Re: Výroba a kreslení DPS

pokud by to někoho zajímalo, narazil jsem na poměrně hezky udělanej tutorial pro KiCAD.

https://youtu.be/wuek-NyDaWo

Jsou toho tam 4 díly, názorné a srozumitelné i lamě, jako jsem já smile

Re: Výroba a kreslení DPS

Zkusil jsem si aktualizovat kicad na verzi 5 a tím jsem skončil. Nemám knihovny, symboly, nic. Ve verzi 4 jsem podle tutoriálu dokázal udělat destičku se třemi základními součástkami - tj taky k ničemu, ale tohle je víc. Takže je mi asi souzený zůstat u toho mizernýho eagle...
Hlavně že tomu všichni dávají 5 hvězdiček a píšou "great". A v popisu je napsaný "library included" ...

Re: Výroba a kreslení DPS

kaed: knihovny, symboly etc. si můžeš opatřit snadno - viz

https://youtu.be/l27_u88i2dI

Re: Výroba a kreslení DPS

nemůžu, jikož nemám v PC C: ale /home...  I kdyýž jsem si ty knihovny doinstaloval, tak tam nejsou asi nastavený cesty, a netuším, kam se nainstalovaly. Pokud vznikají s nějakým SW problémy tohoto rázu při změně verze, tak na to asi nemám dost času. I tak mě to stálo dvě hodiny života, a bez jakýhokoliv rozumnýho výsledku, akorát sem se naštval. Několikrát jsem to odinstaloval, odstranil repozitáře ze systému, zkusil zpátky i verzi 4... Prostě shit..
Po těch dvou hodinách jsem měl možnost do schématu dát akorát značky napájení. Takhle ne, to je jako bych si nainstaloval např. open office a nešel tím otevřít žádnej soubor a nebyly v tom žádný písma...
Možná za pár let, až autoři zvládnou připravit instalaci fungující i normálním uživatelům, ale teď je to podle mě nepoužitelný.

Re: Výroba a kreslení DPS

kaed: taky mám na jednom počítači linux, ten ale slouží pouze pro brouzdání po netu.
Rovněž jsem se snažil Windows zcela opustit, ale pak jsem zjistil, že to tak úplně nejde.
Gimp vs. Photoshop, MS Office vs. Open Office, ... to vše jsem vyzkoušel a zjistil, že originál je jen jeden wink

(Ovšem stále se držím Win 7, desítky mi na comp nesmí)

Re: Výroba a kreslení DPS

Tak já už mám jenom na jednom počítači wokna... a tehle to zrovna není. Problém je asi v tom, že nikde není pořádně popsaný, co si kde ten kicad uložil, a proto to nezná ty knihovny. Na čisté instalaci to asi bude fungovat, ale na tomhle se pozná, jak si na tom dali vývojáři záležet...
Na jaře budu pořizovat novej PC, tak to s Kicadem možná zase zkusím, jako každý dva roky...

Re: Výroba a kreslení DPS

kaed: včera jsem si zkusil tu čistoi instalaci a pak i "tovární" verze 5.0.2 - a pod Win7 vše funkční, od návrhu po export gerber dat.
Máš pravdu, že na systém té jejich knihovny je třeba si zvyknout - případně pohledat nějaké vychytávky (zatím jsem na to neměl moc času).
Ale co jsem zkoušel online EasyEda, tak tam jsou ty knihovny též dost divoké ...

Re: Výroba a kreslení DPS

ohledně problému knihoven mrkni na tohle:

http://www.kicad.wbs.cz/Dulezite-veci-v-KiCADu.html

Re: Výroba a kreslení DPS

No já teda o tom Kicadu vím prd, ale jak tak čtu ten tutoriál, čím dál víc mě to odrazuje. Ty priority a nutnost je definovat - k čemu takové složitosti? Asi to fakt není pro mě. Starého psa.....

To nevadí. Stejně by se mi nechtělo převádět nebo nedejbože překreslovat staré projekty abych na nich mohl pokračovat nebo z nich vycházet v projektech nových. Kdo začne svoje první desky dělat v Kicadu tak si na to jistě zvykne ale když mám zažitý určitý způsob práce, v eaglu jsem schopný dělat velmi rychle a prakticky poslepu tak přece nechci ztrácet desítky či stovky hodin drahocenného času učením se zcela jiného způsobu práce. Přijde mi to fakt ulítlé.

