Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 9)

Audioweb.cz » Sluchátka » Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 9 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 174]

(upravil hranatybraska 4. 1. 2019 20:11)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Děkuji Dohnalíkovi za simulační data. smile

Zkoušel jsem různé varianty a porovnával mezi sebou.
Zatím můžu říct, že:
PLUSY:
Vstupní diferák a kaskóda je super. Zkreslení na vstupu je -158dB 2ndH., takže zatím se kompenzaci na vstupu věnovat nemusíme. Pokud teda neplánujem zesilovat signál ze zdroje s velkou výstupní impedancí, např. z krystalové přenosky smile

Proudové zrcadlo vyšlo jako nejlepší právě to co tam je.

TUNING:
Pokud se použije FC s plovoucí kaskodou, THD se sníží o 12dB.
Místo "jednočinného sledovače Q20 jsem použil část diamond bufferu jako "vyvážený" sledovač, THD dolů o 18dB.
Když jsem místo proudových zdrojů s trandy Q1 a Q2 použil odpory, THD se snížilo o dalších 11dB.

OLG bez kompenzací (C1, C10, C3) je momentálně 107dB. -3dB/158kHz. Tedy není nutně potřeba ten odpor R30 pro "linearizaci".

http://hranatybraska.g6.cz/6po32.png

C10 jsem osadil kvůli tlumeným oscilacím plovoucího zrcadla v pásmu stovek MHz při přechodném ději - hraně obdélníku. Nejvíc se to projevovalo tak, že se ty oscilace proudově sčítaly na sourcech v diferáku a prolézalo to na vstup. a Zdálo se mi, že to zrcadlo potřebuje takto kapacitně "vyvážit" na obě strany a povedlo se. Možná, že se to dělá jinak. Nevím.

Bohužel neumím moc kompenzovat, je tam strašně možností. Přenechám to někomu, kdo to umí, či mě poučí. Takto to má obdélník v pořádku.

Taktéž jsem v simulaci vynechal degenerace. Zdá se mi, že použití degererací poněkud degeneruje použití "enhanced kaskódy". Chodí to i s nimi. Asi ale dle náboženského vyznání každého soudruha. Raději simuluji "natvrdo".

Rovněž jsem se nevěnoval velikosti proudu skrz VAS. Nejsem si jistý, ale matně si vzpomínám, že BC5XX má Ft 300MHz při jiném proudu, než 1,8mA wink

Takže předávám štafetu dál. smile

Web

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Specielne ty odpory misto spiglu, nevyjde to lepe jen pro urcite vstupni/vystupni napeti ? Protoze pro cely prubeh napeti rekneme od 1mV po 1V na vstupu to snad lip vychazet nema...

(upravil hranatybraska 4. 1. 2019 20:27)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Prověřím! smile

edit: Rozumím správně otázce, že se jedná o proudové zdroje Q1 a Q2 či odpory místo nich?

Pokud ano, s odporama je to lepší furt. OLG je v obou případech přibližně stejný.

Začíná se nám to poněkud "atomizovat". A to jsem se snažil cíleně o něco jiného smile

Web

(upravil Dohnalik 4. 1. 2019 20:52)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

A co na ty R2 a R1 říká PSRR? Osobně jsem zkoušel na HDAM dobastlit zdroje proudu a zásadně se to zvukově zlepšilo. C5 byl 10nF z důvodu toho, že 100nF s dobrým dielektrikem neseženš a má zásadní vliv na zvuk. Pořádně netuším proč...napětí by se tam mělo max tak courat.

Jakej máš průběh OLG po zakompenzování na nějakých 78°? Nápad s Q20, Q22 se mi líbí, zkusím na to kouknout. Proud VASem bych hodil klidně tak na 800uA na větev. Tam by se BCčka chovat nejlíp, ne? Má někdo nějaký data na Ic vs fT u BC550/560?

(upravil hranatybraska 4. 1. 2019 20:53)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

PSRR je v obou případech +/- stejný. PSRR87dB+, 88-90PSRR- Myslím si, že mnohem horší PSRR má diamond buffer, než ten předek. Ale už to po mě dneska nechtějte simulovat big_smile

A Zenerka či ledka moc šumí? jj 10n tam vyhoví taky. Asi od 100p výš to začlo dělat, co má. Hlavně se to na NF naprosto neprojeví. Bavíme se o jiných frekvencích.

Jestli řešíš dielektrikum toho kondíčku tak spíš tam fakt všude přidej ty "blokovací kondy". Dělalo to bez nich psí kusy při dynamických dějích. Není to zrovna proudově vyvážená topologie big_smile

800uA? Nepleteš si to s něčím?
http://hranatybraska.g6.cz/bc550.png

Web

(upravil Dohnalik 4. 1. 2019 20:56)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Přesimuloval jsem to s odporama místo zdrojů proudů nad dif stupněm...odmítám je tam dát big_smile zhorší to PSRR ze 120 dB asi na 80 dB...a to bude mít daleko větší vliv na zvuk, než 10 dB zlepšení THD, když je přes -140 dB. Osobně stejně neslyším THD pod tak 0,1%, jak jsem to už mnohokrát opakoval...

