Re: Výroba a kreslení DPS

Asi nenapíšu nic nového. smile 
Pokud potřebuju desky jenom na pár vzorků případně nějaké malé destičky-redukce na jedno použití (zapájím a už v desce zůstane na furt) tak jdu do číny: www.allpcb.com nebo www.pcbway.com apod. Deska je vyrobená obvykle za 2-3 dny a DHLkem jde 5 dní, klasickou poštou cca 2-3 týdny (je to závislé hlavně na naší poště, na celnici je to obvykle zhruba za týden)
Doma na koleně nikdo z nás nemá šanci vyrobit srovnatelně kvalitní oboustranný plošňák s prokovy, maskou, potiskem... a za stejnou cenu. Už jen ten surový kuprex a potřebné chemikálie dokupy stojí víc než hotová deska z číny. Tomu zatím místní výrobci nedokážou konkurovat, rozhodně ne cenou (za srovnatelnou kvalitu! nemám teď na mysli borce co to patlají na koleně jako třeba pan Kohout) a kupodivu obvykle ani tou rychlostí dodání.

Re: Výroba a kreslení DPS

jednodušej je OSHpark.com - jenom pošleš *.brd, zkontroluješ, zaplatíš. Je to drobek dražší, dělají 3ks v ceně 5USD za čtvereční palec.  Ale zase je doprava v ceně...
Já používám seeedstudio.com,  ale teď zdražili nejlevnější dopravu na 15USD... srovnával jsem to s allpcb.com, a stejně mají dražší SMT stencils - tj šablonu na nanášení pasty, což je na seeedstudiu za 8USD, bez toho je osazování SMD hodně velká pakárna...
Pokud dělám panel s rozlamovacíma můstkama, tak na dirtypcbs.com, seeedstudio.com takovou zakázku nepřijme.
V ČR je všechno, krom garážové firmy https://www.plosnaky.cz/ která udělá desku podobně, jako bych ji udělal doma, ( bez masky, bez prokovů, bez potisku) výrazně daražší, a je jedno, jestli je to pragoboard, gatema nebo kdokoliv jinej je cca 500Kč/dm, to sice ve výsledku u číňana zaplatím taky, ale mám za to 10 kusů, který ani nepotřebuju smile

Re: Výroba a kreslení DPS

To už si to radši nechám vyrobit na poolu v pragáči, než to posílat OSHneřádum.

Re: Výroba a kreslení DPS

kaed napsal:

......
V ČR je všechno, krom garážové firmy https://www.plosnaky.cz/ která udělá desku podobně, jako bych ji udělal doma, ( bez masky, bez prokovů, bez potisku) výrazně daražší, a je jedno, jestli je to pragoboard, gatema nebo kdokoliv jinej je cca 500Kč/dm, to sice ve výsledku u číňana zaplatím taky, ale mám za to 10 kusů, který ani nepotřebuju smile

Přesně tak smile Jsme tady trošičku zaostali mi přijde. OSHpark jsem zkoušel taky, bylo to dobrý a možná i o chlup kvalitnější ale ty 3ks jsou pro mě někdy málo, takže radši allpcb. Běžně posílají víc kusů než jsem objednal, jednou jsem objednal 5ks a přišlo jich 15 lol a zrovna se to hodilo. Ten minimální odběr 5ks zase velké desky prodraží a když opravdu potřebuju jen jednu desku na to abych se měl od čeho odpíchnout a na čem dál bastlit a ladit návrh PCB tak radši jdu jinam. Ale furt je to otázka rozdílu pár dolarů, u nás je většinou jen samotná příprava výroby dražší než konečná částka včetně dopravy z číny. Tedy bylo to tak v době kdy jsem se rozhodl s domácí výrobou PCB skončit protože mě to už moc zdržovalo, třeba 3-4 roky zpátky. Dnes mě místní firmy už vůbec nezajímají, pokud zrovna nepotřebuju 1000 kusů do sériové výroby ale to pak stejně řeší jiní lidé, sériovka jde zcela mimo mě.

Hazys - proč jsou OSH neřádi? Udělali ti něco špatně?

Re: Výroba a kreslení DPS

Nevím, či špatně, ale ta jejich vlezlá fialová, na tu jsem alergickej (nemám prostě tuhle barvu rád). Taky ty ceny jsou vyšroubovaný, že se to skoro nevyplatí k nim do zahraničí posílat.

