Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [11]

Téma: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Prosím neví někdo jak se stanoví celkový  výkon zesilovače konstruovaného pro zatěžovací impedanci 4Ω při zatížení 8Ω ?

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

P= U*I,  I=U/R, z toho  P=U*U/R tj v ideálním případě polovina, v reálu o něco málo víc, proptože při nižším odběru tolik nepoklesne napětí zdroje při plným výkonu. Ale tohle se snad učí na základní škole, nebo dnes už ne?

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Ten pokles napätia bude určite každému na základnej uplne jasný. P=U*U/R si odvodia možno už na prvom stupni. Koncom základnej počítajú THD ako LTspice big_smile .Pardon ale keď niekto nešiel neskôr na elektrotechnickú strednú alebo sa tomu sám vážnejšie nevenoval, asi by musel byť génius aby si napríklad v 30 rokoch spomenul na vzorec, pretransformoval ho a využil ho v praxi keď študoval niečo uplne iné.

Ja len že odpoveď tvojho tipu vyznie dosť arogantne. Človek čo sa tým pravdepodobne živý by mohol mať trochu nadhlad, chápať že to každý nevie a slušne mu poradiť bez urážania že to mal vedieť asi v 12 rokoch.

(upravil kaed 11. 3. 2019 19:03)

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Určitě jsem to nemyslel špatně. Trochu z jinýho soudku: po 30-ti letech jsem byl přinucen si dát dohromady chemii, a nečekaně jsem si vzpoměl.
Jinak převádění proměnných na jinou stranu rovnice - 7. třída z.š. zrovna nedávno jsem to s nějakým dítětem řešil. Ale tohle potřebuje technik (klidně i cukrář na přepočtení množství surovin do receptu) obden, pokud ne několikrát denně. Takže to ber třeba jako můj boj s větrnými mlýny obecné lenosti a neschopnosti použít google, což už mi připadá jako hodně, ale to tak dnes je. Informace na dosah, ale proč sahat, když to někdo vyřeší za mě:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektrick … v%C3%BDkon akorát to není vidět hned, ale je potřeba asi o půl stránky srolovat dolů. Extrémně náročná záležitost hodná vysokoškoláka!

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Já tedy nevím ale já mluvil o impedanci a na základní škole nás učili že to je veličinu závislá na komplexních hodnotách a tedy maticovém počtu, neboť tady bude mít třeba už i vliv kapacita kabelů, frekvence na které se ta stanovuje  smile ptal jsem se obecně a Ohmův zákon znám dobře smile
Opravdu jsem myslel že dostanu obecnou odpověď z praxe jako třeba přibližně " 3/4 nebo 1/2 " atd
Vidím, že tady jsou i arogantní vědátoři smile Díky

(upravil Jory 11. 3. 2019 21:16)

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Nediv se arogantním komentářům, když neumíš pořádně položit otázku smile proč nenapíšeš hned, že to chceš detailně a vědecky a nevystačíš si s ohmovým zákonem? A jestli to chceš takhle přesně, tak si zjisti i přesné hodnoty odporů cívek, protože 4 či 8 ty cívky určitě mít nebudou a u každého repra je to jinak.

(upravil Otas 11. 3. 2019 21:33)

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Nezlob se na ně, ale pokud neřešíš trivialitu dle ohmova zákona, výsledky se ZÁSADNĚ liší typ od typu výrobku, není to spíše ani otázka zesilovače, ale především stability napájecího zdroje. A jiná situace také bude, pokud řešíme trvalý výkon (RMS) a jiná u špičkového - hudebního výkonu.
Pamatuji si, že existovaly zesilovače, které daly RMS 200 W do 4 ohmů a rovněž 200 W i do 8 ohmů.

Ta otázka je tak všeobecná, že jedíná kloudná odpověď podle mne zní: Změřením za předepsaných podmínek.

A teď si představ, kdybys byl začátečník (otázka padla v koutku pro začátečníky) a nebyl si jist - nepamatoval si ohmův zákon (což Kaed předpokládal). Tak bys tuhle mou odpověď bral jako provokaci, nebo odbytí od arogantního nafoukance.

Jo, není jednoduché odpovídat na zdánlivě jednoduché dotazy, to nakonec určitě postřehl i Kaed smile ....

(upravil rvx73 12. 3. 2019 6:33)

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

suinodis09: jestli chceš počítat komplexní impedanci zátěže, vč. kabelů, výhybek apod., tak hodně štěstí smile

jinak hooodně přibližně se dá říct, že když dá klasicky konstuovaný zesík 100W do 4 ohmů, tak do 8 dá zhruba 50W.

Akorát pozor na opačný případ - zesík, který je dělaný na zátěž 8 ohmů, bych ke 4 ohmům připojovat nedoporučoval wink

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Děkuji za odpovědi a musím si přiznat, že jste měli svým způsobem všichni pravdu, otázku jsem položil opravdu špatně! Ale položil jsem jí v sekci " Koutek pro začátečníky a méně zdatné" a čekal jsem na obecnou odpověď z praxe a tak mě překvapila odpověď některých "odborníků" já si audiowebu.cz vážím a je tady opravdu hodně zajímavých a poučných témat z praxe a opravdu taky hodně lidí kteří daným tématům rozumí jako třeba "antonio a jeho příspěvek ze 14.4.2007 Teorie & praxe, download » Reproduktory - vlastnosti " klobouk dolů smile
Jinak opravdu si myslím že "obecně" asi platí že výkon zesilovač RMS 100W který je konstruovaný do  zátěže 4Ω dává na zátěži 8Ω RMS 50W a proto děkuji za odpověď od rvx73 , Otas, mechanik

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Pozor, u toho článku je "zdroj", není můj! A není z 14.4.2007. wink

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15694

Re: Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Tak to se omlouvám ale článek to je suprovej a jen takových víc !

Příspěvky [11]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Výsledný výkon zesilovače 4Ω při zatížení 8Ω

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£