Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Prosím o úpravu výhybky na basech

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [16]

Téma: Prosím o úpravu výhybky na basech

Ahoj. Rád bych zkusil tuto konstrukci, ale s basákem W170S/8 Ohm, protože ho mám. Dík za názor.
http://www.visaton.de/en/products/3-way … uanleitung
Konstrukce viz: http://www.visaton.de/en/products/3-way … alto-iii-c se mi nelíbí právě pro to zdůraznění na basech.

(upravil pet007 30. 9. 2018 21:13)

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

W170 do 3p nema moc valneho smyslu - je to proste maly. S tim W200 uz ano - klasika 8"-5.5"-1". Chapu, ze to laka, kdyz to clovek uz ma, ale radeji prodat. LSM od Kocoura si videl ?
To je poctive odladena bedna se vsim vsudy.

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

pet007: Díky za 100% kvalitní odpověď. Rozumím. Nic nového stavět nechci. Mám dvoupásma s tím W170S , takže u nich zůstanu. Blbě mi to na sebe navazuje, takže zkusím zaměnit výšky, které mám v šupleti. OK.

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Nechci další vlákno, ale rád bych porozuměl těm basům . Důvod je prostý- jak moc jsou údaje výrobců reálné především u malých budek. Budu teoretizovat.
Mějme teoretickou výhybku s "nekonečnou strmostí" , padající dolů např. na 100 Hz. Podařilo se nám naladit bassreflex na 60 Hz, teoreticky zase strmě. Když si pustím hudbu, která nebude mít žádný nástroj pod 100 Hz, budu z hudby zklamaný, basů se nedočkám, nejsou tam. Zahraje li mi hudba až do 60 Hz, budu nadšený, ale to co je mezi 60-100 Hz tam nezazní. V tomto případě vlastně nemám šanci poznat, že tam něco chybí, jako běžný posluchač preferující "líbivost" projevu. Akustiku prostoru neřešíme, je to příklad. Snad jste to pochopili a dík za názory.

(upravil Otas 14. 11. 2018 17:28)

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Údaje výrobců:
Pokud je tam rozsah třebas 33 Hz až 22 kHz a není u toho žádné vymezení (název normy nebo - 10 dB), pak se jedná o pouhý obchodní výpočet, daný nákladovou cenou toho šmejdu, odhadu možností to prodat vzhledem k předpokládaným znalostem a zkušenostem těch, co to budou kupovat smile.
Kolem basů by se dal napsat dvoustránkový článek.
Jen stručně, pokud jsem ale správně pochopil vymezení otázky (např.: padá dolů pod nebo nad 100Hz?):
Začneme od uzavřené ozvučnice (tedy bedýnky): Menší objem bude tlumit basy. A nižší kmitočty to bude hrát nerado: 100 Hz to bude hrát s určitou SPL - hladinou hlasitosti a např.  80 Hz bude pokles 2dB, na 60 Hz už bude pokles - 6 dB, na 50 Hz -10 dB.
Dáš do ozvučnice basreflex 60 Hz: Když to bude ideálně, tak se pokles hlasitosti hodně zpomalí s kmitočtem, např. na 80 Hz to bude stále v rovině, na 60 Hz bude - 2 dB, ale na 50 Hz už to bude padat a bude tam zas - 10 dB. Navíc bys tam ani těch 50 Hz neměl radši pouštět, můžeš zničit reprák.
Tolik základ role basreflexu.

EDIT
Ještě k těm dB: 3dB představují dvojnásobek nebo polovinu hlasitosti.

(upravil pet007 14. 11. 2018 17:59)

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

K tem basum, aby toho nebylo malo, zasadne do toho vstupuje poslechovy prostor a i vzdalenost, kde se posloucha. Ja tu ted zrovna mam bedýnku 9L (skelety ARS820) s Hadexem Q311 (6.5") - uzavrenka a když to posloucham z blizka (cca 1m), nebasuje to vůbec zle. Obracene, das-li do obyvaku 16m^2 (tzn. relativne maly) bedny, které "pujdou" od 20Hz, ve finále to bude znit nahovno, protože takhle mala mistnost v tom udela bordel - bude to dunet, hučet. Takze otázka basu není jen o rozsahu beden ale zcela zasadne ji ovlivnuje poslechove místo - vice o tom vi Check (viz jeho boomkiller - docela by mne zajímalo, jak to v realu opravdu funguje...)

PS. V příloze je jinak simulace aktuálního projektu, co delam - Dayton RS150-4 - simulace 6L uzavrenky vs 12L bassreflex (do poloprostoru, tzn. bez vlivu celni desky - bafflestepu - coz odecte mezi 20-400Hz az 6dB). Ještě jsem to neslysel, teprve to budu zapojovat a zkouset... To jen, co se da udelat v takle malych bedýnkách s relativne levnými menici (ten Dayton stoji kolem 900Kc)
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/Dayton_RS150_4_ND25FW/RS150_4_box_simulaces.png

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Trochu jinak: Budu li mít repra s označením 50 Hz-20000 Hz (-10dB), a písknu do beden 30 Hz signál, neměl bych už nic slyšet?? Případně zničím reprák, u bassreflexu?
Nějak se nedokážu chytře zeptat.

