Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Dílna » Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 23 z 23]

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Tak si také dovolím přidat pár slov do pranice: Cca před 15 lety jsem byl požádán kámošem o pomoc při realizaci hospodského grilu. Plechovou bednu si nechal vyrobit, můj úkol byl pohon. Vlastní gril byl uložen na dvou výklopných ramenech délky cca 40cm (aby při okrajování nebyla grilovaná věc nad plameny), pohon byl řešen jakýmsi motorem ze stěračů a otáčky zredukovány řetězovým převodem. Malé řetězové kolečko bylo umístěno tak, aby jeho osa byla pár cm před osou uložení ramen, aby se při vyklonění povolil řetěz a bylo možno sundat vlastní grilovací vidlici. Bohužel se řetěz uvolňoval i při okrajování a celý gril se otočil tím nejtěžším dolů. Tak jsem to vymyslel jinak- motor byl upevněn na jeklu, který se posouval na menším jeklu a bylo to jištěno křídlovým šroubem. V pracovní poloze byla osa malého řetězového kolečka přibližně v ose otáčení ramen (tím se gril při vyklonění do okrajovací polohy netočil) a pokud bylo potřeba gril sundat, posunul se motor směrem k vykloněné poloze, tím se povolil řetěz... K napájení byla použita obyčejná hloupá nabíječka autobaterií (trafo, můstek, ručičkový voltmetr a ampérmetr a víc nic). Do nabíječky jsem zabudoval vypínač (sekundáru), přepínač (reverzace otáček) a zpomalovací vypínač pro dojetí do přesné polohy při okrajování (před můstek byl zapojen vypínač paralelně s diodou- vím- prasárna, ale fungovalo to). Řetězový převod byl kupován na retezyolomouc.cz , hledej Řetězy Vamberk, řetěz 04B-1, malé kolečko- řetězové kolo s nábojem 04B-1 a velké kolo- řetězové kolo diskové 04B-1 (nevím teda, jak pro tebe budou přijatelné ceny), myslím, že malá kolečka se dělají od 8 zubů a velká jsou až kolem 120- vše je malé, převod 1:15 ideální a ten krouťák...
A ještě jeden poznatek- před pár lety jsem dělal jinému kámošovi automatické otevírání a zavírání dvířek kurníku. Motor byl údajně ze stěračů z Felicie a naprázdno mi bral jen cca 1,2 A a myslím, že po příslušném zpřevodování na pohon grilu to o moc nestoupne.
Tak to je jen takový námět bez PWM...

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

jarob: díky za postřehy. zatím laboruju s pwm, ale nedosáhl sem uspokojivých výsledků. ještě to ale nezatracuji

Tak mi dorazila pwm regulace, která má možnost nastavení frekvence 22kHz,  2,2kHz a 240Hz. Mám tu poměrně silný 6Nm motor s 290ot/min, tak sem to na něj zkusil zapojit a sem docela zklamaný. 22 a 2,2kHz naprosto nepoužitelné. Motor vydává pazvuky a nemá sílu. Na 240hz to je použitelné, ale při nižších otáčkách také dost klesá kroutící moment a v lehké zátěži se to dá použít tak od cca 70ot/min, ale jde to snadno zastavit. O tom, že bych tímto způsobem zreguloval podstatně slabší motorek ze stěračů tak, aby točil grilem se mi nezdá moc reálné. S převodem hodně do pomala a lehkou pwm regulací možná.

Web

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

zkus mnohými zatracovaný nízký kmitočet PWM, bude stačit vyměnit jeden kondenzátor - ostatně to bude ten, co je přepínanej přepínačem v tom PWM regulátoru, ten největší zvětši na 5-10 ti násobek kapacity, a pak poreferuj. Převod do pomala, nejjednodušej řetězem, je jasná volba, že by tam neměl být, jsem nikdy netvrdil.

Příspěvky [21 až 23 z 23]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Dílna » Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£