Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Smetiště » Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [18]

1 ...editoval pet007 (25. 2. 2019 21:37)

Téma: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Abych nenicil vlakna cizich, zde na ukazku davam, jak by vypadala jen vypocitana vyhybka (4. rad LR - 1800Hz).
Kdo nekdy mel v ruce OSWG (podobnych rozmeru, co Jawis planuje v jeho PA projektu sloupu), tak smerovky vypadaji viz priloha (konkretne je to s driverem Sica CD60.38.N92.
A kdyz se na to naroubuje jen vypocitana vyhybka, dopadne to asi takto. Chci tim rict, ze OSWG se nedaji jednoduse odbyt klasickou vyhybkou. Proc ? Treba uz jen proto, ze zvukovod akusticky "pridava" v pasmu deleni, tj. v tomto pripade kolem 2-4kHz az 10dB. Toto se musi tlumit, jinak v pasmu 2-4k bude enormni prebytek vykonu = bude to uvriskany.
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/OSWG_teorie/v1_sica_raw.png
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/OSWG_teorie/v1_teorie_pro_forum_Six-packs.png
A podle tech barevnych (spoustu lidi zde seroucich) car uz je hned jasne, jak to bude hrat. Takze ty barevny cary se nedelaji pro to, aby to hezky vypadalo na internetu, ale aby se spravne naladila vyhybka, a tim padem aby to hralo tak jak ma (= nic nepridavat ani nic neskryvat).

2 ...editoval pet007 (25. 2. 2019 21:41)

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Pripadne simulace analogove aktivni vyhybky (operaky) 1800hz + zatlumeni driveru o 15dB (Vituix 2)
Reknete mi nekdo, jak todle chcete v realu (na ucho) kocirovat ? Jak poznate, ze je v poradku faze ? (a ona tady jako na potvoru neni v poradku) -  i kdyz to zde neni zdaleka jediny problem.
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/OSWG_teorie/vituix2_mudrovani_AKTIV_ANALOG_Six-pack_3order.png

A to znova upozornuju, ze to jsou REALNA DATA - 8" OSWG + CD60.N68 + basak 8" WS20E, pochazejici odsud.

Za dalsi: Jak se na ucho pozna, kde ma ten ktery menic nejakou nezadouci rezonanci ? (basaky napr. typicky rezonanci vrchliku (dust cup). To ty osklive barevne carky taky prozradi.

3

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Čárkám se snažím porozumět, a třeba s tou rezonancí basáku pod vrchlíkem si nejsem jistej - to je ten hrbol někde na 5kHz?
Nekalosti se samozřejmě zjistí i měřením impedanční charakteristiky - třeba rezonance nějaké části bedny, poškození membrány - to už mám nakoukaný. Fáze by asi mnohem líp vyšla při přepólování driveru, a možná by vyšla "lepší" SPL okolo děličky, místo díry na 2kHz by tam byl hrb, schválně, jestli je můj odhad správně.

4

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Kaed: spravne, je radost videt, ze alespon nekdo nezpochybnuje exaktni pristup. Je to presne jak rikas. Lip je to pochopitelne videt na RAW datech (polarach) basaku (viz priloha) - prvni problem je na 2400Hz, dalsi na tech zminenych cca 4800Hz.
A ohledne faze, taktez spravne, prepolovani jednoho z menicu fazi opravdu "spravi", ovsem SPL to naoplatku "znici" o to vic.

http://www.mervart.eu/!projects/!audio/OSWG_teorie/ws20e_polars.png
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/OSWG_teorie/v1_teorie_pro_forum_Six-pack_invert.png

5

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

No a to je tak chvilka na pohrání si s nějakým simulačním SW, můj tip je trochu posunout nahoru dělicí frekvenci vejškáče a přidat RC členem něco málo od 7kHz nahoru a mohlo by to hrát "normálně" . Ale přepokládám, že s tím jsi se nespokojil a jistě  tam máš ještě nějaký kompenzační RLC jak u výškáče, tak u basáku... S tím sfázováním měničů je problém vertikálně, nikdo to moc neřeší, a je to podle mě i dost slyšet, rozdíl reprodukce v optimálním místě poslechu s uchem ve výšce vejškáče oproti tomu, když se člověk postaví a je o 0.5m výš, je u některejch beden dost markantní, na tohle je asi lepší klasický třípásmo s poměrně malým střeďákem co nejblíž vejškáče, oproti velkýmu zvukovodu a poměrně velkýmu středobasu, kde vychází akustický středy měničů hodně daleko od sebe. Zase u toho třípásma by měl být basák vysunutej dopředu, aby se srovnaly akustický středy repráků do jedné roviny, proto mají některý konstrukce tak divný přední čela. Prostě každá koncepce má něco pro a něco proti. Vertikální charky pro odladěnou sestavu snad nikdo nezviditelňuje, nebo se pletu? Je fakt, že já se je raděj ani nepokouším měřit.

