Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Reproduktory » 16ohm reproduktory

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

Téma: 16ohm reproduktory

Ahoj,
chtěl bych si postavit reprosoustavy s vyšší impedancí, bude stačit 16 ohm. Poradili by jste mi nějaké repráky?
Je to do projektu OTL, výkon předpokládám nějakých 30-50W.
Přímotop bude disponovat v audiopásmu vnitřním odporem řádově srovnatelným s polovodičovými zesilovači. Takže k návrhu bych se stavěl jako ke klasické bedně.

Na basech - co třeba Eminence Beta?

Web

Re: 16ohm reproduktory

Pokud to má být klasická bedna, máš nejjednodušší dát do série dva 8R, odpor u výšky naženeš rezistory.
Kdyby to mělo být OB, tak některé 15" by dobře fungovaly s předřazeným třeba 5-10R odporem.

Nepůjde elektrika nahoru?

(upravil hranatybraska 27. 11. 2018 19:45)

Re: 16ohm reproduktory

Děkuju za reakci.

Pokud to má být klasická bedna, máš nejjednodušší dát do série dva 8R

Nebudou se ty basáky "přetahovat"?

Web

Re: 16ohm reproduktory

Určitě budou, pokud je zapojíš v protifázi.

(upravil Otas 27. 11. 2018 22:21)

Re: 16ohm reproduktory

No, jestli jsem to správně pochopil, raději bych tedy zvolil něco menšího, co takhle BC 12PZ32 - https://www.prodance.cz/12pz32-16ohm.html , to je účinností velmi dobrý měnič. Ale s přebytkem výkonu.
Tesla ARO9815 se bohužel již doporučit nedá (a že by to byla šleha smile 99dB/W a hrála basy od cca 80 litrů).

(upravil hranatybraska 28. 11. 2018 18:14)

Re: 16ohm reproduktory

Jo to repro vypadá dobře. Ta watáž je zbytečně moc no sad

Pokud by šly dva 8ohm reproduktory do série, situace se rapidně zlepšuje.
Někde jsem však četl, že basáky se zapojují paralelně z důvodu, že při sériovém zapojení se mezi mě singál rozloží jinak. Pak se ještě doporučovala samostatná komora po každý basák. Nebo je to blud?

S reprobednama jsem o velké míry začátečník, v životě jsem postavil jen jedny dvoupásma. Ovšem okružní pilu a frézu mám, tak proč se do toho nepusit? smile

Web

Re: 16ohm reproduktory

ak su vsetky zapojene spolocne ci uz do serie alebo paralelne a maju rovnaku vyhybku a je to rovnaky typ repro mozu byt v spolocnej ozvucnici. To zapojenie do serie nevadi, mozno si pocul o tom ze to vadi, ale je to jedine z dovodu ak by si delil prilis vysoko, tak sa moze stat ze cievka v predchadzajucom basaku funguje ako tlmivka pre ten nasledujuci a teda moze orezavat vysky, toho by som sa obaval ale len u velmi vysokotonovych sirokopasmovych reproduktoroch a nie u basovych, takze ich zapoj do serie kolko chces big_smile

OT pre veteranov: nerobili nahodou tesla kedysi davno ozvucovacie systemy (napr. do kostolov a pod) z 15R ovalov zapojenych do serie na 105R aby sa to dalo napajat priamo 100V rozvodom?

(upravil Otas 28. 11. 2018 18:14)

Re: 16ohm reproduktory

OT: Matně si vybavuji, kterak kdysi začínající DJ koupil (1988) bedýnky osazené 4 nebo dokonce 8 reproduktory Tesla ARO66..s neuvěřitelnou impedancí snad dokonce 64 ohmů (něco jako Elektronika RS508 nebo RS516). A nějaké ARV k tomu. Přepojil jsem to paralelně na 8 ohmů (předtím to mělo dohromady 32 nebo ještě více). Ty ARO66.. byly účinné, ve sloupovém uspořádání to hrálo jak pitomé. S drzostí, danou mládí, jsme s tím (a zesem dohromady 140W) nazvučili náměstí v Bílině smile. Dnes bych si na to netroufl ani se svými 5 kW.
I plaveckou halu, obloženou sklem a dlaždičkami zevnitř to zvládlo vcelku srozumitelně (prostě sloupy...).

(upravil hranatybraska 28. 11. 2018 20:57)

Re: 16ohm reproduktory

4 x 8ohm basák + 1x výškáč&odpor = 32ohm reprobedna?
Samo, že s basreflexem a patřičnou výhybkou.
To je to tak jednoduchý? smile

Ten basák asi nepůjde dělit moc vysoko kvůli té sériové indukčnosti repráků. A pokud je dám do bedny do řady za sebe, tak i kvůli difrakci.

Viděli jste někdo nějaký line array, který by hrálo dobře?

Web

Re: 16ohm reproduktory

http://www.visaton.de/en/products/3-way … uanleitung

prepoj basovu vetvu do serie a prepocitaj tlmivky a kondy v basovej casti na inu impedanciu (zhruba 4x taku velku tlmivku a 4x mensi kondenzator) + prisposob citlivost stredovej a vyskvej vetvy a mas hotovo. Prave ale vidim preco sa take vysokoomove reprosustavy robia ako sirokopasma, velky problem vidim v enormnej indukcnosti potrebnej pre tak vysoku impedanciu, to bez zelezneho jadra alebo feritu nepojde... na druhu stranu staci ti tenky drot lebo ten prud tam vdaka velkemu napatiu bude maly.

Re: 16ohm reproduktory

Díky, to je dobrý postřeh. smile

Web

(upravil exxxi 8. 12. 2018 23:43)

Re: 16ohm reproduktory

hranatybraska napsal:

Viděli jste někdo nějaký line array, který by hrálo dobře?

