Téma: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Určenie: subwoofer na doma
Dátum realizácie: Q1 2015
Orientačná cena: 500€ (13,7k Kč)
Technické dáta: Bassreflexová ozvučnica, 344 x 500 x 400 mm (ŠxVxH), objem 40l, hmotnosť 40kg, >200W v AB triede.

Úvod
Človeku, ktorému som približne pred rokom robil stĺpy s monacorovským osadením sa zdalo, že mu to málo basuje (dosť problematická miestnosť), tak mi dal za úlohu postaviť subwoofer.

Reproduktor
Dopredu som vedel že bude k dispozícii málo miesta a teda aj málo objemu - voľba reproduktora sa teda musela v prvom rade prispôsobiť tomuto. Po prehodnotení otázky rozpočtu padla voľba na Visaton TIW 250XS, ktorý vyzeral byť papierovo dosť zaujímavý

Ozvučnica
Rovnako ako predtým u stĺpov som mal aj teraz výrazné priestorové obmedzenia. Problém bol hlavne v dĺžkovom limite, ktorý som v konečnom dôsledku možno aj trochu presiahol, celkovo som sa ale dostal na nejakých 40 litrov.
Materiálom je 22mm MDF, ozvučnica má jednu priečku v strede pre zvýšenie tuhosti, viac som ich tam nedával aby som si zbytočne neuberal z už tak relatívne skromného objemu. Konštrukcia je lepená, skrutky zo zásady nepoužívam. Povrchovou úpravou je farebný lak, v štýle stĺpov aj samotnej obývačky je použitá kombinácia čiernej a bielej.
Bassreflex je riešený štrbinou na dne, prierez je 90cm^2, ladenie zhruba 35Hz.

Keďže reproduktor nebolo možné montovať zvnútra a nechcel som aby spredu trčal ten mohutný záves, zriešil som uchytenie prednej steny špeciálnym spôsobom - magnetmi. Tri kolíky navedú predný "kryt" na správnu polohu, 14 párov neodýmových magnetov to potom pekne drží na mieste.

https://www.youtube.com/watch?v=vlsOax_p0eI

Zosilňovač
Túto časť som radšej zveril odborníkom zo zosilovace.eu, už som predtým od nich objednával stavebnice JPA100 a Audioswitch, ktoré mi v mojom domácom zosilňovači fungujú viac než dobre, takže som si bol istý že vedia čo robia. Modul zosilňovača mal dodať výkon 200W do 8Ohm, tiež ponúka preladiteľný subsonic a crossover, nastavenie fázy, parametrický ekvalizér a má ako nesymetrický, tak aj symetrický vstup. No a k tomu automatické zapínanie/vypínanie. V konečnom dôsledku sa ten výkon potom vyšvihol trošku vyššie, čo snáď nebude na škodu.

Výsledné dojmy
Pravdupovediac som nemal možnosť subwoofer až tak veľmi vyskúšať, no vzhľadom k tomu v akom malom objeme musí chudák hrať je rozsah celkom slušný, navyše ak by nestačil, je možné ho rozšíriť ekvalizérom, zosilňovač má výkonu viac než dosť. Charakterom zvuku tiež veľmi fajn, basy presne také, aké by človek od naozaj dobrého basáka čakal. Uvidíme ešte ale ako sa ho podarí prispôsobiť miestnosti v ktorej bude a zvyšku aparátu - no a ako bude v konečnom dôsledku spokojný majiteľ.


Fotky:
google plus
facebook

(upravil paulus33 16. 5. 2015 19:00)

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

ahoj, mohol by si mi viac opísať spôsob realizácie povrchovej úpravy oboch farieb? Aké lepidlo pouižívaš na MDF? Díky.
Pekná práca.

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Lepidlo jedine disperziu určenú na drevo, v mojom prípade duvilax - dobrá cena, veľmi pevný a tvrdý spoj.
Po zlepení a obrúsení hrán som to potom podľa miestnych odporúčení natrel zriedeným nitrolakom, ktorý napustí MDF a tá potom bude menej pracovať a nebude jej vadiť voda. No a potom pár vrstiev základovky, každá vrstva jemne prebrúsená, potom vrchná farba, kde som to už ale nebrúsil ale nechal tam textúru ktorú nechal valček (vločkovací) a nakoniec na vrch priehľadný sprej ktorým som hlavne zjednocoval lesk/mat. U oboch farieb to bolo rovnaké, pri bielej biela základovka, pri čiernej šedá.

V prvom rade potom netreba kombinovať rôzne základy farieb, napríklad syntetika na vodou riediteľnej farbe nie je dobrá kombinácia.

