Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 6)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

RSS

Příspěvky [81 až 100 z 108]

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Presne tak. Rozumné typy som ti písal už niekde na začiatku... Ale keď chceš aby to hralo ako z prdele tak vyber nejake z tých hrúz od On Semi big_smile

(upravil Roxio 18. 1. 2019 19:56)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

A včem sou podle Vás ty tranzistory tak špatný? A chci vidět pádné důvody a ne jedna chytrá paní povídala...

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

U té druhé jsi to napsal sám,když si je nezměříš sám,tak o nich nic nevíš.U té druhé by mohla být lepší shoda a linearita zesílení v závislosti na proudu.
Ono dnes se doma s něčím montovat dává smysl jen s lepšími součástkami.Dávat průměr nedává smysl.Tedy u polovodičů určitě.

(upravil mechanik 18. 1. 2019 22:39)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Vyzerá to že ti ide o dostupnosť. Tak môžeš pozrieť aj tie nové TO-126 toshiby v tme (TTC0..., TTA0...). Nie je to nejaka pecka ale do toho tvojho výberu sa určite hodia. Len ma mrzí že zrušili tie typy vhodné do VAS... sad

EDIT: vysvetlovať sa mi to nechce ale napríklad tie 3MHz koncové tranzistory sú fakt na prd... V GESe môže nakúpiť daleko zaujímavejšie typy pre audio v TO-247 a nebudú to kopie... Keď to osadíš týmto hnojom, aby to nehralo horšie než integrované Dčko z alíku... O výbere tranzistorov a počutelnosti si môžeš niečo prečítať v témach o úpravách DPA na speed.

EDIT2: Proste to môžeš osadiť na miesto toho nelinearneho hnoja daleko lepším materialom a máš ho normálne dostupný v CR/SR. Bude to mať nižšie THD, nižšie kompenzácie, vyššie SR a lepší zvuk. Použi tam TO220 budiče a TO-247 koncáky, bude sa to aj lepšie chladiť. ON Semi robili pre audio vždy len tie slabšie typy. V datasheetoch často chýba hromada informácií. Ale rob ako uznáš za vhodné, mne to môže byť jedno.

(upravil Roxio 19. 1. 2019 6:16)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

No já právě teď mám koncáky MJW21195G/MJW21196G , MJW21193G/MJW21194G a NJW0281G/NJW0302G což jsou tranzistory speciálně pro audio a lineární aplikace a hledám k nim dobré drivery. Je potřeba hledat nové tranzistory vhodné pro lineární aplikace a ne jen lpět na staré japonské součástkové základně. Já právě přemýšlím nad touto kombinací pro zesilovače 50 - 100W diferenciální zesilovač s proudovým zrcadlem BC550C a BC560C proudový zdroj pro dif.: BC547B VAS BC640 nebo 2N5041 proudový zdroj pro VAS: BC639 nebo 2N5551 + BC547B driver to je velká neznámá zatím: BD139/BD140 případně ty MJE... a konce ty tranzistory co jsem napsal víše. Prtotyp co jsem nedávno zkoušel s kombinací ve VASu BC640/BC639 driver BD139/BD140 a konce MJW21195G/MJW21196G měl šířku pásma 260kHz SR:30V/us. Od 300kHz začíná pomalu vzrůstat příčný proud. Vše měřeno s zátěží 4R.

https://i.postimg.cc/8krq7z9C/IMG-20190111-100100287.jpg

Takhle vypadá původní zesilovač se všemi potřebnými úpravamy, aby z něj byl opravdu zesilovač smile z druhé strany použito ještě SMD osazení pár součástkami.

(upravil mechanik 19. 1. 2019 8:01)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Na starých tranzistoroch netrvám, práve na opak, problém je že ON Semi nie je rovnocenná náhrada. Tak koncáky patria k tým najpomalším a vždy majú velkú kapacitu vzhladom k SOA v porovnaní s kvalitnými tranzistormi ako sanken alebo toshiba. Do VAS kde záleží na kapacitách nerobia nič použitelné. Sice kúpili fairchild tak jeden typ zatial majú... Pre 50W si mohol vybrať lepší typ koncákov keď to nemáš práve na budenie do 2R... No a hlavne to mám všetko doma nakúpené a mal som možnosť to aj počuť. Keď sa to osadí tým v schéme na prvej strane nemá to cenu stavať. Môžeš sa pozrieť čím osadzuje CW a ludia čo sa tomu venujú roky.

