Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 42]

(upravil Wimpo 31. 1. 2019 12:40)

Téma: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Výškový menič:
Mundorf AMT 164UM2.3R
parametre: https://drive.google.com/open?id=1MwQFL … fUZzxq0v2S
foto: https://drive.google.com/open?id=11xhhBJ1b_IMuNI2wmSSFi4w0vuOynNbi

Stredobasový menič:
Precision Devices PD.123C01
parametre: http://precision-devices.com/file-downl … 290615.pdf
foto:  https://drive.google.com/open?id=11xhhB … w0vuOynNbi

Zosilňovač:
Powersoft M50Q (bi-amp zapojenie)
Hotové reproduktory budem používať výhradne s týmto zosilňovačom a budem ho používať výhradne ja, žiadny rental / požičiavanie kamošom na chatu smile Chápem, že idem na hranu s ladením. Nebojím sa toho, pretože limitery v zosilňovači meniče výkonovo postrážia.
http://www.powersoft-audio.com/en/touring/m-series#M50Q
Powersoft má limitery veľmi prepracované, komu sa chce o tom čítať viac klik sem http://www.powersoft-audio.com/help/arm … iters.html

Skelet:
Kváder s lichobežníkovou podstavou, vnútorné rozmery 373 x 661 x 317 mm, objem 58 l (tj. hrubý objem bez odrátania objemu basreflexu, meničov a pod.), vonkajšie rozmery 413 x 691 x 347 mm. Vnútorné vytlmenie stredné.

materiál: pravdepodobne buková škárovka, 15 mm hrúbka, predná stena hrubšia kvôli zapusteniu meničov do nej (asi 20 mm). Ladenie bassreflexu cca 41 Hz. Záťaž cca 100 hraní ročne. Toto repro si skladám nie len na biznis, ale aj na potešenie doma. Aparát nosím zvyčajne sám, preto môj chrbát nie je zanedbateľný. Ohľadne materiálu si rád nechám poradiť. Top priorita je zvuk, potom tuhosť, výzor a prenosnosť. Nie som doma v povrchových úpravách vhodných na repra čo sa často prenášajú, ale chcel by som, aby bolo vidno, že je to reálne drevo. Koberec použiť nechcem. S čím máte dobré skúsenosti?

pdf s kótami: https://drive.google.com/open?id=1ubIgx … p8KXC9Vdt1 (bassreflex je žltou farbou, červenou je naznačené umiestnenie meničov, modrou farbou je vystuženie reprobedne)

3D pdf pre lepšiu predstavu (ako 3D sa otvorí len na počítači v aplikácii Adobe Reader/Acrobat): https://drive.google.com/open?id=1Ym6Wz … MlmibVo7wx

Výhybka:
Výškový menič: dsp v zosilňovači - Powersoft M50Q, deliaca frekvencia cca 2,3 kHz (definitívne sa rozhodnem až pri testoch, keď už budú skelety osadené meničmi), plus kondenzátor na ochranu: Mundorf MCap Supreme SUP8 15uF https://drive.google.com/file/d/1AjawSR … sp=sharing (poradili priamo technici z Mudorf-u)
Stredobasový menič: dsp v zosilňovači - Powersoft M50Q, deliaca frekvencia
zhora cca 2,3 kHz, zdola cca 45 Hz - presné frekvencie vrátane strmosti zistím pri meraní v praxi

Cieľ:
Čo najvernejšie znejúci reproduktor ladený hifi/high-end spôsobom určený na PA použitie.

Ozvučujem všetky žánre od akustiky cez rock až po elektroniku. Používam v dvoch kombináciách:
a. konfigurácia 2.0 => Ak na koncerte neočakávam najhlbšie basy (cca pod 60 Hz - napríklad len gitara + spev), neberiem subwoofer. Pre tento scenár chcem ladiť BR tak nízko. Basy pod cca 60 Hz od týchto reproduktorov očakávam len v nižších hlasitostiach (púšťanie hudby do pozadia).
b. konfigurácia 2.1 => Ak očakávam, že na koncerte bude kapela/sólista produkovať aj hlbšie frekvencie (čiže ak má kapela kopák, basgitaru, ide o vystúpenie DJ-a atď), tak beriem aj subwoofer a tieto reproduktory by boli zdola delené na vyššej frekvencii (odhadujem 60 - 80 Hz, vyladím v praxi).


