Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktory » Oprava basáků 2x10" a 1x15"

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [15]

Téma: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Zdravím,

můžete mě někdo doporučit aktuálně někoho kdo opraví:

2x10" bugera repro hliníkové membrány.
https://photos.app.goo.gl/AhffFbeV6ou1NH8c7
(výšky už mám vyměné)
repráky hrají, ale jsou lepené hrozně přechod hliníku na papír. Při hraní struny A na baskytaře to začne chrastit strašně....nevím jestli je chyba v repro nebo v čem, bednu jsem důkladně sešruboval, vše dotáhl.


1x15" tesla ARM 9408
https://photos.app.goo.gl/doq4oExyNVoxYYXq8

Hraje, ale opět při spodní frekvenci 30Hz basa spodní struna H se rozchrčí...jinak hraje pěkně.


Optimálně někoho Zlín/Brno kdo by dokázal to proměřit a vyměnit co je třeba. Děkuji.

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

U toho 15" a pětistrunné basy to nemusí být při 30 Hz chyba repráku, nýbrž překročení výchylky (může bez zkreslení jen 2,5 mm, jestli si správně pamatuji). Náročnost na výchylku jde nepřímo úměrně se čtvrtou mocninou kmitočtu. Ani vlnky podle fotky nevypadají nic moc.

U 10" se to nemusí líbit ani zesilovači, zvláště, pokud jsou zapojeny paralelně. Fungování ochrany se tak může projevit na kmitočtu, kde to má nejnižší impedanci. Ale to spíše hádám.

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

právě proto bych radši to chtěl u někoho vyzkoušet a případně opravit. Zkoušel jsem tu 15" a opravdu spodní H na baskytaře to chrčí, ale i na nízké hlasitosti.

Bohužel nemám jiný zesilovač na testování. Ale na jiné bedně to H vklidu zahraje.


ty dvě 10" jsou opravdu přilepené hliníky na papír, lepidla jsou tam hromady, stála to 1000Kč spíše za ten skelet hezký. Takže tam to chce vyměnit membrány a prověřit. Jsou to 2x10" a to většina basistů neuměrně trápí.
A při "koupi" drnčela celá zkušebna, tak jsem ani nepoznal proč a jak....


Samozřejmě často máme cesty do Brna, jsem ve Zlíně, ale bohužel žádné opraváře neznám. Co jsem zkoušel seznamy z internetu, tak nikdo nereaguje a telefony jsou mimo.

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Recone kit na ty hliníkáče se bude shánět asi těžko... ani bych se nesnažil to za každou cenu opravit. Beztak to mělo pouze účel "ať to vypadá jako Hartke". Viděl jsem spíš opačný proces, kdy je cílem dostat z Behringerova basového aparátu tyhle hliníkové 10" ven a nahradit to Emi Delta 10, nebo lépe třeba Deltalite atd.

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Ty hliníky bych stejně nechtěl....nehraje to dle mého šálku kávy. Mám právě i jednu bednu 2x10 Behringer bez hliníků a ta mě více vyhovuje. Tam repro hrají krásně.

Ohledně výměny za lepší kousky bych uvažoval, pokud by oprava nebyla rentabilní. Ale čekal jsem nějaké aušusy a je to docela poctivý reprák, velký, těžký...
Dříve jsem měníval za ekonomicky výhodnou Eminence beta - dávala se sehnat nová 1600-1700Kč. Delta už dle mého bude sice paráda, ale ekonomicky mě to v případě prodeje nikdo nezaplatí. Furt bude prodávat že je to Behringer.


Každopádně včera jsem asi hodinu hrál na tu 15" tesla a 2x10" eminence alfa a můžu říct, že na baskytaru lepší 15" jsem snad neměl. Jen je škoda, že prostě začne chrčet u toho spodního H. To repro hraje nádherně čitelně, spodky to má...(ted ané ty nejnižší)
Nerad bych právě tam mrskl nějakou bazarovou 15"....rád bych ji prostě nechal opravit. Věřím, že díky tomu chrčení při 30Hz je jasné, že už to nekmitá jak má...

Bohužel stále zní dotaz kam to dát opravit??

