Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 42]

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Pri komerčných PA reproduktoroch vidím najčastejšie charakteristiku 30x30 stupňov, predpokladal som, že je to aj Tvojim bežným cieľom.

Voči značke beyma mám osobné výhrady (a ako čítam, nie som jediný), ktoré sa ťažko vysvetľujú. Nie sú objektívne a ja si to plne uvedomujem, no kým to neviem priamo porovnať s mojim výberom v praxi, nemal by som kľud v svedomí, že je to najlepšia voľba.

Rád sa na zvukové veci dívam úplne vlastným pohľadom a týmto som sa dostal k tak neštandardnej výške. Kompresné výšky mi nikdy do ucha nešli, ale naopak, odkedy som počul pásik, nič iné nechcem. A nielen ja, ale aj hudobníci, ktorých som zvučil, zvuk mojich neveľmi dobre vyzerajúcich reproduktorov chvália. Pritom ide často o skúsených hudobníkov, ktorí boli na veľkých pódiách a vzhľadu mojich reproduktorov robených so základnými nástrojmi v garáži sa najprv zľakli. Kým ich nepočuli. Ako som písal, návrh takéhoto reproduktora nemám s kým prediskutovať a prišiel som prosiť o radu, nie o ortieľ, že to nebude dobré. Hľadám spôsob, ako to spraviť dobré a som vďačný za každú pomoc, ktorá ma týmto smerom posunie. Preto napríklad budem reproduktory robiť z preglejky.

Web

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ja tedy bednu s 30x30* neznam ani jednu. Delaji se 60x40, ale nejcasteji snad 90x60.
No, netusim, co jine radit. Tento typ vyskace nepouziva ani jeden vyrobce PA. Asi vi proc.
Nejzasadnejsi argument - v pate rade to posluchaci neuslysi.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ja som niečo zle prečítal, sry, máš pravdu s tým pokrytím.

Na najzásadnejšie problémy som už odpovede dostal, ďalej sa asi teraz už nedostaneme. Reproduktory postavím s danými meničmi a uvidím, či som bol mimo. Súčasné founteky problém so vzdialenosťami nemajú, výšky mi práveže idú ďalej než basy.

Web

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Problém dlhých ribbonov a AMT je vysoká smerovnosť ale len vertikalna. V prípade reprobedni čo má 1,2m výšku doma, keď od toho človek je 2m a stojí to skutočne výšky ktovie ako nehrá. No pri takých 4m už je to subjektívne jedno. Myslím že pri PA na tom bude záležať najmenej...

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Nekolikrat to tu uz zaznelo. Takhle se kvalitni bedny (ani pro PA) nedelaj (ani nedaji udelat). Asi chapu, ze se chce clovek nekdy odlisit a jit nejakou originalni nebo min. ne mainstreamovou cestou. Ale na druhou stranu to nesmi narazet na hranice fyziky (akustiky). Je to skoda penez.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Proste mu to konečne povedzte bez servítky: Väčšina vecí, čo zamýšľa a tvrdí sú kraviny. A pokiaľ tu len hľadá požehnanie pre ten svoj nezmysel, tak je najlepšie vysvetliť, že tu ho nedostane. Nebude z toho dobrá bedňa ani hifi, ani PA...a hájend už vôbec nie. Už len pre tú uvažovanú deličku, ktorá spôsobí medzi 1,5-2,5kHz veľký prepad vyžiareného výkonu. ďalšou kravinou je to AMT, ďalšou je masív (ozvučnica má byť čo možno najtuhšia, nie sú to husle). A čo tvrdia nejakí hudobníci je mi šumák...že sú v tomto poväčšine asi hluchí dokazuje už fakt, ako si nechávajú v štúdiách zmršiť svoju hudbu masteringom a fakt, na čom oni sami počúvajú hudbu doma...

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Jak už tady někdo psal AMT v PA použije moc málo výrobců.

Jojo, zde asi bude nejtěžší se smířit s tím, že ten projekt nebude zase tolik výjimečný...

Web

(upravil pet007 1. 2. 2019 10:40)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Jedine kvalitni reseni je velky a kvalitni driver (min. 1" + 1.7" civka, nebo lepe nejaky vetsi 1.4") + k tomu velky zvukovod (alespon 30-35cm) a deleni do 1khz - tim se v podstate dostavame na bedny, ktery jsem nedavno navrhnul a udelal - ale nechci si tady delat reklamu.
Jen par prikladu driveru, ktery vyhovi (v patricne velkem a vhodnem zvukovodu)
BC DE250 (prip.TN) - (1" + 1.7" - polyimide (TN- titan)) - deleni od 1kHz (cca 2200Kc)
BC DE502 - (1" + 1.7" - titan) - neodym - od 1kHz (cca 3400Kc)
BMS 4555 (1.5" + 1.75" - polyester) - od (700-800Hz) - (cca 3200Kc) - za ty prachy velice dobre reseni
a dalsi...

