Téma: Generátor pulzu

Ahoj chtěl bych vás proprosit o radu jestli by jste nevěděly o zapojení které by po přivedení napětí na vstup vydalo jeden obdelníkový pulz a to samé při odpojejí napájení ze vstupu? Potřeboval bych to k ovládání zesilovače na dálku ten pulz by zapínal a vypínal modul ON/OFF s 4013 a 4060 ve sofstartu.Použití by bylo propojení zesilovače s dálkovým ovládaním v preampu které neumí pulzy jen trvalé napětí.Nebo na propojení s TV.Hledal jsem to ale nemužu nic najít. Děkuju za odpovědi

Re: Generátor pulzu

Přímý odkaz nemám, ale dá se to vykoumat. Předpokládám ss napětí na vstup. Od vstupu první část přes kondík přímo do diody a souběžně od vstupu obraceč stavu opět přes  kondík na druhou diodu. Druhá část již jen generátor obdélníkového impulsu s iniciací od zmíněných diod.

Re: Generátor pulzu

Odkaz není potřeba klidně jsi to zapojení odladím.Ano předpokládáš dobře že ss napětí.Generátor pulzu není problém jen uplně přesně nevím jak to myslíš tu první část s těmi diodami šlo by to prosím tě nakreslit jak přesně to myslíš? Děkuju

(upravil Otas 14. 1. 2019 16:03)

Re: Generátor pulzu

Tak jsem to hodil na papír a oskenoval. Předpokládám, že připojovací spojení (konektor) bude na vstupu, jinak by nebyl potřeba kond 10n a ochranné diody k napájení patřily na výstup. Dva poslední invertory v podstatě slouží jako generátor kladného pulzu.

Kondenzátory C (může být i elektrolyt, pokud nestačí keramika) a odpory R (cca 330 k až 2M2) určují délku impulzu.

https://i.postimg.cc/VNWrrpT7/Skener-20190114.png

Samozřejmě že řešení jsou desítky, tohle mi připadalo jako jedno z těch nejjednodušších.
Je pravda, že tuhle techniku vůbec nedělám, možná jsou tam některé součástky navíc sad. A doufám, že jsem to nezvoral, protože na tom něco neznám ...

Re: Generátor pulzu

Konektor bude asi na výstupu mělo by to přijít do preampu na ovládání zesilovače pod ním takže ochrané diody přijdou až na výstup.Myslím že 4043 mám tak až budu doma postavím jsi to na kontaktním poli.Jen pro jistotu ochrané diody jsou jasné ale ty druhé BA myslíš přesně jaký typ? Já se taky logice nevěnuju takže jsem rád za každou radu a děkuju

Re: Generátor pulzu

Ty diody jsou takříkajíc jakékoliv, obvykle se zde uvádí z běžných nabídek také 1N4148.
Číslo toho švába jsi myslel doufám 4049 (4043 je jen překlep smile), prostě je potřeba 6 násobný invertor.

Re: Generátor pulzu

Jsem jsi to myslel s těmi diodamy ale raději se zeptám. Ano máš pravdu byl to jen překlep samozdřejmě jsem myslel 4049 smile dám vědět až to vyzkouším

(upravil lakatospejslos 18. 1. 2019 0:37)

Re: Generátor pulzu

Omlouvám se že to tak trvalo ale musel jsem sehnat ten integráč doma jsem ho bohužel neměl.Je to vyzkoušeno a chodí to přesně jak jsem si představoval jen by to chtělo malinko zpomalit aby to nechytalo každou špičku zkoušel jsem dát za vstupní dělič elit ale bez uspěchu.Každopádně bych rád poděkoval za nakreslení schéma a cené rady Otasovi.

(upravil Otas 18. 1. 2019 18:27)

Re: Generátor pulzu

Ono by šlo použít ten dosud nevyužitý 6. invertor smile. Předřadil by se tomu vstupu a vrazil by se tam do cesty signálu odporový trimr a pak kondík 10uF k zemi paralelně na vstup invertoru. Hodnotou trimru lze jít i dost výš, než uvedenými M22. Trochu by se tím zpomalila reakce na zapnutí/vypnutí (trimrem doladit), ale zpomalil se dopad nějakých skokových změn. Je to o volbě kompromisu. 
Změna se stane pomalou, ale přidaný invertor zrychlí (doufám, že si přitom nic "nevymyslí") přechod 1/0 a 0/1, aby na to reagovaly následující - dosud vstupní invertory správně.
Po naladění je možno trimr nahradit odporem.
Dioda je tam proto, aby při vypnutí napájení nebyl namáhán vstup invertoru napětím z kondu.
https://i.postimg.cc/pTBC22qQ/2019-01-18-001.jpg

Re: Generátor pulzu

Díky až přijdu domů tak to vyzkouším.Když jsem to testoval včera tak jsem dal 100mF za vstupní dělič a sice to zpomalilo ale zase to někdy nereágovalo na změnu napětí na vstupu.

Re: Generátor pulzu

Tak jsem to otestoval a 6 invertor není potřeba.Chová se to sním stejně jako když není zapojen.Zpomalení jsem dosáhnul že jsem vyměnil vstupní odpor 1K za trimr a za to 10mF kondík a ted už to chodí tak jak má.Ještě jednou děkuju!