Téma: Ktorý reprák do basovej debny?

Mám dva reproduktory BSA PL10/8 a ozvučnicu 38 litrov s Fb asi 44 Hz. Ktorý z uvedených dvoch kusov je vhodnejší pre basgitaru?

https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/11/1 … prvkus.jpg
https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/11/1 … ruhkus.jpg

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

U toho prvního repra to skoro vypadá na chybu měniče nebo měření TSek...

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Jednotka, teda PL10 č. 1 je dosť tuhá, ale nemá žiadnu evidentnú chybu. Meranie TS je v poriadku.
Hrb na charakteristike je počuteľný (slyšitelný) a v tej oblasti tónov (E až H) to fakt maká. Akurát, že sú to už trochu vyššie tóny.
PL10 č. 2 má hodnotu Qt vzácne nižšiu ako udáva výrobca.

Ešte firemný prospekt:
https://www.bsacoustic.sk/sub/bsacousti … _pl-10.pdf

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Já ty reproduktory teda neznám, takže těžko něco hodnotit, jen mi přijde tedy minimálně divné to, že mezi dvěma reproduktory stejného typu je takto dramatický rozdíl. Fs odlišné o skoro 10Hz, VAS u jednoho o 30% nižší než u druhého... Možná jestli je jeden rozehraný a druhý nový? Na první pohled se tedy chce zhodnotit č.2 jako správně, č.1 jako špatně... Ovšem u kytary, baskytary toto není vždy směrodatné, tam je to spíš o poslechu. Už i proto že zvuk je dán kombinací mnoha článků řetězce, z nichž každý vnáší do výsledku výrazné vlastní ovlivňění signálu (kdežto u PA a HiFi atd. bývá cílem pokudmožno co nejmenší ovlivnění zvuku každým článkem) . Měření nebo simulace kolikrát nenapoví k výsledném zvuku nic.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Dej tam dvojku, ten první je nějakej nepodarek.
Co je to za kombo že jen 1x10"?

Web

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

V roku 2016 som robil úpravy zosilňovačov Tesla Music 40 na vyšší výkon a k hotovým kusom som postavil aj nízkonákladové debny na malé akcie.

https://img21.rajce.idnes.cz/d2102/11/1 … .jpg?ver=0

Sú tam zastúpené najbežnejšie priemery reproduktorov. Z ľavej strany hore box 1x10", pod ním 2x10", nasleduje 1x12" a 1x15". Celkom vpravo je ľahko prenosný box 1x12 s menšou hĺbkou a vrchným madlom.
Box 2x10" bol pôvodne osadený momentálne riešenými BSA PL10/8 s celkovou impedanciou 4Ohmy. Box 1x10" bol osadený Master Audio PA10/4 s impedanciou 4Ohmy.
Jelikož som od zaciatku uvažoval s možnosťou "stackovania" 1x15" a 2x10" urobil som tým debnám zhodné pôdorysné rozmery, ale pôvodne nemali vhodné impedancie. Z toho dôvodu som použil v boxe 2x10" dva Master Audio PA10/4 a jeden z BSA PL10/8 som chcel použiť v malom kabinete 1x10", ktorý na prekvapenie vôbec nehrá zle.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Nevím jestli sem chodí ještě člen s aliasem Betatron, to je "čistokrevnej" basák, Dost se vyznal. Já jsem bednu pro basu nestavěl, ale asi se to moc od hi-fi lišit nebude. Nemyslím si, že vyšší Q by tady mělo být na škodu.

Jinak pěkné komba. Od pár basáků už jsem slyšel, že nezní špatně kombinovat dohromady bedny s např 12+8/10" ale jako dejme tomu bubeník to moc neřeším. Co se mi líbí, když basa neduní a má čitelný vejšky. smile

Hraješ na škopky?

Web

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Na bicie nehrám, mám ich tu pre príležitosť, že by si niekto prišiel zahrať.
Kombinácia 15" a 2x10" hrá veľmi zaujímavo, príkon sa rozdelí približne v pomere impedancií, teoreticky pol na pol a vyžiarené spektrum zodpovedá fyzikálnym vlastnostiam reproduktorov a ozvučníc.
Betaron mi odpovedal na príspevok ohľadne mixpultu niekedy na konci listopadu, viem, že je dobrý zvukár, konštruktér aj hráč, možno sa tu objaví.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

..hm, pěkný obývák. Taky mám podobný artikl beden a zesilovačů ve svém pokojíčku, akorát je toho mnohem víc  big_smile
Co k tomu říct?, o bednách, zesilovačích pro baskytaru jsem všude různě své zkušenosti popsal;
Sem na web chodívám, ale nijak se neangažuji. Mám hodně hraní s muzikou a taky jezdím s PA ozvučením pro jiné kapely. Výbavu tyto účely mám celkem slušnou.
Tvoje bedny vypadají dobře udělané, a ikdyž reproduktory nebudou TOP, určitě to pro účel neprofesionálního muzicírovaní bude vyhovovat. Ono samozřejmě záleží na stylu muziky. Pokud budeš mít vedle sebe dva metalové kytaristy s boxy 4x12 a divokého bubeníka, tak to je jiná písnička ohledně baskytarové aparatury.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

S tým muzicírovaním máš pravdu. Už nevystupujem a v podstate si nie je s kým zahrať. Basista to má o to horšie, že potrebuje kapelu. Mám kamaráta, s ktorým sme hrávali, už dlho sa venuje skladaniu hudby. Keby sme chceli spolu hrať, musel by som za ním dochádzať, lebo má doma svoje klávesy a synťáky. Býva iba v susednej mestskej časti a už je k nemu hodina cesty. Čím bývaš vo väčšom meste, tým máš z toho väčší kkt, pretože jazdiť križovatky na 7 zelených ma už nebaví. A čo by som u neho hral? Hovorím mu: Jebem ti, aký sajrajt to skladáš? To je ako hudba pre gay klub. Ja mám najradšej slušný rock, pokiaľ má nejakú muzikálnu hodnotu.
Nu což, sedím uprostred na židli, pustím si podmaz a hrám - ráno, popoludní, v noci, nikoho neruším.
https://xeon-sk.rajce.idnes.cz/Delicia/ … hranie.jpg