Jediný, co OSHneřád dělá velmi dobře je, že jako substrát (alespoň co vím do 4v desek) používají Isola FR408, což je materiál s nižší dobře definovanou permitivitou a výbornými VF vlastnostmi, narozdíl od té běžné žluté "FR4" sr*čky.

(upravil JeF111 10. 12. 2018 22:57)

Re: Výroba a kreslení DPS

Jo fialová se mi taky nelíbí ale u prototypové desky (kterou po odladění obvodu stejně nakonec zahodím do propadliště prototypů) tohle překousnu.
Věci na hodně vysoké frekvence nedělám takže ani tu permitivitu a ztráty atd. řešit nemusím takže mám možná falešný pocit že OSH neřád není smile Na mých max. 1-10MHz (audio) ty čínské srágory stačí. Je teda pravda že Pentotron mi chodí asi do 100MHz ale to je spíš na škodu a musím ho zpomalovat lol a vysoká permitivita a ztráty mu nijak nevadí, i na těch 100MHz umí kmitat opravdu masivně s amplitudou 20V co vidím na 100MHz škopku takže to bude nejspíš víc lol

Ceny obecně čína teď šroubuje fest, většina věcí bávala o poznání levnější, i ty plošňáky. Nad tím ale nemá cenu brečet, dokud budou lidi kupovat tak budou zdražovat furt, to je holt kapitalismus. Třeba pasivní součástky v desítkách až stovkách kusů už tam vůbec nemá smysl brát, pokud to přímo není celé balení v tisících od ofic. distributora. Leda že bych chtěl riskovat že dostanu šmejd kteý není komu omlátit o hlavu.

(upravil Hazys 10. 12. 2018 23:17)

Re: Výroba a kreslení DPS

Jenže s těma pasivama máš problém teď všude, to není (jen) čínou. Nikde nekoupíš tak levně SMD odpory/kondy tak jak to šlo ještě před rokem dvěma, ale stále v číně jsou řádově levnější, než třeba vyžírkové z Mouseru, kde i nejlevnější kotouč těch nejvobyčejnějších nejlevnějších 100n keramik na 6.3V z kodovíjakého lisovaného bordelu stál několik tisíc korun O_o

Holt kdo se nenazásobil na bastlení minulé roky, má asi smůlu. "Levně už bylo."

A ano, i čínské plošáky jdou cenama nahoru, ale s tím se muselo počítat už od začátku, to byl prostý obchodní záměr, aby si na to lidi zvykli a teď se na nich začlo teprve vydělávat.

Na druhou stranu, je mi mnohem milejší si připlatit za dražší plošáky, když vím, že budou slušný a budou tu do týdne.  Život je moc krátkej na to, abych mohl na 5 malých plošáčků z číny čekat měsíc(e).

//Ještě kdyby tak šly i ty platy na horu, že?

(upravil JeF111 11. 12. 2018 0:26)

Re: Výroba a kreslení DPS

Jo platy, ty radši nechme bejt uui
Ale já to tak beru - když mám všechno dražší tak taky za služby účtuju víc, ne vždycky to jde ale většinou aspoň o chlup jo. Nemá smysl snažit se šetřit každou korunu (dnes tedy spíš dolar).

Na desku na které potřebuju pracovat bych taky měsíc nečekal - v tom je právě fajn Allpcb který nabízí DHLko zadarmo. Paradoxně právě toto je pak někdy problém pro celníky kteří jaksi nedokážou pochopit že něco někde je zadarmo a občas se mi snaží proclít i tu poštu za kterou jsem nic nezaplatil a vycucnou si cosi z prstu. A ti jsou u DHLka ještě víc urýpaní než normálně. Naštěstí obvykle se dá s prodejcem domluvit aby tam napsal cenu která nepodléhá celnímu řízení, ale ani to nemusí být 100% jistota že vše proběhne hladce. Už se mi stalo že se dožadovali dokladů k zásilce deseti miniaturních destiček na preampy za celkově 10 dolarů a nechtěli věřit že nějaké údajné "základní desky" můžou fakt stát 10USD. Clo, respektive hovadské poplatky a restrikce okolo toho zbytečného papírování je další kapitola která mě odrazuje v číně nebo kdekoli mimo EU nakupovat...
Největší prdel je že některé věci které jsou jinde ve světě zcela běžné se v EU vůbec koupit nedají a bohužel se je ani nedaří dovézt protože to někdo na hranicích vždycky vyhmátne sad A to nemusí jízt zrovna o atomovou bombu, může to být třeba jen hloupé lepidlo, sprej, obecně chemikálie a surové materiály jsou velký problém díky místnímu ekoterorismu, kdy snad všechno co za něco stálo je zakázané protože bych to třeba mohl spolykat, já blbej elektro konstruktér a co pak, bolelo by mě bříško a nedejbože bych musel k doktorovi. Nebo já fakt nevím...

