(upravil ondra.klofat 20. 11. 2018 13:57)

Re: Jakou zvukovku k PC

Pokud není znatelný rozdíl mezi integrovanou a externí, pak asi nemá smysl řešit 96kHz vs. 192kHz. Kdysi jsem zkoušel přehrávání různých zdrojů od WAV + CD (44,1/16) přes DVD audio (tuším že 96/24), a různé FLACy. Rozdíl mezi 44,1 resp. 48 kHz a 96 kHz na Focusrite Scarlett 2i2 a Lexicon Lambda a monitorech KRK Rokit 6 byl víceméně pod rozlišovací schopností beden/uší/nahrávek. Vždy víc záleželo na tom, co konkrétně se přehrávalo než na samplovací frekvenci ("stejná" nahrávka v CD kvalitě, Flacu, atd... rozdíly více či méně ukázala, použití odlišné zvukovky resp. sample-rate nikoliv.

Samozřejmě v případě nahrávání už to bude zas o něčem jiném... Slyšel jsem k tomuto jedno vysvětlení pomocí přirovnání k zachycování obrazu, které mi  přišlo vždy trošku názornější a lépe představitelné... je to jako když se fotí do RAW formátu, se kterým pak jde v postprodukci výrazně více a lépe pracovat než když se fotí přímo do JPG, čímž lze dosáhnout ve výsledku lepší fotky, přestože výsledná fotka bude třeba mít v obou případech stejný formát, velikost atd. Stejně tak audio... nahrávka v daleko vyšší kvalitě (třeba 192kHz/24bit), umožňuje s nahrávkou mnohem lépe pracovat přestože nakonec bude výsledek třeba opět "pouze" v 44.1kHz/16bit.

Re: Jakou zvukovku k PC

Nerozoznáš to vo výsledom zvuku ani nikto iný.
smile

https://pc.zoznam.sk/preco-je-24-bitove … epodstatne

Re: Jakou zvukovku k PC

Ked hlasitost regulujes cez SW, tak je dobre pracovat na viac bitoch.

Inak ja som si u Xonar Essence STX ziadne lupanie v reproduktoroch nevsimol, vlastne celkovo s HW tej karty nemam absolutne ziadne problemy. Len SW je katastrofa.

Re: Jakou zvukovku k PC

@Kocur, vieš sa o tom SW rozpísať trošku viac ? Či ide o ten ich dizajn (mám Xonar U7) alebo schopnosti/vlastnosti ich SW.
Osobne by som najradšej všetko riešil cez DirectSound a EqualiserAPO, routovanie kanálov ako aj výhybky, prípadne korekcie atď ...

Tie lupance som ani ja neregistroval pokiaľ som hlasitosť ovládal externe. No keď som na výstup zavesil priamo koncák, vtedy to začalo ... a je to tak ako aj Mechanik písal, najväčšie rany to dáva pri prepínaní vzorkovacej frekvencie.
Pri zapínaní mi to dávalo lupance, lebo som mal vo win nadstavených 24bit/192khz ako default, pričom zvukovka sa bootuje pri CD kvalite a teda 16bit a 44 alebo 48kHz, teraz už neviem.

Ak by som ťa mohol poprosiť a máš možnosť, skús to vyskúšať.

Re: Jakou zvukovku k PC

tatko Tom, som to prebehol a tam sa nepíše o vzorkovacej frekvencií ale o dynamickom rozsahu. Inak 16bit oproti 24bit je počuť jasne, teda môže byť. Stačí nahrávka kde sú tiché pasáže, kde je občas miestami pri prechodoch až ticho. 16bit je podstatne viac zašumená než 24bit. Na elektronickej hudbe to velmi počuť nebude ale pri jazze určite, keď to nezamaskuje šum mikrofonov a nejakeho analogu...

Re: Jakou zvukovku k PC

Jasne ze je to slyset, kdyz je hudba nahravana v 24bit...

Web

Re: Jakou zvukovku k PC

V čom počuješ rozdiel?
Počúvam kadečo (s výnimkou toho, čo chŕlia rádia typu Expres) a ani v tichých pasážach nič nešumí.

