Téma: Použití SW

Kluci potřebuju poradit, už rok válčím na chatě s myšlenkou, jak tam někde umístit do k zadní (stěně viz foto) subwofer/y. Měl jsem chvíli uprostřed 18" a docela tam překáží, když z lavic lidi lezou tam a ven. Navíc, způsoboval spíš zemětřesení, padalo všecko, co mohlo. Ty boxy, co tam visí jsou dan taurus 152, hraje to docela dobře i bez SW, ale jsou tlačeny na kraje svých možností. Vzhledem k tomu, že tam nikde není opravdu místo, krom prostoru pod lavicema (prostor cca 110 x 60 x 37 cm) nemám jinou možnost než strčit něco pod ty lavice.. Našel jsem toto:
https://hudba.bazos.cz/inzerat/97082000 … -1000W.php ale nemám představu, jestli je to dobrá volba, špatná, nebo jestli něco nechat postavit na míru, čím to osadit.. Každopádně tam nenacpu asi nic víc, než 12" reproduktory. Nemám absolutní představu, zda tam stačí 2kusy, nebo 4. Dovedl by někdo poradit? Velice předem děkuji za jakékoliv rady. Rozměr místnosti je cca 6,5m x 10,5m x 4,5m.
místnost, omluvte kvalitu fotek, musel jsem použít služební mobil.

https://i39.photobucket.com/albums/e191/majklSX/miacutestnost_zpscm5caty1.jpg
http://i39.photobucket.com/albums/e191/majklSX/lavice_zpsjedrtglm.jpg

Re: Použití SW

Jaký účel má aparát a co se tedy od subů očekává, když 1x18" byla příliš a samotné dvoupásmovky nestačí? Umístění pod lavicí bude možná trochu nešťastné ... hlavně pro ty, co budou sedět u toho stolu, kde suby jsou, jestli se u vás hraje tak, že to 15" dvoupásmovky nezvládají, pak bych přímo na subech sedět nechtěl. V tomhle taurusu je Kappa 15LF, čili ta už sama od sebe něco zvládne (ikdyž to není kdovíjaký reprák). Přeosazovali jsme před časem dvoupásmovky Samson RSX115, přišel tam nově Fane Sovereign 15-600LF, což řekněmě +/- odpovídá té Kappě. Po čase kdy repra hrála bez subu a tedy taky víceméně na limitu (reprodukovaná hudba - menší oslavy atd.) se objevily nějaké obavy o jejich život. Pokusně se ukázalo, že jim stačí pomoci hi-pass filtrem na cca 35-40Hz. Pod 40Hz ta bedna už stejně moc nehraje, odfiltrováním úplného spodku basů nijak drasticky neubylo, nervózní projev na spodku se dost uklidnil, nechá si to i trošku přidat na EQ a bez subu se to dá provozovat dál poměrně úspěšně. Třeba by to bylo možné řešení i téhle situace, pokud je to především o tom, že jsou obavy o repra hrající na hraně, než vyloženě chybějící basy.

Re: Použití SW

ondra.klofat
Jde čistě o produkci hudby, především disco. Těch basů není dostatek, je to song od songu jiné. Poslechově mi přijde, že tomu často něco chybí. Když tam byl ten 18" sw, byly ty basy uplně jine a uhrálo to jakykoliv song dokonale. Na te posledni lavici často nikdo nesedí. A když ano, nikdy to nehraje na max. Napadlo mne to taky přeosadit třeba něčím od RCF, B&C, ale netuším co by to udělalo, boxy mají malou ozvučnici. Netroufám si sám od sebe vzít hromadu peněz a jít do nejisteho výsledku. Jestli by pomohlo odříznout tomu frekvence od 40hz dolu, pokud se nepletu nastavil jsem na zesilovači ochranu, nemělo by tam jít nic přes 50HZ

Re: Použití SW

Proč by jsi potřeboval do takové místnosti 15 nebo 18"? Ti, co tam sedí, baví se i? Nechápu. Naopak bych použil něco miniaturizovaného a vhodně umístěného, k tomu potřebuješ simulaci v REW. Vyloženě profi měniče nepotřebuješ a na basech budou dokonce ke škodě, kvůli velikosti. Nějaký prostor máš na stropě, jestli je na druhé straně bar, tak i tam by se daly dát, na druhé straně bude basů totiž stejně, uprostřed ale nejmíň, chce to tu simulaci.