Rozmerové požiadavky:
Aby sa reproduktor zmestil do plánovaného obalu - mám 2x Yamaha DXR12 a kúpil som si k nim originálne obaly, ktoré zaručujú ich použiteľnosť pri miernom až strednom daždi a vetre (občas človek proste musí hrať aj v takomto počasí vonku). Tieto obaly ma tak ohromili, že chcem na tieto plánované reproduktory používať verziu pre 15-palcové Yamaha DXR15. Pôvodný plán bola verzia, ktorá by sa zmestila do obalov pre DXR12, čo by bolo veľkosťou na časté prenášanie ideálne (vnútorné rozmery 317x293x571mm, hrubý objem 41l), no mala by na frekvenciách od 40 do 55 Hz cca o 2,5 dB menej basov, preto som sa radšej rozhodol pre väčšiu ozvučnicu, ktorá sa zmestí do 15-palcovej verzie obalov týchto Yamáh (ak myslíte, že je to zbytočné, napíšte). Model Yamaha DXR15 má rozmery 445x380x700mm, no z testu viem, že potrebujem mať miernu rezervu v týchto rozmeroch, keďže daný reproduktor nemá presne lichobežníkovú podstavu a všetky rohy má zaoblené https://drive.google.com/open?id=1iMFGe … nXxrARrXwX .


Prvý problém:
Chcem robiť obdĺžnikový štrbinový bassreflex (ideálne na prednej stene pod stredobasom), ladený nižšie ako rezonancia reproduktora (Fs = 46 Hz, Fb = 41 Hz), aby zvýšil citlivosť na najnižších frekvenciách. Simulácie robím v programe Bassbox:
https://drive.google.com/open?id=1vk-Ne … B4T5OYssmi . Som obmedzený rozmerovou hĺbkou reprobedne. Bassbox navrhuje bassreflex s plochou aspoň 205 x 60 mm, dlhý 333 mm, ale bedňa môže mať vnútornú hĺbku len 317 mm. Ak spravím bassreflex podľa týchto možností (tj. menší, než odporúča Bassbox, hlboký 251 mm, s rezervou 81 mm od zadnej steny), problémom môže byť príliš vysoká rýchlosť vzduchu v bassreflexe na nižších frekvenciách pri maximálnom bezpečnom výkone. Keď beriem ohľad na zaťažiteľnosť na daných frekvenciách ( https://drive.google.com/file/d/1IjPqX7 … sp=sharing ), tak rýchlosť vzduchu nepresahuje 17 m/s (napr. pri rezonancii plánovaného basreflexu na 41 Hz môžem podľa Bassboxu pustiť do reproduktora maximálne 80W). Pri tomto výkone by mala byť rýchlosť vzduchu na tejto frekvencii 9,17 m/s, čo by nemalo spôsobovať problémy. Aby som to s príkonom neprehnal poslúžia výkonové limitery v zosilňovači. Priznám sa ale, že celkom nerozumiem tomu, aké problémy môže príliš malý bassreflex v tomto ponímaní spôsobovať. Snažil som sa nájsť nejakú ukážku takého zvuku, no márne.

Možné riešenia:
a. navrhnuté a opísané v pdf vyššie - rovný bassreflex spredu, mierne menší, než odporúča Bassbox (viď vyššie), ktorý môže spôsobovať problémy pri veľkom vybudení.
b. pri dodržaní plochy aj dĺžky BR navrhovanej Bassboxom (337 mm) - bassreflex ústiaci zospodu (reproduktor bude zvyčajne používaný na tyčovom stojane aspoň meter od zeme) https://drive.google.com/open?id=1RrRz3 … C7LBnDwO-w
c. pri dodržaní dĺžky BR navrhovanej Bassboxom - zahnutý bassreflex ústiaci dopredu. Aký vplyv by mal ten pravý uhol v BR na prednes? Vznikali by tam akustické artefakty? Ak áno, budú počuteľné? https://drive.google.com/open?id=1r8OP4 … 8e4TJGaoUc
d. urobiť BR kratší, nezalomený, spredu, s plochou navrhovanou Bassboxom, čo by zmenilo ladenie na 46Hz (rozmery BR 181 x 67 x 251 mm). Tu je porovnanie týchto dvoch simulácii (červená je pre Fb = 41 Hz, žltá pre Fb = 46 Hz) https://drive.google.com/open?id=1xn0PX … gnbdMLHdki Toto riešenie nezodpovedá pôvodnej myšlienke mať bassreflex ladený nižšie, než je rezonancia reproduktora.

