(upravil j_paseka 24. 1. 2019 20:07)

Téma: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Přemýšlím nad stavbou předzesilovače do planovaného komba k elektrické kytaře. A měl bych pár dotazů k ujasnění jak jednotlivé bloky předzesilovače realizovat.
Vstupní část bych chtěl udělat z nízkošumových tranzistorů z osvšdčeného 2SK170. Tvořily by subsonický filtr laděný na cca 60Hz, kytara začíná na 82Hz.
Korekce bych chtěl udělat pasivní, british type nebo jak se to zapojení nazývá.
Zkreslení bych řešil použitím Ge diod ve zpětné vazbě OZ. Představuji si to tak, že by byla u mého komba možnost volby mezi "Clean/Crunch" kanálem. Na výstup předzesilovače bych chtěl zařadit efektovou smyčku. A za ni zakomponovat pružinový reverb. Pro buzení bych použil nějaký audio operák (NJM4580 ten plánuji použít v celém předzesilovači nebo LM833 apod.). Pokud by byl pro buzení "slabý" posílil bych výstup tranzistory. Pokud je to košer řešení?

Koncový zesilovač bych volil diskrétní s jednoduchým diferákem na vstupu, pro kytaru postačující. Něco jako UNI50 a podobné s výkonem do cca 50W. S napájením aby vydržel provoz do 8 Ohmů. Bude součástí DPS, kde deska bude tvořit jeden funkční celek, který se vsadí do konstrukce bedny komba.

Rád bych poprosil ty, kteří v dané problematice mají zkušenosti nebo podobná zařízení realizovali, nechť se v tomto vlákně vyjádří.
Vesměs jsou mi zásady práce s OZ jasné ale jestli daná problematika má nějaké nuance o kterých nevím, tak bych se je rád dozvěděl. Hned na začátku, abych se mohl od něčeho odpíchnout.
Hotové schéma Vám tu milerád předložím i s deskou, bude-li zájem. Taktéž foto hotového komba ale to už hodně předbíhám.

Samozřejmě že jsem uvažoval nad celolampovým předkem. Ale na ten si zatím netroufám.

Add: Ještěm k těm OZ, ten NJM4580 se dělá pouze jako dvojitý. Kvůli návrhu DPS bych potřeboval i single. Teď z těch audio mě napadá jenom NE553x o dalších nevím. TL-ka nechci ikdyž jsem je v kytarovém zesilovači, co jsem tu prezentoval, použil.
Dělá se nějaký operák deklarovaný jako audio i v single verzi? Nechci tam dávat něco úplně tom. V této aplikaci myslím vyhoví cokoliv ze střední kvalitativní třídy.

(upravil Otas 24. 1. 2019 21:16)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Mno, já bych raději používal svou oblíbenou řadu OPA134 (2134), i kvůli tomu, že se o ní říká, že má trochu lampový zvuk, je to kombo... I když já jsem lampovost u něj nezaznamenal - na své staré uši smile.
Ale OPA jsou poněkud dražší, než ty NJM. Jenže nějaké lepší kytarové repro bude zdaleka nejdražší součást i tak.
Co tam dáš za repro, to máš už rozhodnuto?

(upravil kaed 24. 1. 2019 22:05)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

podobnou věc řešil Tuba, ale má na desce DPA223, pokud si to pamatuju, deska je cca 13x30cm, a je na ní všecko, od 6.3 jacku pro kytaru přes potenciometry až po usměrňovač od trafa. Možná má i nějakou desku navíc...

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Co za styl hraješ?

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Myslím, že se lampy bojíš zbytečně. Viděl jsem pár tvých výrobků. Normálně postav preamp JCM800, to máš dvě ecc83/12ax7, dva vstupy a budeš spokojenej.

(upravil Joski 25. 1. 2019 7:34)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Honzo, mám na to tady vlákno. https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=13432
Zesilovač je úplně primitivní, ale se zmíněnými úpravami podle Lenarda zní dobře.
Volil jsem ho, protože nemá potíže se stabilitou a oživuje se dost jednoduše.
Co se týče předzesilovače s Jfety, dělal jsem jich několik, vesměs kopie či deriváty Roland Jazz Chorus či Roland Bolt, případně Fetzer Valve. Vždycky bez použítí OZ. V každém případě hrály dobře, čistě i zkresleně. Nicméně zkreslení se hodí spíš pro blues či jazz, jestli chceš něco tvrdšího, tak se asi bez OZ neobejdeš.