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Ahoj, mám na tebe jednu prosbu, začal jsem se stavbou aktivního subwofeeru s TIW - -250XS podle návodu Visaton, myslím že bude úplně totožný s tvojí stavbou, můžeš mi napsat čeho se mám vyvarovat a co mám udělat lépe a tedy poradit s celou stavbou. Už uplynula nějaká doba od tvé realizace a zesilovače pokročily ve kvalitě, takže já budu osazovat zesilovačem ve třídě D. Děkuji za ochotu, Zdeněk
můj email: suinodis09@seznam.cz

(upravil mechanik 16. 2. 2019 11:44)

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

TIW250 je cez 15 rokov starý model. Jediné čo sa mení je jeho cena, stúpa. Na to že je to 10" v simulácií celkovo nejde naladiť aby hral hlboko. Mne to pripadá na 10" málo aj do 3 pásma. V dnešnej dobe nie je problém kúpiť modely čo idú v 30L od 30Hz a to 8" alebo 10" v 40L od 28Hz. Radšej by som kúpil niečo od SB acoustics. Mám skúsenosť len s TIW200 ktorý ide hlbšie než TIW250 ale potrebuje obrovský objem, tiež má divné TS tak ako ten 10"...

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Ahoj , děkuji za odpověď, já budu mít vnitřní aktivní objem cca 51 litrů, zatím čekám na truhláře a zkouším TIW - 250XS jen ve vzduchoprázdnu, chci ho jako doplněk basů k reprosoustavám Visaton Concorde, které jsem dostavil asi před rokem ale úplně z jiného těsta, myslím tím silu MDF, vyhýbky laděné na míru a jiné tlumení , když pošleš svojí emailovou adresu tak pošlu foto, je vidět že tomu rozumíš. Zdeněk

(upravil mechanik 16. 2. 2019 14:44)

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Ja som len chcel upozorniť na toto:

https://i.postimg.cc/2yq9WLK8/TIW250.png


Ak myslíš toto   http://www.visaton.de/en/products/3-way … rde-mk-iii   tak si mal postaviť nejaky 12" sub čo pobeží od 25Hz. Nevidím velmi prínos dávať pod v celku 4x8" 1x10" ktorému sa velmi ísť dole nechce.

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Já mám zesilovač Vincent SV - 700, když jsem začal stavět subwoofer , tak mě připadalo nějak málo basů a zase jsem si říkal že když postavím něco se 12" basákem tak budu mít přebasováno, pak jsem ale vyměnil elektronky v předzesilovačí a to na pozici V1 jsem koupil   https://www.tubeampdoctor.com/de/shop_T … Tubes_1923  a na V2  https://www.tubeampdoctor.com/de/shop_S … ssia_2220, tady to jeden na V2 v Pusch Pull, neskutečná prda, basy najednou jedou tak, že si myslím jako bych tam te subwoofer měl minimálně s 15", neskutečně krásný teplý sametový zvuk ve středech a výšky krásně zakulacený, no a teď mám rozestavěný subwoofer a máš pravdu, že žádný přínos to asi nebude smile

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Ahoj, posílám  ještě jeden můj názor, nevím jestli je správný a má logiku ale ty jsi odborník a určitě mě opravíš, psal jsi že basáku TIW - 250XS se dolů moc nechce a ukázal jsi to na grafickém znázornění a celé jsi to porovnával 1x10" proti 4x8", já bych ti tady v tom malinko oponoval, protože si myslím, že když 10" bude zapojený přes stejnou  dolní propust jako ty 8" a bude napájený ze stejného zdroje, tak to bude pravda ale jestliže 10" je krmený sám ze zesilovače třídy D výkonem třeba 200W RMS , je umístěný v samostatné skříni která je na ně spočítaná a celé to jde přes aktivní Crossower který je nastavený na 15 - 70Hz tak tam asi nějaké přidání basů bude, nemluvě o tom, že ten 10" má větší zdvih, větší vlnku a úplně je jinak konstruovaný než ty 8" AL - 200, které jsou přes dolní propust krmenné až do 300Hz a tím jinak zatížené. Co ty si o tom myslíš, rád se poučím, ještě jsi mě neřekl, čeho se mám při stavbě skříně vyvarovat, stavím jí přesně podle návodu od Visaton a akorát jsem přidal na rozměrech ( délka a výška + 2cm abych zvedl vnitřní objem kvůli zesilovači ) čím a jak hodně jsi vnitřek tlumil? dík za odpověď, Zdeněk jinak můj email je : suinodis09@seznam.cz

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Tipujem že v tých CONCORDE je každý basák v 40L. Čo znamená že majú oproti SW o 12db viac, približne... Tých 10db to realne bude určite. Čo znamená že keby to ten sub mal dobehnúť tak potrebuje 1000W príkon ak každý stlp má teraz napríklad 100W. Jednoducho aj keby ten TIW250 bol daleko lepší kandidát na SW než tie AL200 tak na 4 kusy proste nemá SPL, príkon a nič. Aby ten sub mal rovnaké alebo vyššie SPL, nie výrazne nižšiu plochu membrány... Tak potrebuješ podla mna hneď 12-15" aspoň v 100L a idealne nejakych 400W príkonu a viac.

