(upravil pet007 7. 2. 2019 22:23)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ja myslim, ze radit muzes, protože Jawis uz ma menice stejne koupeny, takze kostky jsou vrzeny. Alespoň ale ostatni uslysime nejakej další názor.

Edit: V ramci reinstalu PC a nastavovani všech audio softu jsem hodil do !Basty simulaci tech 2x LAB12 + 8MBX51.
Tak bych na to sel ja, co se tyce nejaky prvni simulace spodku...

http://www.mervart.eu/!projects/!audio/2xLAB12+8MBX51s.png

Edit2: Kdyby se misto toho 8mbx51 dal 12TBX100, k tomu STH12 zvukovod, deleni na 1kHz, tak z toho je pro mne razem ultimatni hrom bedna wink

(upravil Jawis 8. 2. 2019 1:09)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Děkuju Pete.

Prozatím to mám rozmyšleno dost podobně. Niméně jsem trochu omezený hloubkou. Neci se dostat přes 45cm. Aby bylo bedny možné postavit vedle obývákového nábytku. Při tomdle omezení jsem se dostal na vnitřní objem 137l. Momentálně mám ale uvnitř objemu skříně i malou BR ozvučníci pro ten 8" (13l). Tady ještě nejsem rozhodnutý. Ta malá uzavřenka by byla elegantní řešení a uspoří hodně objemu. Dostal bych se i k těm 150-ti litrům. Dělení jsem chtěl ale níž tak do 120 Hz. Proto jsem chtěl ten středobas trochu potáhnout dolů použitím BR. Ale asi bych se nechal i přehlasovat.

Pomalu dávám dohromady geom. model. Ještě toho spousta chybí, ale chtěl jsem si trochu přesněji zjistit objemy tak jsem se do toho pustil. Samozřejmě ještě přibudou přibudou další příčky a žebra.

Příští týden asi ještě zkusím jak moc dobře sedí ta zjednodušená simulace. Natáhnu model do ansysu a zkusím ty vlastní frekvence vzduchu v bedně a rezonanci BR spočítat MKP-čkem.

KRAKEN v.1:

https://i.postimg.cc/cKtjx4VN/KRAKEN1.jpg https://i.postimg.cc/XGMPp6bB/KRAKEN2.jpg

(upravil Jawis 8. 2. 2019 22:41)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Pořád ještě dumám nad tím zvukovodem. Pokud to budu dělat jinak, tak už bych to rád vyřešil v rámci vlastních možností.

Za předpokladu že bych šel do výroby zvukovodu, dokážu doma na soustruhu vyrobit kus do průměru 200mm (205 je točný půměr nad ložem) Pokud by takový zvukovod v kombinaci s DE250 představoval výrazný posun vpřed, pustil bych se do toho. Potřeboval bych ale pomoc s návrhem profilové křivky zvukovodu. (exponeniální, hyperbolická, nevím tady bych vařil z vody).

Zvukovod by byl v plniči a grafitově černém nástřiku, zapuštěn v kruhovém otvoru, zárověň s čelem sloupu. Tzn. vzhled samostatné součastí.

V tomto ohledu budu vděčný za jakoliv radu.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Mrkni na Slovanet, Mabat+Zeleny, STH.

ruzne DIY repro

Web

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jen pozor na to, co se Mabatovi pise smile

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

No super, už sa to uberá správnym smerom wink
Ešte zmeniť ten 8'' za 12'' a k tomu poriadny zvukovod, ako píšu chalani. A z tých 4 LABiek spraviť multisub a bude to parádne (ale aj trochu náročnejšie to vyladiť a napájať).

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ano, prvni, co by Mabat rekl, (aniz bych za nej chtel mluvit) je to, ze ten stredak je malej smile
Pak se dostavame k tomu, co sem psal vyse - 12TBX100. Pro inspiraci moje lonska zkouska takovyho podobnyho PA 3-pasma, tehdy jeste s OSWG zvukovodem. To jen ze rozhodne nejsem proti celo PA reseni na doma smile

http://www.mervart.eu/!projects/!audio/OSWG_methmen/OSWG_sub_methmen.jpg

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

CrashPC teď testuje zvukovod vytištěný z 3D tiskárny, pokud se nepletu. Ve zvukařích na FB k tomu najdeš téma. Nevím, jestli i na repromanii to nedával.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil marcin 9. 2. 2019 23:10)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ešte treba dodať, že sa bavíme o úzko vyžarujúcich bedniach (stredy, výšky) s konštantnou smerovosťou (CD). Ak by bol zámer široko vyžarujúca reprosústava s CD, tak by boli odporúčania iné.

Jawis: ono to môže celkom dobre fungovať aj s 8'' stredobasom a 8'' kvalitným zvukovodom. Je ale škoda nevyužiť šírku prednej steny pre lepší výsledok.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jak jsem napsal, rád bych to co se týká řemeslné stránky věci dal dohromady kompletně sám. Takže je pro mě reálná výroba 8" zvukovodu. Cílem projektu rovněž není vytvořit super lineární systém s čítankovými vlastnostmi. To bych přenechal jiným. Rád bych ale v rámci dostupných možností (zejména s ohledem na to že mám na přípravu sloustavy relativně dost času) udělal maximum pro dobrý výsledek. Dokážete mi doporučit ten "ideální " profil?

Jak je psáno, hledejte a naleznete.

Špáral jsem až jsem tady na fóru vyšpáral rovnice pro OS křivky. Zítra to teda zkusím hodit do stroje a uvídíme.