Buzení reverbu je závislé na typu, resp. impedanci budící cívky. Někdy tedy stačí OZ jindy musíš výstup posílit. Mrkni se tady http://www.accutronicsreverb.com/ Je to v záložce Apllication/Schematics
Jinak reverby jsem používal Belton viz.: https://www.banzaimusic.com/Reverb-Tanks/
Ale asi ani ty MOD nebudou špatný - tedy vzhledem k relativně nízké ceně.
V GESu je mají dost drahý.

Efektovou smyčku jsem nijak zvlášť neřešil, prostě jsem na výstup předzesilovače dal výstup SEND a na vstup zesilovače RETURN. Jenom je potřeba si pohlídat výstupní úrověň, abys nepřebuzoval efekty.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Otas: Díky za tip, ty opa vyzkouším.
Repro ještě vybrané nemám. Nejspíš něco od Celestion-u ale konkrétní tip nemám.

kaed: Pokud vím, tak Tuba dělal takový předzesilovač ale tuším, že na basu. Ale jinak ta koncepce co popisuješ je přesně ono, jak to chci stavět já. Docela mě ten jeho preamp inspiroval ke stavbě vlastního.

Dohnalík: Jsem na začátku "hudební kariéry" stále se učím. Ale dost se mi líbí zvuk kytar z alb Pink Floyd, Deep Purple .. . Tímto směrem bych se chtěl v budoucnu ubírat.

Joski: Na ten zesilovač se ještě podívám. Tam ještě nejsem rozhodnut.
Já mám kladnou zkušenost s reverby od Accutronics. Mám jej použitý v kytarovém zesilovači a jsem s ním spokojený. Ale jestli je ten Belton kvalitnější co do zpracování i zvuku? Zauvažuji nad ním.
Kupoval jsem jej právě v GES-u.

(upravil Dohnalik 25. 1. 2019 13:23)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Tak to bych asi šel do lampy no... Hodil k tomu nějakej 12" celestion greenback pokud si chceš připlatit, ale službu ti udělá i 12" širokopásmo z farnellu za 300kč... Rozhodně bude mít větší přínos mít lampy než celestion s trandama.

S lampama se můžeš inspirovat u fender ampů a marshallu.. doporučuju předek z fenderu, korekce z marshalu (s katodovým sledovačem) a konec z fenderu s úpravama (hlavně ubrat feedback -> hodit tam potík a nazvat to "presence" big_smile).

Pokud přesto chceš polovodiče, tak konec udělej něco v B třídě a nepoužíval bych diferák. Ideálně ani zpětnou vazbu, případně si ji dej na potík a ověř, že to je stabilní (pozor na proudovou zpětnou vazbu). Hrotit výběr operáků mi přijde trochu zbytečný, ono to všechno bude hrát tak nějak stejně a osobně bych tam hodil asi TL072 pokud chceš ušetřit, nebo AD712 pokud se toho nebojíš. OPA13x mi nikdy nepřišel zvukově dobrej, ale je pravda, že ho neznám v kytarovým ampu.
Pěknej (ale ne extra výraznej, spíš bluesovej) overdrive je tento, můžeš se tam inspirovat a Ge diody ve feedbacku podle mě budou hrát velice fajn. Taky si tam dej master volume a preamp volume, at si můžeš hýbat s tím kde ti vzniká zkreslení (preamp nebo konec), ale to je ti asi jasný.

//popravdě, možná bych do toho zkreslovacího obvodu s diodama dal přepínač mezi Ge, Si a třeba i LED, všechny mají hodně jinej zvukovej projev a nestojí to moc práce...

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Tady je porovnání různých reverbů.
Ale nejsem schopen poradit, co koupit za typ.

https://www.youtube.com/watch?v=c1IIiv89Qoc

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Klasický Marshall-Fender určitě zvládneš. Podívej se na mé staré téma o preampech, je tam schema co jsem dělával pro baskytarové aparáty. Je to v podstatě universalní zapojení. Mám tento preamp prověřený i kytaristy s výbornými ohlasy.
Kdybys jel někdy přes Valašské Klobouky, stav se u mě, můžeš vyzkoušet smile

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=11097&p=2

(upravil rf 26. 1. 2019 14:01)

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

tak jsem snad nezahltil schránku, poslal jsem tak 50 příloh v cca 9ti e-mailech

hraji na Yamaha DX – SY a Kurzweil ARTIS

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Tady je kompletní schéma. Zatím pracovní verze.

https://i.postimg.cc/SnKmf8Bz/2352270s.png

Ta část s reverbem není otestovaná. Zesílení, se kterým jsem to zapojení opsal, bude nejspíš vysoké. Nicméně do doby než mi dorazí pružiny, to nezjistím.

Tak a teď se do mě můžete pustit, co všechno jsem udělal blbě smile .

