(upravil BV 24. 1. 2019 11:13)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Zatímco jakýkoliv BR nebo BP (a to už tam byli hodně drahé kousky) vykazuje při téhle proceuře slišitelný (v řádu desetin sekund) dozvuk, který se odehrává ve vnitřním prostoru ozvučnice.

To chce pasívnu membránu, aby neliezol cez BR bordel z boxu a potlačili sa rezonancie v basreflexe,  bas deliť aktívne ("brzda" malou výstupnou imedanciou konca)..Nakonec, žiadna reálna aj akusticky upravená miestnosť  nemá "nulový" dozvuk (hlavne na basoch) ako  bezodrazová komora.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

BR samozřejmě se zpožděnou energií pracuje, jinak to nefunguje. Rezonanci na středech lze omezit, nátrubek ale musí být komplexnější, tvarem/materiálem uprostřed, chce to laborovat.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Stejně je to úsměvné. Čím je člověk starší tím jsou ty věci složitější. Tohle třípásmo budu dávat dohromady půl roku, možná déle a jistě se najde hned několik věcí které nebudou úplně podle představ. Když jsem kdysi začínal, bez znalostí, zkušeností a internetu, koupil jsem v Tipě 2 kousky superbasáků Mc Fun, nad to jsem dal něco co jsem vytáh ze dveří auta a nátrubky pořídil prodle toho jaký jsem doma našel vykružovák. A Bedny byly "prfektní" Celé zástupy spolužáku si je chodilo prohlížet a všichni uznale pokyvovali hlavami. Tenkrát šlo všechno nějak samo....

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak první vlaštovky dorazily, 8MBX51

https://i.postimg.cc/3WHhpHdM/IMG-20190130-142155.jpg.

Sloupy budu pohánět, jak už jsem předeslal v režimu Bi-Amp.

Mám připravené 2 verze koncových zesilovačů 250W/8R a 800W/2R.

Nechtěl by se někdo podílet na přípravě DPS? Mám odsimulováno. Mohlo by to být prospěšné oboustranně.

Omlouvám se za mimosekšní výrok.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Tak už jsme všichni,

Večírek může začít


https://i.postimg.cc/BtYS01nn/IMG-20190205-122139.jpg

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Na výsledek to sice nemá vliv, ale proč jsi k neodymu dal nahoru těžký ferit?
Jsem zvědav jak ti vyjde a jak se popereš s fází středovýšek, bude tady výhybka pasivní?

(upravil Jawis 5. 2. 2019 23:07)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Vlastně ani nevím.  Maje v povědomí hmotnost těch LABek, jsem se nad váhou driverů moc nezamýšlel. Tu neodymovou středovýšku mám hlavně kvůli výrazně menšímu objemu (u té malé skříně už to bude mít dost vliv na rozměry).

Výhybku mezi 8" a driverem chci navrhnout pasivní. Dáte mi prosím někdo ze zkušenosti nějaká doporučení pro default stav?

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Aký tam bude vlastne zvukovod? Nejak som to nepostrehol a ten, čo je na vizualizácii je príliš malý.

(upravil pet007 6. 2. 2019 11:09)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jawis napsal:

Výhybku mezi 8" a driverem chci navrhnout pasivní. Dáte mi prosím někdo ze zkušenosti nějaká doporučení pro default stav?

Podle tohodle dotazu mam trochu obavu o tento projekt.... Co si predstavujes ? Ze ti nekdo napise: dej tam nejprve L1=1mH a C=3.3uF + R=10R a pak podle ucha to doladis... 
Jnak, proc si myslite, ze se dnes delaji velke horny, ktere jedou uz od 400-500Hz ? Na co tam sakra strkat nejaky stredobasy a pak to zabit nahore prtavou difrakcni hornickou ? Je to furt dokola....

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Z principu taková kombinace pasivně sladit dobře nejde. Problém není ani tak velikost, ale rozdíl v ose Z, větší horna, která bude ještě hlubší, to udělá ještě horší; takové horny jde líp zkombinovat s většími, ještě líp zapuštěnými, středobasy, v PA to ale nikdo moc neřeší.

(upravil pet007 18. 2. 2019 6:13)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ano, ono se pak taky horny navrhuji podle rozmeru basaku.

(upravil Jawis 6. 2. 2019 22:09)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Už to začíná smile

Marcin: Je to BR konstatního průřezu. V celé délce odpovídá profil čelnímu pohledu. A opět žasnu nad prozřetelností některých odborníků. plocha je momentálně jeakých 30% nad doporučenou hodnotou pro "medium vented sub " odtud: https://www.prodance.cz/data/attachments/ELAB12-f3.pdf.

pet007: Já naopak žádné obavy nemám. Sloupy určitě dohromady dám i přes značnou nevoli v opozici. "Podle tohodle dotazu mam trochu obavu o tento projekt.... Co si predstavujes ?" No nevím když píšu dotaz na odborné fórum týkajicí se reprosoustav tak asi nějakou smysluplnou odpověď.
Kupříkladu: já osobně bych začal bych klasickou 12db/oct výhybkou s dělením kolem 1500Hz, zkus tlumení na driveru, ukaž náměry a pak se uvidí. S kým to mám probrat s manželkou?

