21

Re: Odpálené koncáky

Dobrý den,
konečně jsem se k tomu už dostal.
Vyměnil jsem emitoráky za 2W a dosadil jsem BD911/912. Prvně jsem zkoušel bez zátěže, zesilovač zesiluje - ale už i bez zátěže se lehce zahřívá. Tak jsem přešel na připojení zátěže, připojil jsem odpor 8 ohm/200W, na plnou hlasitost to vydrželo, což je pokrok od minule, ale topí to jak...

22 ...editoval Otas (11. 1. 2019 18:53)

Re: Odpálené koncáky

Jak máš nastavený klidový proud? Uvědom si, že ho nemáš stabilizovaný, pokud se T6 nedotýká chladiče.

Ten nápad DJ Rixe s Bčkem nebyl špatný. Trandy v TO220 a na slídě (doufám, že dobré kvality a lehounce mázlé silikonovou vazelínou) toho moc nezvládnou. A ty na každém z nich topíš téměř 20 W (respektive polovinu cyklu dvojnásobek)! Představ si 20W odpor naplno zatížený! Proto jsem plašil s tím přítlakem z vrchu smile. A s trandy ve větším pouzdře...

Nastav to do blízkosti třídy B:
P1 dej tak, aby jezdec byl u R11, měř napětí na R20 a nastav P1 do pozice, kdy se právě začne na odporu tvořit napětí (desetiny mV). Raději přitom napájej zesilovač na primáru v sérii se 60W žárovkou. V Bčku by mělo ohřívání výkoňáků bez signálu a zátěže spadnout na nulu.

23

Re: Odpálené koncáky

Mám to nastavovat bez zátěže?

24

Re: Odpálené koncáky

Ano.

25

Re: Odpálené koncáky

Dobrý večer,
zesilovač jsem nastavil do B, přivedl jsem signál, bez zátěže a chladič se nezahříval. Předtím se zahříval docela dost i bez zátěže. Takže bych vám chtěl poděkovat. Ale nastal tu ještě jeden problém.
R9 a C4 by měli fungovat jako filtrace vysokých kmitočtů, ale nějak to nefiltruje kmitočty. Napřiklad při 100Hz to mělo stejný zesílení jako při 10Hz. Tak bych se chtěl zeptat jestli stačí změnit hodnoty?

26 ...editoval Otas (25. 1. 2019 21:25)

Re: Odpálené koncáky

Nemá to ten účel, je to jen nastavení zesílení celého zesilovače, čím menší R9, tím větší zesílení (citlivost na vstupu).
Lze tak leda snižováním hodnoty C4 snížit zesílení na basech. Ale nedělá se to tak.
Edit:
Pokud chceš oříznout výšky, tak ze stávajících součástek je to tak na asi sto (a více)násobné zvětšení C2. Ale vliv pozice potenciometru by to rozhazoval.

27

Re: Odpálené koncáky

Dobrý den, na zatížení to fungovalo, výstupní sinusovka byla trochu zkreslená v záporné půl vlně, tak jsem mezí tranzistory přidal kondezátory, ale bohužel když ještě zkoušel jestli průchody mezi tranzistory jsou v pohodě, tak jsem zapomněl vypojit ze zásůvky, a tak jsem odešly koncáky, která jsem nahradil. Ale teď nastal problém, napájení by měla být +-35V, ale mám -25V a +35V, tak bych se chtěl zeptat jak je možná, že se prostě takhle ztratí někde 10V. Všechny tranzistory jsou v pohodě, diody taky, nikde není nic zkratovaného.

28

Re: Odpálené koncáky

Dovedu si to představit jako upálený vývod od kondenzátoru v mínusové části napájení.

Jinak se nedivím, že to nevydrželo zkrat, ochrany jsou navrženy na 4 ohmy (ve zkratu to má cca 100W) a to je na ty trandy v TO220 moc.

29

Re: Odpálené koncáky

Nebo přerušená dioda v jedné půlvlně.

30 ...editoval bennyq (21. 3. 2019 20:07)

Re: Odpálené koncáky

Abych vás dostal trochu do obrazu. Průběh na kolektor T2 je v pohodě, ale z báze a emitoru už to dělá neplechu, průběh je divný. Diody jsem kontroloval všechny byly v pořádku. Jinak v mínusový části je jenom fóliový kondenzátor C6, myslíte, že by ten mohl být špatný?
https://i.imgur.com/zxJAkbJ.png
Ještě abych dodal kam jsem přidal kondenzátory, mezi B a C T9, B a C T7, B a C T10, B a C T8.


+ jak je to červené, tak jsem to přerušil a mínus je veden takhle, takže pokud si myslím dobře, chyba by měla už někde nazačátku, ne?
https://i.imgur.com/EGG4jri.png

31

Re: Odpálené koncáky

a zkoušel jsi do nějaké vhodné zátěže samotný napájecí zdroj? Jestli to dává vyhlazené napětí v požadované výši?

32 ...editoval Otas (21. 3. 2019 20:23)

Re: Odpálené koncáky

Kondenzátory na T7,8: Bože pray kdo ti to poradil?
Zkreslení: v prvním kroku bych odpojil diody D1 a D4 (tedy ochranu), jestli se to zlepší. Kondy u T9,10 může být, ale musí se najít správná hodnota, pokud je ochrana zdrojem zkreslení.

Spíše bych dal ellyty cca 220 uF mezi zem a obě napájení v blízkosti výkonových trandů (mimochodem také možný zdroj zkreslení, když tam nejsou). Ten kond myslím v přívodu napájení - jak je to zapojené před svorkami K3?