Re: Výroba a kreslení DPS

JeF111: tak pokud ti funguje to co máš (Eagle) k tvé spokojenosti, pak je samozřejmě hloupost se učit něco nového.
Já jsem Eaglu na chuť nepřišel (a neviním z toho ten program, zkrátka mi nesedne), tak hledám něco jiného

Re: Výroba a kreslení DPS

Nam v praci po 11ti letech skoncila licence Mentor Graphics 2004 a mel bych zacit delat v Altiu. Kdo nekdy delal v Mentoru, vi jaky to bude peklo sad

Re: Výroba a kreslení DPS

Já jsem v Mentoru dělal, byl si s ním spokojen? Altium mi přijde uživatelsky přívětivější. Ale jestli mu chybí nějaké echt funkce, to nevím.

Re: Výroba a kreslení DPS

"S mentorem se nesmis prat" bylo na jednom Hintu pri jeho spousteni.... To je svata pravda smile
V Altiu mne serou takovy ty zazity veci z Mentora, hlavne co se tyce uchopovani/vybirani objektu. Mentor mel rozdeleny mody prace: bud soucastky, routy anebo zbytek (koty, potisky atd). Mezi temito mody se da prepinat gestama na mysi). Kdo si na tode zvykne, uchopovani je strasne jednoduchy a rychly. V Altiu zezacatku chces uchopit soucastku, misto toho se ti zobrazi dialog a v nem musis hledat, co chces vybrat. A pak hlavne narouceny a pripojeny soucastky ti Altium pri zmene polohy ty soucastky rozpoji....To Mentor nedela a drzi je pripojeny co to jde (ne kdyz to presunes na druhou pulku desky samozrejme). Atd. sou to takovy blbosti, prijde mi, ze Mentor je takovej jednoduchej soft, ke kterymu sednes a kreslis (v uvozovkach smile Altium je takovy vic slozity, uklikanejsi.... Ale jo, kolegove v tom uz delaj, uz i ty co delali jenom v Mentalu a rikaj, ze Altium jim uz prijde lepsi.... Tak uvidime smile
Trochu se teda pereme s knihovnama, mame je pod Vaultem, se kterym se moc nepocita do budoucna...no uvidime...

Re: Výroba a kreslení DPS

Zadal jsem k výrobě nějaký DPS na svoje "oblíbený" seeedstudio.com, desky sice za 4USD, ale doprava nejlevnější 13USD. Jaký jsou ceny jinde, zdražili i ostatní? (dirtypcbs...)

Re: Výroba a kreslení DPS

No allpcb +- podobné ceny, údajně jlcpcb je o něco levnější ale zatím jsem nezkoušel. Cenové dno jsme si už užili, teď to všechno půjde nahoru. Se součástkama je ale situace horší.

Re: Výroba a kreslení DPS

Elecrow zhruba stejně, alespoň je to ale přes DHL a tím pádem za 3-4 dny doma....

Re: Výroba a kreslení DPS

rvx73 napsal:

ohledně problému knihoven mrkni na tohle:

http://www.kicad.wbs.cz/Dulezite-veci-v-KiCADu.html

Kouknul jsem na ten odkaz a vidím jenom dvě možnosti. Buď to napsal nějakej sabotér, kterej chce KiCAD totálně potopit a nebo je to pravda a potom teda pěkně děkuju za takovou šílenost...

(upravil Wili 18. 10. 2019 13:50)

Re: Výroba a kreslení DPS

ja mam super skusenosti s jlcpcb, mam pocit ze maju kvalitnejsiu masku ako seedstudio a su o polovicu lacnejsi. JLCPCB su stale pekne leskle aj po dlhsom case, maska zo seedstudia akoby casom zmatla a stratila pekny odlesk.

Odkedy som skusil od nich tak uz rok objednavam len cez nich. Ak mas rozmer do 100mm tak pcb stoji 2$ a airmail 6.5$ takze mas 5ks DPSiek za 200kc.

Raz som od nich skusal aj DHL (asi 25-30$), v piatok vecer o 18:00 objednane, v nedelu odoslane, DPS v utorok v Prahe, ale kvoli clu az v stredu doma. DHL je ale sakramentsky drahe na celni odbaveni, za zastupovanie chcu tusim 500kc alebo tak nejako.

Re: Výroba a kreslení DPS

nenajde sa u niekoho footprint Eagle na ALPS RK27 DUAL motorovy ?

Re: Výroba a kreslení DPS

scoop, myslíš toto? smile   https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22259