Blokovací kondy (i přemostění proudových zdrojů) samozřejmě na schématu v altiu mám, do simulací se s něma neobtěžuju, protože je tam vždycky dávám. Zenerka nebo ledka na ten bootstrap by byla fajn v tom, že by to teplotně kompenzovala...ale přijde mi to takový..meh.

Zajímavej graf. No, zvedat to na víc než 2mA by byl průser pro TDP, takže nevím nevím...

(upravil hranatybraska 4. 1. 2019 21:03)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Tak to se obtěžuj, páč se jinak v obdélníku vztekneš. Simuluješ obdélník?

Když uděláš něco lineárního, nemusíš tam potom cpát "basestopery-radši i kam nemusím", degenerace, odpory ve VAS a další "linearizovadla". Třeba jsem u téhle verze nezaznamenal žádné špičky na 30 - 40MHz do diamond bufferu, jak píšeš o něco výše smile

Poslal jsem ti svůj simulační soubor, můžeš se dál činit. Co dělám špatně, že mi vychází PSRR stejný pro odpor i pro proudový zdroj? Stále si myslím, že odpor je lineárnější, než proudový zdroj smile

Co zkusit udělat pro zlepšení PSRR koncáky bootstrapovaný, jako je to třeba v Betě22? smile
https://www.amb.org/audio/beta22/b22_sch.png

Web

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Kouknu na to. Bootstrap koncáků by vyžadoval další dvě TO126 na desce a to už se mi nechce moc zvětšovat... Osobně bych to celý udělal s SC70 duálníma trandama komplet v SMDčku na 2x3cm destičce, ale lidi co by si to potenciálně chtěli postavit by to asi uplně nezapájeli.

(upravil hranatybraska 5. 1. 2019 7:43)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

K bootstrapu: A což vrchní trandy TO126 a ty vnitřní rychlý TO92 na malý napětí? wink
V SMD by to bylo mrtě lepší smile

Ke zkreslení/linearita: THD pod 0,1% neslyšíš. Ale jistě uznáš, že intermodulační produkty ti krásně zamaskují detaily na úrovni dB, která odpovídá THD. A intermodulace se vytváří na nelinearitě uvnitř topologie. Ikdyž je navenek linearizovaná celkovou zpětnou vazbou. Proto to s tím odporem "lip hraje". Nemusím se opakovat.

Byl to každopádně dobře strávený večer smile Přeju ať se to podaří smile

edit: viz dotaz dole

Web

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Jaká je dc převodní charakteristika ?
Samozřejmě abych něco naměřil, tak to bylo s 20Vpp na jmenovité zátěži.

(upravil hranatybraska 5. 1. 2019 8:16)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Porovnával jsem to oproti původní Dohnalíkově verzi se stejnou zátěží, co měl. 600ohm.

Výsledky nepovažuji za směrodatné. Zjistil jsem, že fázový posun proudu odebíraného diamond bufferem způsobí, že diferákem neteče proud v obou větvích o 180°, ale dost významně jinak. A to u původní FC i u téhle "AD797" verze. Včera mě to nenapadlo zkontrolovat.

Podívám se na to později.

edit: Pokud se VAS zatíží tím odporem 330k, je po problému. To ale asi nebude řešení, že? smile

Web

(upravil danhard 5. 1. 2019 9:16)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

A dc má jakou fázi ? smile

Zapojení na http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=10536 má SR 200V/us, potřeboval jsem něco rychlejšího, než OPA627.

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Beta22 je pěkná ptákovina, namodelujte si , co udělá s proudem obou větví VAS offset 10mV na jednom vstupním FETu.
Hlavně že se to líbí, je to pěkně nakladený smile

(upravil hranatybraska 5. 1. 2019 12:50)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

To s tou fází bude nějaká békovina v LTSpice, protože jsem zkusmo zkusil změnit řešitele za Alternate a po změně zpět na Normal je fáze na diferáku najednou správně. hmm2

V čem Danharde simuluješ?

Web

(upravil danhard 5. 1. 2019 13:06)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

pspice 9.2 protože mi jede na W98 smile

(upravil hranatybraska 5. 1. 2019 13:32)

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Odvolávám, co jsem odvolal, limituje mi zrcadlo. Nechám to koňovi. Jdu na běžky.

Neměl bys tip na nějakou dobrou literaturu ohledně těchhle VAS?

Web

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Zdar pánové, vůbec nerozumím tomu o čem si tady píšete. Je ale jisté, že bych měl zájem o tento zesilovač někým z Vás postavený. Je možná nějaká dohoda?

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Si počkej, až z toho něco vypadne.

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Danharde, nasimuloval jsem tvoje Atomový dudy. A fáze proudů v diferáku je taktéž shodná. Prosím o ověření fází v tvém programu. Děkuji.

Web

Re: Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

To tam klidně může být.
Proč Tě zajímá fáze, když je zajímavá diference ?

Příspěvky [61 až 80 z 174]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 9 »»»

Audioweb.cz » Sluchátka » Stavba Hi-End sluchátkového zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£