Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla NZC420 Zvuk

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

(upravil Martinel 16. 2. 2019 17:37)

Téma: Tesla NZC420 Zvuk

Ahojte,
Aj vdaka tomuto foru sa mi podarilo zrepsovat sympaticky kus audio historie - nzc420.
Vymenil som velky 5000uF elyt a vsetky “hovnaky” a aktualne:
- vsetko funguje ako ma pri pouziti zabudovaneho zosilovaca (vratane korekcii)
- pri prepojeni cez nizkourovnovy magnetofonovy vystup na novy receiver (s phono modulom) ma tato kombinacia velmi nekvalitny zvuk (prehnane basy, ziadne vysky)
Hladanim priciny a experimentovanim som prisiel na nasledovne:

Stlacene tlacitko MAGN + interny zosilovac = spravny zvuk v celkom spektre
Stlacene MAGN + externy zosilovac = vela basov ziadne vysky, hlasitost OK
Stlacene CRYST + externy zosilovac = zvuk OK v celom spektre ale extremne nizka uroven (potichu)
Stlacene CRYST + interny zosilovac = zvuk OK v celom spektre ale extremne nizka uroven (potichu)

Bol by som vdacny za akykolvek podnet ako dostat kombinaciu s ext zosilovacom aspon k takej kvalite zvuku ako ma interny... dakujem!

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Nějakou obdobu této teslácké řady jsem kdysi upravoval - viz https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22399
Nejen dle mého názoru se kvalita zvuku zvedla, je pravda, že nejslabším článkem je výkonový zesilovač. Ale i předzesilovač pro gramo má nízkou kvalitu (zkresluje na basech) a vyžaduje zásah.
Nejsem si jist, zda jsem popisu problému správně porozuměl. Předpokládám z výkladu, že je použit výstup NZC420 pro magnetofon, přiveden do vstupu do nějakého recieveru do vstupu pro gramofon.
Problémem toho popsaného propojení je nedostatečná úroveň signálu pro externí zesilovač. Ten musí mít nastaven vstup pro LINE, ne magnetodynamiku-gramofon. Samozřejmě, že magnetodynamika je citlivější, ale má v sobě korekci, která sebere výšky v úrovni cca - 20 dB, tak nejsou slyšet smile.
Já bych to zkusil řešit změnou odporu R12 (R12´) třeba až na 2k2. Snad jsem porozuměl správně. Ale, protože bude předzesilovač použit nejspíš s kvalitním zesilovačem a bednami, doporučuji jeho úpravu dle odkazu.

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Podobne vlakna i se schematem

http://forum.avmania.e15.cz/viewtopic.p … ;t=1155371

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na … p;start=30

Web

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Otas: Diky moc za nasmerovanie.
Zapojenie je presne take - z NZC cez vystup pre magnetofón je pripojeny externý zosilovac a repro. Zosilovac má vstupy ako pre MM tak pre MC prenosky.  Samozrejme aj iné linkový vstupy. Bohužiaľ uspokojivý zvuk neponúka pripojenie k žiadnemu z nich. Pri prepojení cez LINE vstup je hlasitosť taká nízka že charakter zvuku neviem dobre posúdiť....
Na prestavbu podľa odporúčaného návodu si zatiaľ netrúfam, ale skúsim aspoň vymeniť spomínané R12.

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Zdravím všechny, kteří budou číst.
NZC 420 mám též, ale mám opačný problém, než je popisován v tomto vláknu. Zvuk z interního zesilovače je bez vysokých kmitočtů. Přesněji poslouchatelný a s výškami je pouze, když je potenciometr výšek vytočen téměř na maximum. Při korekcích v nule to hraje úplně bez výšek. Připojení k jinému, externímu zesilovači jsem nezkoušel. Hraje takhle blbě gramofon i jiné zdroje připojené do vstupu tuner a to z reproduktorů i sluchátek.
Hovňáky jsou nahrazeny MKT, v koncáku jsou vyměněné C38 za TF 010 5x470 uF, potenciometr balance je nový, "soudky" u trafa jsou vyměněné a mají dvojnásobek původní kapacity, takže je tam 1000uF a 10 000 uF, žárovka nahrazena LED diodou. Jiné rozdíly proti původnímu zapojení nevidím. (Vím že to všechno s problémem výšek nesouvisí, píšu to jen pro pořádek.)
Poradíte mi někdo co s těmi výškami?
Děkuji za případné reakce.

Re: Tesla NZC420 Zvuk

V první řadě by bylo potřeba zjistit, kterýže stupeň ten útlum výšek způsobuje. Jestli předzesilovač, nebo výkonový zesilovač.

