Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 37]

(upravil Jory 16. 12. 2018 23:53)

Téma: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Na toto téma jsem tu toho moc nenašel, ale možná se tomu říká jinak, tak mě když tak nasměrujte smile

O co jde - stavím si bedničky k TV a docela by se mi líbilo, kdyby se jejich zesilovač (čínské déčko TPA3116 s čínským zdrojem) zapínal automaticky s TV a člověk tak nemusel pokaždé zapínat zesilovač. Neustále zapnutý zesilovač se mi nechce nechávat, přeci jen jsou to čínské moduly a nechávat to bez dozoru mi nepřijde rozumné.

Existuje nějaký jednoduchý a bezpečný modul, který by po zapnutí TV (naběhne audio signál) sepnul napájení koncového zesilovače? A po určité neaktivní době ho zase vypnul? Našel jsem jen stavebnici od Aldaxu, která asi dělá to, co bych potřeboval. Přiznám se, že bych ale ocenil spíše hotový a oživený modul. Existují i jiné alternativy? A je vůbec provozování takového audioswitche bezpečné?

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Jory,hledej v amaterském radiu 2003/6.Je to jednoduché a funguje to.Pokud nemáš amara,tak mi napiš email a já ti to pošlu.Můžu nabídnout i osazený modul.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Před lety jsem audio-switch stavěl - https://svetelektro.com/Forum/audio-switch-t42144.html . Hotový modul bych měl mít, ale nejsem si na sto procent jist. Byl by zájem, pohledám.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Jednoduché a elegantní řešení je použít vestavěné zesilovače v televizi - taky levná D-čka smile.
Odpoj dráty vedoucí k vnitřním TV reproduktorům a připoj na ně kabely vedoucí k bednám.
Nemusíš řešit zapínání,hlasitost - všechno budeš ovládat z TV ovladače.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Děkuji všem za rychlé odpovědi. Možnost napojit bedýnky přímo na zesilovač TV mě nenapadlo, ale bylo by to asi ideální řešení. Jen se musím podívat, jak jsou repráčky v mé konkrétní TV zapojené a jestli by se to obešlo bez poškození, a tedy ztráty záruky.

Pokud by to nešlo, tak se domluvíme na nějakém tom modulu smile

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Ovladani muzes levne udelat, treba z pinu HDMI c.18
Pokud je zapnuty TV, je tam 5V.
jinak pripojeni ext. repraku na vnitrni zesilovac, je asi nejlepsi reseni.
Zaruka je ale asi problem.

(upravil j_paseka 17. 12. 2018 12:01)

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

No nevím jestli by se mi chtělo vrtat v televizi a něco vevniř odpojovat. Pardon ale nemůžu jinak. To je vcelku pitomé řešení, a nejjednodušší rozhodně také není. Musí tu telku opatrně rozebrat aby nepřišel o záruku. Bacha na plomby pokud tam jsou. Tudy cesta nepovede.
To s tím HDMI je už lepší nápad. Scart měl také piny, kde bylo přítomno napětí podle toho v jakém stavu TV přijímač byl. Ale ten už u moderních TV není. Apropós jaké konektory jsou na tvém TV?

Pokud stavíš bedničky k PC předpokládám že budou mít svůj zesilovač, tak tam elegantní zlepšovák je právě ten audio-switch. Využiješ i u PC a jinde.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

řešení úplně odjinud: pokud zapnu vypínač na prodlužce, zapnu zároveň TV i zesilovač. Navíc ušetřím na standby spotřebě. Pokud jsou bedýnky zapojený ve výstupu pro sluchátka, tak většina TV dokáže jejich hlasitost regulovat "normálně", ale některý ne, je to ukrytý někde v menu, to je potřeba odzkoušet.
Další možnost je prodlužka s automatickým spínámím přes "master zásuvku" do které bude připojena TV, zrovna nikde žádnou nemůžu najít, ale svýho času to byla celkem běžná věc.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

j_paseka: souhlasím, vrtat se v TV není ideální (záruka, náročnost atd.), ideální je to ale z pohledu funkce. Moje TV má origo repro pod krytem, ten jde naštěstí docela snadno sundat a plomba tam není. Samotné repráčky jsou na fastony, takže si jen zbastlím kablíky, zapojím, vytáhnu je z krytu ven a hotovo.

Pokud by to ale takto u mé TV nešlo, tak mi přišel super nápad to s tím HDMI. Moje TV jich má několik a využívám jen jeden. Stačí malé relátko, trochu to zadrátovat a asi by to fungovalo dobře. Navíc by to nemělo žádný standby odběr, jako jiné audioswitche.

Nápad s prodlužkou je zajímavý, ale já mám kabeláž k TV schovanou, takže to by nešlo.

TV normálně ovládá hlasitost pro sluchátkový výstup, takže externí zesilovač může být jednoduchý bez regulátoru hlasitosti. Už bych si ale nenastavil jiné parametry, protože pro sluchátka má TV jeden profil a nic na zvuku nejde nastavit.

Jo a to že má moje telka výstup na sluchátka už je taky docela rarita, když jsem minulý rok TV vybíral, tak drtivá většina televizí už jack nemá a jediná možnost, jak dostat zvuk z TV je optika. Ale nějaký levný čínský modul zesilovače s optickým vstupem by se asi dal sehnat.

