(upravil mechanik 11. 2. 2019 23:09)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak uvažujem kto tu niečo stavia a simuluje... to bude Vasi? smile Tiež mám také tušenie že by to mohol byť leach. Ja by som názor napísal ale nie je vidieť spoje smile MJE350/MJE340 by som doporučil nahradiť 2SC3503/2SA1381, MJE15032/MJE15033 potom 2SA1837/2SC4793, ako konáky by boli super sankeny 2SA2223A/2SC6145A. Zapojenie bližšie nepoznám ale tie MJE350/MJE340 sú najhlršie tranzistory čo sa robia. Keď to osadíš tým čo píšem malo by to byť po uplne všetkých stránkach inde THD/SR, zvuk. Minimálne vo VAS sa to oplatí preosadiť.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jo bylo by to lepší, ale stává se to dost blbě sehnatelným materiálem. Obzvlášť ten rozkmiťák. Vasi to není, ale základy jsou v Leachi. pro tohle vlákno je to ale OT, tak to tu nechci více rozmazávat. Pokud bys chtěl víc info, napiš do mailu, nebo SZ. Dokud to nemám odzkoušené nechci to tady veřejně publikovat.

Ten Osmipalcový zvukovod každopádně ztvořím. Zajímá mě výsledek a hlavně jsem to ještě nikdy nedělal tak už proto smile.

Koukal jsem že se 2SC3503/2SA1381 dají koupit na slovensku, ale pochybuju že to je originál Sanyo. Napsal jsem do AVELmaku tak uvidíme. Spárované budiče 2SA1837 / 2SC4793 jdou koupit u Lhotského. Uvidím co odpoví ze slovenska. Když tak to vyzkouším. Konce bych nechal MJL a MJW. Přece to nemůže být takový průser.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Už se v tom začínám ztrácet, je tu tisíc připomínek, tak zkusím nejdůležitější z mého pohledu. big_smile

Dělíš pasivně: někteří výrobci pasivek s velkou slávou a taky úspěchem srovnávají časový průběh zasunutím basáku do hloubky a říkají tomu Planar waveguide (EV, Megaton). To bych nepodceňoval.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ano, každopádně je potřeba vědet o kolik v daném případě zasunout. Poloha ak. středu měniče je frekvenčně závislá a já prozatím ještě nevím přesně kde bude dělička - až po vyměření měničů na provizorní bedně. Teoreticky bych si mohl zkusmo vyměřit i ty akustické středy. Co jsem ale prozatím dělal, tak vím že to bude dost nahrubo. Ale než rozhodit zarovnání na předním čele, tak bych to raději zkusil fázově dotáhnout na výhybce.

Bude to fuška shrnout všechno dosavadní lidské vědění z olasti elektrosakustiky do jednoho třípásma. Když sleduju všechny vaše vztyčené ukazováčky, mám trochu vyschlo v krku smile.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

mechanik napsal:

Sakra, no proste chce HiFi koncepciu kde sa netahá do kila hovedný 12"....

Že sa 12'' tahá do kila má samozrejme svoje opodstatnenie, ide predsa o vhodné smerové naviazanie stredobas - zvukovod. Toto by nebolo možné dosiahnuť s malým stredobasom, ktorý v tomto pásme smeruje menej.

mechanik napsal:

Demagogia je tiež tvrdenie ako je ten zvukovod úžasný a potom tam pchať molitan. Priamovyžarujúce viacpásmo také veci nepotrebuje. S 12" pôjde kludne na 25Hz a to pri podobnom objeme ako ten PA s rozsahom 7"...

Aspon tu zaznie nejaky iný názor. MaBat tiež svojho času tvrdil že sub ide urobiť s deltou 10" keď sa zekvalizuje. Ono to chce trochu praktických skúseností a nie len pozerať do simulácie. Tie PAčka sú často nepoužitelné pre rozumné THD dole. Niesu na to stavané....

Na vedľajšom fóre je vlákno s STH zvukovodmi, ktoré už prakticky netrpia osovým zvlnením ako OSWG. Napriek tomu sú OSWG úžasné aj bez molitanu. Aký malý je vplyv osového zvlnenia na celkový vyžiarený výkon (modrá) je vidno na obrázku, ktorý je vytvorený z reálnych meraní horizontál a vertikál v oboch smeroch.

https://i.postimg.cc/Thrs3xj0/vertigo-zmerane-Power-DI.png

S tým THD asi nerozumiem, na čo nie sú stavané? Máš k tomu nejaký zdroj? Čo sa týka počuteľnosti skreslenia reproduktorov, problém je zvoliť správnu metodiku a výsledky meraní nekorešpondujú s tým, ako sú reprosústavy hodnotené pri posluchových testoch pri bežných hlasitostiach. Pri počúvaní hudobného signálu sa tiež prejavuje maskovací efekt.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jawis: Vyprdni se na to a objednej si je v mouseru, tam mas jistotu originalu, ty budice vem od Fairchildu, tedy KSA/KSC

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jawis, tak na avelmak by som nespoliehal, nech ti pošlú fotky, inak to neber. Robí ich fairchild a má to mouser.

marcin, proste nechce driver vo velkom zvukovode s 12" wink K THD mnohých PA, debilnému odvetraniu a použitiu na SW, napríklad s EQ tu píšem neustále.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak jsem objednal u mousera. Nejvíc času zabralo domlouvání platební kartě. Děkuju za doporučení.

