Téma: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Vážení, chci postavit tqwt sloupovky s tímto osazením. Dělící kmitočet 1800, strmost na výšce 18db, na středobasu 12db. Šlo by to? Díky.

(upravil pet007 11. 2. 2019 11:19)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Krom toho, ze to je naprosto silena kombinace menicu (10" + 1.1"), a dle dotazu vyhybku chces sestrojit zrejme bez mereni, tak tam asi muzes dat cokoliv. Vysledek bude tak jako tak stat za hovno, bohuzel. A 12dB/okt. pri deleni 1800Hz je strasne malo, podivej se, na vlastni rezonanci toho basasku, ktera nastava uz nekde kolem 2500Hz.   Deleni tohodle basaku musi byt alespon o 1 oktavu nize, takze tak na 1000-1200Hz max. aby to bylo aspon trochu pouzitelne. Ale to ti uz "neda" zadnej rozumnej vejskac a dostavame se k pouziti zvukovodu. Jestli chces pouzit za kazdou cenu tenhle vejskac, musis pouzit mensi basak, max. tak do nejakyho 6.5-7", ktery fungujou obecne az do 2000-2500Hz.
Dalsi veci je uz i smerovost 10" od 1500-1700Hz vejs...
Edit: 2p kombinace 10" + zvukovod pak muze vypadat napr. takhle

(upravil BBK 11. 2. 2019 12:28)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Jo tak nějak jsem se toho obával smile takže buď k tomu dát nějaký driver, co umí od 1500 nebo jít do kombinace Monacor SP-202E plus DT28N.Měřit nemám na čem, ale co jsem dělal pár beden s počítanými vyhýbkami, tak nehrají špatně, ani v porovnání s fabrickými výrobky. Asi by to bylo lepší, samotného by mě zajímal slyšitelný rozdíl mezi měřenou a počítanou vyhýbkou. Ale dramatický rozdíl to asi nebude. Zvlášť pokud se to počítá z impedance ne jmenovité, ale z té co vychází pro ten daný kmitočet z průběhu.

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

smile no, co na to napsat....

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Že je to pravda? smile

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Asi takhle, postavil jsem jen několik reprobeden, ale: V ose by to snad ještě nějak šlo, ale bohužel se repráky (reprobedny) v ose často moc neposlouchají, spíše lehce mimo osu...
A tam ti do toho mluví dost posuny fáze (i difrakce na hranách reprobedny) atd... Zejména v okolí dělící frekvence výhybky.  Také je slyšet rozdíl v dělící frekvenci (co hraje který reprák) i když je "chárka" v obou případech rovná sad   Je slyšet i strmost vyhybky i když je opět "chárka" rovná...  Např. tichý poslech střeďák "stíhá", hlasitý "nestíhá" -  i když papírově by měl být "úplně v pohodě", přesto je už nezanedbatelně  "modulován" basy...
A také jistě existuje rozptyl parametrů reproduktorů (rovnou z výroby). A když to není změřené, tak tu odchylku nemůžeš zahrnout do návrhu... 

Pozn: na obr: http://zuki.hw.sweb.cz/Foto/Audio/3P%20 … 04.LLF.png
je vidět rezonance vnitřního prostoru reprobedny (měřen je vliv basreflexu - co z něj "vylézá"). Rezonují vnitřně "rozměry" bedny - tj délka vlny uvnitř bedny.
A pokud to nezměříš (pak třeba nezatlumíš - nějaký vliv tlumení je vidět na obr.)) tak o tom ani nevíš...

(upravil pet007 11. 2. 2019 14:23)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Proste takhle se bedny dnes nedelaj. Mikrofon od Behringera stoji 850Kc, zvukovka od nich do 2ky a mas profi vybaveni nejen na mereni. Softy na mereni a simulaci vyhybek jsou zadarmo.

