Re: Fullrange. Který?

Divnypocit: koaxialy jsou fajn. Jen je potreba koukat na vetsi rozmer, protoze chybejici plocha uprostred trochu ubere na basech. Taky samy o sobe obvykle nezahraji poradny bas, takze lze kombinovat s druhym basakem.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil karel.adam87 26. 2. 2019 9:19)

Re: Fullrange. Který?

kisimoki napsal:

Dnes som dokončil bedne typu Karlson, presnejšie upravený Karlsonator 8". Osadenie je širokopásmový Visaton BG20. Alphard 12-palec spomínaný v príspevkoch vyššie tomu vôbec nepasuje, má vysoké qts a potrebuje vačší objem.
Tá konštrukcia potrebuje reproduktor s QTS cca od 0,35 až 0,55 a ten visaton je tam ideálny kandidát. Mám ho upevnený cez adaptér, pretože som tam mal dieru pre 12-palec.
Zatiaľ bez notch filtra a bez pridaného výškača, a ani mu to netreba, postupne pridám aj nejaké to meranie ak bude záujem. Citlivosť je hodne vysoká, kŕmim to čistým Á-čkom 6s3p-ev / 6e5p (T) - cca 2W.

Určitě přidej měření, zajímá mě to smile

(upravil hranatybraska 26. 2. 2019 16:31)

Re: Fullrange. Který?

Mě také smile
Krásný bedny.
Vylepšil by se ten Visaton to na výškách, pokud by se přidal phaseplug?

Ten koaxiál by tomu asi fakt slušel hodně smile

Web

Re: Fullrange. Který?

Mě ne. Nikdy jsem se o tento typ konstrukce nezajímal, ale z principu tohle přece nemá smysl měřit. Je to něco jako hudební nástroj, který vyvolává emoce; libozvučné housle vás asi taky nenapadne měřit. Teď přemýšlím, jestli je vlastně něco víc vzdálenějšího hifi. hmm2

Jo a řešit vliv PP... tady? Audiofil to určitě uslyší, když o tom bude vědět.

Re: Fullrange. Který?

Já tomu hlavně především moc nerozumím. Odtud mé dotazy. smile

Web

Re: Fullrange. Který?

kamarad objevil moc pekny fullrange repraky,jsou to tyto:
https://www.lii-audio.com/index.php/pro … wqz1efo_aY
rad bych je vyzkousel,myslim ze by mohly stat za to....

ted zrovna hraju na konecne doladeny Lowther DX3 v TL,navrh mi delal Jarous,jak bednu tak filtr....ten je pomerne dost slozitej a ani jsem si neumel predstavit,ze by to nakonec mohlo hrat takhle dobre...posledni uprava spocivala v pridani supertweeteru,nakonec se mi nejvic libi ART481,ma moc prijemny "cinknuti',ktery tem Lowtherum chybi...
Bedny maji  nadherny bass,hraje to opravdu hluboko,perfektni podani prostoru,to se zlepsilo jeste pridanim prave toho ART481,vsechny nepekny spicky jsou diky filtru srovnany a da se to poslouchat i pomerne nahlas.Stredovy pasmo je ve spojeni s jednocinnym lampacem s DHT primo lahudkovy.Celkove to pusobi velice kompaktne a pri umisteni cca 1m od steny vzadu a poslechu v blizkym poli clovek snadno a rychle podlehne predstave,ze je unitr hudebniho deni...Da se poslouchat hodiny...Vyborne na tech bednach hrajou i stary bigbity,coz mne prekvapilo...repraky nemam jeste uplne zahrany,potrebujou stovky hodin...
Dotahnout tenhle projekt do konce dalo hodne usili,hodne prace a stalo to hodne penez,samotny ty menice se stribrnyma kmitackama jsou za vic nez 30k...pred casem jsem delal podobne bedny - jednoduchy horny s L.Cao FA8,bedna podle navrhu,ktery dodal vyrobce tech repraku.Konstrukce bedny zabrala plus minus stejne casu,filtr neni nutny,rovnez attenuace basu neni nutna,cimz odpadnou soucastky za nekolik tisic,menice za polovinu ceny DX3,zvukove sronatelne...i zde je vsak nutno pouzit supertweeter...
Dalsi konstrukci,kterou jsem nedavno delal byly bedny s L.Cao FE6,to je mensi -6,5 palcovy reprak s feritovym magnetem.Je za velmi priznivou cenu a je jen o fous hori nez FA8.Bedny rovnez podle navrhu,ktery dodal vyrobce.Pokud nekdo uvazuje o slusnym levnym fullrange doporucuji L.Cao FE6...pekny den a prijemny poslech...