K problematickému BSA PL10/8 som našiel faktúru a mám ešte pol roka záruku, skúsim vybaviť výmenu za iný a potom sa uvidí.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

…nádherné zátiší potl

Ty dva reproduktory, dole na zemi, co jsou zač ? Vypadají jako z 1. republiky.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Neviem, nedokázal som ich identifikovať a snažil som sa na nemeckých aj ruských web stránkach. Majú priemer 356 mm (14"), Alni magnety, stredička je pertinaxová "brýle" a celá membrána s kmitačkou sa dá vymontovať uvoľnením šróbov. Myslím, že ich určenie bolo na hlásne účely alebo kino. Ja ich nevyužijem, chcelo by to nadšeného zvukára:)

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

To by byla dobrá zkušebna, ještě trochu zatlumit... Úplně tam vidim ty jam sessiony jako na Kloboučku. smile

Web

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Pokud jsou reproduktory ve slušném stavu, pro PA zvukaře jsou určitě nevhodné. Dříve se takové reproduktory dělaly jako širokopásmové. Ve starých elektronkových rádiích s velkými dřevěnými skříněmi hrávaly podobné velké Alnica reproduktory „impozantně velikým zvukem“ Tvým reproduktorům bude bohatě stačit 10-wattový zesilovač, nejlépe elektronkový a bude to hrát výborně. Co jsem se díval na ruská fora, nadšenci tam staví širokopásmové „kolonki“ s oblibou smile

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Pre zaujímavosť som obidva reproduktory vyskúšal vo vyššie uvedenej ozvučnici 38 lit. a Fb 44 Hz.
Použil som procesor Zoom B1Xon, zosilňovač Tesla Studio EQ 131 s oktávovým grafickým korektorom a basgitaru Rocktile Pro R5-FB, 5-strunová.
Reproduktory som posudzoval subjektívne a medzi jednotlivými skúškami som ich musel premontovať. Pri takomto teste je možné zistiť iba pomerne veľké rozdiely v charaktere zvuku nástroja. Malé rozdiely som si predsa len všimol. Reprák č. 1 hral možno trochu hlasnejšie, ale celkovo nejako suchšie.  Jeho podanie najnižších tónov bolo tvrdé, mierne hromové. Nie je vylúčené, že by tento reprák uprednostnili niektorí hráči, ktorí majú vo zvyku hrať trochu bližšie pri kobylke - ťažko pochopiteľné smile
Repro č. 2 má lepšie podanie najnižších tónov, čo robí túto debnu pomerne univerzálnou. Je možné s ňou hrať aj evergreeny, country, rock a príbuzné žánre. Veľmi dobre znie aj pri hre slapovou technikou, lebo prvú dobu zahrá znateľne lepšie ako reprák č. 1.
Reprák v danej ozvučnici je vhodný na cvičenie, prípadne na vystúpenie v malom klube s neozvučenými bicími. Podmienkou je ale basový procesor, alebo zosilňovač s dobrými korekciami s výkonom asi 100W.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Co je na tom prekvapiveho? Ten prvni reprak nemuze basu zahrat ani omylem, na mereni vidis, ze to pod 100Hz zahraje prd smile Ten se hodi leda na kytaru.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Xeon_sk, to jsou raritní reproduktory! Nejsou vhodné pro nástrojové použití, takto je zničíš. Jsem přesvědčen, že mají cívku 1“, pro dnešní výkonové zesilovače na nevhodném formeru. Upečeš je raz dva lol
Chtělo by to detailnější fotky;

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Cievky majú priemer 53 mm, 2" - pred odložením sa cievky pohybovali, ale momentálne sú zatuhnuté. Ja ich určite nezničím, ale predtým na nich basoval nejaký hňup, takže cievky by bolo rozumné previnúť. Sú to veľmi pekné reproduktory, membrány sú v zásade v poriadku. Videl som niekde meranie podobného wehrmachtu od Telefunken. Ten mal rezonančný kmitočet asi 60 Hz a v osi išiel do 8 kHz.

http://www.repromania.net/forum/viewtop … amp;t=3930

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Ahoj,

oživím téma. Řeším upgrade subwooferu v aparatuře. Jedná se o aktiv s modulem ALDAX SPV100P + SubJunior. Chtěl bych tam osadit 15" PA, momentálně je tam Beyma 12BR70. Objem je nějakých 120 l a BR.

Můj dotaz zní, vzhledem k tomu, že je modul 4 Ohm, jestli je vhodné to osadit např 8 Ohm Monacor SP-380PA nebo Eminence Delta 15A. Oba můžu mít za ca 50 EUR i s dopravou, tak zvažuji budget upgrade.

V PA nemám moc zkušeností, tak nevím, jak se obecně dělají poměrově rezervy zes/repro v PA. Jestli nakonec oněch modulových 100 W sinus do 4 Ohm bude na 8 Ohm repro dostatečných v případě Monacor nebo výkonnějšího Eminence.

Re: Ktorý reprák do basovej debny?

Pri použití tebou vybraných reprudktorov (Monacor, aj Eminence) si ani trochu nepomôžeš a bude to skôr downgrade.
Oba reproduktory sú stredobasové, určené do dvoj/trojpásma, nie so subwooferov. Osadená Beyma by ich sfúkla ako nič, rozsahom smerom k nižším frevenciám.