Druhý problém:
Meniče mám nové a teda nerozohrané; ich T/S parametre sa teda zatiaľ určite celkom nepodobajú papierovým (na ich meranie nemám výbavu ani skúsenosti).
Kým dám vyrobiť stolárovi finálne skelety, chcel by som vyrobiť 1ks 1:1 maketu z lacnejšieho materiálu, aby som mohol fyzicky doladiť výsledný BR v reálnych podmienkach.

Možné riešenie: rozohrať meniče bez ozvučnice? Ružový/hnedý/biely šum alebo programový materiál? Aký postup by bol najefektívnejší a zároveň by nehrozilo poškodenie meniča?


Takto prebehol brainstorming u mňa a preto to teraz vkladám do rúk skúsenejším.
Za všetky rady a konštruktívne pripomienky ďakujem smile

Web

(upravil ondra.klofat 31. 1. 2019 14:21)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Jen tak v rychlosti tu vidim několik věcí, které se mi moc nezdají (takové první dojmy bez velkého přemýšlení a zkoumání)

Páskový výškáč... obávám se že pro PA to nebude uplně vhodná volba (citlivost, směrovost,...)

PD dejmetomu, ale kdybych chtěl stavět nekompromisní dvoupásmo, šel bych o pár tříd výše. Toto není nijak nadprůměrný 12".

(pořád v tom nějak nikde nevidím ten Hi-end, kromě toho páskového tweeteru dejmetomu)... pod hi-end PA si představuju něco jiného a představuju si to tak, že by spíš nemělo smysl to stavět doma.

Stavět to ze spárovky je podle mě nesmysl. Březový multiplex je běžný materiál, nemyslím si že by ho z hlediska vlastností a praktičnosti při práci něco překonalo. Jediné mínus může být vzhled (ikdyž i s překližkou se dají udělat designové zázraky). Ale u PA moc nevidím důvod proč dělat nějaké designové věci v rámci povrchovky, které se ukáží akorát nepraktické, neodolné, blbě opravitelné atd.

Stavět 12", který je rozměrově odpovídající 15" je v PA poměrně nezvyklá věc... většinou je spíš snaha nacpat to do co nejmenších rozměrů. Přijde mi nesmysl se u takovéhoto projektu omezovat jen kvůli obalům, resp. začínat od transportních obalů... jsou firmy, co ti podobný obal vyrobí na míru jakékoliv bedně.

Ladění BR.... jeslti máš satelit laděný na 41Hz nebo 45 Hz zas tak drastický rozdíl nebude (nehledě na to, že v simulaci ti může vyjít i o pár cm jinak než bude pak reálně změřený). K tomu bassreflexu ještě: malá plocha portu ti způsobí při větších výkonech výrazně turbulentní proudění uvnitř... čímž vzniká v bassreflexu parazitní zvuk.

Bez subu to na kapely provozovatelné nebude v žádném případě, takže bych to ladil klidně v menší ozvučnici na 50-60Hz, zbytek si stejně obstará
sub.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Nechat hrát 12" do 2300Hz bych rozhodně nenazýval hi-end.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil mechanik 31. 1. 2019 15:06)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

To PD 12" môžeš kludne rozohrať hudbou kde budú nejake basy. Len príliš neprekračuj Xmax a zase musí sa ten reproduktor aj trochu hýbať. Prípadne si odrež vršok od 60Hz hore napríklad v Audacity. Keď to plánuješ rozohrávať v byte alebo izbe kde budeš. Najviac sa to rozohrá za prvé hodiny. Tak po 20 už tam asi zmeny nebudú. Po dlhšom nehraní sa TS zase vždy posunú trochu k nerozohranému.

To čo si napísal je príliš dlhé. Ja by som tých 41 oproti 46Hz tak neriešil. Malý priemer BR robí turbulencie - šum a rôzny bordel. Predstav si nejake krivé drevené okno a silný vietor smile

Nie je 1800Hz delenie pre 12" aj keď PA trochu vysoko? Vlastne áno, je. Je to vela aj na 8"...

EDIT: jejda, až teraz sa mi tu objavili odpovede ostatných

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

V súčasnosti používam ako satelity kombináciu Fountek NeoPro5i a 2x pd.8bm20 v uzavretej ozvučnici. Práve vďaka tým výškam to znie výborne a lepšiu výšku som ešte v PA nepočul. Preto chcem aj v tomto projekte použiť niečo podobné. Citlivosť ani smerovosť mi žiadny problém nerobia, práve naopak. Spomenuté bedne mi dokážu v malých hlasitostiach hrať do cca 42 Hz, čo je tiež vlastnosť, ktorú by som rád v plánovaných reproduktoroch zachovať.