Jinak repráčky mám čistě k TV, nikam jinam je nepotřebuji připojovat. Zjistil jsem, že i laciné repráčky z 5.1 genius domácího kina zahrajou mnohem, mnohem lépe než origo repro v TV, takže jsem jim udělal trochu pohlednější ozvučnice a budou hrát místo těch původních (válely se mi doma nevyužité).

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Ještě mě napadá většina TV má zezadu line výstup (Cinche L a R). Tady by měl být přítomen audio signál i se všemi ekvalizacemi co televize nabízí.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Můžeš zkusit vytáhnout napájení z HDMI, USB, nebo pokud má napájení, tak z anténního (SAT) výstupu.
Ještě je možnost z optického výstupu spínat relé přes nějaký fototranzistor.
Když jsem tohle všechno zkoušel na TV Sony, tak to nešlo - vše je stále pod napětím.
Když je možnost, tak je nejjednodušší použít tu master slave zásuvku, například:
https://prepetove-ochrany.heureka.cz/ma … asuvek-2m/
Nebo modul:
https://www.ebay.com/itm/200525181235

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Když jsem tohle všechno zkoušel na TV Sony, tak to nešlo - vše je stále pod napětím.

Takže SONY pořád stejná pakáž. Kdysi dávno "hifivěž" MHC... měla spotřebu vypnutá 40W a zapnutá 50W - v podstatě se jenom seplo mute na koncovejch stupních, všecko zůstalo pod napětím, jak jsem po letech zjistil při pitvě. To je kurňa velká spotřeba na hodiny s VFD displejem...

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

j_paseka: cinche samozřejmě chybí, jako dnes již u většiny levných TV (a řekl bych že i u spousty drahých).

Jelikož mám sony, tak je dost možné, že taky všechno bude pod napětím a nebude to fungovat.

Repráčky jsem připojil na interní zesilovač televize a zjistil jsem, že zesilovač má highpass filtr. Mohlo mě to napadnout, do těch malých zdechláků asi nebudou pouštět plný signál. Filtr je odhadem nastavený tak na 60-70Hz. Pod touhle frekvencí už ty malé bedničky sice plně nezahrají, ale lehký úbytek basů tam je. Zkusím ještě párkrát srovnání interní/externí zesilovač a uvidím, u čeho zůstanu.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Umí tvoje Sony konfigurovat sluchátkový výstup na výstup pro subwoofer?
Sony to často umí. Nějaký starší subwoofer by ten zvuk pozdvihl na vyšší úroveň smile

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Kupodivu to umí, jsem ani nevěděl že to jde.

Subwoofer v místnosti mám, u PC. Takže by teoreticky stačil udělat přepínač vstupů. Původně jsme ho i chtěl k TV přidělat, ale protože momentálně bydlím v bytě, tak to s tím SW nepřeháním, abych nesral sousedy smile takže k TV ho asi připojovat nebudu, ty bedničky budou stačit (už tak je to slušný skok proti vestavěným).

Jo a USB napájení se vypíná s TV, takže je jasné, čím budu koncák spouštět.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Spínání zesilovače jsem nakonec udělal přes USB, ale ta telka mi docela pije krev. Po vypnutí TV se vypne i napájení USB, ale po minutě se zase zapne. No a po dalších pěti minutách se opět vypne, a zůstane vypnuté do dalšího zapnutí TV. Absolutně nechápu tohle chování. Ale asi to tak nechám, ačkoli by mě docela zajímalo, jak by se ta telka chovala s tou master/slave zásuvkou. Možná si ji ze srandy koupím.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

kaed, od kedy funguje tá norma na 0,5W v stand by? Tá TV asi nebude tak stará ako tá veža od SONY...

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Netuším, věž byla někdy z konce 90-tých let, ještě na ní byly kazeťáky. Norma na standby je možná výkřik tak méně než 10 let. Ale tohle mi stačilo na to, abych si k téhle značce vytvořil averzi. Ne, že by ostatní byli o moc lepší...

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Myslím že 0,5W je až od letoška a platí pro výrobky po novém roce, doteď to bylo snad 5W, nebo 1W.

Re: Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Zesilovač docela úspěšně fungoval, ale rozhodl jsem se ho ještě trochu upravit. Koupil jsem další modul s TPA3116 a to jen proto, protože má ztlumení signálu (z telky leze dost bordelu) a EQ (telka EQ neumožňuje a trošičku víc basů to chtělo).

Tenhle modul si ale při vypnutí zdroje trochu lupne (při zapnutí je ticho), původní modul s TPA3116 to nedělal. Existují nějaké tipy/triky jak lupnutí při vypnutí eliminovat, či zmenšit? Softstarty či moduly ochrany tam dávat nechci (ony se do krabičky už ani nevlezou a novou se mi dělat nechce). Kondík mezi zdroj a modul zesilovače by mohl nějak pomoct? Zmírnit pokles napětí po vypnutí zdroje?

Jelikož je napájení zesilovače spínané přes relé a USB port televize, napadá mě přidat ještě jedno relé, které bude mezi zdrojem a modulem zesilovače a po vypnutí TV tak odpojí napájení modulu dříve, než se začne vybíjet zdroj a lupne. Abych ale nezjistil, že ten modul zesilovače lupe bez ohledu na to, jak rychle se odpojí jeho napájení.

Příspěvky [1 až 20 z 37]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Automatické zapnutí zesilovače - audioswitch?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£