33 ...editoval bennyq (21. 3. 2019 21:23)

Re: Odpálené koncáky

Ano, zdroj jsem zkoušel, pokud není připojen na zesilovač, tak je tam +-35V.

Nejsem si jist jestli chápu vaší poslední větu, ale zde vám hodím osazovák, to vám asi řekne více.
https://i.imgur.com/mG2c4SF.png

Dobře teda, kondenzátory na T7,8 odstraním, mistr mi řekl ať je tam dám.

K těm diodám D1 a D4, nebude to spíše D1 a D2?

34 ...editoval rvx73 (21. 3. 2019 21:41)

Re: Odpálené koncáky

mno, delšíma a tenčíma cestičkama už jsi ten silovej rozvod tahat nemohl wink To samé platí pro zem - rozlitou bych fakt nedělal

a ty koncové tranzistory máš tak blízko u sebe proč? Odvod tepla do chladiče pak nebude zrovna optimální ...

tu desku by to chtělo zgruntu předělat wink aneb chybama se člověk učí

Začít doporučuju tak, že si vhodně rozmístíš koncové tranzistory a svorku pro reproduktor, pak k nim co nejblíž připojíš budiče a T6, aby mohl být s nima na chladiči, a silnejma cestama k tomu všemu přivedeš napájení a zem - a zablokuješ to elytama jak psal Otas.
Do zbylého prostoru rozmístíš zbytek, tak, aby vstup vč. diferáku byl co nejdál od silového rozvodu. A samozřejmě rozvod napájení a zejména země nesmí být společný s výkonovou částí.

35 ...editoval Otas (21. 3. 2019 21:58)

Re: Odpálené koncáky

Pardon, překlep, D3 a D4.
Tentokrát se rozlitá zem hodí smile. Zmíněné kondíky 220 uF se mají o co "opřít". U T11 je umístění brnkačka, u T12 musí překročit jeden spoj. Neteř se učí elektrikářkou a vím, jak se v odborném výcviku řeší podobná zapojení. Schémátko a překresli. To, že jsou nějaká vzájemná působení ani tloušťku spoje neřeší.
Nicméně musím bennyqa pochválit za snahu dotáhnout věc do úspěšného konce. Ono by to mohlo makat i takto.
EDIT: I když je rozhozené místo země vstupu a zem zpětné vazby, uvidíme.

Jinak k tomu poklesu napětí v napájení: Změř odběr proudu v záporné (a raději i kladné) větvi po připojení zesilovače bez signálu a se signálem při připojené zátěži.

36 ...editoval bennyq (21. 3. 2019 22:15)

Re: Odpálené koncáky

Bohužel nám nikdy nikdo ani neřekl co vlastně různé části schéma dělají, vždy jsme dostali schéma, vytvořili board a to je tak všechno. Možná je to tím, že máme rozdělený odborný výcvik na silno a slabo, takže je vlastně všechno takový poloviční.
No, pokusím se toto nějak dotáhnou do cíle, neboť na nový plošňák bych taky mohl čekat bůhví jak dlouho.

Zítra se na to vrhnu a dám vědět, jak to teda dopadlo.

37

Re: Odpálené koncáky

jo a když jsi u těch úprav, tak u trimru P1 v bázi T6 si popřemýšlej, co by se stalo, kdyby jezdec nedej bože ztratil kontakt s odporovou dráhou

38

Re: Odpálené koncáky

Dobrý den, tak dneska jsem to zprovoznil, aji to hrálo. Chtěl bych vám všem poděkovat za pomoc, hlavně tedy panu Otasovi.
Chyba byla ve zdroji, bylo po pojistce v záporné větvi. Bohužel když jsem dělal schéma zdroje, tak jsem neodstranil odpor, který je paralelně s pojistkami, takže když jsem zapojil zdroj na zesilovač, tak docházelo k tomu velkému úbýtku napětí, ale když jsem měřil jenom zdroj, který nebyl na ničem zapojený, tak jsem nameřil napětí +-36V, neboť všechno napětí procházelo tím blbým odporem, a proto mě ani nenapadlo, že by mohlo být po pojistce.
Ke kmitání pořád docházi, ale už jenom k drobným kmitům ,které jsou pro mě přijatelné. Vyřešil jsem to tak, že na výstup K2, který je na reproduktor, tak tam mám jenom zapojený + z reproduktoru a druhý vývod z reproduktoru jsem dal na zem ve zdroji, takže dochází k menším kmitům a ještě jsem přerušil zem, která vedla do té K2, kterou nevyužívám, což taky zmenšilo o mnoho to kmitání.

39

Re: Odpálené koncáky

Pokud to máš na desce viz. příspěvek 33, tak se nedivím, že to kmitá-zakmitává. Ta deska by si zasloužila předělat.
Ale pokud to bez důvodu a varování nehoří a hraje to, tak bych to asi neřešil.

Nicméně plánuješ-li to použít do hotové konstrukce zesilovače, tak určitě překreslit.

40 ...editoval rvx73 (22. 3. 2019 23:08)

Re: Odpálené koncáky

No však jsem ti psal, abys ten zdroj změřil zatíženej wink

Ten druhý konec repra jsi zapojil správně na zem zdroje, k zemi elektrolytů - tak se to má dělat.
A ten rozvod země na desce to může mít na svědomí. Oni ty cestičky sice mají odpor nula nula prd, ale když tím tečou ampéry,  tak se to projeví,  když stejnou cestou teče i šťáva do vstupních obvodů.

edit: doporučuju přečíst útlou knížečku Víta Záhlavy: Návrh a konstrukce DPS