Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Nahrávání na magnetofon

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

(upravil dominik-glac 8. 1. 2019 23:01)

Téma: Nahrávání na magnetofon

Zdravím přátelé, předevčírem jsem si přivezl domů Magnetofon Tesla B 101 Stereo. Ihned jsem se na něj vrhnul a zjistil že vlastně vše funguje, jen bylo třeba jej trochu oprášit. Když jsem zjistil že pásku magnetofon přehraje, zkusil jsem trochu pohledat na internetu a zjistil jsem že je možné staré nahrávky přehrát hudbou z počítače, nepočítám s tím že kvalita bude nějaké světová. První vstup do magnetofonu který jsem zkoušel byl pro gramofon, ale ten hraje šíleně potichu a je tam nehorázně škvrčení, druhý co jsem zkoušel byl pro rádio přijímač, ten hraje hlasitě, ale opět škvrčí ,a je přebuzený. Proto bych se rád zeptal jestli jste někdo nezkoušeli nahrávat na pášek z dnešních moderních zařízení a jak jste docílili nějaké valně kvality, alespoň bez rušení. Budu rád za každé rady.

(upravil orhore 9. 1. 2019 8:28)

Re: Nahrávání na magnetofon

Jen oprášit to bohužel nestačí. Nejdříve se začíná právě prohlídkou (rozebráním) a kontrolou činností jednotlivých části jak mechanických, tak elektrických. Přepínače mohou mít přechodové odpory a el. kondenzátory také nemusí být v nejlepším stavu.
Správně zapojený signálový kabel doufám máš? Zvukovka na pc má obvykle výstup stereo jack 3,5 mm a vstup na B101 je na kolících 3 levý, 5 pravý u gramo a u rádia je to 1 levý, 4 pravý. U vstupu-výstupu radio je výstupní signál při režimu snímání na kolících 3 a 5, tak pozor na to. Chce to začít asi nf generátorem a měřit co kam leze a v jakém stavu.

Re: Nahrávání na magnetofon

Návod (maunál) je ke stažení zde: http://www.radiojournal.cz/schemata/b101nav.pdf
Jinak pro úspěšný záznam na MGF je nutné mít:
1) odbře vyčištěnou, odmagnetovanou a seřízenou mechaniku,
2) správnou úroveň signálu (tenhle model má pouze ruční řízení záznamové úrovně).

vstup pro gramofon je upravený pro krystalovou přenosku, lepší je použít ten pro přijímač, má totiž normovanou impedanci 10 kohm. Citlivost je ale pouhé 4 mV, tak pozor na přebuzení (např. CD přehrávač má na linkovém výstupu při 0 dB až 2V).
Prostě je nutné sledovat, co ukazují měřáky záznamové úrovně a nenechat je překročit 0 dB na stupnici.

Re: Nahrávání na magnetofon

Je úplně buřt, co ukazují měřáky, protože po připojení vysokoúrovňového zařízení ke vstupu "RADIO" dojde k přebuzení již prvního stupně zesilovače a regulátor úrovně je až za ním. Takže všechno s klasickým linkovým výstupem, včetně sluchátkových výstupů připojovat zásadně do vstupu "GRAMO" I přes to, že jeho vstupní impedance je až 1 MOhm. Ono by se to jinak ten vstup dal upravit pro dnešní zařízení, protože z krystalový přenosky už asi dneska moc lidí nahrávat nebude.

Re: Nahrávání na magnetofon

Tohle jsem taky kdysi řešil, třeba tak, že se přímo do pětikolíku nabastlil odporovej dělič tuším 1:1 nebo jenom 10k odpory do série a pak to bylo na vstupu rádio cajk. To je tak, když se navzájem spojují aparáty s rozdílem několika generací. Obvykle to komentuju jako "připojuješ za porsche žebřiňák".

Re: Nahrávání na magnetofon

Vstup pro gramofon s krystalovou přenoskou co se napěťové úrovně týče by normálně měl vyhovět bez jakýchkoli úprav. Zvuk nebude přebuzený a tím pádem zkreslený jako u vstupu pro rádio nebo nedejbože pro mikrofon. Potenciometrem záznamové úrovně se dostaví optimální velikost. Magnetofony Tesla měly lištu s konektorama ve stínicím plechovém krytu uvnitř, takže špatného odstupu bych se nebál. A vysoká vstupní impedance bude sražena na nižší už vlastním vnitřním výstupním odporem připojeného moderního zdroje signálu (CD, zvuková karta atd.).
Pokud by náhodou úroveň zdroje signálu byla malá, až teprve pak bych si začal hrát s děliči napětí a vstupem pro rádio. Pokud by byla velká, tak zase s děliči a vstupem buď pro gramofon nebo jinými děliči (s daleko větším útlumem) a vstupem pro rádio. V takovýchto nutných případech by mohl vyhovět třeba potenciometr - já nevím - 47 k klidně i lineární a po odzkoušení správné úrovně odměřit dráhu a vyrobit dělič z odporů (nejbližší vyráběné hodnoty).
Ale stejně si myslím, že vstup pro gramofon vyhoví.

Re: Nahrávání na magnetofon

Jasněže vyhoví. Ten dělič místo rezistoru 1M2 je jen pro puntičkáře. Já vždycky taky všechno připojoval do toho gramovstupu bez jakýchkoliv úprav.