6 ...editoval pet007 (25. 2. 2019 23:14)

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

A co teprve bude delat vertikalne ta Betatronova paralelni dvojice 10" Eminence Deltalite 2510-II, byt delena relativne nizko na 1k ?
Kazdopadne vertikaly jsem nedavno meril u STH12 a nevyslo to vubec spatne (viz priloha). Deleni je nizko (1k), takze vetsi vzdalenost stredu tady neni zasadni problem (coz potvrzuje i mereni - problem je kolem 700-900hz a jeste cca od 45 stupnu dal - coz nevim, kde by ta bedna musela bejt, abys tohodle uhlu dosahnul - jedine kdyz budes lezet pod ni na podlaze).
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/STH12_DSA315/DE502_Vertikals-.png - smer k podlaze
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/STH12_DSA315/DE502_Vertikals+.png - smer ke stropu

7

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Je zajímavý, že nahoru je to o tolik lepší, a řekl bych, že tohle je zrovna to, čeho si většinou všimnu při pohybu okolo beden, tj výrazná změna charakteru zvuku při zvednutí se z křesla ve vzdálenosti cca 2m od bedny je odhadem 15-20° nahoru. U třípásem nebo u fakt malejch bedýnek (4"+0.75")  mi tenhle efekt nepřijde tak výraznej, ale žádný měření, který by tu teorii potvrdilo nebo vyvrátilo nemám. Teď je ještě otázka, jak se složí pole horizontální s verikálním, když budu horizontálně 20° od osy a jak pak budou vypadat vertikální charky. To by se asi mělo dát nasimulovat z naměřenejch hodnot V a H ale už nějak nevím, jak bych to udělal... Další věc je, že tohle jsou věci, s kterejma se se současným přístupem k reprosoustavám nedá nic moc dělat. Teda dá, tohle možná ten důvod, proč někteří upřednostňují širokopásmový repro v exotickejch budkách za exotický peníze - ten efekt okolo dělicího kmitočtu tam prostě není, a nikdy nebude, protože neexistuje dělicí kmitočet. Navíc ho asi znásobují odrazy v poslechovým prostoru.

8 ...editoval pet007 (26. 2. 2019 0:43)

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Jak se posklada V+H ti rekne vykonova charakteristika, na slovanetu jsem to tam tez posilal. Vituix podle nejakyho algoritmu pocita s obema smerama (resp i V- a V+). A vidis, zrovna velka horna je prave na zmenu polohy poslechu dost imunni vuci uzce smerujicimu 0.75" tweeteru u klasickyho 3pasma smile Tam se to "posere" od cca 40-60stupnu a tak 4-5khz uz i v horizontalni rovine smile

9 ...editoval kaed (26. 2. 2019 2:45)

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Spíš jsem myslel to, že ve vertikálním směru se prostě víc projeví větší vzdálenosti repráků od sebe, tím pádem větší fázový posuvy až to dopadne tím
"downpeakem" na děličce. Když budu mít 4"+1" na desce, tak je dokážu dostat cca 10cm středama od sebe, na děličce 2.5kHz je vln. délka  cca 130mm, takže posuv o 180° udělá rozdíl dýlky cca 7.5cm,  tj 48° nahoru nebo dolů bude "downpeak". Pokud to bude 8" vlnovod +10" středobas, tak je vzdálenost středů cca 240mm, dělička 1kHz - vln. délka 330mm a jsme na úhlu 38° s "downpeakem" čemuž tak nějak odpovídá i tvoje měření. Takže podle mě nacpat repráky co nejvíc k sobě, i za cenu opracování faceplate má cenu, pokud to není nějak extrémně nasměrovaný do "paprsku" zvukovodem. A to střeďák obvykle, mimo některý PA, fakt není. Vodorovně se to samozřejmě dá uhlídat, ale svisle z principu ne. Tohle by mělo eliminovat koaxiální uspořádání měničů. Zároveň membrána basáku je zvukovod pro výškáč. Ale moc jich na trhu není, pročpak asi?
A pak se zase dostáváme k poslechovýmu prostoru, najednou se v nějakým směru část kmitočtů ve středním pásmu prostě neodrazí, protože v tom směru se odečetly signály díky fázovýmu posunu, a obvykle to zrovna vyjde tak blbě, že posluchač je na místě, kde je zrovna nejvíc toho odraženýho signálu ze stropu, kde má doma asi tlumení málokdo ( a co teprve od podlahy, cos argumentoval, že tam nikdo neposlouchá. Takhle nějak si zdůvodňuju to, proč subjetivně úplně jinak hodnotím bedny, který jsou podle měření hodně podobný.
Bedny s "konstatní směrovostí" jsou na něco dobrý, ale aby to fungovalo přesvědčivě, tak by ta směrovost musela podle mýho odhadu nastupovat tak od 1kHz s poklesem min. 20dB na 30° od osy vertikálně i horizontálně, a to jsem u trumpety nenormálních rozměrů, aspoň do "obvyklé" místnosti ve střední evropě.

