá zaistuje na oboch stranách... Verím že aj nejake lacnejšie by to mohli mať. Zámerne zhora na to netlačím ale proste tá jedna strana je volnejšia a uvažovať nad tým ako ju držať v zábere sa asi každému nechce. Určitý tlak k podkladu je asi nutný. Je to len moja skúsenosť. Ak má niekto opačnú aspoň má pokoj. S tou frézou som strávil vela času, tak som napísal môj názor.

Re: Horní frézka

Mohl bys uvést nějakou konkrétní frézku, která se zajišťuje na obou stranách?? Může být za jakoukoliv cenu.

(upravil mechanik 16. 3. 2019 15:33)

Re: Horní frézka

To je nutné stále niečo dokazovať? Nevieš si to vygoogliť sám? Navštíviť predajnu a opýtať sa/skúsiť si to? Myslíš si že som si to vymyslel? Píšem to sem aby som niekomu pomohol a aby s tým počítal. Demonštračné video ani zoznam frézok s obojstranným istením nemám.

"Stabilná konštrukcia vďaka obojstrannej aretácii vodiacich stĺpikov"   
zdroj:   https://frezky.heureka.sk/festool-of-14 … e/#section

Bosch POF 1200 AE: "Pri vedení si žiada ľahkú ruku, aby presnosť frézovania nevybočovala z očakávaní. Jednostranné uzamykanie zdvihu na stĺpiku nie je dokonalé."

"Vyfúkať kompresorom jemný prach z motora, prekontrolovať každého pol roka uhlíky..."

Z komentárov:
"najväčšia slabina aj značkových fréz je zamykanie hĺbky zanorenia frézy. nie je príjemné, keď fréza uprostred drážky vyskočí a treba u znova nastaviť. alebo potom pracovať s jedným prstom na páčke zamykania."

zdroj:   https://urobsisam.zoznam.sk/naradie/tes … y-vysledok

Re: Horní frézka

Mohl bys najít podobnou frézku i pro 6mm nástroje?

Re: Horní frézka

Zavolaj na infolinku nejakeho výrobcu a opýtaj sa. Tie z recenzií sú všetky až na poslednú 6mm a 8mm. Posledná je len 8mm. Veď je to tam napísané.

otázka znela že mám nájsť akúkolvek:

Tom_L napsal:

Mohl bys uvést nějakou konkrétní frézku, která se zajišťuje na obou stranách?? Může být za jakoukoliv cenu.

(upravil Hippo007 16. 3. 2019 16:28)

Re: Horní frézka

Díky,  tvoje rady jsou k ničemu.
Která frézka z těch recenzí má zajištění hloubky frézování na obou stranách se nedočteš. Asi žádná v hobby provedení. Frézu nesháním,  tak nikoho obvolávat nebudu. Informace,  jestli se něco takového vyrábí by se mi hodila, z tvých příspěvků jsem si myslel,  že minimálně o pár typech víš.

Re: Horní frézka

Já osobně jsem si na doma koupil Bosch POF1400ACE. Mám jí opravdu na to "domácí žvýkání" a je opravdu úplně v pohodě. Chtěl jsem malinko výkonnější, protože s ní občas zajedu i do tesařiny. Chtěl jsem malinko větší, protože se mi prostě jen lépe drží. V práci jsme měli za 25 let frézek hodně. Ale nejdůležitější poznatek je v podstatě ten, že není nejdůležitější "nej" frézka, ale mít ostré a v pořádku frézy. Nejvíc se zničí frézka prací s levnými a tupými frézami. Pracujeme proto v podstatě už jen s žiletkovými frézami a jakmile je trochu tupá, otočit, nebo vyhodit žiletku. Největší investice je pak koupit frézu, žiletky stojí 100-300,- Kč. Tak to vidím já.

Re: Horní frézka

Z mojho pohladu max suhlas s Tom_L, tiez sa drzim toho, ze o co lacnejsi nastroj o to drahsiu frezu, vrtak a pod. Cloveka to nezruinuje a vysledok je viac ako slusny...