(upravil TheLastUnicorn 1. 2. 2019 11:25)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

"Jojo, zde asi bude nejtěžší se smířit s tím, že ten projekt nebude zase tolik výjimečný..." - výjimečný možná bude...ale ne tak, jak on zamýšlí. Bude spíš výjimečně špatný. big_smile

pet007: Ano, něco jako 1518 nebo STH12 bude pro něj v podstatě ta ideální cesta. Neumím si tady nějak představit něco lepšího.

(upravil BV 1. 2. 2019 14:49)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ak chceš PA/HiFi hybrid, stiahni si toto, pozri si box FR12A/2. S tým PD by to malo chodiť +- rovnako. Je tam aj nastavenie presetov a delenia pre DSP. TPL150H (verzia so zvukovodom,)sa do 350EUR dá zohnať.  Prípadne výkonnejší (mierne drahší) TPL200H.
Ak je prioritou max. SPL. tak ten12P80Nd a dobrý 1,4" driver, napr. CP755TI(ND)
Ale ak máš výhrady k Beyme, tak to ani nečítaj roll

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

@posledný jednorožec - trafil si to, zmieriť sa s tým nie je ľahké, hlavne keď máš už doma meniče, o ktorých si bol presvedčený, že si budú rozumieť a jedinou dilemou zdanlivo ostalo ladenie basreflexu a obaly na repráky..teraz mám vďaka Vám iný pohľad, takúto diskusiu som presne potreboval.

Začal by som teda s plánovaním úplne od začiatku a nechal si len tri základné podmienky:
1. výška typu ribbon/amt (uvedomujem si, že je to neštandardné, ale osvedčilo sa mi to a tlakové drivery sa s tým podľa mojich uší nedajú porovnať)
2. dvojpásmo (plus subwoofer v prípade potreby). Aktívne trojpásmo (plus sub) by totiž potrebovalo ďalší zosilňovač; plus problémy s točením fázy na deliacich frekvenciách..
3. rozsah sústavy stredobas + výška (bez subwoofra) minimálne 80 - 21 000 Hz

Podľa toho, čo tu čítam, sa mám v takomto prípade vykašľať na moju ješitnosť ohľadom beymy a vyskladať to z 12P80Nd a TPL-150H/TPL-200H a deliť to na 1kHz (podľa toho, čo napísal BV). Z týchto dvoch výšok mi lepšie vychádza TPL200H kvôli menšej smerovosti na vyšších frekvenciách. Ak by som sa teda vydal touto cestou, ostáva mi zopár problémov:
1. čo s kúpenými meničmi? sú nepoužité (nikdy neboli ani zapojené), zabalené v originálnych obaloch, bez jediného škrabanca. keď je podľa Vás táto výška pre tento účel nepoužiteľná, komu ju mám ponúknuť na predaj? Hifi sekcii tohto fóra?
2. veľmi rád by som počul v praxi, ako si to, čo som pôvodne naplánoval (pd + mundorf), nebude rozumieť. Aby som zažil to, kde som spravil pri plánovaní chybu a vedel na vlastné uši, prečo je to zle. To by ale znamenalo dať meniče do ozvučnice (minimálne open-baffle) a pripojiť káble, čo by už na nich nejakú stopu zanechalo a teda znížilo ich finančnú hodnotu. Dalo by sa to teoreticky aj bez ozvučnice?
3. prosím, ak máte skúsenosť s obchodom, kde tieto výšky kúpiť za spomínané peniaze, dajte mi vedieť. ja som usilovne googlil, ale spomínanú cenu som nestretol. najlacnejšie sa mi podarilo najst TPL-200H tu za cca500
4. ak by som vychádzal z ozvučnice, ktorú poslal BV, môžem ju použiť aj keď by som použil spomínaný 12P80Nd? alebo je lepšie si simulovať vlastnú v bassboxe tak ako to, čo je v prvom poste tohto vlákna?
5. ohľadom pasívnej výhybky mi bude stačiť na ochranu výšky iba 15uF kondenzátor, ktorý mám od Mundorfu? (je tam len pre istotu, celú výhybku rieši dsp v zosilňovači)

...ďakujem za trpezlivosť O:-)