Re: Použití SW

antonio
Tu 18tku jsem koupil pro venek, když to vytáhnu ven. Příští rok k ni udělám druhou, proto ji ani neprodávám. Ale žil jsem v dojmu, že by byly idealní 15". A když už jsem tu 18" měl, no tak jsem ji zkusil i vevnitř. Hrala tam chvíli. Zdůvodů, co jsem popsal výš, jsem ji dal pryč. Na druhé straně je bar, přesně tak. Co by teda bylo vhodným řešením?

Re: Použití SW

Kdyz das dve 12" k sobe, tak hraji podbne jako ten 18". S tim nic nepokazis. Ono by mozna nebylo nerealny vyrobit 18" pod lavici. Zkousel jsi taky funkci (nebo spis program) mp3gain a srovnat hlasitosti skladeb? Kazdopadne sub na zmi uhraje vic, nez na stene.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Použití SW

bych tu lavici hodil pryč a dal tu osumnáctku místo ní smile

Re: Použití SW

Mě stále přijde, že v hospodě kde mi bude do hlavy řvát zeshora svojice 15"+1" a od nohou ať už 18" nebo 2x12" atd. sub bych si na pivo sednout  s kámošema jít nechtěl. U stěn (kde je relativně velká část míst) to bude přebasované, duhá "půlka" míst uprostřed místnosti nebude mít z basů skoro nic, v rozích bude lidem praskat hlava. Pokud to má být víc diskotéka než hospoda, pak skutečně může být řešení dejmetomu v té single 15" nebo 2x12" (kdy to opět do určité míry bude házení množství peněz do neurčitého výsledku) ale na "hospodový" režim mi přijdou i ty 15" dvoupásmovky až až... proto bych se tím netrápil, obecně by prostě ty 15" s Kappou 15LF tento prostor měly v pohodě uhrát (hi-pass na 50Hz může být nejspíš zas až zbytečně moc, proto se může zdát, že dole kus chybí). Spíš bych to tipoval, že to bude problém toho, co a jak se hraje, než vyloženě problém reproboxů.

Re: Použití SW

ondra.klofat
To není hospoda, ale soukromý klub kam se jen tak na pivo moc nechodí, a když, hraje tam potichu rádio. Je mylná představa taková, že se jedná o hospodu, kde duní každý večer disco. Je to majetek hrstky lidí. Jde vyloženě o 1-2 akce za měsíc. Zkusím vypnout ten filtr na zesilovači a uvidíme. Co řešení stejnývh dvou boxů na druhé straně místnosti?

Re: Použití SW

Tedy chyba mého nesprávného odhadu, omlouvám se, pak je to samozřejmě něco jiného. Když filtr vypneš úplně, půjdou do beden i nejnižší frekvence, čili bedna bude naopak zatížena více (dá víc basů, ale bude více limitována). Ideální je přesně zjistit = změřit ladění ozvučnice a HPF nastavit pár Hz pod tuto frekvenci (najít kompromis mezi tím, kdy už bedna bude hrát znatelně méně basů - což se bude projevovat tím víc, čím blíž bude HPF k frekvenci ladění, zároveň HPF ale potřebuješ držet v rámci předchozího co nejvýše... tedy najít bod, kde už bedna téměř nehraje a nemá význam tam tyto a nižší frekvence pouštět).

