Téma: ..... a zase ten Transiwatt

Ahoj všem.  Prosím o radu.  Protože dlouhodobě marodim a nudu je potřeba "něčím" zabít, dal sem se do oprav starých vraků ze sběrných dvorů. Opravil sem další TW-140P (proražená KU-611), ---  po výměně ještě několika součástek se přístroj začal chovat i na obrazovce osciloskopu velmi mravně, avšak při poslechu přes reprosoustavy se nemohu zbavit dojmu, že silič trochu tlačí na středy a nižšší výšky, což lehce připomíná "kelímkové zabarvení zvuku".  Na oscilo, však nic "neobvyklého" vidět není.  Když přivedu signál přímo do konce, zvuk se vyčistí a ono "lehké kelímkové zabarvení zvuku" zmizí. --- V předzesilovači sem tedy "preventivně" vyměnil všechny elyty a potom i tranzistory (i když sem věděl, že ty původní tranzistory jsou dobré) a zvuk se sice malinko zlepšil ve všech směrech, ale při poslechu je stále slyšet jistá prezence středo-výškového kelímkování zvuku. Může to být prostě jen technická vlastnost použitého předzesilovače onoho přístroje?

Předem děkuji za případné nápady a postřehy.

(upravil Otas 31. 1. 2019 20:39)

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Divím se, že se zatím nikdo neozval, Transiwatt se tu kdysi probíral velmi intenzivně. Já ho měl rozebraný v ruce jen jednou.
Předpokládám, že používáš line vstup, tak je na cestě jen korekční zesilovač se dvěma trandy a vypínatelná fyziologická regulace hlasitosti (pokud jsem teď našel správné schéma).
Telefonní zvuk často dělají pomalé OZ nebo pomalé obvody. Já bych proto bádal nad zatloukacími kondy (C29,30 a C33,34) a zkusil je zmenšit, co to udělá - přinejhorším to bude kmitat sad, osciloskop máš, tak se zabrzdíš včas.
Nevím jaké jsou kondy v korekcích (tuším desítky nF), i ty se dají změnit za polypropylénové, stejně jako vazební.
Edit: Zkontroluj přesnost korekčních kondů!
Předpokládám samozřejmě, že si nekazíš zvuk zapnutou fyziologickou regulací. Jak se dá odtušit, jsem jejím odpůrcem z principu hmm2

(upravil rvx73 31. 1. 2019 21:23)

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Otas napsal:

Předpokládám samozřejmě, že si nekazíš zvuk zapnutou fyziologickou regulací. Jak se dá odtušit, jsem jejím odpůrcem z principu hmm2

to jako že při poslechu využíváš "plnou dynamiku výkonu svého zesilovače"? Tj. volume vždy doprava? wink
Pak ovšem fyziologie potřeba není, stačeji korekce smile

- sorry za offtopic -

Re: ..... a zase ten Transiwatt

rvx73:
Vždyť je vysvětlení docela prosté big_smile. Jeden zdroj zvuku má 2 V (např. Tesla MC902) a druhý 300 mV (např. mobil).
Pokud ti nevadí, že při stejné hlasitosti z repráků vlivem rozdílné pozice poťáku bude hrát výšky a basy přidané pokaždé jinak, pak fajn.
Mně to ale vadí, co se dá dělat roll ....
omluva za OT...

Re: ..... a zase ten Transiwatt

..... ale TW-140P žádné korekce nemá a ani fyziologickou regulaci hlasitosti.

http://www.pctun.czechian.net/tw/soubory/TW140P.pdf

(upravil Otas 2. 2. 2019 16:17)

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Aha, sorry, měl jsem jiné schéma sad.
Předpokládám, že jsi ten lepší zvuk získal napojením signálu v místě indikátoru špiček.
Ten předzesilovač je dobře stavěn na nízký šum (už vidím na pozici T1 KC309F smile, nebo dnes spoustu jiných nízkošumových trandů), PNP polovodiče prý z principu šumí méně.
Na první oko bych zvětšil emitorový kondenzátor C7 (na 20 uF), to nezaškodí, někdy se dává k němu paralelně nějaký PP kond, ale prý zbytečně. Ale především bych zpětnovazební kond C9/10 zkusil zmenšit na cca třetinu.
T1 i T3 by měly mít slušné zesílení, aby se tam nenabalovalo nějaké zkreslení.
Ještě si ten obvod zkusím propočítat, co to dovede, jaké to má limity průchozího nezkresleného napětí. Nebo lépe, to si můžeš vyzkoušet v praxi smile.
Na mé gusto - citem - bych šel se všemi odpory trochu (asi 2krát) dolů, ale tohle už umí mnohokrát lépe chlapi, co zvládají teorii obvodů.
Existence odporů R21 a R57 by mne také nenaplňovala štěstím (už tam vidím drát nebo nějaký 1k odpor), je to asi daň za vypínatelnost indikátoru limitace.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Asi to bude vlastnost toho předzesilovače. Znovu sem přeměřil původní tranzistory a zesílením odpovídají požadavkům, jež uvádí výrobce v tabulce onoho schema k přístroji,--- po jejich opětovném zapájení na původní pozice se celek chová stejně jako s náhradami BC-560C a BC-547C. To "mírné" zlepšení ve všech směrech, jak sem uvedl výše, způsobila výměna všech elektrolytů za axiální typy se stejnou hodnotou (4,7uF považuji za rovnocenou hodnotě 5,0uF) od Vishay. Jinak konec tohoto siliče mne překvapil, když byl schopen odevzdávat bez limitace 15,8V/1khz do zátěže 4,4ohm, to je na takového dědka solidní....