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Při rozdílu v ceně mezi betou a deltou bych o betě ani neuvažoval, delta je, alespoň co můžu usuzovat z porovnání ve dvoupásmovkách oproti betě dál o kus, který za ty necelé 400,- navíc určitě stojí. Pokud to chceš opravovat/přeosazovat už s tím že bedna půjde dál, tak je to samozřejmě jiná, ale tam pak nebude rentabilní asi žádné řešení... nikdo ti za to nejspíš nedá plnou cenu, kterou tě to bude stát.

S tou 15" to skutečně může být jak psal Oťas - charakteristikou repra, nikoliv jeho chybou. Normálně bych tipoval uvolněnou prachovku, která pak může drnčet (to by ale dělalo i jindy než u nejnižších tónů), turbulence v BR štěrbině, ale to podle fotky zřejmě nebude tento případ (plocha vypadá víc než dostatečně). Co to dělá při (důkladném) ucpání BR? Že by byla bedna třeba nevhodně laděná... pokud je laděn např. na 40-50Hz, pak při 30Hz už jsi dost pod jeho laděním, kde výchylka půjde hodně nahoru (při x-max 2,5mm se můžeš na limit dostat relativně rychle).

Mě repra většinou opravoval p. Kříž z Havlíčkova Brodu (akustikabrod). Zkušenosti s ním mám pozitivní, přestože ne vždy je oprava hotová hned, není problém s ním vše vyřešit poštou. Měl jsem pár basáčků na opravě i u p. Husáka z Litovle (ale už je to pár let, nevím jestli ještě vůbec funguje, ale tam byla čekací doba opravdu dlouhá), pak třeba firma Rolay, ale s ní osobní zkušenost nemám. Dál třeba Martin Šimůnek (MS Sound) nebo Petr Vinš (SPL Acoustics), ale nevím jak se jim bude chtít do něčeho, co nemá dostupný recone kit (za zeptání nic nedáš), ale spíš to bude práce právě pro někoho z "oldschool" servisů (sázel bych nejvíce na p. Kříže nebo Husáka).

(upravil PB 23. 11. 2018 9:28)

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Otas napsal:

0 Náročnost na výchylku jde nepřímo úměrně se čtvrtou mocninou kmitočtu.

Výchylka je nepřímo úměrná druhé mocnině kmitočtu!!! viz Lukeš str. 227.

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Zavez reproduktory do ROLAY ke Štěrbovi do Valmezu – Bynina, asi 50 metrů za benzínkou (rolay.cz). Vozím tam reproduktory na opravu určitě dvacet roků. Většinou úřaduje paní Štěrbová.
ARM9408 si nechej předělat na ARM-Sub. Na baskytaru hraje znamenitě.
Viz téma, co jsem k tomu psal.
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 01#p305101

(upravil Otas 24. 11. 2018 19:00)

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

PB: Asi další chyba mého pramene (Toman: Reproduktory a reproduktorové soustavy, vzorec 3.3.9-1).
Vyzářený akustický výkon Pa=0,859*Sd*X*f.  Sd je na druhou a f na čtvrtou (neumím to tam vložit smile). Výchylka X je bez čehokoliv.
Ále dole v textu píše jasně o druhé mocnině kmitočtu v závislosti na výchylce při stejném výkonu a ploše membrány. A dodává, že záleží na tom, zda se pohybujeme nad nebo pod rezonančním kmitočtem, nad platí druhá mocnina, což odporuje předešlému. Moc jsem z toho nezmoudřel....
Tak si asi ten vzorec zřejmě blbě vykládám, matematika nikdy nebyla má parketa.

Edit: Jo, jo, nejsem asi matematicky tak mimo, schází ve vzorci u X na druhou.
Raději si to do té knihy napíšu, ať mne to zase nemate.
A uložím i do hlavy; do knihy se obvykle nekoukám. Paměť vcelku zatím slouží.