Na nákupy SMD součástek v kotoučích jsou nejlepší burzy, blešáky, inzerce, známej ve sběráku kterej občas "ekologicky likviduje" nějaký sklad ve fabrice a podobně.

(upravil Hazys 11. 12. 2018 0:26)

Re: Výroba a kreslení DPS

Však proč se nepřestěhovat, třeba pod ochranná křídla strejdy Donalda? Nebo na druhou stranu k protinožcům? Nevím, já tu asi nezůstanu, nebaví mě to tu.

U DHL dovozu a clení je ten průser, že ti šmejdi maji svojí vyclívací díru někde v pr*deli na sever od Prahy, kam ani slunce nesvítí a doprava nejezdí. Asi záměrně, abys těch 550 CZK nebo kolik musel platit za každou cenu. Já tomu pak říkám "DPH 50 či 60%".  Je mi jedno, komu ty peníze přijdou, jestli 21% státu a 550 korun DHL, je to prastě daň, výpalné vyžírkům a když toto výpalné dosahuje nebo i přesahuje 50% původní ceny, kudla v kapse se mi otvírá.

Jinak, místo ALLpcb bych zauvažoval o JLCpcb. Z doslechu vím, že jsou spolehlivější, i když s ALLpcb jsem nikdy osobně problém neměl a používám je poslední dobou dost.

Jinak kdo neznáte, tak Strange Parts se byl do JLC podívat osobně. Takhle čisto není snad ani v Pragoboardu.

https://www.youtube.com/watch?v=ljOoGyCso8s

(upravil kaed 11. 12. 2018 1:02)

Re: Výroba a kreslení DPS

mezi řečí jsem trefil tohle: https://pcbshopper.com/
je tam možný si najít nejlepší poměr cena/čas pro danej rozměr desky, celkem zajímavý...
u allpcb je DHL za těžký 23 dolary, kde jsi vzal, že je zadarmo? možná od nějaké ceny objednávky?
A už jsem u toho. Ještě loni jsem objednával v seeedstudio.com 10ks 10x10cm za 5USD, smt stencil za 8USD a k tomu 10USD doprava. Žádnýho celníka to nezajímalo. najednou je nejlevnější doprava za 13USD a když dám DHL, tak jenom doprava 19,6 USD, a už je to o 550Kč dražší, + DPH...
Aby jsme brzo nebyli rádi za český výrobce, kde třeba u Gatemy mám možnost k vrátnici dojet i na kole, takže doprava 0Kč, ještě dvakrát číňan zdraží a budeme podporovat svoje výrobce...

Re: Výroba a kreslení DPS

No já tady zatím asi zůstanu, občas jezdím do zahraničí na služebky a jako nezdá se mi že by tam bylo nějak zásadně líp. Možná německo (spíš tedy západ) ale tu jejich náturu fakt nemusim, nebo do skandinávie ale tam je zase zima která mi vadí snad ještě víc jak ti němci big_smile Nebo úplně za moře ale na to jsem zase moc línej a zaprděnej... Ono takhle nezúčastněnýmu turistovi se může zdát jak se jinde mají dobře že neřeší ty samé sra*ky co my tady ale mají tam zase jiné problémy které začneš vidět až třeba jako zaměstnanec nebo přistěhovalec.

Těch 550 u DHLka je fakt mazec no, a ještě když je tam nedejbože doprava za 0 USD, to si tam pak napálí klidně i víc než mě vůbec stála ta věc. Nejednou už takhle zboží putovalo zpátky. U plošňáků je ale většinou problém že na to spěchám takže už jsem i tu neuvěřitelnou zlodějnu musel zaplatit. Odnesl to pak ten poslední člověk co mi předával balíček s požadavkem na zaplacení myslím 1300Kč tehdy. Za plošňáky za pětikilo. Seřval jsem ho jak malýho troubu. Z toho snad budu mít doživotní trauma...