Re: Fullrange. Který?

kudlibabka: Na první pohled vypadají zajímavě, na druhý se mi nelíbí koše - každý pes, jiná ves, docela se to bije. Líbí se mi ale 5", v tom TL by mohlo fungovat dobře.

Re: Fullrange. Který?

antonio:neni mi jasny jak to myslis...u tech 10´´ je zajimava citlivost a prekvapive vyrovnana charka,mozna by to fungovalo slusne i bez supertweeteru...reprak s takovouhle citlivosti zvladne hrave SE lampac s vykonem par wattu...navic by mohl zajimave hrat i v OB....

Re: Fullrange. Který?

Pánové pokud můžu, trochu bych vaši diskuzi přerušil, protože potřebuji pomoct s výběrem fullrange repra.

O co jde - v rámci diplomové práce potřebuji změřit chování jednoho výrobku z pohledu vibroakustiky. V mrtvé komoře tedy budu do výrobku pouštět akustický signál a měřit reakce výrobku při různých situacích. No a k tomu potřebuji vhodný reproduktor.

Mělo by jít o fullrange, výkon nemusí být velký, nejsem limitovaný rozměry a poslechovou kvalitou přednesu. Směrovost reproduktoru může být libovolná, zajímá mě pouze charakteristika v ose. Reproduktor by ale měl mít co nejširší rozsah a co nejrovnější charakteristiku bez výrazných špiček (nad 10kHz ale může klesat citlivost). Také bych ocenil, kdybych nemusel stavět složitou bednu a reproduktor tak mohl umístit pouze na desku (otevřená ozvučnice). V mrtvé komoře by takové použití nemělo vadit. Nízká cena výhodou, stejně jako dostupnost v ČR či nejbližších státech. Bazar možný, u dražšího kusu ale potřebuji fakturu. Potřebuji 1ks.

Re: Fullrange. Který?

kudlibabka: Koše, co používají, jsou všehochuť, každý má jiný design, třeba to je ale záměr, jen mě to nešmakuje.

O vyrovnanosti tak vysoko a takového typu reproduktoru bych pochyboval, tohle je vyhlazeno filtrem třeba 1/3 oktávy; to ale neznamená, že nahoře rozsypané to při tomhle použití bude uchu vadit, spíš je to záměr výrobce, aby to "znalci" nehodili hned do koše.

Ref. citlivost při 1 W má tento 10" o 0,5 dB nižší než ARO 667, těch 99 je v pásmu rezonancí tam nahoře.

Re: Fullrange. Který?

Tá impedančka je dosť divoká, to sa pri hraní asi vlní ako had big_smile Nedivím sa, MMS 14,3g smile

Re: Fullrange. Který?

2antonio: díky za upozornění ohledně té citlivosti, nevšiml jsem si, že těch 99 není pro 1w...

Re: Fullrange. Který?

Já tomu vůbec nerozumím. Ale čistě vzhledem mi ten 5" připomíná ten reprák z těch hnědých RFT bedýnek, jak měly jedno širokopármo a basreflex zakryté jemným pletivem. A zbytek místa zabíral výkres frekv. charakteristiky jak Alpy.

Web

Re: Fullrange. Který?

Tak dnes som sa dostal konečne na dielňu a vykonal nejaké to meranie na "Karolovi", nemal som však usb flashku so sebou tak meranie dnes neukážem,jednak s bg20 tak s fonics HWC8-12MA300, oba však maju v tej mojej "karlsonator" ozvučnici problém a to je hrb na 71 Hz (+10dB) a pod ním prepad na 48 hz a nárast na 37-39  Hz, skúšal som doplňať tlmenie v rôznych pozíciách ale ten hrb proste nejde zmeniť, je to chyba ozvučnice, tú bedňu mám nechtiac naladenú na inú frekvenciu ako treba (71 miesto 42Hz). Tá komštrukcia je vlastne ML-TQWL. Teraz potrebujem preladiť ozvučnicu na 40-45Hz a to je možné pravdepodoble len úpravou šírky ozvučnice. Originál "karlsonator 8" je ladený na cca 42Hz.
https://lh6.googleusercontent.com/-5xKS … ator-8.png
ja som staval bedňu pre 12 palec v rozmeroch original karlsonator (12):
https://lh6.googleusercontent.com/-IsPC … onator.png
tento je naladený na cca 37 Hz
pravdepodobne sa mi vyskytla nejaka chyba pri stavbe, a potrebujem ozvučnicu naladiť na 40-42 Hz, najbližšie pomeriam presne rozmery ozvučnice, nejaké nápady ako to preladiť? Poprosím skúsenejších v stavbe tqwl čo má aký vlplyv na naladenie ozvučnice (dĺžka zvukovodu vs. šírka ozvučnice), vopred ďakujem....

