Téma: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Zdravíčko,

dělal jsem poslední rok nějaké pokusy s lacinými čínskými déčkovými moduly (hlavně s TPA3116D2) a až mě skoro vyděsilo, že to za pár korun docela dobře hraje, a jako správné déčko to vůbec nehřeje a strašně ruší (ve smyslu EMI).
Nicméně je s tím po výměně elytů za lowESR živitelný - pochopitelně po strmém odřezání zvrchu i zespoda - i minisub s ARN150 v autě tak, že padají čelisti i náročnějším posluchačům zvyklým na Premium Audio (což v praxi znamená přeboucháno na 70Hz a pod tím nic).

Jak ale takové zařízení odrušit? Živím to dvoulinkou nataženou od svazku, na kterém je zároveň pověšeno rádio; signál jede klasickou levnou stíněnou dvojlinkou. Jakmile je TPA zaplé, reprodukce FM rádia je prakticky zničena.

Co jsem vysledoval různě po webu, lidé se to pokoušeli řešit různými způsoby:
- změna PWM frekvence na úrovni AM0, AM1, AM2 pinů TPA švába
- feritové perličky/nacvakávací válečky na všechny vodiče připojené k TPA desce
- velké tlumivky v sérii a kondenzátory paralelně aplikované na napájecí přívody
- kovová stínící krabička na celý TPA modul
- axiální tlumivky řádu stovek uH na signálové přívody
- regulérní LC filtr na silovém výstupu
Ale neměl jsem pocit, že by to někdo vyřešil definitivně, vždy se jednalo jen o částečné potlačení.

Máte na to někdo nějaký fundovaný názor? Než s tím začnu něco dělat, ocením nástřel, kudy se při zatloukání takovéhle rušičky vydat nejdříve.

Web

(upravil kaed 7. 1. 2019 14:35)

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Mám teda jinou zkušenost, prakticky bez problémů s rušením, ale ne z auta. Je dost rozdíl mězi jednotlivými moduly, jak mají provedenej výstupní filtr a blokování napájení. Dobrý je si podrobně prostudovat datasheet a příp AN k D zesilovačům, např. tohle: http://www.ti.com.cn/cn/lit/an/snaa050a/snaa050a.pdf a obecně o EMC, hlavně blokování. Low ESR elektrolyty tohle jistě neřeší. Plechová krabička dobře prošroubovaná je samozřejmost.

(upravil wimshurst 8. 1. 2019 8:53)

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Pouzij na propojeni od krabicky stineny kabel napr. YSLCY-JZ 4x 0,75.
Stineni krabicky by mel byt minus a od tohoto stineni pripoj oplet stineni kabelu na krabku a pokud nemas kos repraku pripojeny na kastli, propoj toto stineni na kos.
Zily v kabelu spoj dve paralelne a mas prurez 1,5mm2
Pokud si zakladas na prurezu, klidne pouzij kabel 4x2,5. Je to ale zbytecne.

Mne to delalo v aute na DV malicko problem, ale to se jedna spis o DX prijem na 275kHz.

Pravda je takova, ze ty kvalitni moduly, byvaji osetreny velmi dobre a u me, by nemely sanci, pokud by rusili, ponevac jako radioamater bych asi nesnesl, aby mi to delalo bordel.

ale existuji moduly TPA, ktere se dodavaji uplne bez odruseni a bordel delaji.
Bohuzel to je ale tak nekdo navrhnul a dokurvil, usetril par tlumivek a nedodrzel ani katalogove doporuceni.

Ja sem preventivne doma u prvniho TA2020, vyndal odrusovaci vystup a zkousel z analyzatorem, co se bude dit..
Ono se toho nedelo moc, ponevac sym. dvoulinka a reprak, na konci, toho moc nemel tendenci vyzarovat.

Odfiltrovaval sem PAM8410, ale prakticky uplne potlaceni ruseni, postacovalo pridat 1nF kondiky na svorky zesilovace a feritove trubicky, na privodni kabely od modulu do svorek a bylo hotovo.

Mam na stole jeden odul TPA3116 ktery je opravdu osizeny o vsechno, ale nebyl cas se tim nejak zabyvat, nepouzil sem ho.