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Když připojím druhý zesilovač k výstupu tape toho NZC a bude to hrát blbě, tak je to v předzesilovači, ale když to bude hrát dobře, tak jsou pořád dvě možnosti. Může být chyba v konci toho NZC, ale může být i v korekcích, ne?
Protože signál do tape out sice leze předzesilovačem, ale korekce obchází.

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Ano. Měl jsem samozřejmě na mysli celý předzesilovač i s tónovými korekcemi. Ono je ideální to samozřejmě projet osciloskopem nebo alespoň NF milivoltmetrem a zjistit, ve kterým stupni nastává ten útlum. Jelikož to ale dělají oba kanály, tak bych tipoval, že to bude spíš vlastnost a na vině bude fyziologická regulace. Možná je ten nedostatek výšek pouze zdánlivý vzhledem k přebytku basů. Můžeš zkusit odpojit ty odbočky u potenciometru hlasitosti a tím celý průběh zlinearizovat.

(upravil Otas 8. 8. 2019 16:32)

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Jak už jsem kdysi napsal, nemám rád tzv. fyziologickou regulaci hlasitosti, tu na NZC (co nedovede přidat výšky) zvláště sad.
Pokud to bylo před úpravou OK, pak se někde vloudila chybička (třebas kondík v té regulaci o řád navíc? smile).

(upravil mojzis33 8. 8. 2019 19:52)

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Jeké to bylo před úpravou netušim, ale nechce se mi věřit, že by někdo chtěl aby výsledkem bylo to co teď slyšim.
Nicméné jsem zkontroloval hodnoty všech vyměněných kondiků a sedí to se schematem.
Jak tu fyziologii vyřadim? Když odpojim z potu ty odbočky, tak je zvuk mnohem příjemnějši, ale hodně se zesílí, takže to asi nebude správný způsob.
Tvoje schema předzesilovače jsem viděl a mám ho i vytištěný, ale to je pro mne nepredstavitelna věc, i když jsem uvažoval o úpravě právě kolem potenciometrů basů a výšek co tam máš zeleně. Nicméně nepotřebuju žádný hi-end, ale to co z toho leze za zvuk teď je fakt ošklivý. Takže ješté jednou prosím jak odpojim tu fyziologii?

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Nechápu co s tím můžeš mít, ale ty zesilovače hrají velmi dobře i přes svůj věk. Měl jsem je jak v kombinaci s gramofonem, tak i samostatné (AZS215, 217, 220) a byl jsem s nimi vždy spokojen. Pokud není v zesilovači závada, což vzhledem k jejich letitosti by nebylo nic neobvyklého, tak plně vyhoví pro běžný poslech, ovšem to chce také solidní reprobedny. Já k plné spokojenosti používám k této řadě zesilovačů větší reprosoustavy Grundig, anebo nedávno upravené bratislavské 1PF067 08.  Nejlépe z této řady hraje mírně odlišný model s tahovými potenciometry AZS220, ovšem až po doplnění fyziologie, jelikož u části serie ji výrobce vynechal. Totéž platí pro poslední model této řady AZS218, kde jsem se s fyziologií nesetkal nikdy. Tam kde není použitá, je poslech těchto přístrojů velmi plochý až neposlouchatelný. Také jsem kdysi někde v diskusích zahlédl návod na doplnění "výškového loudness" u AZS217 (NZC 431).
Dnes, jak sleduji v diskusích je nějaký trend fyziologii nepoužívat a takoví propagátoři si myslí, že právě oni jsou "in". Mají dojem, že poslouchají ten pravý zvuk, ale jsou zcela mimo, protože fyziologie je tam právě proto, aby kompenzovala nedostaky lidského sluchu.
Takže résumé: hledej závadu v celém řetězci, protože ten zesilovač, pokud není po letech vadný za nekvalitní zvukový projev určitě nemůže.

(upravil Otas 9. 8. 2019 8:51)

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Těžko se to řeší na dálku. Metoda nalezení byla už výše popsána (TheLastUnicorn).
Přidání hlasitosti při odpojení všech kondíků fyziologie (stačí pro zkoušku jeden vývod, tak se odpojuje, jednodušeji to neznám) je pochopitelné a snadno eliminovatelné (otočením potenciometru smile).
Zeleně označené změny nejsou nutné.
Bedýnky jsou doufám dobré.
Podobná situace může u fyziologie nastat, pokud je vstupní signál příliš silný, nebo místnost, kde se hraje, příliš malá, popřípadě bedýnky příliš účinné (např. profi). Proto jsem i jejím odpůrcem a to rozhodně nejsem sledovačem trendů smile, co je in...
Jinak plochost až neposlouchatelnost těhle zesů má podle mne na vině především nízká rychlost přeběhu a proudové omezení ochrany výkonové části.