Re: Fullrange. Který?

ML-TQWL=Mass Loaded Tapered Quarter Wave Tube=hmotnostně zatížený čtvrt vlnný zvukovod...to vyjadřuje vše potřebné.To tlumení dělá částečně tu zátěž a mění jen rychlost zvuku při doladění,nic víc...
Moje rada je - nastuduj si princip jak se ladí zvukovody,spočítej ručně nebo použij nějaký soft(Hornresp a pod.)je jich celá řada a potom zkoušet,ladit a měřit...

Re: Fullrange. Který?

Tu je spomínané meranie bg20 v karlsonator-e, merané 1m od bedne v ose reproduktora:
https://i.postimg.cc/rDpZmBdy/Karlsonator-bg20.png
tlmenie je len po stenách v mieste uloženia reproduktora, vo zvukovode bez vytlmenia.
Skúsim postupne doplniť po stenách a na vstupe zvukovod nejaký materiál, poprípade zmeniť tvar transducera. Teraz ma napadlo, že som môhol zmerat charakteristiku aj bez toho rezonátora.

Re: Fullrange. Který?

Já teď přemýšlím jestli koupit BG20 nebo spíš B200 sakra to je dilema smile Nezkoušel někdo porovnávat jestli se vyplatí investovat do B200?

Re: Fullrange. Který?

Zvukově je jednoznačně lepší B200,ale podstatně dražší

Re: Fullrange. Který?

To mi asi stačí smile Jakože ta cena mi nevadí ale asi bych byl nasraný kdybych se pak náhodou dozvěděl že hraje stejně jako ten levný big_smile Jen je třeba konstrukčně lépe zpracován. No já koukal po nějakém papírovém 8" a nic jiného jsem nenašel za rozumné peníze, ta 8" je super v tom, že si ji mohu dát do větší bedny když budu chtít víc basů nebo naopak i do menší a mohu si k tomu v případě nouze koupit výškáč. Chci si postavit nějaké retro bedýnky smile Původně jsem chtěl něco koupit na aukru nebo podobně ale po 10 dnech hledání jsem nic nenašel, všechno je šíleně předražené když je to "retro" smile

Re: Fullrange. Který?

Doplnil by som charakteristiky karlsonatora s bg20, merané je to cca 2 metre od bedne vodorovne, teda reproduktor neni v osi ale pod uhlom cca 30´, v miestnosi 5x5 a na zemi linoleum, berte to preto  len informačne:
https://i.postimg.cc/wtB65LGJ/bg20-karlsonator.png
červená s rezonátorom, modrá bez.

To isté len s sp205/8 meničom:
https://i.postimg.cc/rzbL0zWn/sp205-8-karlsonator.png
modrá s rezonátorom, fialová bez neho.
Tu je poznat že vysoké qts sa k tomuto nehodí, a ešte keď je rezonančná vysoko - 100Hz

A nakoniec BG20 v RJ enclosure:
https://i.postimg.cc/XZysP7XJ/rj-bg20.png
Bedňa je na meraní ešte nepreladená po sp205/8, spodne pasmo bolo teda od nejakých 50Hz, vzdialenosť prednej dosky od bedne 18mm (späť vo vlákne s RJ s tým monacorom).
Filter je 1,2mH + 2uF + 6R8 paralelne v sérii s reprom.
Nakoniec som to včera ešte stihol preladiť a upraviť notch filter, ten je momentálne 1,2mH + 1,2uF + 10R.
Predná doska je od ozvučnice vzdialená 9mm, aktuálne meranie teraz nepriložím, som to asi omylom neuložil a dielňu mám mimo bývania...
Hrb na 70Hz zišiel o -3dB, a na 35Hz vzrástlo o +5dB.
So spomínaným filtrom som neveril že hraje šíro, bas je príjemný, mohutný a ide pekne hlboko, od 35Hz do 12k prakticky rovné, dal som k nemu ešte 231ku v samostatných búdkach ako supertweeter od 12k nech je to aj v retro štýle, tak teraz sa ten baffles compensees predviedol. Hneď som zabudol na Karlsonator, ten RJ, to je vec, vymeňte si tam ten monacor 205ku za ten visaton kto to má postavené. Predná doska by mala byt ale aspon 400x400 mm ako je to plániku, ja ju mám menšiu, 370 x 370, a tak je hodne blízko od ozvučnice a začína sa akoby strácať príjemnosť dipól efektu. Sú to aj tak prototypy takže v origináli to už môžem spraviť lepšie.