21

Re: Odpálené koncáky

Dobrý den,
konečně jsem se k tomu už dostal.
Vyměnil jsem emitoráky za 2W a dosadil jsem BD911/912. Prvně jsem zkoušel bez zátěže, zesilovač zesiluje - ale už i bez zátěže se lehce zahřívá. Tak jsem přešel na připojení zátěže, připojil jsem odpor 8 ohm/200W, na plnou hlasitost to vydrželo, což je pokrok od minule, ale topí to jak...

22 ...editoval Otas (11. 1. 2019 17:53)

Jak máš nastavený klidový proud? Uvědom si, že ho nemáš stabilizovaný, pokud se T6 nedotýká chladiče.

Ten nápad DJ Rixe s Bčkem nebyl špatný. Trandy v TO220 a na slídě (doufám, že dobré kvality a lehounce mázlé silikonovou vazelínou) toho moc nezvládnou. A ty na každém z nich topíš téměř 20 W (respektive polovinu cyklu dvojnásobek)! Představ si 20W odpor naplno zatížený! Proto jsem plašil s tím přítlakem z vrchu smile. A s trandy ve větším pouzdře...

Nastav to do blízkosti třídy B:
P1 dej tak, aby jezdec byl u R11, měř napětí na R20 a nastav P1 do pozice, kdy se právě začne na odporu tvořit napětí (desetiny mV). Raději přitom napájej zesilovač na primáru v sérii se 60W žárovkou. V Bčku by mělo ohřívání výkoňáků bez signálu a zátěže spadnout na nulu.

23

Mám to nastavovat bez zátěže?

24

Ano.

25

Dobrý večer,
zesilovač jsem nastavil do B, přivedl jsem signál, bez zátěže a chladič se nezahříval. Předtím se zahříval docela dost i bez zátěže. Takže bych vám chtěl poděkovat. Ale nastal tu ještě jeden problém.
R9 a C4 by měli fungovat jako filtrace vysokých kmitočtů, ale nějak to nefiltruje kmitočty. Napřiklad při 100Hz to mělo stejný zesílení jako při 10Hz. Tak bych se chtěl zeptat jestli stačí změnit hodnoty?

26 ...editoval Otas (25. 1. 2019 20:25)

Nemá to ten účel, je to jen nastavení zesílení celého zesilovače, čím menší R9, tím větší zesílení (citlivost na vstupu).
Lze tak leda snižováním hodnoty C4 snížit zesílení na basech. Ale nedělá se to tak.
Edit:
Pokud chceš oříznout výšky, tak ze stávajících součástek je to tak na asi sto (a více)násobné zvětšení C2. Ale vliv pozice potenciometru by to rozhazoval.