A cekam, ze se hifiste ted do tech D modulu oubuji a zvozi nas mudularni bastlice, do pekel..

p.s.
doplneni.
Problem bych nevidel ani tak v generovanem ruseni, ale spis problem bude v predzesilovaci aktivnim u anteny.
Tento element, dokaze udelat ruzne problemy, ja sem musel u aut, kde sem pouzival i radiostanici, takoveto veci bud odstranit, nebo resit filtraci, aby se tento zesilovac nerozkmitaval, pripadne nezahlcoval se silnym signalem a nedelal konvertor.
Take problemy delaji nova radia, ktera pouzivaji moderni digitalni synthesu, na misto klasiky, ponevac tyto radia, nemaji dobre vstupni filtry a take maji tendenci se zahlcovat, prijde li pres antenu silny signal a ruseni.
Je to dan za levna reseni a nove funkce.
Za chvili se bude VKV CCIR analog stejne vypinat, az nabehne DAB, DRM se u nas nepouziva, pak bude jeste srandy kopec.

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Díky za rady a tipy. Malý update:

Mám tuhle desku:
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1nhwsQpXXXXauaFXXq6xXFXXXC/TPA3116D2-2x50-Watt-Bord-5-V-Zu-24-V-Dual-Channel-Stereo-AMP.jpg_640x640.jpg
Jediné, čím jsem ji upravil, byla výměna strašlivých kondenzátorů (ESR řádu vyšších jednotek ohmů) za kvalitní a preventivně jsem rovnou propájel spoje olovnatým cínem.

Zesilovač teď testuju mimo auto. Rádio ležící metr od zesilovače je po zapnutí napájení zesilovače kompletně umrtveno (šum, šum a jen šum). Pokud bych si vzpomněl, kam jsem hodil RTL dongle, podíval bych se moc rád na spektrum, které z toho sálá.

Uskutečněné změny:

- Obalil celý zesilovač strečkou (balicí fólie) a zamotal do alobalu - mírná změna k lepšímu.
- Spojil alobal s mínusem napájení nebo se stíněním signálového přívodu - velmi mírná změna k lepšímu (ale stále nedostatečná).
- Na propojení zesilovače a zdroje signálu jsem zkusil použít koaxiál, dokonce s feritovým nacvakávacím návlekem - beze změny.
- Zkrátil jsem vodiče od zesilovače k reproduktoru na 15cm a rovněž jsem je opatřil feritovým nacvakávákem - beze změny.
- Napájecí přívody jsem zablokoval velkým elytem a keramikou, těsně u svorkovnice na zesilovači jsem použil feritové perličky, na celou napájecí dvoulinku nacvakl ferit - beze změny.

Co zbývá zkusit:
- Seriózní silná plechová krabička namísto alobalu
- Vyměnit kabel mezi zesilovačem a reproduktorem z nestíněné repro dvoulinky za stíněný a spojit se stíněním koš reproduktoru

Mezi anténou a rádiem není žádný předzesilovač - to byla jedna z prvních věcí, po čem jsem šel bot vím co dokáže křížová modulace, zahlcování širokopásmových předzesů bez filtrů, kmitání těchhle elementů.. paradoxně se rádio není ochotno zahltit ani mobilem těsně u antény nebo u rádia vysílajícím na plný výkon (žádný vliv při 2W pulzně na 900MHz ani 0.2W trvale OFDM na 800MHz ověřeno dle servisního menu), ale ten zesilovač mu rozhodí sandál na totálku.

Nebo mám zkusit objednat ještě jiný modul s TPA3116D2, který by (aspoň na pohled) vypadal odrušeněji? Už jsem se těšil, že se zbavím ABčka topícího v kufru a bude maličké déčko, tak přece to nevzdám smile

Web

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Bacha na to, že propájení spolů olovnatým cínem bez odstranění toho bezolova z nich udělá spoje mnohonásobně křehčí, než ty bezolovnatý, jelikož tam máš neeutektickou směs s velkým množstvím cínu, která při chladnutí vytvoří zrna.

Zbytek jsem nečetl, jenom u těhle Dček si dej pozor na to, že výstupní filtr je počítanej na nějakou zatěžovací impedanci. Další věcí je odrušení od napájení nějakým solidním, ideálně několikanásobným common mode filtrem, aby ti ten bordel nepouštěl do palubní sítě. Umístění zesilovače ideálně v řádu desítek centrimetrů od repro. atd...