Samozřejmě pokud to funguje jako klub, a předpoklad na hlasitou produkci tam je, pak ale i varianta se subwooferem určitě smysl dává. Pořád platí, že přímo na lavici, pod kterou je subwoofer, bych sedět nechtěl. Pokud se ta lavice často nevyužívá, dávalo by smysl řešení co psal Jory, dát jí pryč a použít u zadní stěny 18" sub, který už máš... adekvátně stáhnout jde přece vždy, aby neboural barák (neplatíš další bedny, zesilovače atd...). Samozřejmě lze se pustit i do experimentování. V polsku jsem viděl menší divadelní klub, kde zřejmě nebylo možné umístit suby pod podium, tak měli k 12" satelitům 2x12 center sub (https://www.thomann.de/cz/the_box_pyrit_212_sub_a.htm) u stropu nad jevištěm. Prostor v hledišti, kde byly stoly, odhaduju na 10x12-15m... pokrytí hezky rovnoměrné, basy dostatečné.

Dva stejné zdroje z protější strany můžou způsobovat spíše problémy... může se to na různých frekvencích různě sčítat a odečítat. Samozřejmě, jde to udělat, ale už je potřeba vědět co a jak... čili práce s nějakým akustickým měřením prostoru, odladění systému na daný prostor atd., což bude stát další (nemalé) peníze. Na to, že se pověšením čtyř beden jen tak proti sobě všechno vyřeší bych určitě nespoléhal.

(upravil Otas 24. 11. 2018 12:50)

Re: Použití SW

Jé, frknout suby na strop (v mé představě přímo nad parket usi ), to je myšlenka, kterou se kochám několik let. Naprosto perfektní by to bylo se čtyřmi satelity kolem a s laditelným zpožděním crossoweru... Nakonec nenašel majitel kuráž pro novinku...

Re: Použití SW

Suby uprostřed nad parketem jsou zajimavá myšlenka, umím si představit, že to může relativně dobře fungovat v případě jednoho subwooferu. V případě použití více kusů už bych v tom možná hledal kámen úrazu. Udělat koherentní pokrytí pro 360°, resp. bude otázka asi dost komplikovaného procesingu. Možná ještě tak více kusů subů u sebe směrovaných membránami dolů by fungovat mohlo, ale to je jen hodně hrubý odhad. Každopádně ikdyž si to zkusíš na zemi a dáš 4 suby do kříže a obejdeš si to kolem dokola, dělá to značně nevyrovnané pokrytí a celkový tlak není takový, jako když máš tytéž 4 kusy narovno vedle sebe. Ve větším počtu by mělo fungovat něco ve stylu cardio array, do kruhu, před pár lety toto řešení měl na svém blogu Dave Rat... Mick Hughes měl tvůj TM array. Ale obávám se, že udělat takto opravdu dobře fungující 360° sub array s malým počtem (2-4) subwooferů nebude úplně snadné.

Případ tohoto vlákna to ale stejně není... u místění uprostřed stěny ke stropu by varianta byla. Samozřejmě záleží na konstrukci stropu, aby strop tvořil spolu se stěnou 1/4 space... pokud jsou tam jen prkna a nad nimi "nic", lze očekávat, že to bude hrát méně než sub na zemi.

Re: Použití SW

tak to nakonec pořeším výměnou repro z těch full range boxů, místo eminence , tam dám RCF LF15N401, možná výhybek a asi i zesilovače.  Nechám to na jaro, až se došetří peníze. Díky za pomoc.

(upravil ondra.klofat 5. 12. 2018 13:05)

Re: Použití SW

Tohle RCFko bude spíš než do dvoupásma vhodné do subu případně třípásma. Nad 1500Hz končí, což je zároveň dolní limit pro tu D220Ti co je v těch dvoupásmovkách... nikde jsem nedohledal, na jaké frekvenci jsou původně děleny (jestli je to podle původního návrhu od Huberta pak je to 2kHz) a těžko říct jak se ty drivery budou chovat při takhle hraničním crossoveru. Nové výhybky tě téměř jistě neminou (případně úprava stávajících). Pak je to další důvod uvažovat i o výměně driverů... basák téhle kategorie už je skoro škoda kombinovat s podprůměrným driverem (navíc u spousty lidí je D220Ti celkem pověstný svou uřvaností). Na druhou stranu...pokud to bylo doteď OK a není nutkání vylepšit i projev na výškách, pak budiž.