Re: Nahrávání na magnetofon

Od doby co jsem zde psal naposledy jsem udělal v tomto docela pokrok, ale zjistil jsem že celou dobu co jsem se pokoušel nahrávat na levý kanál, stopu 1-4, tak jsem nahrával na vadný kanál. 3-2 která funguje na pravém kanále nahrává krásně a čistě, ale řeším pořád vadný levý kanál, už jsem vyzkoušel snad úplně všechno, měřil jsem a porovnával s pravým kanálem všechny možné hodnoty, přehazoval přívody na hlavu, což mi potvrdilo že hlava je v pořádku. Nakonec, respektive dneska jsem vyměnil všechny kondenzátory a tranzistory v levém kanále a výsledek stále 0. Buď je zvuk šíleně přebuzený, prskající a plný rušení, nebo je šíleně potichu, prskající a plný rušení. Přepínače jsem čistil, jak na desce snímání/nahrávání, tak přepínače stop a měřil uzemění. Už mě moc nenapadá kde by se mohla vyskytovat chyba a asi to brzy vzdám, protože jsem ten magnetofon prolezl skrz na skrz. Kdyby jste někdo věděli co jsem ještě mohl přehlédnout, nebo případně jste někdo z okolí Olomouce, nechám si pomoct.

Re: Nahrávání na magnetofon

A mohl bys nahrát třeba na youtube, jak se to projevuje? Třeba i s přepínáním stop 1-4 a 3-2?

Re: Nahrávání na magnetofon

základem pro opravy audio je "audiosonda" , nebo aspoň 2 kiloohm sluchátka s kondenzátorem, jako jsem v začátčích používal já.
"audiosonda" je pidizesilovaček (dneska třeba PAM8303 s pseudoreprákem (stačí něco ze staré tv a pod...) nejlépe s aku napájením, kde připojíš signálovou zem a sondou si oťukáš audiosignál po cestě, a zjistíš celkem snadno, kde je chyba.

Re: Nahrávání na magnetofon

U magnetofonu může být ještě problém v předmagnetizaci.

Re: Nahrávání na magnetofon

Až se dneska dostanu domů, nahraju to a postnu. Předmagnetizaci bych vyloučil tím přehozením přívodů na hlavu, protože na stopu 1-4 je schopný pravý kanál nahrávat čistě. Tu audio sondu si asi vyrobím, ještě by se mohla hodit.

Re: Nahrávání na magnetofon

Že se předmagnetizace nastavuje pro každý kanál samostatným trimrem ti nevadí?

Re: Nahrávání na magnetofon

Tak jsem si nastudoval předmagnetizaci a zjistil jsem že jediný kondenzátor který jsem nevyměnil je součástí odlaďovače předmagnetizačního kmitočtu. Každopádně se pokusím zaměřit na tu předmagnetizaci, nemáte někdo nějaký tip jak spolehlivě zjisti zda funguje jak má, nebo jestli vůbec funguje ?

Re: Nahrávání na magnetofon

Pokud ještě nemáš, tak tady najdeš technické informace k B101 a servisní návod k B100 (je podobná B101).
Píšeš, že ve vadném kanále je zvuk vždy prskající a plný rušení - zaměř se nejdříve na kontrolu audiosignálu při nahrávání po cestě ke hlavě, jak píše kaed. Mohl by to být zoxidovaný některý přepínač, co to dělá.
Předmagnetizaci zjistíš nejlépe osciloskopem, ale tím se zabývej, až si budeš jistý, že rušení nevzniká někde na cestě od vstupního konektoru do záznamové hlavy.

(upravil dominik-glac 26. 1. 2019 19:42)

Re: Nahrávání na magnetofon

Tak zde je video. ještě jsem potom udělal poslech sluchátky, jednotlivých kanálů co jsou přivedené k hlavě. K mému údivu oba hrajou stejně dobře, výšky i basy jsou totožné, žádné rušení, nic. A jelikož je předmagnetizace na takové frekvenci která nejde slyšet, pravděpodobně bych si na ní vsadil.

Stejná pasáž na obou kanálech.

https://www.youtube.com/watch?v=wdNey-_CaOQ

Re: Nahrávání na magnetofon

Předmagnetizace se dá dobře zkontrolovat pomocí ručkového měřidla, diody (pokud možno germaniové), odporu (trimru) a kondenzátoru. Je to měření sice orientační, ale když známe výchylku měřidla u zdravého kanálu, o to jednodušší je to pro porovnání s vadným kanálem. Používá se to i k jednoduchému ověření síly VF pole třeba u vysílačky.

(upravil dominik-glac 26. 1. 2019 22:14)

Re: Nahrávání na magnetofon

Mám to přátelé, byla to předmagnetizace. V návodu v kolonce nastavení předmagnetizace udávali cca 10V na každém přívodu k hlavě, nastavil jsem trimrama přesně 10V a levý kanál začal nahrávat, sice né úplně 100% protože je rozeštelovaná hlava, ale hraje, bez ruchu a hezky čistě, ten elektroobor se přeci jen po těch letech hodil big_smile

Snad tohle téma v budoucnu poslouží někomu dalšímu kdo to bude potřebovat, díky za spolupráci a mějte se.

Re: Nahrávání na magnetofon

Jo,  vf napětí asi 10V. Doufám že jsi to změřil něčím co dokáže měřit napětí při frekvenci 80 kHz.
To napětí je jen orientační, tak se předmagnetizace nenastavuje.

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Nahrávání na magnetofon

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£