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Díky za radu ohledně olovnatého cínu - náhrada cínu olovnatou pájkou samozřejmě proběhla až po kompletním odsátí původního RoHS bezolova (s tímhle jsem si už hubu jednou pěkně namlátil big_smile)

Odrušení od napájení bude velmi pravděpodobně potřeba. I když faktem jest, že to ruší jako kráva i při napájení z malé gelovky nezávisle na palubní síti auta a jediným galvanickým spojením s autem je signálový koaxiál (i provlečený několika různými feritovými nácvaky).


Datasheet od TPA pojednává ještě o RC snubberech a LC filtrech na výstupech, asi to bude další věc k vyzkoušení. Přesně jak psal Dohnalik, u 4ohm zátěže dávají 10uH cívky (a 0.68uF kondy) a u 8ohm zátěže mají 15uH cívky.

Web

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Velkej elektrolyt na 80-100Mhz nic neodruší, tam stačí kondenzátor 1n co přímo na napájecí svorky zespodu, a rozdíl by měl být patrnej... Stejnou službu by mělo udělat nějakejch 100p na výstupech na zem. V tomhle modulu ještě většinou odstraňuju tu diodu v napájení, zbytečně se na ní ztrácí 0.5V... Možná můžeš zkusit dát místo ní nějakou minitlumivku co snese 5A proudu. Tenhle modul mám pro sub doma, a rádio 2m od něj o ničem neví, a to jsem nedělal žádný úpravy, krom přidání blokovacích kondů a vyzkratování té diody v napájení.

(upravil wimshurst 10. 1. 2019 23:02)

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Je to zajimave, tohle chce opravdu kouknout na spektrak, pro domaci pouziti, staci i ten dongle.
Osobne mam v praci spektrak, mame taky faradayovu klec, ja sem ty Dcka opravdu kdysi tyral a pouzivam je osazene i v jako modulacni budice ve VF zarizeni, ktere proslo nedavno zkusebnou.
Je to sice jiz davno, nejaky rok spatky, meril sem ve VTUPV v komore jine zarizeni, kde je take D zesilovac.
Jako on na spektru videt je, kdesi 90dB pod urovni "ticha" sumu lze najit jeho pracovni frekv.
Stejne tak je ale videt i kmitocty oscilatoru v jinych zarizenich, nebo charakteristicky signal moderniho telefonu, nemyslim tim jeho VF vystupy GSM, LTE, nebo WiFi, ale pri "letovem rezimu" praci jeho vnitrnosti.
Ale to se jedna o mereni v odstinene komore, nikoliv venku.
Podle toho co popisujes, se jedna pravdepodobne o problem z kmitanim samotneho zesilovace, co neni jeho vlastnost, ale nejaka zrada bud v desce, nebo nejaky problem v zapojeni.
Mozne je vselicos, osobne me to velmi zajima, ceho se domeris a co to je za chybu.
Tento modul neznam, ja sem pouzival trosku jine, bez potenciometru, celkem vydarene.
Jak PBTL, tak klasiku.
Jeden muj vytvor Kaed videl na zivo, zadny zazrak, ale mam ho doma a nerusi, to by nemohl ke me domu, ten PA.
Jinak ciste z praktickeho hlediska, by me zajimal onen modul bez odstraneni te zavady, dal bych za nej jiny, provereny, ale momentalne nemam volne jine, jak mono v PBTL zapojeni.
Tedy proverene nemam jine, to co mam na stole, sem nemeril a nezkousel, doslo to z ciny, ale je to jiny typ modulu.

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Po nějaké době si říkám, zkusím zabastlit a odrušovat.. tentokrát i s nějakými tvrdými fakty ze spektrální analýzy smile

Nejprve rušení modulu ležícího volně v prostoru relativně vůči šumovému pozadí, jen s připojeným napájením a krátkým koaxem do rádia aka vstupního signálu:

https://i.postimg.cc/147WWFKr/zacatek-ruseni-relativne-vuci-sumovemu-pozadi.png

Následuje detail pouze do 500 MHz - ano, až tam lze pozorovat bordel z tohoto spínaného zázraku:

https://i.postimg.cc/yDpYxvhS/zacatek-ruseni-detail-80-500-MHz.png

Hnus fialový, velebnosti. Podotýkám, že jsem použil RTL-SDR dongle se ziskem nastaveným dost konzervativně.