Re: Použití SW

případně vyměním i vrchy, ale tady nevím, čím je vhodné to nahradit..

Re: Použití SW

To už je pak samozřejmě na složitější rozmýšlení, které může končit stavbou/nákupem celých nových beden, pak už to často jde jako lavina... buď něco, co půjde na hornu, která tam je, nebo výměna i s hornou aby pasovala, nebo pasovat nebude a začne se od nuly s novou bednou a "neomezeným" výběrem. Je vůbec nějaký důvod, že tam musí být zrovna LF15N401? Protože otázka jeho vhodnosti/nevhodnosti do dvoupásma tu stále zůstává, nikdy jsem to v dvoupásmu použité neviděl. Takhle osazením poměrně dost drahých měničů získáš třeba o něco více na spodku, ale automaticky (jen výměnou středobasů) z toho nebudou lepší bedny adekvátně tomu, kolik do nich takto investuješ.

Re: Použití SW

Výměna basů v té bedně je zbytečná a velmi nevhodná, tak, jak píše Ondra. Ta bedna má své limity (ten driver), ale cítím je spíše na středech, než na basech.
Nevím, co bereš za pořádné basy - zřejmě je potřeba dost, protože 15" satelity v rohu těch basů dají hodně. Pokud nejedeš pod naladění BR a ty basáky nepřetěžuješ výchylkou mimo Xmax. To pak zkreslí středy a vše je v háji.

Kup dobrý crossower (třebas Rane22) na kterém můžeš regulovat zpoždění, teď se jich občas profici zbavují (přecházejí na digitální mixy).  A značkové 31pásmové ekvalizéry (dbx231) jsou dnes za hubičku. Tyhle věci stejně potřebuješ pro slušný zvuk.

Pod jednu lavici skutečně jde postavit bednu s těmi 12", s repráky blízko u sebe. I takové dvě Kappalite 3012LF s Xmax 9 mm si odpracují dost a nejsou tak drahé. Ale dva 15" v rozích to asi nepřekoná. Jen je zbaví výchylky mimo Xmax a zlepší tím středy.

Naladění pak zůstane na uších, ale i to se dá a když se spokojíš, aby se to v dělícím kmitočtu potkalo jen na parketu, nemáš větší problém.

Re: Použití SW

Ty RCF jsem chtěl použít, protože je mohu mít v páru za solidní cenu, oproti internetové ceně. škoda,že nevejdou pod lavice, leda by byly v nějaké ozvučnici ze šikma. S tím crossoverem by to pro mě byla asi zajímavá škola, kouknu po něčem.

Re: Použití SW

Do subu je to bezpochyby perfektní repro, do dvoupásma bych za to neutrácel i kdyby byla cena velmi příznivá. Ve tvém konkrétním případě bych, jak už tu padlo výš, řešil sub až když to bez něj opravdu nepůjde. Pokud se něco udělá se satelity (ať už jiné vhodné osazení, nebo processing, nebo kombinace obojího) nemělo by být prostě nereálné, aby takovýto prostor ty 15" samy o sobě neuhrály. Už jen ten vhodně nastavený subsonic udělá hodně, správně nastavený PEQ taktéž může udělat zázraky... řešení co do techniky jednodušší a levnější, než sub + zesilovač + procesing  (kterému se jak vidíš nevyhneš).

Re: Použití SW

majklsx: Ty to stále chceš rvát pod lavice? Vždyť objemově se tam nemůže vlézt ani 12". A kam si dám nohy? A kde si ustelu? big_smile