10

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

sem se sám tak vyargumentoval, že mě láká si nějakej cenově dostupnej koax kopit, třeba  http://www.daytonaudio.com/specs/specsh … d=295-384. na soundimports tuším za 40E+doprava. K tomuhle už jenom nějakej 10" basák (RSS265HF-4 ?!) a je hotovo. Ale asi bych napřed měl dotáhnout aspoň nějaký rozdělaný projekty.

11

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Ty koaxy ja nevim. Vzdy kdyz to slysim, vybavim si tak vychvalovanej Visaton BG20 a to teda IMHO neni zadny terno. To radeji "nesmysl" od Celestionu AXI2050 v nejaky rozumny horne od 200-300Hz https://celestion.com/product/174/axi2050/
http://azzolinaaudio.com/celestion-axi2 … with-them/

12

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Dá se ten driver  AXI 2050 někde koupit a co stojí?

13

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

https://www.audioxpress.com/news/celest … -namm-2019
Zatim je to hodne novy, dle toho clanku bych rekl, ze se to zatim nevyrabi ve velkym, cenovku tipuju tak kolem 1000 USD.

14

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

To vypadá neskutečně dobře. Jak velký by vycházel zvukovod, kdyby driver šel od uváděných 300Hz?

15

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Nekde jsem tam tusim zahlid kolem 24" by mohlo stacit, takze cca 600mm.

16

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

No super, dát pod to 15 palcový basák a byla by to ideální bedna na doma.

17 ...editoval TheLastUnicorn (27. 2. 2019 15:07)

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Při použití vzorečkové výhybky u bedny se zvukovodem se automaticky projeví ten "hornový" tlampačový zvuk, o kterým se v minulosti hojně mluvilo ve spojení se zvukovody. Vinníkem byla samozřejmě diletantská výhybka.
Jinak u klasického dvoupásma se ještě umí leccos schovat a  i s vypočtenou výhybkou to v zásadě může nějak dopadnout a poslouchatelně hrát...no taky sem můžu dát srovnání mýho 4-pásma - laděná výhybka vs. vzorečková. To bude taky velmi zajímavé...a poslouchatelná věc z toho rozhodně nebude. Spíš něco takového, že do bedny pustíte Led Zeppelin z bedny vyleze kabuki. big_smile
Edit:
Takže zde na prvních třech obrázcích je výhybka 12/12/12/18dB spočítaná dle vzorečků. Fázování je tak, aby to bylo co nejlepší a otočení polarity kterýhokoliv reproduktoru to už udělá jen horší.
Na druhé trojici obrázků je pak výhybka stejných strmostí měřená a simulovaná.
Měniče jsou modifikovaná LAB12, Monacor SPH-170, Hivi DMB-A a SB Acoustics SB19ST-C000-4 v klasické sloupové hranaté ozvučnici, měniči zapuštěny. Komora basáku byla tlumena jen lehce, proto je na cca 130Hz rezonance.
https://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/vypocitana.jpg?ver=0
https://img18.rajce.idnes.cz/d1802/10/10620/10620212_0a2734231bf5c1c55a77bcb7346978ef/images/merana.jpg?ver=0

18 ...editoval pet007 (27. 2. 2019 23:25)

Re: Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Krasny example a zaroven velice zajimavy projekt.... (mels to dat do meritka 60dB a byla by to okometricka extaze smile

Příspěvky [18]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Smetiště » Vyhybka pro 8" OSWG bez mereni - mudrovani

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£