Téma: Naladenie basreflexu

Zdravím Páni, chcel by som sa spýtať ohľadom ladenia basreflexovej ozvučnice. Nemám jasno v tom, či môže byť bassreflexová ozvučnica naladená nad a aj pod rezonančnou frekvenciou reproduktoru. Stretol som sa s tvrdením, že vie je dobré ladiť bassreflex nad rezonančnú frekvenciu reproduktoru, lebo sa stane to, že na impedančnej krivke bude prvý hrb väčší ako druhý a tým pádom má reproduktor v oblasati v ktorej má hrať menšiu impedanciu, čím do neho budem púšťať väčší výkon a môžem ho ľahko odpáliť. Ja si zase na druhú stranu myslím, že ladiť bassreflexovú ozvučnicu nad rezonančnú frekvenciu reproduktora nie je problém. Mohli by ste mi povedať Váš názor na túto problematiku ? Navrhujem si práve 12" vrchy a chcel som ich ladiť okolo 80Hz a teraz som zostal úplne zmätený. Ďakujem za Vaše odpovede.

Re: Naladenie basreflexu

Nazdar.
Úlohou basreflexovej ozvučnice je doplniť vyžarovanie prednej strany membrány vyžarovaním akustického tlaku BR otvoru na frekvenciách, pri ktorých už vplyvom elektromechanických vlastností meniča nastáva prirodzený pokles. Ľudovo povedané kompenzuje časť poklesu akustického tlaku reproduktora v úzkej väzbe na jeho fyzikálne a mechanické vlastnosti. Na akú frekvenciu je vhodné ladiť BR rezonátor? To závisí od individuálnych vlastností reproduktora (TS). Z tých vyjde vhodnosť použitia pre BR, objem ozvučnice a ladenie basreflexu.

Re: Naladenie basreflexu

Takže rezonančná frekvencia basreflexu sa musí vypočítať podľa TS parametrov reproduktora a nemôžem si ju sám zvoliť ?

(upravil PB 8. 1. 2019 15:23)

Re: Naladenie basreflexu

No, třeba i kinobeden AKR 153 byl myslím basreflex naladěn na cca 52 Hz. Takže např. u silně tlumených reproduktorů se může basreflex naladit výše.

Re: Naladenie basreflexu

Ide mi o naladenie basreflexu pre 12MI100. Chcel som ho ladiť na 95Hz, no stretol som sa s tým názorom, že musím BR naladiť pod rezonančnú frekvenciu reproduktora, lebo bude reproduktor preťažovaný. Takže nebude tomu reproduktoru vadiť ak BR naladím nad jeho Fr ? Podľa mojich úvah by to malo byť v poriadku.

Re: Naladenie basreflexu

Bez nameraných TS je to len mlátenie prázdnej slamy. Údaje výrobcu môžu byť úplne vedľa. Nie je mi jasný účel použitia a žiadaná spodná medzná frekvencia. Pre tento reprák a ladenie BR okolo 95 Hz vychádza objem ozvučnice asi 20 litrov, spodná medzná frekvencia je 80 Hz a všetko je v poriadku.

Re: Naladenie basreflexu

V uzavřený ozvučnici s basreflexem se rezonanční kmitočet zvýší.

(upravil Otas 9. 1. 2019 18:06)

Re: Naladenie basreflexu

Rezonanční kmitočet, pokud se bavíme o Fs (z TS parametrů) je jen číslo k dosazení do vzorců smile.
Pomocí něj, Qts a Vas si pomocí páru jednoduchých vzorečků vypočteš nebo v simulaci dosadíš pro vyrovnanou kmitočtovou charakteristiku rezonanční kmitočet BR a objem bedny.
Nicméně pro Beymu 12MI100 je jasně napsáno doporučení výrobce kmitočet BR 94 Hz a objem bedny 30 litrů. Kmitočtová charka pak šlape slušně do cca 100 Hz - viz odkaz, někde na 100 - 120 Hz bych to dělil se suby.
Nějakých poklesů impedance bych se nebál. Jen bych se bál, aby do bedny nešly kmitočty nižší, než naladěný kmitočet BR, to by mohlo ten reprák snadno zničit překročením Xdamage.
Viz odkaz:
https://www.dexon.cz/data/popisy/02206.pdf

Re: Naladenie basreflexu

V souvislosti s bassreflexem bych potřeboval pomoct s malým problémem.
Pro basovou bednu mám doporučený obdélníkový bassreflex 10x40cm, dlouhý 25cm. Chtěl bych upravit cca 120l uzavřenou 15'' bednu, která má ale díru pro basák v prostředku. Od hrany repráku na hranu bočnic je 7,5cm, takže bassreflex 10x40cm se tam nevejde. Napadlo mě tedy udělat bassreflexy dva. Jeden 10x40 rozdělit na dva 5x40 o stejné délce. Bude taková úprava funkční? Nebo bude nutné upravit i tu délku?

Dík za radu.

http://imgbank.cz/images/2019/03/03/w15.md.png

Re: Naladenie basreflexu

Mělo by to fungovat stejně, ale doporučoval bych to proměřit, jak je ten BR doopravdy naladěnej, pokud do prostoru zasahují třeba madla a pod, navíc nikdy to přesně nesedí se simulací.

Re: Naladenie basreflexu

Původní box mi vychází, že je laděn na 49 Hz (ladil bych to u SW níže, ale to není předmětem diskuse smile).
Myslím si, že to lze přeladit na dva BR otvory 5*40 cm bez nějakých obav. Jen délka se mi (dle prográmku) prodloužila na 30 cm. Pokud to udělá potíže, lze otvor zúžit (dole i nahoře se přidá překližka, tím se to na výšku zkrátí a dokonce se i zjednodušší konstrukce smile). Při dvou otvorech 35*5cm se délka zkrátí na původních 25 cm při stejném naladění BR.
Totéž máš při rozdělení přepážkami se třemi otvory 5*10 cm na každé straně (což dává šanci BR a bednu do boků perfektně zpevnit). Verzí je mnoho. Plocha BR 300 cm2 by na nějaký 15" basák měla stačit.