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Ahoj a děkuji za ochotu odpovědět a vážím si toho, ale řeknu ti svojí zkušenost přímo z poslechu a proč tedy tento sub. stavím. Psal jsem již tady že jsem vyměnil elektronky ve svém zesilovači Vincent SV - 700 a koupil jsem na pozici V1 elektronky samozřejmě párované TAD 7025S Mullard HG a na pozici V2, která maká v zapojení Pusch Pull Genalex Gold Lion 12AU7, neskutečná prda v poslechu , basy mohutné, silné, středy teple sametové a výšky se krásně zakulatily, prostě paráda ale to už jsem měl rozestavěný sub. s TIW 250, ono co tady píšeš je naprostá pravda a je vidět že tomu rozumíš, jenže teorie je jedna věc a potom samotný poslech je věc druhá, CONCORDE mají v jednom sloupu AL-200 zapojené paralelně takže citlivost šla nahoru ale mají společný prostor cca 90l a není tedy každý zvlášť ve svém prostoru, jenom když se podíváš na odlišnou konstrukci obou typů reproduktorů tak AL-200 mají menší magnet . menší průměr cívky, menší zdvih , TIW - 250 má 2x větší zdvih než AL200  tedy větší tlakový výkon na plochu AL-200 má  taky menší gumovou vlnovku, já vůbec nechci porovnávat, že oba AL-200 mají efektivní plochu 430mm2 tedy u obou sloupů 860mm2 a TIW-250 jen 340mm2, co je ale pro mě důležité, že sub. používám jen na doplnění spodního pásma od 35 - 70Hz podle nastavení Crosoveru a výkonu reproduktoru RMS 200W ve třídě zesilovače D RMS 350W takže rezerva je, kam v tomto spodním pásmu AL-200 nedosáhnou. Než jsem toto celé začal realizovat, tak jsem si na zkoušku půjčil sub. Klipsch 110SW a jak říkám, krásně se mi zaplnil spodek, ještě na doplnění , hudbu poslouchám v podkroví kde jsou přiznané trámy a vše je ve dřevě, akusticky jsem vše tlumil a sama o sobě místnot o rozměrech cca 6x4m má výborné akustické parametry, můžu poslat foto, ještě jednou dík za radu, Zdeněk

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Jasné, v praxi je tiež možné že keď sub dáš k stene ta to tých 10db navýši. Pri inom umiestnení zase môže dočítať... Inak by som ten sub delil čo najnižšie, 70Hz je dosť vysoko. Ak chceš dosiahnuť pevnejší zvuk tak je to lepšie robiť na strane stlpov... Rád som pomohol a ako píšeš v praxi ide o to ako sa ti to páči a to nemusí dokonale odpovedať tomu čo píšem.

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Díky za odpověď a na crosoveru mám tedy stáhnout spodní hranici cca na 50 Hz? Nevím jestli jsi mě rozuměl ale když na crosoveru nastavím 70Hz tak zesilovač má vlastné nastavené spodní pásmo od 15-70Hz, kam se tedy TIW-250 nedostane, protože mám takový pocit, že jde od 35HZ? tady je ten crosover aktivní a ještě jednu otázku, jestli jsem to správně pochopil tak sub. mám dát na stranu jednoho ze sloupů, basákem směrem dopředu? Dík , Zdeněk

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Sub ti bude hrát od tolika, jak máš velkou bednu a naladěnej BR. Kam ho umístit - na to není jednoznačná odpověď, zkus si simulaci v REW - room equalize wizard a pak to místo zkus doladit.

Re: "200W" aktívny sub s TIW-250XS

Díky za odpověď, já ho stavím přesně podle návodu z Visatonu: http://www.visaton.de/de/produkte/hifi- … sub-t-2550  , akorát jsem zvětšil vnitřní objem cca na 53 litrů z důvodu umístění zesilovače, který objemově 3 litry zabere, ještě se zeptám, jak hodně a čím bys vnitřek skříně zatlumi ty, Dík, Zdeněk