(upravil pet007 18. 2. 2019 7:15)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jestli to ma byt vyrobitelne na soustruhu, tzn. rotacne symetricke, jedine reseni je OSWG zvukovod .
)

Takhle pak vypada jedna realizace s vyse uvedenym OSWG ve finale:
(basaky v tomto 2.5p jsou 8" WS20E - Visaton)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Radost pohledět na to měření, to se pak ladí samo. Tohle jsem dva roky zpátky naměřil na PH-170, s DE120 to chtělo komplikovanější výhybku - má své mouchy; lepší a jednodušší by to mohlo být s CDX1-1742, z lehčích feritů vypadá nadějně.

https://i.postimg.cc/zVkRSFk0/NTR08-2011-D-DE120-PH-170.png

(upravil Jawis 11. 2. 2019 0:08)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Díky, to vypadá moc hezky.

V týdnu zkusím ztvořit nějaký model. Jsem rád že antonio nakonec nezůstal stranou smile.

Na tom soustruhu se to podaří. Nechám si na laseru napálit profilové šablony a pevně věřím že to dopadne. První cvičný kus asi půjde do odpadu, ale myslím že výsledek se dostaví.

Apropos, včera večer jsme dokončili  broušení a první vrstvu voskového oleje v budoucím prostoru pro reprodukci. (omlovám se za OT, ale je potřeba nasát i to pozadí smile )

https://i.postimg.cc/grHWgWzp/DSC05325.jpg https://i.postimg.cc/D8fKDM0X/DSC05326.jpg

(upravil pet007 18. 2. 2019 7:15)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ja chapu, ze ty to potrebujes delat vsechno tak nejak zvlastne slozite, ale presto,  neni jednodussi si nechat vytocit ty OSWG zvukovody z MDF na CNC za cca 2x1200Kc ? Ja na to mam model a uzivatel Kamca odsud mi to kdysi vyrabel..... A podle jeho profilu je z Dolni Lutyne, coz je od tebe kousek IMHO.

(upravil mechanik 11. 2. 2019 19:31)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Sakra, no proste chce HiFi koncepciu kde sa netahá do kila hovedný 12" roll Som neraz počul že to hrá ako z prdele, konkretne to MaBatove.

Mne by na koncepcií driver + 12" vadil ten rozsah smerom dole vzhladom k velkosti. Na 45Hz sa dajú ladiť kdejaké vtáčie budky so 7" v pár litroch objemu. Citlivosť je doma uplne k prdu. Pretože keď sa to nakrmí slabým zosilňovačom tak veci ako DF a proste tá robustnosť zdroja sa okašla nedajú. Zvukovo to proste nie je to čo s poriadnym koncákom.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Aaa kurva, dalsi demagog. A myslim, ze HiFI koncepce je to posledni, o co se tu Jawis pokousi.

(upravil mechanik 11. 2. 2019 19:43)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Demagogia je tiež tvrdenie ako je ten zvukovod úžasný a potom tam pchať molitan. Priamovyžarujúce viacpásmo také veci nepotrebuje. S 12" pôjde kludne na 25Hz a to pri podobnom objeme ako ten PA s rozsahom 7"...

Aspon tu zaznie nejaky iný názor. MaBat tiež svojho času tvrdil že sub ide urobiť s deltou 10" keď sa zekvalizuje. Ono to chce trochu praktických skúseností a nie len pozerať do simulácie. Tie PAčka sú často nepoužitelné pre rozumné THD dole. Niesu na to stavané.

EDIT: čo v predošlo príspevku je demagogia? že je to rozsahom ako 7"? Že je viac ludí názoru že to dobre nehrá? Pardon že nepíšem mená, ale to sa nehodí. Alebo že pohánanie slabým koncákom je počuť? Tak sa opýtaj nejakeho PAčkara čo zvučí ako je poznať kvalitne dimenzovaný zosilňovač, alebo niekoho. Každý čo sa tým zaoberal to potvrdí. Myslíš si že tie 400W monštrá v HiFi sa stavajú pre prdel? Že ide len o tých 6db oproti 100W?

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

O cem to kurva mluvis? Tady budou dole 2xLAB12. Nikdo tady nechce tahat 12TBX100 nekam ke 40Hz, je to stredobas, nehlede ze se tu ani neplanuje pouzit. O tom sem mluvil jen ja.
A netahej sem laskave naky vytrzeny veci z kontextu z jinejch projektu.

(upravil mechanik 11. 2. 2019 20:14)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Reagujem len na MaBatovu hlavnú koncepciu ktorú tu tak rád spomínaš. Na nevýhody ktoré prináša. Keď už si sem dal aj fotku driveru s molitanom a 12", myslím že to nie je mimo tému. Pre ten 15" "sub" platí do velkej miery to isté čo pre ten 12". Stále je to velké a spodok to velmi nezahrá.

pet007 napsal:

O cem to kurva mluvis? ... O tom sem mluvil jen ja.

Tak práve o tom tu hovorím.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Škoda těch slovíček.. smile. Bylo by fajn někdy udělat někde na stadionu sraz všech členů fóra. Místy by to asi byla divočina.

Abych to trochu odlehčil, bojuju i na jiných frontých. Myslím že jsem dokončil návrh desek (naučil jsem se ve Spirit-Layoutu) na koncové stupně pro ten Bi-Amp. Základní topologii jsem před časem do trochu jiného projektu ladi s jedním z Vážených členů fóra. Před dokončením už jsem ho ale svými stupidními dotazy tak štval, že nemám zpětnou vazbu. Jsem ale odvážný a proto jsem se rozhodl pro ty sloupy zapojení vyzkoušet. V simulacích se to chová mravně.

Deska pro středovejšku 250W@8R, deska pro labky 650W@3R.

https://i.postimg.cc/R6nLY2V7/Mid-HI.png https://i.postimg.cc/9w5YH1rv/Sbb.png