(upravil mojzis33 9. 8. 2019 12:43)

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Bedýnky jsou Tesla ARS 9204 s výhybkou od Gotze. Tyto připojené k zesilovači Transiwatt TW 600 CD hrají velice hezky.
Odpojit jeden konec kondenzátoru samozřejmě zvládnu a otočit potenciometrem taky, ale tady si zřejmě nerozumíme. Ať odpájim jeden konec kondiku, nebo drátek od odbočky potenciometru, odpojí se tím celý RC člen a to asi není dobře a zesilovač se takto provozovat nedá. Takže to chápu tak, že pro úplné vyřazení fyziologie se rezistory ponechají a kondenzátory se nahradí drátovou propojkou.
Při snaze účinek fyziologie pouze potlačit se kondenzátory nahradí nižší hodnotou.
Jestli jsem mimo, tak mne opravte.
Zahlédl jsem pár zmínek o Sinclairovi a jeho úpravách a mezi nimi změna fyziologie u tohoto zesilovače je ale nikde se mi nepovedlo a asi ani nepovede najít jak to bylo.
Osobně proti loudness vyloženě výhrady nemám a na mém bývalém TW 140 jsem ji používal a na současném TW 600 CD mi taky nevadí a při tichém poslechu ji mám zapnutou.
U toho NZC je problém nejspíš opravdu v tom, že 1. odbočka zvýrazňuje basy moc a abych to nějak dohnal na druhém okraji zvukového spektra, musim vytočit výšky až skoro nadoraz. Pak je zvuk poslouchatelný.
Teď je na 1. odbočce 470nF, na 2. 220nF a na 3. 47nF.
Chci zkusit následující změnu sníženim hodnot tak, že na 1. dám 220nF, na 2. 100nF a 3. zrušim drátěnou propojkou.

(upravil Hippo007 9. 8. 2019 14:28)

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Potenciometr balance jsi dal 25k G/E ? Jestli ne, změnil jsi úroveň signálu jdoucího na volume potenciometr a rozhodil funkci fyziologie.
Volume potenciometr je 50k N se 3 odbočkami, které jsou zapojené tak,  že mění jeho průběh na G + přidávají fyziologii. Pokud bys ho chtěl nahradit jiným a současně zrušit fyziologii,  dej tam 50 k G.
Odhaduji,  že problém bude v potenciometru balancí.

Změnou velikostí jen kondenzátoru v odbočkách hneš mimo průběhu fyziologie i se sílou signálu.

(upravil mojzis33 9. 8. 2019 16:19)

Re: Tesla NZC420 Zvuk

O té zákeřnosti s poťákem balance vím a za šílených 140,- jsem koupil originál ze starých zásob u RacVonky. Takže je tam ten správný.

(upravil Otas 18. 8. 2019 11:32)

Re: Tesla NZC420 Zvuk

Tak se na to po dovolené koukám:).

2 Mojžíš33: Hledáním chyby jsi se nezabýval sad. Teoretizovat "co by kdyby" není něco, co odpoví na problém. Skoro se mi dere na jazyk "vygugluj si to", je to stejný přístup k problému.
Sinclair tam dával, pokud mne paměť neplete, kondík 47 p, dá se to najít; když jsem se tím zabýval, tak jsem to našel. Ale zvukově to při testech neoslnilo.

U toho NZC je problém fyziologie ten, že nelze správně nastavit úroveň vstupního signálu (tedy dostat to do stavu, že při hlasitosti pro daný poslechový prostor naplno je poťák hlasitosti rovněž naplno). S kondíky si lze opatrně hrát, raději ale až se dopracuješ k tomuto požadovanému nastavení.

Odstranit fyziologii lze i tím zkratováním kondů. Já ji odstranil výměnou poťáku za logaritmický 2* 25k smile.

Jedna rada, která je u toho NZC možná: Jednoduchá kontrola zesilovače coby emitorového sledovače: Odpojit vstup výkonového zesu, dát namísto něj drátek, který se bude postupně spojovat s výstupem předzesilovače a korekčního zesilovače. Kde zmizí výšky, tam je problém. Před akcí trimr na vstupu výkonového zesu nastavit na cca 10 %, možná i méně.
A nebo už je nám jasno, že to jen ta fyziologie sežrala výšky (viz nesplněná podmínka výše)?

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Tesla NZC420 Zvuk

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£