Edit: takhle napr. vypada pocitana vyhybka - 2400Hz, dole 2. rad, nahore 4. A to to v tomto pripade este dopadlo "dobre", pac to sou menice, k sobe vybrany a pasujici (6.0" + 1" kalota). Nicmene napr. to, ze od 3k do 8kHz dal ma ten basak utlum jen asi 10dB, to je fakt. Poslouchat bych to takhle opravdu nechtel.
https://i.postimg.cc/BL4WjBwk/v-2400-pocitana.png

(upravil BBK 11. 2. 2019 14:40)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Dělá, nedělá, nikdy jsem nedělal věci jen proto že se "něco dnes tak dělá" . Grafíky hezký. Ale je to opravdu na první dobrou slyšet, tj nejen na grafíku vidět? Tedy není to něco jako honba za co nejmenším šumem u digitálu, když jeho reálný vliv na fotku jako celek je zanedbatelný? Asi takhle - dokud nebudu mít příležitost si poslechnout počítanou a měřenou vyhýbku na stejné bedně hned po sobě a nebudu slyšet jednoznačný rozdíl, neuvěřím, že námaha a vynaložené finance navíc mají smysl.  smile
PS - nikomu nic ve zlém, díky za rady, není účelem vyvolat flame.

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Nezbyva nez ti poprat hodne stesti smile

(upravil BBK 11. 2. 2019 15:02)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Díky smile

Asi tak - všichni posílali grafíky, ale nikdo neřekl zkus to, jednoznačně to uslyšíš, stojí to za to. Spíše mě zaujala věta "kdybys to nezměřil, ani o tom nevíš" A to je ono. Nepotřebuji o tom vědět, pokud mě to poslechově neruší.

(upravil pet007 11. 2. 2019 15:29)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Obracene, co cekas, ze se tu dozvis noveho, kdyz ses stejne odhodlanej si vyhybku zase jen spocitat a exaktni pristup zpochybnujes?

PS. to ze ti basak hraje pres vejskac s utlumem jen asi 10dB (a s pekne posunutou fazi) musi slyset i hluchej; bohuzel/bohudik ucho, potazmo mozek si navykne po case na ledascos. Chce to primy srovnani/prepnuti dvou beden behem poslechu.

(upravil zuki 11. 2. 2019 16:34)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Ono o tom nevíš např. do té doby dokud se tam např. neobjeví nějaké sykavky a ty se divíš proč je to tak divně nahráno...
Jak jsem psal, to že ti dle výpočtu vyjde např. rovná "chárka" neznamená, že to bude úplně dobře hrát...

Stačí si uvědomit co dělá různá vzdálenost reproduktorů mezi sebou (na přední desce reprobedny). Tu také zahrnuješ do výpočtu?!?
Jak se pak skládá signál ze dvou repráků, tak ti pak třeba vyjdou všelijaké "díry" na směrových charakteristikách bedny (nikoli samotných reproduktorů). Ale čím měně o tom víš, tím více můžeš být spokojený... sad

Já např. repráky změřím, udělám návrh výhybky. Poslechnu a doladím dle sluchu (např. citlivost výšek - je tam slyšet každý dB) a pak to stejně změřím znova (celou bednu), abych věděl co jsem vylepšil a co jsem případně trochu "rozhodil". Takže i s měřením je to na více "kroků"...
Případně i trochu hýbu s dělícím kmitočtem, RC členy u basáků atd., aby se mi lépe "spojily" repráky k sobě (co nejvíc mimo osu bedny)... 

Abych pak nedostal úplně jiný přednes bedny, když se posadím o 0,5m jinam...

(upravil BBK 11. 2. 2019 16:42)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Primárně mi šlo o tu kombinaci té 25 s tou kalotou. Příšlo mi to na hranici, to mi tady někdo potvrdil. Dále si prostě nejsem jist, že námaha a finance vložené do měření a a ladění budou úměrné dosaženému zlepšení výsledku, toť vše. Třeba to  někdy zkusím, a jak jsem psal samotného by mě to zajímalo jestli ano nebo ne. Ale grafíky mě nepřesvědčí, musel bych slyšet na stejné bedně počítanou a "odladěnou" vyhýbku hned po sobě. Co se týká ladění tak ano třeba "zatlučení" výškáče ladím, tam je to slyšet, souhlasím.

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Já,bych si dovolil napsat něco trochu jiného...
musím ale začít otázkou zda chceš stavět ještě dle původního zadání TQWT ,nebo už to směřuje jiným směrem ?
Protože nějak nechápu proč je tady zmiňován basreflex,nebo kombinace se zvukovodem...
Pokud jsi nikdy tqwt nestavěl a neumíš spočítat ozvučnici dle vzorce a následně doladit tlumením zvol nějaký solidní projekt z internetu,protože jinak pro tebe bude vyhybka a strmost dělení ten nejmenší problém z celého projektu.
Také je třeba zmínit že to hraje odlišně než basreflex a není to na každý styl hudby.
Takový odrazový můstek je třeba tento projekt,není to tak úplně tqwt klasického ražení...
http://www.repromania.net/projekty-hifi … -ft17h.php
Já mám takový TL hybrid který hraje celkem dobře a pokud vím tak tady podobné konstrukce stavěl ještě člen fóra Jarouš.