JLC myslím bývali kdysi nabízení v rámci Allpcb když tam ještě šlo vybírat dodavatele, myslím že to bylo zrovna nějaké o poznání kvalitnější proto mi to utkvělo. Teď vidím že je to EdaBoard tak o nich jsem slyšel taky ještě z jiné strany že je to gut.
Blbé zkušenosti jsem měl dvakrát s JDBPCB, na 4-vrstvé desce jednou nadrbali potisky (a měl to být finál) a podruhé prokovy. No byli tehdy na 4v nejlevnější.

(upravil Hazys 11. 12. 2018 0:58)

Re: Výroba a kreslení DPS

ALLPCB má DHL od 19$, tolik to aspoň ukazuje mě.  Nezapomeň si na pcbshoperru zvolit CZ jako cílovou zemi wink

Na druhou stranu nevím, nad čím frfláš. Kdo jiný ti udělá pakl 10 decimetrových (2v, 100x100) desek za 5 USD a za dalších 23 ti je sem pošle a to celekem za 4-5 (slovy čtyři až pět) pracovních dní?  To je asi 640 korun. Při týhle ceně se s tebou pragoboard ani nikdo jiný nebude bavit o nějaký zakázce, natož pak o 10 kusech.

Lidi furt jen frflají a frflají. Podle mě je toto i tak naprosto win-win situace, i s přihlédnutím an to že se ty ceny neustále mírně zvedají.

Německo ani náhodou. Pokud někam, tak pryč z evropy!
PS: Mám pocit že JLC a ALL je ve skutečnosti vlastněno jednou společností a potří pod ně i některé další eshopy. Už jen mnohdy ty veeeelmi podobně vypadající weby jsou dobrou záminkou tomu i věřit.

(upravil JeF111 11. 12. 2018 1:14)

Re: Výroba a kreslení DPS

kaed napsal:

...
u allpcb je DHL za těžký 23 dolary, kde jsi vzal, že je zadarmo? možná od nějaké ceny objednávky?

Si děláš kozy! yikes
Ještě minulý měsíc jsem to měl grátis mad
No tak hlavně že mají krismas offer na desky za 5 doláčů místo deseti....
Ale jak píše Hazys - furt je to dobrá cena. Pak ale musíš dávat zase větší pozor na celkovou sumu abys nebyl proclenej, pak jedině domluvit fejkovou fakturu a modlit se...

Jednou věcí si jsem ale jistej - levnější to už nebude, tedy ne dlouhodobě že by se dalo jako nějak ušetřit. Zvlášť v případě pokud je pravdivá ta spekulace že je to ve skutečnosti jenom pár firem které mají jen hromadu různých webů za kterými se skrývají stejní lidi. Ty cenové pohyby jsou +- všude stejné ve stejnou dobu, to je další indicie.

Člověk (já) je tak nějak furt utkvělej ve zvyku snažit se šetřit za každou cenu a jakmile to trochu poskočí nahoru hned je nasranej. Jenže těhlech pár dolarů jsou fakt drobný ve srovnání s ostatníma nákladama na nějakou konstrukci. Větší problém je čas kterýho se nedostává. To je opravdová hodnota. A knowhow který je vlastně vykoupený tim časem.

Re: Výroba a kreslení DPS

Hele, vem si že i s těmi 60% DPH tě to vyjde furt řádově levnějš, než třeba z takovýho pragáče. Pořád není nač si stěžovat.

Na druhou stranu, pokud čínský desky bereš na kšeft a máš na tom výdělek, tím spíš není vůbec ani proč si stěžovat.

Já když si dělám desky převážně pro sebe na svý projekty, na tom nevydělám ani korunu a pár takových 4v plachet docela začne lezt do peněz. Nedejbože se domáhat nějakých lepších substrátů. (dělám i amatérsky do GHz, ceny výroby na Rogers sou příšerné všude, v číně nevyjma. Holt daň za exkluzivitu - tam už se dá uvažovat i o pragoboardu - tam ej s nima aspoň domluva, jaký přesně materiál, technologie, atd. S čínou není řeč, pokud toho neobjendá aspoň celou paletu).