Aký stredobas by si použil Ty? Ja som zatiaľ bežne dostupný 12" bližší mojím predstavám nestretol, rád si nechám poradiť.

Highendom som to nazval preto, lebo som široko-ďaleko nevidel nikoho, kto by dal do aparátu na tak malý výkon toľko peňazí a naozaj sa sústredil na kvalitu a nie len na SPL.

Práve kvôli snahe o kvalitu som sa chcel preglejke vyhnúť a použiť niečo, čo aspoň simuluje masív, no ak to nemá význam, pôjdem do tej preglejky. Jedna z vecí, ktoré mi na súčasných reproduktoroch chvália (škárovka bez povrchovej úpravy) je práve drevený vzhľad, preto by som sa chcel tohto držať aj ďalej.

Prosím, ak poznáte firmy, ktoré urobia obal podobnej kvality a vlastností, sem s nimi. Moja pôvodná myšlienka bola ísť s tým za krajčírkou, čo by bolo veľa zbytočnej roboty, peňazí a asi aj plánovania..aj keď ma to teraz trochu obmedzuje pri plánovaní ozvučnice big_smile

Bude toto turbulentné prúdenie vzduchu v basreflexe pri vyššom výkone citeľné aj pri vyšších frekvenciách (napr. pri low-cute od 80Hz)?

Web

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ono vyzařování 60° horizotnálně není v PA kdovíco. Jaká může být reálná zatížitelnost při konkrétním dělení nedokážu u páskáče odhadnout, takže to třeba tu relativně nízkou citlivost vyrovná a limitováno to výškáčem nebude... kdoví.

Jako relativně hodně slušný 12" do dvoupásma bych dal třeba Beyma 12P80Nd.

Proč by měl být masiv vhodnější než překližka (když pomineme ten výsledný design)?

Obaly mám od boxx.cz nebo obalynabedny.cz ... naprostá spokojenost a oboje jsou schopni udělat prakticky cokoliv si člověk vymyslí.

S low-cutem na 80Hz se problémů s případným turbulentním prouděním v bassreflexu bát prakticky nemusíš.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ďakujem za radu o rozohraní, budem aplikovať smile

Text je dlhý, no aj keď sa to možno nezdá, je tak stručný, ako sa mi len dalo. Vynechal som asi polovicu myšlienok, aj ďalšie asi 4 verzie ozvučnice, ktoré som hodil do koša. Na tomto projekte mi záleží a nemám ho s kým v mojom okolí riešiť. Ak si nejaký zvukár v mojich končinách stavia vlastné bedne, je to len preto, aby stáli čo najmenej a potom aj tak hrajú..ehm, "hrajú."

K frekvenčnému rozsahu použitého 12": výrobca vo svojom datasheete píše, že je reproduktor využiteľný od 45 Hz do 3.5 kHz a graf charakteristiky ukazuje, že je to reálne aspoň do cca 2.7kHz, tak tomu verím..som naivný?

Web

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Nejhorší PA bedny se dělí na 2kHz, nejlevnější na 1700Hz, dobré kolem 1Khz a drahé kolem 600Hz.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ten fountek sa na PA nehodí, pásik sa dá pomerne lahko pretažením poskodiť... Doporučujem jednoznačne 24db/okt. strmosť. To čo si vybral, mundorf, nie je pásik ale AMT, nebude to zvukovo uplne identické. Ak chceš aby to bolo "high end" riešenie tak začni tým že budeš pozerať po 8", rozhodne nie 12".

(upravil exxxi 31. 1. 2019 19:04)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ale tady nejde o hiend, kdyz to chce na kapely.  12" je spravna cesta, paskovy vyskac nesmysl.
Nevim, kolik ten vyskac stoji, ale hiend je, koupit si ND950 nebo kolik to je a hornu HF950. Delit na 700hz.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

@ondra mne sa tá široká charakteristika naozaj páči, čo narobím smile

tá beyma má pekné parametre, no akosi nedokážem veriť takto "vrúbkovanej" membráne. vzbudzuje vo mne pocit, že sa nebude hýbať celá naraz, ale okraje budú mierne oneskorené oproti stredu membrány. Toto sa mi naopak páči na PD-že má tvrdú membránu od stredu ku krajom so širokým vrchlíkom. ide opäť o môj subjektívny názor, možno nesprávny. vlastne pozerám, že existuje verzia 1 a verzia 2 tohto reproduktora a "vrúbkovanie" má len verzia 2..okrem toho má horšie parametre ako v1. zvláštne.
aj tak si ale viem predstaviť v mk2 verzii plánovaných reproduktorov použiť daný bas a AMT od beymy a v praxi porovnať, či som sa mýlil..momentálne mám ale svedomie na mieste, že som sa správne rozhodol. meniče mám už rok doma, takže tie teraz ťažko vymením.

na masív alebo jeho imitáciu (MDF) sa vždy spoliehajú všetci audiofili v hifi systémoch. Tvrdia, že znie lepšie. ja som ešte nemal možnosť to reálne porovnať na rovnakých meničoch. Hifi sústavu z preglejky som ešte nevidel..

