Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření tranzistorů

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [10]

Téma: Měření tranzistorů

Přátelé, jak a čím měříte tranzistory, zejména ty výkonové?

Na rychlou orientaci u "malých" tranzistorů (TO92 apod.) používám klasický test na multimetru,
případně čínský tester https://www.ebay.com/itm/Pocketable-Mul … SwhSVbdORI
pro měření výkonových si stavím ad-hoc měřák ze stabilizovaného zdroje a měřidel.
To mi ale přijde poslední dobou dost nepohodlné.
Na netu (stránky Roda Elliotta) jsem našel takovéto zapojení:

http://sound.whsites.net/project106.htm

Používáte něco obdobného, nebo mi dáte lepší tip?

(upravil Otas 25. 2. 2019 7:54)

Re: Měření tranzistorů

Pro člověka, který měří v průměru 5 výkoňáků za rok, mi to zapojení od Elliotta připadá složité jak vypouštění meziplanetární sondy. Navíc jsem slyšel, že existují i trandy PNP smile.
Má metoda je přibližná, primitivní, není mžiková, nicméně je jakž takž opakovatelná. Mám z minulosti změřeny trandy a označeny fixem naměřenou hodnotou.
Regulovatelný zdroj napětí. Odpor 1k se vrazí mezi napájení 1 a bázi.  Mezi E a napájení 2 se vrazí Ametr. Dotknu s kolektorem napájení 1 a změřím hodnotu při 11 V napájení (začínám ale od cca 5 V, jestli proud poteče nebo nepůjde za roh). Výsledek v mA podělím 10 a to napíši na trand. Když je trand NPN, napájení 1 je plus a napájení 2 je mínus. Když PNP, tak naopak.
Principem ovšem platí, že když musím zcela přesně měřit zesílení výkoňáku, je zapojení nedokonalé, opakovatelné zapojení musí snést toleranci H21e lol.

Na měření malých trandů nepoužívám univerzální měřák, nýbrž regulaci Ib kalibrovaným potenciometrem. To, co jsem kdysi (před 35 lety) vykoumal, umí měřit H21e při přesně 2 a 30 mA, dále Uceo, Ucex, Ucer  (je tam z boku svorka na odpor). Napětí je z 230V násobičem vyhnáno na 630 V. Přepnutí z PNP na NPN se děje jedním tlačítkem - páry o malém proudu se dají udělat snadno. V celém zapojení je jediný trand, co stabilizuje napájení na tuším 6V (z malé 9V baterie). Jinak jen odpory, přepínače, 4 diody a jeden indikátor vybuzení magnetofonu s červenou čárkou pro regulaci proudu. Vše jako vrabčí hnízdo funguje spolehlivě dodnes.
Voltmetr připojuji vnější na zdířky, zároveň to poslouží i k měření Uce výkoňáků a Uka při cca 0,5 mA. A takové Tesly KD3773 dosáhly Uceo i 340 V i při tak mrňavém proudu.. Trošku to při neopatrnosti brní, 310V přes tuším M33 je znát smile.
Poslal bych i zapojení, ale je trochu unavené, promaštěné. Nicméně bude-li někdo zvědav, překreslím ho. Problémovou součástí je tandemový potenciometr M1G + 2M5/G, který jsem tenkrát skládal ze dvou TP289.

Re: Měření tranzistorů

Na malé tranzistory do 100mA Ic používám BM529. No a výkonové trazistory zatím staticky dvojitý lab. zdroj + voltmetry a ampérmetry od metry blansko v třídě přesnosti 0,5. Do budoucna snad už postavím charakterograf řízený nějakým tím PICem smile.

(upravil rvx73 25. 2. 2019 0:14)

Re: Měření tranzistorů

Otas: 1. průraz měřím podobně, z oddělovacího trafa přes diody a srážecí odpory, aby to mělo necelý miliampér. V tom problém není (ikdyž na tvých  630V to zdaleka nemá smile
Výkonové trandy měřím podobně jako ty, akorát mě nebaví ten binec z drátů na stole a chtěl bych to zapouzdřit do nějaké krabičky. Mám tu nevyužitý "China Export" spínaný zdroj 12V/5A, ten by na to mohl být jako dělaný, s nějakým kýblem.

Roxio:  jo, charakterograf by se hodil ...

Re: Měření tranzistorů

To je šílený co se tady dočítám.

Tranzitory měřím už přes 50. let !

Re: Měření tranzistorů

danhard: rád se nechám poučit od zkušených - jak to tedy měříš?

Re: Měření tranzistorů

jo, tak přesně tohle jsem hledal smile

https://youtu.be/LdWgYoIsYQk

Pro případ, že by to někoho kromě mě zajímalo, to dávám i sem

Re: Měření tranzistorů

spínací mosfety je poměrně jednoduchý otestovat na základní parametry, jako je Rdson ,Uds, Cgs. Z aliexpresu jsou skoro všechno fake, co se tam  snad dá koupit, tak mosfety čínskejch výrobců (AONxxxx, HYxxxx, jinak přijde přeznačený cosi s nabodovanejma novejma tenkejma nožičkama. Taky sem se párkrát chytil. Už sem se setkal i s tím, že si ti číňani ty fake prodávají mezi sebou, a pak jim ty krámy moc nefungují...

Re: Měření tranzistorů

kaed: tak že si z čínského obchodu odnesu domů čínské fake, s tím tak nějak počítám. Horší je, když si v "renomovaném" obchodě koupíš "zaručeně Motorola" tranzistory. OK, nemaji na sobě nápis "Japan" - což by fake určitě měly. Takže možná druhovýroba pod dohledem mateřské firmy? Každopádně, tranzistory potřebuju testnout dřív, než mi shořeji v zesilovači wink

Re: Měření tranzistorů

Spíš jsem chtěl napsat, že tranzistory čínskejch výrobců zatím se na ali až tak moc nefalšujou, a jsou za zajímavý ceny. třeba HY5012 jsou dost blízko IRFP4568 ale za míň než poloviční prachy... IRFP4668 na aliexpresu jsou ještě levnější, ale nemají s IRFP4668 krom pouzdra nic společnýho. Ale to je trochu od jinud, určitě to nejsou lineární tranzistory, to už dneska skoro nikdo nedělá, tím pádem neprodává. Ostatně na tohle téma je tady někde celý vlákno...

Příspěvky [10]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Měření tranzistorů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£