Web

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Bohužial Mundorf AMT 164UM2.3R predáš jedine s velkou stratou. Za také sumy tu nekupuje výškače asi nikto. Šanca že by chcel niekto použiť práve tento typ je prakticky nulová. Tiež dosť ludí je názoru že vertikalna smerovnosť má negatívny dopad na zvuk v spojení s akustikou takže radšej volia kalotáky, ktoré tiež stoja zlomok. Môže sa stať že budeš mať problém to predať za 50% pôvodnej ceny. Viem aké to je predávať niečo atypické, 18SWS115 a tak... big_smile

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Pokud chceš High-end tak vyřadit okamžitě cokoli digitálního a hlavně ty Powersofty. Vlastně i to osazení je do této kategorie nesmysl.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ta beyma TPL-200H není klasický ribbon, takže charakter pokud ti jde vyloženě o páskáč, nemusí to být to pravé ořechové... navíc je vertikálně dost směrová... pro PA bych viděl hornu 90x60, tohle má 80x30... čili horizontálně bratelné, vertikálně to v jednom kusu ideální nebude... navíc ta cena je taky docela nepřijemná.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Moc podrobně jsem nečetl, ale... Dokud tam nebude tahle horna tak to není žádný hi-end lol
https://i.postimg.cc/dZZKDrhs/NSD-STH-Jef3-R-horizontal-directivity-flek-norm10deg.png

Jináč od dvoupásma nijak moc hi-end PA nečekej, bude to vždycky hodně kompromisní. Buď budeš středobas tahat moc vysoko a v okolí děličky bude proto propad na výkonovce (a tím pádem bude horší srozumitelnost hlavně u vokálů) nebo budeš přetěžovat driver výchylkou/výkonem a při max. hlasitosti to bude na středech citelně kreslit. Defakto každé dvoupásmo na tyhle limity naráží, jen podle kvality osazení a výhybky se tyhle kompromisy daří víc nebo míň vyvážit. Fajnově vyvážená bedna je třeba EX12, dělí to na 1200Hz a je to asi nejlepší co se dá z fullrange dvoupásma vytřískat. Ale cenovka je asi mimo rozpočet.

Jako PA-top sestavu bez větších kompromisů bych si představoval třípásmo třeba 15" nebo 2x12" v expo nebo konické horně + 6-8" aspoň v H6000 nebo radši hladší horně např ve stylu QSC nebo JBL PT + 1-1,4" v něčem jako ta STH horna, nebo minimálně HF96, ME90 atd. S vhodným osazením ti takové třípásmo dá v pohodě 130dB bez slyšitelného zkreslení nebo tepelné komprese (teď nemluvím o SPLmax peak, to musí být ještě podstatně výš třeba 134dB). Tohle žádné dvoupásmo neumí a Tebou navrhovaný 12" PD + pásek tohle nedá ani náhodou.
Pod to něco jako 4x18" aspoň hornflex nebo prostě adekvátně dimenzovaného.
Jenže tady už se bavíme o sestavě v ceně v řádu stovek tisíc, za pár takových vršků dáš klidně pajdu v materiálu s tím že potřebuješ opravdu schopného truhláře který dokáže tu středobasovou hornu udělat tak aby se za pár let nerozpadla. Vím o čem mluvím lol

(upravil exxxi 10. 6. 2019 14:31)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ten problém s dělícím kmitoctem u dvoupasma dobře řeší koaxiální drivery. Tedy 2" a skrz něj 1". Pohybujeme se na cenách 15000kc za kus, ale zvukově super. Dělení na 650Hz.
BMS

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil JeF111 10. 6. 2019 16:24)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Noo jasně, to je řešení, ale cenově fakt úlet sad
Je vůbec dostupný nějaký adekvátní zvukovod k takovému driveru aby se dalo využít možnosti dělit na 650Hz? Z toho co jsem zatím viděl mi vychází jedině vyrobit vlastní.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Delenie na 650Hz zvládne ND950 na HF950. Veľmi dobré výsledky sú s ND4015Ti2 na HF950 s redukciou na 1,4" pri delení 800Hz a taktiež ND4020Ti2 na XR2064. Ešte nižšie delenie na HF950 už len nový DCX464 alebo niektorý z koaxiálnych BMS. 4" drivre majú slušný potenciál.

(upravil exxxi 10. 6. 2019 16:57)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ano, HF950. Viz zde: Mikesound    PMB-21214KXH
Potom ty koaxy používá Petr Vinš na SPLacoustics u své A394PW, ale ten má hornu vlastní.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Nojo, po té EAW horně z KF394 jsem už taky pokukoval smile HF950 není z hlediska vyzařování nějaký zázrak, přijde mi že by si takový extra koax zasloužil i něco lepšího. Ale nízko jde to je fakt. Kdyby se nechala udělat větší STH horna tak by to bylo vůbec nejlepší smile

Příspěvky [21 až 40 z 42]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£