ďakujem za linky, výrazne mi zjednodušia život ohľadom obalov smile

@exxi chápem prečo a na začiatku som chcel plánovať výhybku podobne, no prednejšie mi bolo mať páskovú výšku s relatívne rovnou charakteristikou. Takýchto výšok, ktoré idú tak nízko, nie je veľa.. Mundorfy vraj znesú oproti papierovým údajom celkom dosť, takže sa mi možno podarí posunúť deliacu frekvenciu nižšie, okolo 1800Hz, kde delím súčasné founteky.

@mechanik viem, že fountek aj vybraný mundorf sú hifi a nie PA výšky. výber founteku bol výstrel do tmy, no ako som písal, neľutoval som ho ani raz. hrávam na týchto výškach už cca 3 roky a prežili všetko, dokonca mám pocit, že potrebujú hrať nahlas, aby ukázali svoj celý potenciál.
myslíš 8", ktorý má rovnú charakteristiku do 3-4kHz a ľahšiu membránu?

Web

(upravil exxxi 31. 1. 2019 19:11)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

1800 hz umi kazda bedna osazena repraky za 5000.

Jeste jinak. Stavis auto, kde basak je motor z bmw a vyskac je funglnova kastle z trabanta.

Vyskac s citlivosti 99dB je ti v PA k nicemu. Obycejne 1" maji v horne 105dB, 1,4" ke 110dB a daji se delit i na 650Hz.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

(upravil mechanik 31. 1. 2019 19:40)

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

exxxi, nie je to pásik ale AMT, zhodná technologia s beymou TPL150 ktorá je určená k PA. Tým netvrdím že by som do toho išiel.

Wimpo, prepáč ale to s vlnkami je nezmysel... K tomu fungovaniu membrány ako piestu, tu je simulácia 6"   https://www.youtube.com/watch?v=nlaGb67 … Ia-eHqXB4M

EDIT: asi si mal kúpiť tú beymu TPL150, pozerám že sa dá deliť na 1kHz. AMT ani pásky od HiFi výrobcov sa takto nízko nebudú dať deliť a ribbonom pôjde o život...

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Vyskac, ktery nehraje aspon od 1kHz a stoji skoro 700€ je totalne mimo. Za 700€ mas koaxialni 2", ktery hraje jak vino.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Cenu by som neriešil, to je jeho vec. Inak 700e bude cena za pár.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

No, vzhledem k tomu, ze to bude nefunkční, tak bych cenu řešil smile

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Ide mi o kvalitu, ale milionár nie som. Spomínané amt beymy som zvažoval, ale nasiel som ich zvyčajne za cenu okolo 650€ za kus. Rozhodne nie za pár. A to mi už pripadalo zbytočne veľa.

Web

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Tak to je divné, asi zdrazeli. Som si istý že som ich videl kedysi za 350e/kus. Asi sú padlí na hlavu, to by na beymu celkom sedelo...

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Široká charakteristika? Kde? Já vidim právě úzkou...

Posuzovat měnič podle přítomnosti nebo nepřítomnosti vroubkování je nesmyslné...

Vsadím se že nepoznáš zvukový rozdíl mezi překližkovou, MDF a masivní ozvučnicí stejné konstrukce a stejného osazení....

Celkově... spousta doměnek, nesprávných dojmů, chybějící znalosti některých základních věcí a některá chybná přesvědčení bez podložení něčím reálným. Tímto způsobem to moc nemá šanci skončit kvalitní reprosoustavou....

Re: Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Stavěl jsi někdy PA bednu?
Špičková dvoupásma pro malé PA se teď staví z komponentů, jako je toto:
https://www.prodance.cz/nd950-8ohm.html    https://www.prodance.cz/data/attachment … ion_EN.pdf
Měřeno s hornou HF64. HF950 tomu umožňuje dělení ještě mnohem níž.
https://www.prodance.cz/hf950.html
A k tomu 12", který lze nakrmit +-800W.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Příspěvky [1 až 20 z 42]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Prosím o pomoc pri ladení bassreflexu pre high-end PA

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£