(upravil Jory 10. 1. 2019 14:40)

Téma: Bezpečnost kovových spínačů

Asi to bude poněkud blbý dotaz, ale raději se blbě zeptat než riskovat úraz smile

Nejsem vyučený elektrikář, takže bezpečnost zapojování elektrických obvodů mám spíš nakoukanou, něco načtené, ale zatím všechno neznám. A teď mě napadla jedna věc - jaká je elektrická bezpečnost kovových spínačů? Ať už tlačítkových (antivandal), nebo páčkových. Samy o sobě možnost uzemnění nemají, pokud je člověk dá do plechové krabice, tak se uzemní přes ni. Ale když se dávají do plastu či skla? Nebo do zařízení, kam už z principu vedou jen dva vodiče? Třeba lampička apod. Zatím jsem nikde neviděl, že by to někdo řešil. Je vnitřek vypínače řešený tak, že se fáze na vnější část vypínače nemá jak dostat? Pomineme-li totální devastaci vypínače, zajímá mě to spíš z pohledu přehřátí kontaktů či nějaké mechanické poruchy vypínače.

Re: Bezpečnost kovových spínačů

měla by na tom být značka dvojité izolace, tj dva čtverečky v sobě. Pokud není, nemělo by se to bez uzemnění pláště používat. V normě je někde "ovládací prvky mají být z izolačního materiálu" ale číslo normy a kapitolu z hlavy nevysypu...

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Značkový přepínač/tlačítko by měl projít zkušebnou např. VDE, pak je garance izolační pevnosti na provozní napětí.

Noname čínu si musíš změřit sám..

Web

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Děkuji za odpovědi. Mám tu jeden vypínač, ale dva čtverečky na sobě nemá. Je to tenhle, dá se z datalistu nějak poznat, jakou izolaci má? Je tam jen uveden průraz na 2000V, ale nevím, jestli je to mezi kontakty, nebo mezi tělem tlačítka a kontaktem. Pokud by ale výrobce nabízel dvojitou izolaci, tak si takové info asi nenechá pro sebe že?

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Resili sme podobnou habaduru v praci a nakonec to muselo byt jinak.
Na misto aretovaneho tlacitkoveho switche, musel jit otocny, aby to nevypadlo z linie, ale musim pohledat presny typ.
Vypadalo to velmi podobne tomuto, ale v zadu, pro sitove spinane napajeni, se nacvakly do kulisy dva mikrospinace, ktere jiz meli potrebne parametry a v mlhove komore to ani po zaroseni, nedelalo problemy, ohledem mozneho prurazu na ovldaci prvek.
http://ae01.alicdn.com/kf/HTB1zExpeKGSBuNjSspbq6AiipXa6.jpg
Obrazek je ilustracni...
v realu ten spinac vypadal trochu jinak.

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Jinými slovy tyhle vypínače nejsou žádná sláva... toho jsem se obával, protože jsem je za ty roky nastrkal všude možně (a kolikrát i čínské verze, protože černé vypínače u nás nejsou skoro k sehnání). Tam, kde jsou na plechu, asi jen zkontroluji, jestli jsou opravdu uzemněné, a tam kde jsou ve skle či plastu je asi zkusím nějak dodatečně uzemnit. Je to škoda, protože jsou fakt pěkné a i docela praktické.

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Další možnost je, do nic vůbec takový napětí nepouštět. Já u ledasčeho dělal vzadu kolíbkovej dvoupólovej vypínač , kterej vypne přívod do aparátu, a v předu jenom tlačítko, který aparát zapne z "pohotovosti" při které je pod napětím jenom 5V ovládání.

(upravil kaed 10. 1. 2019 23:51)

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Tak tohle tlačítko je testovaný jenom na 2kV, což je základní izolace, dvojitá je 4kV (4,5kV?) přesně nevím...
Takže buď kovová část spojená s ochranným vodičem, nebo spíná napětí ze zdroje bezpečného napětí.
Stejně jsou všechny ty spínače z číny, to si nevybereš.
Když se podíváš na průmyslovej spínač Eaton, Schneider atd, tak vždycky obsahuje mezikus z plastu, i když náhodou je ovladač kovovej.

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Jo, zkušební napětí jsou 4kV, je to ekvivalent pro dvojitou nebo zesílenou izolaci. Platí to třeba i pro relé - pokud se bude používat pro spínání 230V ze sítě, je dobré zkontrolovat v datašítu, jestli ty 4kV mezi kontakty a cívkou má, většina ano, ale ne všechny.

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Ten datasheet je zavadejici, skoro bych z nej rekl, ze o izolacni tride mezi kontakty a kovovym telem nic nehovori, ty 2kV spis budou izolacni pevnost rozeplych kontaktu.
Docela jste me podesili, ja ten vypinac mam v DACu, predpokladal jsem, ze kdyz je na jmenovite napeti 230V tak proste tu izolaci splnuje, faktem ale je, ze me udivilo uz to, jak blizko jsou piny na ledku podvetleni od kontaktu spinace.

Re: Bezpečnost kovových spínačů

Podle mně by oficiální výrobek na 230V měl vypadat nějak takhle, má i zkušební napětí 4kV. Někdo tady už o podobné sestavě psal.
https://www.soselectronic.cz/products/s … 000-103970