21

Re: Clipping indikátor

Soulad při Vcc+-82V a indikaci +-41V mezi námi je jen částečný sad    Tak, jak je to navrženo, to slouží k indikaci napětí blížícího se k +-Vcc. Pokud to někdo předělá  (znásilní) tak, aby to překračovalo parametry tranzistorů, tak je to asi jeho chyba... 

Mělo-li by to sloužit k indikaci třeba +-1/2Vcc, tak se to musí upravit jinak (třeba i změnou R1(2)...) atd... 

Ps: tranzistory se zde i při velkém překročení Ube nezničí, neb se otevře tento přechod (jako zenerka) a proud je dostatečně malý na to aby přechod nezničil... ale nemá se to tak dělat smile

22

Re: Clipping indikátor

Ďakujem páni, za inšpirácie a rady. Musím to trochu vstrebať. S úpravou zapojenia od Roda Elliotta bude kopec roboty a experimentovania, ale možno to vyskúšam.

Otas to tvoje zapojenie sa mi páči. Teraz som si uvedomil, že 41V nie je špička, ale stredná hodnota. Momentálne je to jedno, lebo presnú hodnotu aj tak nepoznám a určím podľa skutočnej limitácie do záťaže. Hneď na začiatku malo byť napísáné, že ide o 3-kanálový zosilňovač postavený z modulov od connex electronics, 2x zdroj SMPS500RxE. Jeden s napätím 2x72V, napája 2x CxD500, ten je určený pre L+R kanál, 2x250W. Druhý zdroj 2x82V napája cez 2x2x2700uF tretí SW modul CxD500, 1x500W. Už som to písal na vedľajšom fóre a myslel som, že som to dal aj sem.

23 ...editoval marcin (5. 8. 2018 21:03)

Re: Clipping indikátor

Nakreslil som dosku, rozmery sú debilné, lebo vychádzajú z existujúcich otvorov uchytenia. R2, R7 som dal 5k trimre, ktorými doladím clipping. Bude to takto fungovať a viete poradiť náhradu za BF423?
https://s26.postimg.cc/bzhkbj79h/schematic.pnghttps://s26.postimg.cc/3tziddqqd/board.png

24

Re: Clipping indikátor

Fíha, vidím, že se to v oboustranné verzi ujalo. Teď se budu potit, jestli jsem někde něco nezanedbal smile.
Náhrada mne napadá např. MPSA 92, napěťově za hranou by byla lepší 2N5401. Ale tady není zesílení podstatné, jen to obrací fázi.
Jinak u ostatních trandů platí, že s větším zesílením to maká o fous lépe (stejná reakce na kratší překmit, preciznější zhasnutí atd.).
Trimry v pozici R2 (a R7) používám rovněž, musím si ale dávat pozor na tepelné přetížení, to když je R1 (a R6) menší hodnoty (to kdyby někdo chtěl, aby to spínalo u limitace).

25

Re: Clipping indikátor

Mám tam ešte dosť miesta, tak nie je dôvod nespraviť to rovno na obe polarity.
Poslednou vetou máš na mysli keď sa clipping napätie blíži napájaciemu?

26 ...editoval Otas (5. 8. 2018 23:30)

Re: Clipping indikátor

Ano.
Principem by odpory R1 a R6 měly zároveň zabránit překročení Ibmax prvního trandu, obvykle cca 5 mA. A samy se hned neupéct ani při poruše zesu (resp. koncáků). Což sice zvládnou, ale dráhy trimrů (R2, R7) jsou obvykle mnohem háklivější, ty při poruše nebo chybném návrhu skončí.

Mimochodem trand s největším zesílením jsem počítal na pozici T2. Zapojení má nuance (volby hodnot odporů), spočívající právě v požadavcích na zesílení.

A LED, jak jsem napsal, nějaká, která bude dobře svítit i při 3 mA. Návrh spoje je v pořádku, rizikem by bylo zapojení odporu 22k (hřejícího se trvale 0,3W - to je slabina tohoto zapojení) přímo k "noze" LED.
Samozřejmě, když přidáme jeden odpor a trand, bude se hřát jen když bude svítit...
Všeobecně se vyplácí horké odpory raději nechat na větších plochách spoje, nejen na připojovací lince.

27

Re: Clipping indikátor

BF423 stále prodávají v SOS electronic: https://www.sos.sk/products/no-name/bf-423-13901
Akorát je nutné odebrat minimálně 20 ks, ale při tak nízké ceně to nevadí.

28

Re: Clipping indikátor

BF421, který má vyšší Vceo, prodává GES.

29

Re: Clipping indikátor

Doska je hotová, osadená, vyskúšaná. Samozrejme dá sa spraviť oveľa lepšie, ale potreboval som dodržať rozmery a orientáciu vstupov a LED.
Indikácia funguje perfektne, už len doladiť.
R5 som zvolil 2W.

Otas: veľké Ďakujem!!

https://i.postimg.cc/bSTvrsYy/board.png https://i.postimg.cc/PP5DZkg3/IMG-2583.jpg https://i.postimg.cc/6yq7qfZF/IMG-2584.jpg

30

Re: Clipping indikátor

Pěkné.

Jen bych upozornil na fakt, že LEDka je na -Vcc a tak by se k ní mělo přistupovat (nejlépe připojit přes pojistky obě napájecí napětí, zejména to minusové).  LEDku bych dal nejspíš do plastového pouzdra, u kovového bych vše řádně ošetřil bužírkama... aby od LEDky nekoukaly holé dráty na potenciálu -Vcc.

31

Re: Clipping indikátor

Je fakt, že jsem možná mohl zapojení nakreslit se zmíněným trandem a odporem navíc (viz 26), to pak Zukim zmíněné nebezpečí přestane existovat, LED je jednou nohou na zemi a druhá jde přes odpor 22k.

Odpor 22k na 2W je dobrá volba, provozní teplota bude zcela pohodová a nic to nebude ohrožovat.
Ať to dobře slouží, v oboustranné verzi je to skutečně originál (to nemám ani já) big_smile.

32 ...editoval Emillko (10. 11. 2018 12:47)

Re: Clipping indikátor

Vďaka za zaujímavé čítanie, v tejto téme som našiel presne to, čo som aj hľadal. Ja momentálne zháňam nejaký sexy zosik za rychlý prachy.