Asi jsem nepochopil jak se vede diskuse na fóru. Každopádně jsem čekal že když už se tady chystám dělat striptýz - ukázat všechno od  začátku až do konce, tak uvidím trochu pozitiva i z druhé strany.

Ale psal jsem to už na začátku. Jestli vás tímhle "zhovadilým" konceptem pohoršuju, dám pokoj.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jestli jsem dobre pochopil, tak jsi vyskace koupil DE250? V tom pripade bych deleni zacal hledat kolem 1800Hz.

http://www2.prodance.cz/files/dl/1/1503 … Ba9090.pdf
http://www2.prodance.cz/files/dl/1/870/ … BA7570.pdf

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil Kocour 6. 2. 2019 22:24)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Jawis, mam za to ze Marcin se ptal na zvukovod, ne natrubek.
Pokud bych se poustel do neceho takoveho, tak bych vse odvijel od poradneho zvukovodu, a rovnou bych sel za Mabatem. Od tohoto se bude odvijet i vyhybka, Symetricke LR2 by i bylo mozne, jen se musi udelat spravna hloubka zvukovodu, to co psal Pet007 a vlastne i Antonio.
Jenze u dobreho zvukovodu a spravneho navazani smerovosti stredu a toho zvukovodu neni LR2 treba, naopak LR4 je vyhodou. S LR2 bude mit vetsina  8" nahore mozna problem, a naopak driver dole.

ruzne DIY repro

Web

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Pokud se ptal marcin na zvukovod ke driveru, hluboce se mu tímto omlouvám.

mám ME20

(upravil pet007 18. 2. 2019 6:14)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

V prvni rade v tom probuh nehledejte neco osobniho, ci to, ze si tu mam potrebu pomerovat pindoura. Mne jen vzdycky zarazi, ze se zalozi vznesene tema, evokujici kdovi jak inovativni projekt, autor (bez urazky), ktery nema moc zkusenosti, uz ma dopredu vybranou topologii soustavy a dokonce i repraky. Pak je rovnou koupi a pak az zacne resit co s tim (coz byl ten prvni dotaz, na ktery jsem reagoval). A to je porad dokola a to mne sere, takze se omlouvam, ze moji podrazdenou reakci(e). Ale je to tim, ze vim, ze to jde udelat podstatne lip, ale to uz jsou, bohuzel, repraky na ceste...
Obecne 8" basaky zacinaji smerovat tak od 1500-1700Hz, ten 8MBX51 je na tom stejne. Horna ME20 (rozmer 145x145x90) pouzit pujde, ale bude z toho jenom tuctove PAcko. Ten zvukovod ma vyhodou mozna jen v tom, ze se da rovnou koupit v krame. Jestli v tom bude DE250 (taky sem to nikde nezachytil, co se nakonec koupilo za driver), tak ten by to mel od tech 1600-1800Hz zvladnout. Cokoliv horsiho (=mensi civka) bude uz opet spatny.

osobně bych začal bych klasickou 12db/oct výhybkou s dělením kolem 1500Hz, zkus tlumení na driveru, ukaž náměry a pak se uvidí.


Na odbornem foru, jak ty rikas, snad necekas, ze ti todle nekdo doporuci?  Jestli to nekdo udela takhle od boku bez zmereni smerovek vsech menicu, tak to je nekompetentni skodolibej ignorant.

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Po vyspání musím uznat že jsem reagoval taky trochu podrážděne. Marcin to neprévem slíznul hned při prvním nádechu.

Co se týká toho zvukovodu respektive dosažitelného výsledku, tak tuctové PA čko s dobře udělanou výhybkou je přesně to co chci. To je záměr a proto jsem pořídil PA-čkové měniče.

Na ty průkopníky bych se nedíval tak škaredě. Jednomu z deseti to dopadne dobře a je na světě další hezký příklad použitelného řešení, nebo ponaučení, že tohle není cesta. Sice tě to rozčiluje, ale de facto jsou to investoři znalostního rozvoje fóra.

(upravil pet007 7. 2. 2019 10:56)

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Ok, takze jaky driver v te ME20ce nakonec bude ? Jestli to neni tajne ? smile

Jednomu z deseti to dopadne dobře a je na světě další hezký příklad použitelného řešení

Neco ve stylu "Cim hloupejsi sedlak, tim vetsi brambory" ? smile

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Mám DE250

Re: Sloupovky pro zapřísáhlé PA-čkáře

Nikdo se nemůže zavděčit každému, Jawis si vybral reproduktory sám, ale i kdyby dal na doporučení tady, stejně by to neměl lehký, protože jednotnou odpověď by nedostal. Zaznívají tu rady a závěry, které mě osobně zrovna nešmakujou a radil bych jinak, abych to ale nekomplikoval, nebudu do toho zasahovat.