Dále jsem diodu v přívodu napájení nahradil 150uH tlumivkou (asi železoprach, těžko říct jaké to má jádro..) a rušení nepatrně spadlo - nad 100 MHz asi tak na polovinu (nemyšleno o 3 dB, ale na grafu)

https://i.postimg.cc/vxG1RXw2/02-tlumivka.png

Lepší smile ale rádio stále šumí dost intenzivně..
Následovalo osazení 100nF kondenzátorů paralelně k elytům a jeden 100nF kondenzátor paralelně s napájením hned u vstupu.

https://i.postimg.cc/hQXkGRnX/03-tlumivkakondiky.png

Spektrální peaky se akorát přestěhovaly, mi přijde..

Pak jsem modul zabudoval do plechové krabičky.

https://i.postimg.cc/tndhWYpw/04-krabicka.png

O hodně lepší. Rádio začalo zvládat hrát prvních pár stanic (i když velmi zarušených). Spektrum se nijak zvlášť nemění při připojení výstupu (ok, mění, ale zcela minimálně).

Detail do 120 MHz, aby bylo vidět lépe zájmové pásmo:

https://i.postimg.cc/G8dYrbkj/05-krabicka-detail120-MHz.png

Ovšem jakmile jsem odpojil vstup, začalo to rušit daleko víc - i když jsem nacvakal ferity na napájení, které mě napadlo okamžitě jako vodiče nutné k odrušení. Připojení výstupu k reproduktoru a nacvaknutí feritů neprovedlo žádnou změnu.

https://i.postimg.cc/BLrrtwnN/08-krabicka-odpojenyvstup.png

Stále zoufalé. Přidal jsem do série s výstupem 4 tlumivky 100uH a do série se vstupem (ano, vstupem) na oba kanály po jedné stejné tlumivce. Žádná změna.

Pak jsem se dotkl anténou od donglu kostry a ejhle:

https://i.postimg.cc/dk59xhzC/kostra.png

Kostra zabordelená neskutečně.

No pro dnešek stačí.. mám se tím vůbec ještě zkoušet zabývat, nebo zkusit jiný modul? (třeba s PAM8610?)

Web

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

A čím to napájíš? jestli celej bordel nedělá mizernej spínanej zdroj...
Za tu dobu bych měl jinej modul a neřešil. dělal jsem těch krabiček několik, a na FM nepozoruju rušení, ostatně tenhle šváb vyvinul TI do autorádií...
Když už laboruješ, můžeš zkusit změnit modulační kmitočet a typ modulace: Piny modsel, AM0,1,2, je to popsaný v datasheetu...

(upravil zuki 2. 4. 2019 9:26)

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

dj-bobr citace: následovalo osazení 100nF...
---
C od 100nF výše fungují tak do 3-10MHz viz obr. z katalogu. Na vyšších frekvencích už nic moc... sad
http://zuki.hw.sweb.cz/Katalog/Pasiva/Y5V_AVX-Rc.png

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Kristova noho..to je humus.

Web

(upravil dj-bobr 2. 4. 2019 14:53)

Re: Odrušení zesu třídy D (TPA3116D2 atd.)

Oj, toto jsem zanedbal. Jsem si myslel, že 100nanová keramika vymaže to, na co je elyt přílišný hromotluk, a ejhle, ono je to skoro k ničemu big_smile tak jo, paralelně těm 100n na nohy připájím třeba 10n a 1n a pro jistotu ještě 100p v SMD a uvidíme, co to udělá.

100n jsem dal natvrdo i paralelně k výstupům; myslel jsem si, že je to roztaví, ale nebyly ani vlažné a zjevně tam ani nebyly nic platné.

Napájím to solidním spínaným zdrojem (nějaký Mean Well, ale co jsem ho tak zběžně osniffal RTL donglem, nic moc hnusného z něj neleze), ale zkoušel jsem to napájet i z autobaterie a beze změny.

Hm, zbývá ještě změna PWM režimu. U pinu MODSEL píše datasheet: Mode selection logic input (LOW = BD mode, HIGH = 1 SPW mode), tak uvidíme, zda bude mít změna modulačního schématu efekt.

Piny AM0-AM2 mají v popisu práce AM Avoidance Frequency Selection a mění frekvenci, třeba to bude k užitku..

A když tak projíždím ten datasheet, zapomněl jsem na RC snubbery. Vysloveně se těším na hledání vhodného zemnícího bodu blízko švába big_smile
EDIT: asi to bude snadné, když vidím tuhle fotku s keramikami visícími přímo za vývody tlumivek

Web