Nekolik smile Nemyslis "vertical array"? Tedy sloupek? Vsechny hrajou z pr..... smile RCF jako EV, je to jak plechovka.
Edit: co takhle d'Appolito, dat vyskac doprostred a basaky nad a pod, nebo totez nalezato?

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: 16ohm reproduktory

K těm sloupkům:
Sloupky Bose mne zvukem velmi pozitivně překvapily, RCF negativně, jiné jsem neslyšel.

(upravil mechanik 9. 12. 2018 20:58)

Re: 16ohm reproduktory

Určite je to aj o zvyku. Ja som zase počul koncepcie driver + velký stredobasák čo hrali ako z prdele a z line array som mal lepší dojem. Niektoré PA driver + stredobasák sú hrozne zadunené a majú taký tupý neprirodzený zvuk, hlasy z toho občas znejú ako keby niekto hovoril do sudu. Velké festivaly som inak než s line array zvučené ani nevidel.

Re: 16ohm reproduktory

hranatybraska:

Pak se ještě doporučovala samostatná komora po každý basák. Nebo je to blud?

Vyloženě to není potřeba, ale pomůžeš tím vyztužení bedny + stoják položený níž (daný dlouhou jednou stranou - výškou), položíš výš, dál od aktivního pásma basáku.

Wili napsal:

To zapojenie do serie nevadi, mozno si pocul o tom ze to vadi, ale je to jedine z dovodu ak by si delil prilis vysoko, tak sa moze stat ze cievka v predchadzajucom basaku funguje ako tlmivka pre ten nasledujuci a teda moze orezavat vysky, toho by som sa obaval ale len u velmi vysokotonovych sirokopasmovych reproduktoroch a nie u basovych, takze ich zapoj do serie kolko chces big_smile

Je jedno jestli se spojí repra ser. nebo par., jediný rozdíl je na akustické straně, kdy zvuk září ze dvou bodů. Z metrové vzdálenosti mezi reproduktory je amplituda absolutně stejná jako by byl zapojený jeden, ale jen do doby, než se mikrofon pohne nahoru nebo se přiblíží. S el. stránkou to nemá co dělat.

Re: 16ohm reproduktory

mechanik: Nepletes linarray a sloupkovite repro? Linearray je ten velky banan, co visi na stadione.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: 16ohm reproduktory

Pochopitelně pokud nemají např. stejný rezonanční kmitočet, tak není jedno jestli jsou seriově nebo paralelně.
Fender má např. v Fender Super Reverb 4 repra paralelně, takže výsledná impedance je pouhé 2 Ohmy!!

Re: 16ohm reproduktory

Trošku offtopic, ale zrovna v kytarových aparátech je tohle věc poměrně zajímavá a dá se s ní pracovat. Experimentoval jsem s tím při přeosazování 4x12 Engla. Je zajímavé, jak bedna osazená dvěma Vintage 30 a dvěma Greenbacky hraje rozdílně když ji zapojím na 2x4ohmy nebo 2x16ohm (tedy stereo "půlky" sériově nebo paralelně). Zkoušel jsem všechny možné kombinace... spárovat sériově i paralelně greenback+greenback / V30+V30, nebo spárovat opět sériově i paralelně  V30+Greenback. Vždy trochu odlišný zvuk. Při párování stejných reproduktorů byl rozdíl menší (prezentnější, ostřejší zvuk při paralelním zapojení u obou typů reproduktorů). Při párování odlišných reproduktorů byl rozdíl výraznější, ale opět platilo: paralelní - hodně ostrý zvuk, agresivní vyšší středy - výšky (v rámci toho co dokáže kytarová bedna), při sériovém zapojení - kulatější měkčí zvuk s méně agresivním vrškem. Při osazení jen 4x V30 byl rozdíl mezi paralelně a sériově zapojenými dvojicemi buď minimální nebo žádný. Měl jsem nahrávky jednotlivých variant pro porovnání (abych byl schopen zaznamenat rozdíl bez pauzy nutné na přepojení), ale přišel jsem o ně i s celým PC, takže jsou bohužel nenávratně pryč. Nahrával jsem room mikrofonem 2m od bedny, reampoval jsem stále stejnou kytarovou nahrávku, pro nastavení co nejvíce stejné úrovně pro 4ohm/16ohm varianty jsem používal růžový šum. Mimo jiné mě toto přesvědčilo o tom, jak moc udělá s kytarovým zvukem bedna... do té doby jsem řešil snímače, preampy, koncáky atd., ale box a jeho osazení a právě i to zapojení udělá v případě el.kytary opravdu hodně.

(upravil PB 11. 12. 2018 13:19)

Re: 16ohm reproduktory

No seriové zapojení má vliv taky na tlumení reproduktoru, obzvláště, když reproduktory nejsou stejný.

Re: 16ohm reproduktory

V rezonanci je to docela komplexní záležitost, z principu mám-li absolutně stejné měniče, rozdíl sér./par. spojení by asi neměl být žádný. Pokud se měniče liší, tak v sérii se rozdíly v rezonanci odečtou (každý si "hraje to svoje"), ale mimo rezonanci se začínají sčítat, dostanu o nějakou desetinu větší SPL. Kdežto par. spojení je takový "průměr".

Nejlíp je to vidět na nf reproduktorů s vysokou fs, v oblasti rezonance běžných basáků, by změna měla být tak jemná nebo pozvolná, že prakticky by mělo být jedno, jestli jde o sér./par. zapojení. Chce to změřit.

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Reproduktory » 16ohm reproduktory

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£