Budiče a VAS dojdou až koncem března, takže se teď můžu naplno věnovat sloupům.

(upravil Jawis 15. 2. 2019 13:52)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak takhle nějak bych to soudruzi viděl:

https://i.postimg.cc/D8BynD7p/3D1.jpg https://i.postimg.cc/WdyNJkFM/3D2.jpg https://i.postimg.cc/VJvs6R6f/Bok.jpg https://i.postimg.cc/8Fr1dzMx/Front.jpg

Co se týká vizualní stránky jsem to nakonec pojal svým prostým citem pro symetrii. Čelo zvukovodu bude mít identické vzezření jako předek koše toho 8" RCF. Osmiúhelník, opsaný kolem kružnice 210 mm. Výběh rádiusu zvukovodu končí na průměru 205mm. Děličku se budu snažit hledat někde kolem 1800Hz.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Pekné wink
Na vstupe máš tuším uhol 0°. Mal by byť hladko napojený na výstupný uhol driveru. S deličkou môžeš začať kľudne na 1400Hz.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

A nemáte někdotušení kolik tam je? Na driverech je mřížka a dovnitř nevidím.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Pre DE250 by to malo byť 14,6° medzi stenami. Zdroj diyaudio

(upravil pet007 18. 2. 2019 8:24)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Po tydenni prevychove, udelene mistnim vedoucim (kdy je ze mne diky tomu lepsi clovek) napisu posledni vec tez sem.

Mechanik:
1]  jediny kdo chtel tahat PA stredobasy dolu jses ty.  TBX100 jsem zde zminil prave proto, ze tu dole budou 2x LAB12.
2] kdyz uz si to sem vytahnul (a sproste poplival Mabatovu konstrukci s OSWG), mohl si teda uz zminit i verzi STH12 dole s Daytonem DSA315. Tento reprak jde dolu uz velice ochotne.
3] nesmyslny rejpani o nutnosti pouzivat ve zvukovodu molitan uz nechavam radeji bez kometare, zase bych dostal urcite ban (a autor toho flamu by opet zustal v klidu)


marcin:
Jestli Jawis vzal profil, co jsem zde uvedl, byl delany s uhlem napojeni 14 stupnu (bylo to tam i napsano, ze vstupni uhel je vhodny pro DE250).

(upravil Jawis 19. 2. 2019 13:41)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak jsem lehce upravil úhel na hrdle zvukovodu na 14°. Odpoledne budu mít krabici plnou koleček nahrubo vyřezaných na pásovce a dám se do přípravy na lepení. Materiál - Překližka Buk

https://i.postimg.cc/68RxCMXN/Bok.jpg

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Skoro bych si nechal taky něco udělat, když už to děláš z překližky, nechám tě ale nejdřív vyškolit. smile
Popřemýšlej o děleném boxu, užší box se středovýškovou částí a pokud BR vepředu, tak se štěrbinou by to mohlo vypadat líp. A bude se s tím i líp manipulovat.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Co 3D tisk když už umíš tak pěkně kreslit v programech smile nějaký dřevený filament ... možná méně pracné a přesnější ale asi by to stálo víc smile Respektive nestálo jestli máš někoho známého s 3D tiskárnou.

(upravil Jawis 19. 2. 2019 23:39)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

TAk jsem se do toho dal. Tátovi jsem včera nakreslil hromady koleček, v práci mi to nahrubo vykousal na pásovce a dneska odpoledne jsem ty větší průměry po obvodu přerovnal, vypíchul vnitřní otvory a poslepoval dortíky.

https://i.postimg.cc/PNrLgPSh/DSC05437.jpg https://i.postimg.cc/3WSyYYqG/DSC05438.jpg

Jetli budou mít kluci na laseru vypálené přírubky, budu zítra pokračovat.

Nebyl by problém to někde nechat celé udělat. Možnosti mám poměrně široké. Ani co se týká finanční stránky, nemusím řešit každou stovku. Můžu to nechat vychroupat na CNC klidně i z duralového špalku a asi v podstatě za děkuju, ale to není můj záměr. Když už jsem se do toho jednou dal, ať je za tím to lidské teplo.

Antonio: Tak už plánuj výlet - dokud je soustruh vytažený. Dám ti kolečka a vychroupeš si to sám smile.

(upravil pet007 20. 2. 2019 7:33)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Chtel bych jenom poprosit, aby se ten OSWG profil ode mne nejak zivelne nesiril dal, prece jen to nebyla prvni iterace, a nez se to povedlo, bylo s tim pomerne dost prace. Bohuzel jsme v cechach. Diky.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

pet007
Ahoj, neboj nebudu. A v tom co tvořím jsem ho nepoužil. Stočítal jsem to pro průměr 26mm, a 90°vyzařování dle obecné formulace. Pak na doporučení posujl tak aby tečný kužel na vstupu měl 14°.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jawis: Jen to samo základní zaučení na CNC soustruhu bych bral všema deseti! smile Vyrábět pro sebe teď vyloženě nic nepotřebuju, PHčka s 8" myslím fungují dostatečně dobře, tady nemám potřebu nic vymýšlet a větší 10-12"... možná v budoucnu a pokud vyloženě bude přebytek místa, jinak to překáží.

Předběžně co děláš v so 2.?