Re: Jakou zvukovku k PC

Stiahni si na slovanete tú nahrávku bicích, je to tam v 16bit a 24bit "TEST MYTEK 2_24bit96kHz" a "TEST MYTEK 2_16bit44kHz"... Je to od autora tušim Cought, viac už si nepamätám. Možno reeb bude vedieť lepšie.

(upravil TheLastUnicorn 22. 11. 2018 16:41)

Re: Jakou zvukovku k PC

Z mojej skúsenosti môžem povedať asi toľko, že v tomto prípade znamená "jasne počuť" asi toto: Natŕčam uši a snažím sa ten defekt nájsť...inak povedané, počúvam aparát, nie hudbu. Prípadne to niekto bezprostredne prepne.
A silne pochybujem, že niekto dobrovoľne počúva podobné testovacie nahrávky bez toho, aby len testoval samotný aparát.

(upravil mechanik 22. 11. 2018 17:20)

Re: Jakou zvukovku k PC

16bit má proste šum. Ja počúvam nahlas a často môže byť za klavírom, saxofonom, bicími velmi tichá pasáž. Pri klavíri čisto jemne tukanie na klávesy... V takom jazze je toho ticha dosť... Často nahrávka začína a končí tichom... Čím mám lepšie HiFi, čím nižší jitter, lepšie zdroje, lepšie všetko okolo DACu tým sú nahrávky čistejšie a tým viac vnímam kolko je okolo šumu. Tažko to rozoznať od šumu analogovej techniky pri nahrávaní ale to minimum je jasne dané 16bit nahrávkou. Ale počúvam dosť nahlas. To sa v mojom PC stále točí ešte jeden 5400RPM HDD a NOCTUA asi 350RPM... Keď som skúšal tvorbu elektronickej hudby, vždy po prevode do 16bit vznikol nejaky šum.

Ale je to OT a nemá cenu sa o tom hádať. Kto počúva o 10db tichšie ten šum počuť nemusí.

Re: Jakou zvukovku k PC

Zrovna taky řeším trochu nestandartní HTPC, a potřebuju USB zvukovku 5.1 trochu slušné úrovně.
Mát eněkdo tip co pořídit?
Creative X-fi má někdy problém se zapnutím po přechodu PC z režimu spánku. PC bude Intel NUC 6i3 (asi brzo vyzbyde) kterej má jenom 4xUSB3 a jeden SATA, tj DVD bude muset být připojený přes USB a navíc USB rozbočovač... Jestli bych raděj neměl použít jinou desku...

Re: Jakou zvukovku k PC

Doporučuju to připojit přes USB 2.0 hub, jelikož intel zvládá úžasně domrvit USB 3.x standart s jejich xHCI.

(upravil Ju_xXx_ko 11. 1. 2019 20:33)

Re: Jakou zvukovku k PC

Trocha OT, od polky januára by mal pribudnúť nový konkurent ku Asus Essence STX II a Creative SB ZxR a to EVGA NU Audio
(link: https://www.evga.com/articles/01281/evga-nu-audio/) Cena by sa mala pohybovať okolo 200-250$
Odhliadnuc od vzhľadu. co si o nej myslíte ? Založená na XMOS xCORE-200, DAC je AK4493, OZ 2x LME49724 a 1x AD8056.

Btw, budúci týždeň dorazí STX II, nejaký TIP od vlastníkov čomu sa rovno vyhnúť alebo čo rovno nadstaviť ?

Re: Jakou zvukovku k PC

Jsem na ni dost zvědavej, vypadá to dost promakaně.

http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=23&t=537

Re: Jakou zvukovku k PC

Len nechápem prečo tam dali tie obrovské THT odpory, veď keď by išlo o šum tak sa dajú použiť SMD MELF. Takto je ten DAC čip kilometer od OZ big_smile

Re: Jakou zvukovku k PC

Pak by to nemohli vyzdvihovat pro hifisty big_smile Ale imo to u napetovych dac cipu neni tak kriticke, tak to nebude vadit. Libi se mi ten xmos a napajeni dacu, lme na buzeni sluchatek taky dobry, mne se to libi smile

(upravil Dohnalik 11. 1. 2019 23:48)

Re: Jakou zvukovku k PC

Taková malá vsuvka, EVGA CEO je hodně velkej hifista: https://www.youtube.com/watch?v=eq4LRFPyiq4 A milovník hornů big_smile Každopádně zvukovka mohla být navrhnutá líp...ale hrát to asi bude. Ten design využití XMOSu a PCI-e -> USB bridge je brutální, ale udělal bych to naprosto stejně upřímě.