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Podľa mňa niečo počuť budeš. Pri malom výkone repro nezničíš ani signálom pod ladením BR, no pri vyššom výkone by si mohol vybúrať cievku alebo urvať prívod. Zvuk však z toho počuť budeš, určite to zahrá nejaké harmonické t.j. 60 a 120Hz, aj keď samotných 30Hz nemusí byť výrazných a prejaví sa to aj pohybom membrány.

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Děkuji za poučení. Mám ještě dotaz.: Někdy rychleji tahám dráty než přemýšlím. Zapojil jsem dvě regálovky do serie. (z obav o zesilovač). To je asi pěkná ptákovina, co? Nedošlo mi, že to nejsou čisté reproduktory. Ale hraje to, mono. mad

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Myslim, ze sis odpovedel sam.

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Díky, máš pravdu. Přepojeno paralelně s vřazením odporu 2x 2,2 Ohm, pro jistotu. "Bohužel" , dobrý pocit z hudby zůstal, tedy ještě  lepší.
Mám ty bedny na sobě a na podstavci. Nerad bych se tu ztrapnil, no co se dá dělat. Každá bedna samostatně , to bylo o ničem, takhle to dělá dojem poslouchatelných sloupků. Tedy když už, mít to na obou stranách. Je to možné, nebo opět padlé na hlavu? Pozn: Jsou to levné bedýnky, jinak bych to takhle nevymýšlel.

(upravil ondra.klofat 30. 1. 2019 19:52)

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Obávám se že jsi opět rychleji tahal dráty než přemýšlel... Takhle se prostě hi-fi (ani nic podobného čím by mělo smysl se na tomto foru zabývat) nedělá. Už jen to že to pořád zůstává mono to degraduje, to že se ti zdá že u sebe hrají lépe bude zřejmě tím, že s krátkou vzájemnou vzdáleností se nízké frekvence sčítají... bohužel na středech a výškách už to neplatí.

První krok by měl být následující... na jednu bedýnku jeden funkční kanál zesilovače (tedy jet stereo), pak se dá řešit případně cokoliv dalšího. Dvě regálovky na sobě v monorežimu paralelně zapojené přes jakési rezistory je dost nestandartní řešení ke kterému opravdu bohužel nebude moc co dodat...

BTW: Sériové rezistory na zvýšení impedance nejsou obecně dobrý nápad... žere to výkon, topí, likvidují dampig factor. Lze je tímto způsobem použít pro zatlumení výškáče, ale ne takto pro kompenzaci impedance reprosoustavy.

Pro pobavení/poučení: před lety mi kamarád přinesl subwoofer s tím, že "to nehraje a asi se spálil reprák". Po rozdělání zvedám telefon a volám proč je tam ten sériový rezistor... "Myslel jsem že musim mít celkem 4 ohmy a já měl jen dva (paralelní dvoucívkáč)". Bohužel 2W metaloxidový rezistor za 3 koruny neměl při cca 100W zesilovači příliš šanci skončit jinak než spálený na uhel.

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Sporilek: Prosim te, ceho teda chces vlastne dosáhnout, resp. jaky je cil ? smile

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Děkuji za názory, dobře myšlené. Takže, neřeším TOP HIFI.
Stav věci: místnost 3x4 m. Akustika 0. Místo pro bedny se zadním BR: 0. Všemožný pokus o stereoposlech : nevyhovující. Basový projev beden: fuj.
Nyní: Repra mírně vpravo, BR poněkud ucpané, basy příjemné, středy i výšky normal. Poslech tichý, pohodový, stanice FM  mono. Rezistory zdaleka ne vlažné, zesilovač dostatečný. Řešení ideální: Koupě jiných repro a ty namontovat na tyče přišroubované na strop. Blízký poslech. Hifi stereo. Asi na to dojde.

(upravil pet007 4. 2. 2019 12:46)

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

To co si napsal fakt myslis vazne ? smile Myslim, ze drtiva vetsina lidi zije v +/- stejne rozmernych bytech, kde podle tebe neni mozny stereoposlech ?  Staci pouzit zaclony, zavesy, idealne koberec, nebo aspon nejaky kusovy koberec a od cca 300-500Hz mas klid. Basy se samozrejme timdle nevyresi, nicmene se nevyresi ani tim, ze das nejaky maly 2p pod strop a budes to poslouchat v blizkem poli. Vetsi blbost jsem snad jeste neslysel.
  Misto tohodle nesmyslneho mudrovani, zahaleneho v mlze nejakych divno-uvah si radeji porid mikrofon, a pak v REWu si propiskni v poslechovem miste, co se ti tam deje a dej to sem...

Edit: pridano mereni 1m od bedny (male 2p s 6.5" + 1" + WG) v prostoru meho obyvaku, ne daleko od poslechoveho mista.....
jak sem rikal, nad 400hz vicemene klid, pod 400 Hz uz to mistnost prasi, ale porad ne tak, ze se to neda poslouchat (+ todle je mereni jen jedny bedny...)
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/SB26eWG_Sica6.5/SB26e_Sica_1m_raw.jpg

Re: Prosím o úpravu výhybky na basech

Velmi pokorně uznávám své ujeté tvurčí audiopochody. Ale pomalu se posouvám dál.

Příspěvky [16]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Prosím o úpravu výhybky na basech

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£