Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Repro k TV (repro Genius)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [1]

(upravil Jory 20. 2. 2019 1:02)

Téma: Repro k TV (repro Genius)

Určení: bedničky 2.0 k TV
Datum realizace: 2018
Cena: 2000 Kč
Technická data: bassreflexová ozvučnice, bassreflex 28x65mm (73Hz), objem cca. 4L, rozměr 110x200x460mm

Úvod

Chtěl jsem klasické bedničky k TV, nemám rád soundbar a měl jsem náladu něco postavit. Zároveň jsem nechtěl utratit moc peněz, ideálně zrecyklovat něco, co se mi nevyužité válí doma a dát tomu trochu extravagantní vzhled, který zaujme. No a protože cokoli hraje lépe, než originální repro v TV, tak design byl prioritou. SW k TV momentálně nechci, jelikož bydlím v bytě a nechci štvát sousedy smile

Reproduktory

Doma se mi válely nevyužité bedničky z 5.1 Genius domácího kina. Hlavní bedničky (levá a pravá přední) samy o sobě nehrály vůbec špatně a tak posloužily jako zdroj reproduktorů. Zachovaná byla i výhybka, tedy kondenzátor před výškáčem.

https://img.kasa.cz/k-foto/ilustrace/800/2/8/9/product_1448982.jpg

Design

Design byl prioritou. Jelikož mám doma 3D tiskárnu, chtěl jsem zkusit tištěné ozvučnice a tak jsem se při tvorbě trochu odvázal. Dneska si říkám, že jsem mohl vytvořit i něco zajímavějšího, nebo nebýt v některých oblastech tolik konzervativní (např. kulatý bassreflex), ale byl to můj první pokus s 3D tiskem ozvučnic. Zároveň musely bedničky splnit i rozměrové požadavky, jako je minimální šířka (aby se vlezly vedle TV) a dostatečná výška, aby se výškový reproduktor dostal do výšky uší. BR určitě musel být na přední straně, aby nehrál sousedovi do zdi.

Tvar

Když už se ozvučnice tiskne, byla by škoda zůstat u hranaté ozvučnice. Proto má ozvučnice "nábojový" tvar, který je výhodný i pro potlačení stojatého vlnění. Horní a spodní plocha ozvučnice musí být plochá, protože slouží jako základna při tisku. Ozvučnice je složená ze dvou částí, které jsou k sobě slepené lepidlem. Přesto nejsou uvnitř horní a spodní plochy rovnoběžné, uvnitř je tvar zkosený, opět pro potlačení stojatých vln.

Konstrukce

Ozvučnice je tištěná z PLA, tloušťka stěny je 3mm. Na stěnách jsou zevnitř žebra, které zvyšují tuhost stěn. Aby ozvučnice měla méně plastový zvuk, je zevnitř vylepena tlumícím panelem (klasická 2mm butylová guma s hliníkovou fólií). Určitě se nejedná o nejtužší a "nejmrtvější" ozvučnici, vzhledem k použití ale stačí. Tlustší stěny se mi nechtělo dělat, protože úměrně s tím roste spotřeba materiálu (tedy i cena) a doba tisku. Nemám možnost nechat tiskárnu běžet třeba dva dny v kuse, proto jsem byl limitovaný dobou tisku. I z tohoto důvodu je ozvučnice tisknutá "nahrubo", tedy s tlustými vrstvami, což ale dává ozvučnicím zajímavý povrch.

Byla to i má první zkušenost s tiskem takto velkých dílů, proto nevyšly úplně na 100%. Každý další díl vyšel o něco lépe, jak zkušenosti přibývaly, přesto je mezi spodní a horní půlkou ozvučnice vidět rozdíl, hlavně v "lesklosti" povrchu. Z dálky to není tolik vidět a uvažuji nad tím, že ozvučnice přestříkám lesklým černým lakem, který povrch více sjednotí a ozvučnice by vypadaly luxusněji.

Celé bedny jsou tvořeny z tištěných dílů a ozdobných plechů z kartáčované nerezi.

Objem a bassreflex

Původní genius bedničky měly objem asi 2,5L, já jsem ho zvýšil na 4L, abych vytěžil o něco více basů. BR je laděný asi o 5Hz níže, než u originálu. Parametry reproduktorů neznám, proto jsem střílel naslepo a doufal, že si repro s větším objemem sedne.

Zesilovač

Bedničky žene malý zesilovač TPA3116, který má vlastní nastavení basů, výšek a hlasitosti. Zdroj zesilovače je spínán přes USB televize, takže jak se zapne TV, zapne se i zesilovač a naopak. Celý zesilovač je umístěn v malé krabičce a přišroubován na zadní stranu TV, takže není vidět. Zesilovač na fotce pod TV je pouze na okrasu.

Zvuk

Zvuk nebyl prioritou, prioritou byl design a štíhlý tvar k TV. Pořád se ale jedná o bedničky, takže zvuk také hraje roli. Protože ale jakékoli externí bedničky jsou lepší, než ty integrované v TV, tak nějaký konkrétní požadavek na zvuk nebyl. Musím říct, že bedničky hrají "pěkně". Prostě pěkně, není to hi-end, ale je to naprosto jiná liga, než integrované repro v TV. Vyšší objem reproduktorům prospěl, spolu s drobnou korekcí basů na zesilovači umí zabasovat docela slušně (na rozměry reproduktorů). SW mi tedy moc nechybí (samozřejmě bylo by to s ním lepší, ale jak jsem psal, nechci štvát sousedy). Výšky jsou pěkné, středy slušné, prostě to hraje "pěkně" (vzhledem k ceně reproduktorů).

Závěr

Byla to zajímavá zkušenost s 3D tiskem ozvučnic, ačkoli tato technologie je na větší bedny značně limitující. Plast samozřejmě není ideální vzhledově, ani zvukově, ale když se mu trochu pomůže, může být zajímavý u obou kritérií. Bedničky se mi líbí, zaujmou a hrají dobře. Zážitek z TV je hned o několik levelů výš.


https://i.postimg.cc/5y4FTdyP/02190003.jpg

https://i.postimg.cc/d1KCRTYc/02190002.jpg


https://i.postimg.cc/ryj4WmZ7/02190004.jpg

https://i.postimg.cc/Kj0gyqgm/02190006.jpg

Příspěvky [1]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » Repro k TV (repro Genius)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£