(upravil BBK 11. 2. 2019 17:18)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Postavil jsem jich několik, mám na to prográmek a tlumení odladit taky umím. Zvukově jsem nadšen, nikdy jsem neslyšel nic lepšího. Zatím mám malé, s arn4708 nebo s arn 100-10, chci zkusit větší. Ten projekt mi přijde právě jako ukázková tqwt, pěkný.  V popisku je ovšem nevím proč napsáno, že je to tl.

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Ono taky dobre naladit "obycejnou" bednu s basreflexem jde pres jeden programek, co pocita hodnoty soucastek dle zakladnich vzorecku docela blbe.  A protoze do vyhybky to nezapocita bafflestep, tak to dobre ani nebasuje => basreflex bedny sou blby. Pak se nedivim, ze mas potrebu vymejslet divnosti jako je TQWT (nic proti samotnymu principu). Ale to, ze mas samotnej vyber menicu (topologii) uplne blbe, to je v poradku.  Kazdopadne postavim TQWT.  Ale hlavne tisic a jeden argument, proc se nenaucit si to zmerit. Misto toho se mudruje o hovnech. Jojo, sladka nevedomost, jak pise Zuki.
Nic, to je od mne k tomudle tematu vse. Snaha byla, ale jak pravi klasik : "je to marny, je to marny je to marny"

Be goood smile

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Já jsem jel podle Kinga,ale nakonec jsem stejně do toho musel ještě dát trochu vlastního know how...
Je to jen jiné označení téhož,v principu jsou to jen rozdílné varianty laděných zvukovodů.

(upravil BBK 11. 2. 2019 19:10)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Na co jsem se ptal jsem myslím formuloval jasně. Na danou kombinaci měničů, to za prvé, tam se mi potvrdilo, co jsem si myslel. Na druhou otázku, totiž že nejsem přesvědčen, že zlepšení dané měřením odpovídá vynaložené námaze - na to mi vlastně nikdo neodpověděl. Nevím proč mi vkládáte do úst co jsem nikdy neřekl -"basreflex jsou blby". Nevím, mám Shany aztec 130, hrají dobře, ale na tqwt to nemá.Charakter zvuku tqwt se mi líbí prostě víc. Basreflex jsem mimochodem nikdy nestavěl, jen uzavřenky.  Potkal mě také Viech, ale ten mě tolik neoslnil.A nevím proč do toho motáte vulgarismy. Stavím to, co mi zní nejlépe, a s výsledkem jsem velmi spokojen. Pokud by měření přineslo podstatné zlepšení proč ne, ale to mi vlastně nikdo neřekl. Něco jako "hraje to o třídu lépe, naprosto jednoznačně" to jsem tu neslyšel. Ani "zkus to uvidíš". A abych se mantal s měřením jen kvůli príma grafíkum, to fakt ne. Díky. za konstruktivní příspěvky všem.

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Já to mám podle Weemse, bez úprav, spokojenost veliká.

(upravil zuki 13. 2. 2019 0:53)

Re: Monacor SP-252E + Monacor DT-28N

Pokud chceš slyšet, že měřené to bude o třídu lepší, tak v tomhle případě nejspíš ano.

Reprák je  1,5-3kHz  "hory doly".  Jak to dáš bez měření dohromady (top úroveň) si moc neumím představit... Hrát to samozřejmě nějak bude...

Dle simulace (příspěvky výše - Pet007) signál směrem k výškám trochu padá.
Výška je 8R , basák 4R !!!. To by samo o sobě nevadilo, pokud by byl výškáč o něco citlivější.
Mě by tam asi rušily hlasitější "středy" a méně výšek a basů... a nejspíš i trochu ty hrby ve výškách od basáku...

Možná by šlo trochu ubrat (2-3dB) basáku středy (a ty hory doly na 2kHz) něčím jako "baffle step"... 
Pokud však jseš "nadšený" uživatel korekcí na zesíku, tak to jistě snadno dotáhneš korekcema (já je nepoužívám, nemám důvod)...

Přečti si pátý (8. a ty poslední) příspěvek z : http://www.ps-service.cz/forum/viewtopi … =170#p1728