Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Při tvorbě efektů ke kytaře jsem se rozhodl i pro stavbu vlastního zdroje k jejich napájení. Zvolil jsem koncepci "spínaného" zdroje.
Pomocí dvojitého časovače 555, kdy jeden funguje jako astabilní klopný obvod a druhý jako monostabilní klopný obvod, je generován šířkově modulovaný impulsní signál o frekvenci asi 250kHz. Tím je buzen výkonový  stupeň s dvojicí tranzistorů v Darlingtonově zapojení. Výstup je filtrován dvojicí cívek a přiveden na klasický regulátor LM317 snižující napětí 13 V na 9 V, který je vybaven nadproudovou ochranou.
Pro tuto koncepci jsem se rozhodl proto, že nemusím řešit chlazení výkonových prvků. Při použití klasických lineárních stabilizátorů pevného napětí by ztrátový výkon bylo potřeba uchladit. U tohoto zdroje jsou výkonové prvky i bez chladičů zcela "vlažné".
Zdroj je řešen na zakladní desce, kde je kromě síťové části, zdrojů +5V a +13V i pozice pro zasunutí jednotlivých modulů s LM317 upevněných pomocí třech drátů, které současně přivadějí napájecí napětí a zem.
Každý výstup je vybaven dvojicí LED signalizující stav připojení napájecího kabelu efektu a aktivitu nadproudové ochrany.
Zdroj je zabudován do krabičky Galaxy 1U od fy. Modushop a o zhotovení předního a zadní panelu se postarala fy. Quickpanel.

https://www.rajce.idnes.cz/f1345011565/350pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1345011554/350px


Další fotky - https://pasecka.rajce.idnes.cz/Zdroj_6x … ti_zkratu/

(upravil Dohnalik 12. 1. 2019 17:59)

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Pěkný, ale nebylo by vhodnější pro každej pedál mít separé izolovanej zdroj? Coilcraft má malinkatý push-pull trafka, přes který se dá protlačit 7W a měl bys to izolovaný. Použil jsem ho kdysi v projektu malýho USB powered, ale komplet galvanicky izolovanýho ADC tady.

Nemáš tam zemní smyčky?

//ty kondy co máš paralerně s diodama v usmarnovači, máš je napočítaný? Většinou vychází, že je potřeba v serii rezistor. Jinak to akorát rezonuje a jsou spíš naškodu.

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Možná by bylo vhodnější mít zdroj separé pro každý pedál. Snad příště.

Zemní smyčky nemám, zkoušel jsem to ještě mimo krabku. Napájel jsem s tím více pedálů navzájem pospojovaných a v pohodě.

Didody v usměrňovači napočítané nemám. Ani nevím jak se počítají uui . Mám tam 10n, dávám to tak všude, bez problému. Tady jsem použil ale Schottky diody (BY299), takže jsou zbytečné. Ale i tak jak to mám, je to bez problémů.

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Pěkné, je fakt, že jsem netušil, že ty efekty si vyžadují takové bytelné napájení.
Ze zkušeností se zvučením bych spíše volil zakázkové toroidní trafo s příslušným počtem vzájemně izolovaných sekundárů (pan Kyprý by měl ode mne zase kšeft smile), aby nebyly problémy se zemí.

(upravil zuki 13. 1. 2019 10:09)

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

L5973AD - SD 2A/500kHz SO8


L5973D  - SD 2,5A/250kHz SO8 (ty používám s odběrem 0-2A, bezproblémové)

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Viděl jsem i přístroje, které mají jako ground +U!! A to by byl u společného napájení a následného signálového propojení fatální prů..

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Tak to je mi novina, s tím jsem se ještě nesetkal.
Používám pedály od BOSSe, který má sice nestadartně zapojený napájecí Jack ale zem napájecí je i zemí pro signál (stínění). A pak používám efekty vlastní výroby a ty mám zapojené standartně.

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Efektů co mají pozitivní zem moc není , já to viděl snad jen u nějaký verze Fuzz Face . jinak k tomu zdroji , pokud to nedělá bordel tak bych to asi neřešil . Ta zdvojená zem tam může někdy zlobit .

Web

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Mám takovou drobnou, však věcnou obavu, že to klubko síťových drátů nesplňuje požadavky na dvojitou izolaci. Co na to vševěd Zuki, tomu to nevadí?  Ten to jenom prostě nevidí, běda kdyby to zařízení bylo moje. To by se moh přetrhnout!

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Máš to hezký, ale trochu předimenzovaný, ne?
Podívej se na příkon běžných kytarových efektů.
Na zkreslovače např. používám adaptér 9V/500mA a daisy chain (roztrojku).
Problém ze smyčkama není.
Obecně zemní smyčky dělají problém u digitálních efektů a u kýblbrigády v chorusech apod.

http://stinkfoot.se/power-list

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Každý kanál má nastavenou elektronickou pojistku na 120mA. Ten zdroj 13V co napájí jednotlivé moduly lze zatížil 0.5A bez poklesu napětí. Myslím, že jsem to nadimenzoval akorát.

Re: Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Tak to jo. Ony ty fotky matou, ten toroid vypadá mohutně a ta krabice taky. Až teď jsem si všimnul srovnání s klávesnicí v pozadí.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Napájecí zdroj 9V pro kytarové efekty

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£