Dík za postřehy a rady ahoj.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Ještě na to znovu a pořádně koukám a zjišťuji s překvapením, že limitace není žádný vývod pro indikátor špiček, jak je člověk navyklý, ale primitivní limitér. Člověk se nesmí svést nápisy ale dotáhnout koukání do schématu až do konce...
Ten by měl být pro dobrý zvuk vypnutý, nevěřím v jeho neškodnost i když momentálně nelimituje. Raději bych ho odpojil úplně a odpory mezi předzesem a zesem minimalizoval.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Přesně tak a nebo ty KY130 aspoň vyměnit za 1N4148.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Limitace je normálně vypnutá úplně.
Když je zapnutá, tak je nastavená tak, že limituje špičky, kdyby byl už konec stejně přebuzenej.
Je úplně jedno, jestli je tam KY130, nebo 1N4148.

A odpory ve vstupu konce tam být musí, aby to subsonicky nekmitalo.
Tak to Janda zfušoval smile

Re: ..... a zase ten Transiwatt

No, ten limiter, alespoň podle škopku, vznikající limitaci "poněkud" zakulacuje, ale přínos to žádnej nemá, spíš bych si tipnul, že to začne "pumpovat" s membránama reproduktorů. Proč to tam dávali --- nechápu.  Jinak měl sem teď možnost postavit to proti AU/RA Z-1 a ta hraje znatelně lépe. Je to zajímavý, neb jsou to oba prakticky totožný konce, jen předzesilovače se liší. Ale co se týká odstupu od šumu a brumu, tak o malinko lépe měří TW-140P. Víc s tim dělat nebudu, překopávat to nemá smysl, hraje to poměrně slušně na cca.30let starý stroj a teď to "někomu" bude zase dobrejch 10let  sloužit.

P.S.- Nechte p.Jandu v klidu odpočívat, už jen za to, co pro Hifi komunitu tehdejší doby udělal. -----  Nikdo není dokonalý, což pro tuto dobu platí dvojnásob.  Ahoj a díky za rady a postřehy.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

S takovým přístupem se nic neopraví.
Janda je mi ukradenej, beru to jako zapojení, na kterém se dá něco vylepšit.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

když to vylepšíš, už to nebude TW smile

(upravil Hordek 6. 2. 2019 14:27)

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Ale no tak, opravený to je, nehrálo to, teď to hraje, dokonce sem se dokopal i k výměně potenciometru, což se mi vůbec nechtělo, protože dneska za tyhle typy poťáků chtějí nekřesťanský peníze a já měl doma poslední kus ze starých (levných) zásob. Něco sem i "vylepšil" --- např. kombinace trandů KC-507 a KU-611, byla náchylná na proražení, protože byly namáhaný napěťově na doraz, teď je tam kombinace BC-546B a KU-612, rezistory v bootstrapu byly TR-224 2x150R s černým zuhelnatělým pruhem o reálné hodnotě 131a124R levá str. a 137a133R pravá str. teď tam jsou TR-226 2x150R +- 2R, všechny elyty (krom limiteru) vyměněný za nové od fy.Vishay, vše axiální typy, na výstupy z konců sem dal na každý dva axiály 2x1000uF/63V (původní byly 1x1000uF/50V) a pod toroid sem dal gumovou podložku, protože drnčel o dno. Myslím, že sem ten silič dostal do lepší kondice, než byl jako nový. Ano, zřejmě by se to dalo překopat na vyšší technickou úroveň, ale já nejsem tak zdatný obvodář, abych nezpůsobil víc škody než užitku a pak, má to smysl z hlediska --- náklady versus dosažitelný výsledek?  Víš, mám doma (taky už starej) Adcom GCA-510 a to je naprosto jiná zvuková liga, na kterou se ten TW-140P technicky ani dostat nemůže. Ahoj a mír v duši.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Ahoj,

dá se někde sehnat hlavní (síťový) vypínač k zesilovači TW 600 CD?

Předem díky za radu.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

Tenhle typ TW-čka doma nemám, takže ani nevim jestli používá stejný vypínače.... momentálně recykluju (rozebírám) jednu totálně zmršenou TW-44, kouknu, porovnám dle fotek na internetu a uvidí se.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

V TW600 je jako síťový vypínač úplně stejný páčkový typ jako ve všech ostatních Transiwattech. Nový bude k sehnání těžko, spíše by se asi dal vytěžit z něčeho staršího.

Re: ..... a zase ten Transiwatt

vypadá to jako klasickej páčkovej z 80-tek, jenom s tou okrasnou matkou. Nic jinýho bych v tom nehledal.