Re: Horní frézka

Díky za radu. Teprve s tím začínám. smile

Web

Re: Horní frézka

Ja začínal s čínou primex, následně einhell, a ted mám malou makitu. mezitím jsem si zkusil  bosch, narex a festool. Musím uznat, že nejvíc práce udělala ta primexová ale to proto, že jsem ji měl nejdýl. Na drobné práce je ta makita supr stroj, Kdo shání výkon a robustní provedení, tak festool, ale je drahá jako svině. Bosch neni špatný, ale přišlo mi, že celkem vibruje, narex se nepovedl, einhell se dá papírem zastavit a řve. Velkou makitu taky nedoporučuji, taky celkem vibruje. Takže beztak vítezí bosch nebo malá makita. Frézy jsem používal makity,jsou drahý, ale stojí za to...

(upravil mechanik 29. 11. 2019 3:55)

Re: Horní frézka

Sakra, došla mi dnes tá makita... Tá obojstranná aretácia je uplne inde než bosch. Nech sa snažím akokolvek pri zanorení a zaistení drží ako z jedného kusu. Je to dokonale zafixované. Dokonca to priložené pravítko... K bosch to bol ohnutý ocelový plech s dvoma tenkými tyčkami. Tu sú masívne čierne tyče a pravítko alebo ako to nazvať je odliatok z hliníku. Uplne všade kde je možné nastavovať niečo na stupnici v mm je centrovanie možné v pohode pod 0,5mm. Makita má na oboch straná dve biele LEDky, oboch! žiadne tiene. Rozbeh je perfektne rýchly, pri štarte si pridá...

https://i.postimg.cc/sDhYBJKg/20191129-013002.jpg

Už sa velmi teším až ju vyskúšam do záberu smile

https://i.postimg.cc/Rq5n1jGV/BOX.png

Re: Horní frézka

vypada dobre....
muj posledni ulovek je toto:
https://www.naradimensik.cz/aku-ostatni … 46196.html

Re: Horní frézka

Tak nech vám dobre slúžia smile
mechanik: preboha už viac neporovnávaj Makitu za 300-400€ s hobby Bosch-zelený za stovku smile Bosch Profesionál (modrý) za 300€, by ti poslúžil asi rovnako dobre smile
Aj keď Makita je asi o kúsok lepšia ako profi Bosch, ale je to ako porovnávať BMW a Audi. Rozhodujú emócie.
Robím nábytok na mieru a tiež mi stačí na drobnosti hobby fréza Bosch, inak dávam na CNC.
Vŕtacie kladivo, malá vŕtačka to mám Makita.
Uťahovačka 14,4V, karboška 125mm, vypilovačka - Bosch profesionál.
A spokojnosť so všetkým. Makity sú vo všeobecnosti ťažšie, takže viac železa, ale ak to má človek držať celý deň v ruke nieje jedno, či má uťahovačka 1,2kg, alebo 1,6kg. A platiť o 200€ za "odlahčenú" vyššiu radu uťahovačiek Makita sa mi moc nechce smile
A to som držal v ruke všeličo čo majú chalani stolári aj fest drahý Festol smile
Inak na karbošku som si z aliexpressu objednal kryt na kotúče 150mm za 4-5€. Takže zo 125mm razom 150mm a je to poznať. Používam skôr na jemné práce, otáčky na 4 wink 900W s úzkym telom pre dobré držanie lol

(upravil mechanik 29. 11. 2019 18:07)

Re: Horní frézka

Šroubovačky mám tiež BOSCH profi a sú velmi dobré. Jednu mám na velké veci a druhá maličká je na repráky a zosilňovače. Ešte mám excentrickú brúsku BOSCH profi, niesom velmi spokojný ale je to už starší prekúpený stroj. Potom mám druhú novú tak sa uvidí... Tá použitá v zábere odistovala a brutálne rezonovala, mal som z toho uplne rozklepané ruky, divne ma z toho potom škrabali... Ešte tomu ulietavali otáčky samovolne. Mal som chuť to fakt hodiť o zem big_smile Brúsiť každý deň 2 hodiny, to bolo peklo big_smile