To LME...měli tam dát TPA6120, ten ty nestabilní předražený diamond buffery v přerostlým pouzdře naprosto rozdupe.

mechanik:
U odporů nejde o šum, ale o jejich napětovej koeficient, tj záviuslost jejich odporu na přiloženým napětí. Proto na kritický místa v designech kde je velkej drop nebo nízká impedance členů dávám minimálně melfy. Jinak souhlasím s tím, že mohli použít melfy big_smile Ale takhle to asi vypadá víc cool...co já vím.

Re: Jakou zvukovku k PC

Ahojte, chcel by som sa spýtať ... tak ako som vyššie písal, zaobstaral som si kartu od Asusu STX II a rád by som v nej vyskúšal iné OZ. Mám verziu s OZ od Muses (8820 v I/V a 8920 ako buffer).
Ide o to, že mám pocit že s predchádzajúcou kartou (Xonar U7 s čipom CS4398, neznámymi OZ) bol zvuk subjektívne trocha detailnejší (možno trocha ostrejší). STXIIka v štandarde hrá uhladenejšie a suverénne priestorovejšie ...
Zatiaľ len v I/V časti a so slúchadlami som skúšal priložené LME49720, zvuk bol síce trocha detailnejší na výškach no s nimi ta zvukovka stratila ten priestorový vnem, čím sa z toho stala celkom nuda hmm ...
Nemáte nejaký TIP čo tam vyskúšať ?

@Dohnalik, ty si v jednom vlákne spomínal AD8066 ... nemá ich niekto vyskúšané ?

K predchádzajúcej debate o lupancoch zo zvukovej karty, môžem potvrdiť že zo zvukovky nejdú žiadne lupance pri zapínaní a vypínaní PC, ani pri prepínaní sluchátkového výstupu (na výstup zuvkovky je napriamo pripojený cca 150W koncový stupeň, hlasitosť sa reguluje v PC). Kedy to trocha lupne je prepínanie frekvencie vzorkovania (avšak stále výrazne menej ako to bolo pri Xonar U7).

Ďakujem

Re: Jakou zvukovku k PC

Ak chceš niečo "ostrejšie" nedávaj tam OZ s jfetmi na vstupe ale bipolarne. Tušim STX2 má všetky OZ s jfet vstupmi... Mal som ST aj STX a osadené boli originál LM4562 a tušim JRC2114. Ja som používal väčšinu času 3xLM4562/LM49720. Hlavne tam neskúšal LM6172 tie tam budú kmitať. Inak by tam asi malo fungovať všetko. Doporučil by som nejake rýchle bipoláry podla toho čo píšeš. Problém je že všetky čo ma napadnú sú buď single alebo v SMD púzdre.

(upravil orhore 25. 6. 2019 10:08)

Re: Jakou zvukovku k PC

Zvukové rozdíly by mohly dělat i rozdílné převodníky. Co se týče AD8066, tak ty mám ve své zvukovce také osazené. Na jinou, lepší alternativu jsem zatím nepřišel a to jsem testoval zhruba přes 70 typů OZ. Nemám ale na 100% vybrán výstupní buffer. Tam mi zrovna AD8066 moc nesedí. Zvuk je více světlejší i studenější. Prozatím osazeno OPA827, který zní celkem přirozeně, ale je to jfet, takže asi nic pro tebe. AD8022 už byl třeba ostřejší z mého pohledu. Docela mě zklamaly všechny LT osazené kdekoliv. Detailní přednes, ale nějak se vytratila hudba. Ještě zkusím ADA4627.