Re: Výroba a kreslení DPS

Jo tak já to vyloženě na kšeft = uživení se nemám. Je to boční občas-trochu-přivýdělek (aby se aspoň něco z investic vrátilo) a ani ne tak ty samotný desky jako spíš stěžejní je výslednej produkt/zvuk. Ty desky z číny mi jenom šetří šílený množství práce a času co by jejich výroba doma na koleně stála takže bych se snažil omezit počet prototypů nebo aspoň snížit počet verzí pcbčka a to by mě brzdilo a desky by nejspíš nebyly úplně dotažené, jak to vidívám všude možně i v té profi technice. Stejně tak výroba u nás, opět by mě to brzdilo z finančních důvodů. Dělám hlavně věci na profi audio kde většinou nejsou dva kanály jak bývá zvykem v hifi ale třeba 16 nebo 32 i víc kanálů. Když si na klice v 32ch mixpultu vymyslím třeba 3-4 takové tunící destičky (protože drátovačka na původním PCB už vychází neúnosně složitá=pracnost a poruchovost) tak bez číny bych to nedal, ani bychse nepokoušel, stejně jako v dřívějších dobách...
Jsou to prostě možnosti které dřív nebyly a v budoucnu to nejspíš taky moc růžové nebude, hlavně finančně.

Re: Výroba a kreslení DPS

Je fakt, že na lepší si člověk lehko zvykne. Zkoušel jsem doma i nepájivou masku, není to problém technicky, ale byl jsem od toho upaplanej nejenom já, ale všecko okolo. Dokud někdo nevymyslí nějakou jednoduchou funkční metodu na prokovy, tak "polodomácí" výroba DPS nemá cenu.

Re: Výroba a kreslení DPS

Jo, nepájivku jsem doma taky dělal, šlo to ale vzhledově hezké to rozhodně není a byla to piplačka. I prokovy jsem zkoušel nýtkama, to byl taky příběh za všecky prachy. Nejen že stály šílený ranec ale v balení jich jaksi přišlo podstatně míň než mělo být (a než jsem zaplatil) a protože jsem to už rozdělal tak to nešlo reklamovat, prostě mi nevěřili že jich tam bylo málo. Takže jsem nakonec stejně musel některé prokovy klasicky drátovat, deska byla hnusná a já nasranej. Dodnes mi stoupá tlak když si na to vzpomenu....
Myslím že to bylo přesně tohle: http://www.abetec.cz/eshop/product/nyt-bg-10-1-1-mm/
Dnes už tam radši ani nepíšou cenu.

Re: Výroba a kreslení DPS

Mě se teda moje modrá nepájivka líbila, dělal jsem jenom malý destičky cca 2x2cm, ale bylo to v pohodě, rovnoměrný, lesklý. Ty nejtky zrovna nejsou to, co jsem myslel pojmem "rozumná technologie" na prokovy...
Dnes dělám doma akorát "rychlodesky" když potřebuju třeba pár spojů na pasivní výhybku do beden, nebo něco v tom stylu. I finální prototypy (prostě jeden kus něčeho, co už nikdy nebude mít pokračování) z klasickejch součástek dělám na oboustranné univerz desce, po vyzkoušení to umyju a nalakuju a je hotovo.

Re: Výroba a kreslení DPS

Pro zajímavost, příklady nějakých desek z číny:
https://postimg.cc/gallery/lltxj9fu/
https://postimg.cc/gallery/3hs0hdx0q/
https://i.postimg.cc/QVC8x4Hs/DSCF0130.jpg
https://i.postimg.cc/qthnbGYX/Top.jpg
https://i.postimg.cc/cKt8cNT7/IMG-2843.jpg

Příklad použití mini destiček:
https://i.postimg.cc/Yv6B5Lnk/mod1-celkove-osaz.jpg

Pro srovnání desky vyrobené u nás (tuším MEV):
https://i.postimg.cc/bSptrkVH/DSCN5349.jpg
https://i.postimg.cc/JsGPRCk7/DSCN5342.jpg

Když výhybku, tak než plošňák raději na překližku+očka:
https://i.postimg.cc/944pX8g5/DSCF9604.jpg

Jinak pro případ jen několika spojů třeba na stabík 78xx apod to samozřejmě stále jistí univerzální deska.

Re: Výroba a kreslení DPS

otázečka: jak se dělá v eagle pak a zadává číňanovi to drážkování? sem tam někdy by se mi to hodilo, ne všecko musí být frézovaný, s rozlamovacíma můstkama, už proto, že to zabírá místo, který pak do 10x10cm chybí...