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Já nemůžu, bo mně se to nedaří otevřít sad.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

On ten obrázek je velký. Musíš zarolovat dolů a pravým tlačítkem dát uložit jako obrázek. Pak v počítači normálně otevřít. Kdyby to stále nešlo, přehraji to schéma jinam.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Hm, zajímalo by mě, jestli bys zjistil rozdíl, kdybys místo TL071 použil třeba LT1351 ?

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Nevím jestli by mělo přínos (smysl) do takového zapojení, jaké jsem nastínil, dávat operák za 100,- Myslím, že to zapojení jeho potenciál nevyužije.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Ja mam takovou pitomou otazku.
Pokud se nemylim, si jeste vlastnikem VOX VT20.
Nezkousel si na to pripojit citlivy menic, treba od celestion?
Ale takovy opravdicky, vetsi?
Pokud by si tomu udelal normalni velkou bednu, popripade tomu casem konec, mas to v podstate hotove.
Ja vim, ze je to digitalni modelingove cosi, ale ten zvuk toho VT20 z poradnym menicem, budes hledat domacim bastlenim dlouho.
A vzdy to bude jen urcita cast moznosti, toho modelingu.
Tedy abych to schrnul, zkus udelat opravdu dobrou bednu repraku ku kytare a nez se pustis do zesilovace, zkus tam pripojit ten vox.
Pokud me pamet nesali, to melo tusim nejakou dual triodu v predzesilovaci, ECC83 a nebo 12AX7
Nejvetsim omezenim toho maleho zazraku, byl vzdy menic.
Zvuk to melo i tak nadprumerny a moznosti nekonecne.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Do toho VOXího komba zasahovat nebudu.
Tento projekt je za účelem že chci kombo pro sebe na míru.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

Njn..
Ale opravdu stoji za to, pokud si to jeste neprodal, vyzkouset ten Vox, na nejakem lepsim menici. Za me aspon 12"
Netvrdim, ze to musi byt celestion, ale i relativne opomijeny Jensen tomu udela uplne jiny zvuk.
https://www.jensentone.com/sound-samples
https://www.jensentone.com/
Pokud stavis pro sebe na miru aparat, nevyhnes se ani laboracim z menici, nebo alespon si naposlouchej samply menicu, hodne to pomuze pri stavbe a neboli to pak financne.
Nic mene mas svoji hlavu a delas celkem hezke veci.
Stavba te posune zas dale, ku dalsim zkusenostem.
p.s.
Ja bych si do vlastniho aparatu dnes, pokud bych stavel bednu, dal klidne i levnejsi menic-e, jako hwc8-12ma300, ponevac prave diky moznemu pouziti modelingovych efektu, bych menicem zvuk neuzaviral, nebo neomezoval. Vykonovy zesilovac bych pouzil klidne bez milosti Dcko. Vzhledem na to, co bude pred tim, nejedna se o zadne zlo. Doby kdy sem stavel neco jako konec 4x EL34, davno minuly.
Pokud bych nemel moznost korekci v efektech, tak filtraci pro tvorbu zvuku, to sem jiz psal davno, bych pouzil SVF, nebo moog, nebo cokoli, co ma moznost cudliku presence a resonance. Bud se to da vyuzit jako klasicke korekce Hi, Mid, Lo, nebo jako presencni filtr a modelovat ten zvuk, podle potreby, zkresleny, nebo cisty. U nas vyslo zapojeni kdysi modrem amaru, kolem roku 90
Dozvuk z pruzinama to je vazne jiz prezitek, ale pravda je, ze zvuk to ma zajimavy. Musi se to ale podarit umistnit v bedne a nesmi to drncet. Dnes ale, lze cisteji a bez problemu, najit na kazdem lepsim efektovem pedalu. Tedy krome pruziny, jeste spoustu halu a echo dozvuku.
Co popisoval Dohnalik, ohledem toho overdrive, pokud se stim clovek pomazli, pripadne se dodela prepiac ruznych diod, je to krasny efekt, na svitive diody, to ma temer fuzzovy zvuk.
Dobre se v tom vyjimaly  infradiody, co se pouzivaly u nas do dalkovych ovladacu, na sklonku ery 80tych let.
Tam ale nedavej ty svitive diody do serie v tom zapojeni, na to uz nestaci pro zkresleni napeti, pri 9V napajeni.
Ale jako trvale montovany efekt, to bych do toho komba asi nedaval.

Re: Stavba komba 50W pro elektrickou kytaru

k tomu VOXu :ta dvojitá trioda je součástí výstupního zesilovače znějž je buzen koncový stupeň.Ten je Déčkový