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Ondra.klofat: Beta 10 versus Delta 10.
Pro baskytaru rozhodně Beta 10-A. Delta 10 je jistěže výborný reproduktor, ale pro jiné soustavy.
Beta 10 je víceméně celosvětový standard do baskytarových boxů 4x10. Ampeg je osazuje jako Custom do některých serií beden SVT-410HLF
Před lety jsem používal při hraní na Open Air podiích nejedenkrát dva boxy 4x10. A protože se mezi reproduktory pohybuji cca 45 roků, vyzkoušel jsem na baskytaru leccos. Z těch desítkových reproduktorů – Gamma 10, Delta 10, Beta 10, Deltalite 2510-II aj.
Gamma 10 i Delta 10 jsou v bedně 4x10 zvukově ploché od spodků, což už jasně napoví malá výchylka Xmax = 1,6mm. Je to tak dobré pro basisty preferující styl hry slap.
Beta 10 má výchylku Xmax = 3mm, a je to setsakramentsky v bedně 4x10 s patřičnou litráží znát – pevný, kulatý spodek. Mám to prověřené..
Ale ještě o dva levely výše je box 4x10 s reproduktory Deltalite 2510-II. To je fakt zvukový masakr! Xmax = 4mm. Do svých basboxů je osazuje Messa-Boogie.
Všechny desítky jsem po čase prodal, ovšem Deltalite 2510-II mám dodnes. Těch se zbavovat nemíním. Jsou vynikající i v satelitech 2x10 + DE620

Ještě k Beta 10; já je kupoval v době, kdy byla cena něco pod 13 stovek. Dnes u prodance asi o šest stovek navrch, takže v podstatě je to na té samé urovni, jako dříve před onou výraznou slevou.

(upravil ondra.klofat 24. 11. 2018 1:07)

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Delta 10 má x-max 3,5mm (1,6mm je uváděno u gammy, tu jsem asi nikdy nepotkal). Před cca měsícem jsem srovnával přímo vedle sebe v téže BR ozvučnici Betu 10 a Deltu 10... basů měla rozhodně výrazně více Delta (testováno jak "fullrange" tak i v dvoupásmové sestavě s DE10). Momentálně mám 4kusy Delty 10A (dva kusy staré cca 5 let, dva úplně nové kusy... nezdá se že by mezi nimi byl rozdíl). Jak je to s Deltalite 10 nevím... tam srovnání bohužel nemám. Každopádně tomu, že by v basovém aparátu byla beta 10 na basech "plochá" a nedostatečná oproti deltě 10 se mi věřit nechce.

(upravil Otas 24. 11. 2018 8:26)

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Ondro, já bych to Betaronovi určitě věřil, baskytara je (kromě klasické basy) jeho nástroj, na který hraje desítky let. Ucho muzikanta se moc neukecá čísly. Asi má ta Beta i další vlastnosti, které pomáhají dobrému zvuku baskytary.
A měl jsem i tu čest vidět Betaronovo "valašské království", plné beden, reproduktorů a zvukové techniky (také často zvučí kapely a akce).

(upravil Betaron 24. 11. 2018 12:54)

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

..aha, hned ujasním;
Já měl ma mysli ty staré reproduktory Delta 10. Pozdější Delta 10-A jsou už pouhým pohledem na membránu jiné reproduktory.
Datašity to ukazují jasně. Starý má Xmax=1,6mm. Nový Xmax=3,5mm

Pozn.
zřejmě staré data reproduktorů Eminence se už těžce hledají. Čili z mého archivu před 15-ti roky:

https://i.postimg.cc/v1PSHpP4/2341555.jpg

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

OK, tedy beru zpět (nečekal jsem že ono označení 10/10A by zrovna takto kolidovalo... stalo se wink ), s touto starší verzí delty jsem se nesetkal. Každopádně mě udivují prakticky totožné parametry udávané výrobcem u obou verzí, až právě na x-max a tomu odpovídající Vd a X-lim. Skoro by se chtělo napsat, že to zavání tím, jakoby v minulosti udávali x-max jako hodnotu 0 to Peak a nově jako Peak to Peak (s jistým marketingovým zaokrouhlením nahoru samozřejmě). Podle obrázku, ikdyž to není 100% zřejmé, to vypadá na jiný závěs, jako by starší verze měla o vlnku navíc? Parametry naměřené Hubertem na Prodance jsou už trochu odlišnější, ale nemáme porovnání změřené staré verze a změřené nové verze, takže to stejně relevantní není. Každopádně ať je to jak chce, mezi Betou 10A a Deltou 10A rozdíl v podání basů je docela výrazný.

(upravil PB 27. 11. 2018 10:23)

Re: Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Otas: Jo, jo, je tam x na druhou. On totiž ak. výkon Nv = Rv * v**2
kde v = 2*pí*f*y

y je výchylka
Rv je vyzařovací mechanická impedance

Příspěvky [15]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktory » Oprava basáků 2x10" a 1x15"

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£