Inak nemáš tam dosť velký DC offset? V tej schéme je chyba... Hej a tie odpory z GES sú hrozné krámy, časom menia farbu na zeleno hnedú či akú big_smile Pri pretažení hrozne smrdia. VISHAY sú lepšie big_smile

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

No offset mám max 7mV po předchozím trápení 1kHz v plném výkonu.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Hmm, čakal by som viac... Ale aj tak by vstupná impedancia mala byť 22k. Malo by to mať aj menší šum potom.

(upravil Roxio 19. 1. 2019 8:17)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Na to schema nekoukej to patří k tomu prvnímu prototypu big_smile Ten pokus s koncema v TO220. Já jen na to navázal že by mě zajímalo jaké kdo používa drivery pro konce. Tady to je osazeno vstup nízkošumové BC550 + BC560 v zrcadle. BC640 VAS BD139/BD140 driver a MJW21195 /MJW21196 konce vstupní tranzistory a zrcadlo měřený na h21e a Ube v co neužím tol. poli. BC640 s co největším h21e.

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Tak budiče bývajú väčšinou v TO-220. Keď si dobre pamätám názov tak MJE15032 a podobné z tej rady. Ale údajne to má brutálny rozptil v hfe a musí sa to vyberať. Keď si kúpiš toshibu 2SA1837 tak nemusíš vyberať nič a je 3x rýchlejšia. Tie koncové tranzistory od toshiba má potom GES už napárované, sankeny tiež. Ale mám dojem že minimálne tie toshiby tiež nepotrebujú párovať. Alebo skús tie toshiby v TO-126 čo som písal, keď chceš TO-126.

(upravil Roxio 19. 1. 2019 8:52)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

jako konce tady TOSCHIBA 2SC5200/2SA1943 mám jen ty budiče sad . Hele co myslíš VAS pro zes do 50W BC640 nebo 2N5041?

(upravil mechanik 19. 1. 2019 8:57)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Nechápem, "ako konce máš len budiče"?

Ak myslíš 2N5401 tak tie má aj symasym, to by pri 50W malo ísť použiť.

(upravil Roxio 19. 1. 2019 8:58)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

No konce od toschiby mám, ale nemám pro ně budiče abych mohl testnout...JJ 2N5401 sem se upsal...

(upravil Dohnalik 19. 1. 2019 21:29)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

A proč nepoužiješ obyčejný BC550/560 do VASu a nekaskoduješ ho abys ho udržel v SOA? Dosáhneš daleko lepších výsledků. Chápu že še učíš jak na to, tak tohle je krok kupředu...

//na mysli mám něco takovýho:

https://ctrlv.cz/shots/2019/01/19/7WfZ.png

Místo R20 bych dal taky zdroj proudu pověšenej na to ref napětí co už tam je.

(upravil danhard 19. 1. 2019 22:09)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

2SC3503 má budit FJP5200 ?

A jak moc pomůže enhanced cascode, když je zatížená jednoduchým zdrojem proudu a 2EF koncem ?

(upravil Dohnalik 19. 1. 2019 23:21)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

2SC3503 mám jenom v simulaci. V reálu by tam šlo něco jinýho. Kaskoda pomůže hlavně tomu BCčku se nerozprsknout, to je pointa... Opět bych to dneska udělal celý jinak, s tímhle jsem si jenom hrál.

//odsimuloval jsem to a enhanced kaskoda a přidá asi 15dB OLG  s těma trandama co jsou v simulaci.
//s KSC2690/1220 to funguje ještě o pár dB líp. To jsou asi trandy co bych reálně použil na buzení těch FJP.

(upravil Roxio 20. 1. 2019 1:14)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Já myslel, že se kaskoda používá hlavně k potlačení tzv. Earlyho efektu, kdy tranzistor má konečné zesílení dané Earlyho jevem. Takže nejde o udržení tranzistoru v SOA ale zvíšit zesílení daného stupně.

(upravil zuki 20. 1. 2019 8:05)

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Spíš bych zmínil potlačení Millerova jevu...

+ jak bylo zmíněno - možnost použít "dole malý rychlý" tranzistor a "nahoře" výkonější (v zapojení SE třeba i pomalejší) tranzistor.
Ten, pokud je buzen do emitoru (zapoj. SB) , tak zas tak pomalý být nemusí smile
Samozřejmě mohou být i oba dva tranzistory "rychlé"... Např. UHF tranzistor (kaskóda) KF907: http://teslakatalog.cz/KF907.html

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Máš tam Dohnalíku v simulaci 4R zátěž ?

Re: Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

KSC2690/KSA1220 by mohla byť skutočne dobrá náhrada za TO-220 toshiba budiče, tušim ich mám niekde v šuflíkoch, len to mohlo kludne byť v TO-220.

Příspěvky [81 až 100 z 108]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač 50W z diskrétních součástek nízká rychlost přeběhu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£