Téma: D či AB pro PA woofer

Kdyby jste si mohli vybrat ze dvou možností na obrázku, kterou by jste zvolili?

https://image.ibb.co/gjMjT0/pawoofs.png

Re: D či AB pro PA woofer

budit 4R je vzdy vyhodnejsie, lebo ti staci nizsie napatie zosilnovaca = lacnejsie kondenzatory, zdroj, viac prudu tranzistormi atd... rastie aj celkova efektivita atd..

len pre info 6 par toshib neda 650W pri 90V, to nepreziju. Bud tam musis dat MJW / MJL alebo dat nizsie napajanie a pripadne zapojit mostik.

Re: D či AB pro PA woofer

Prave na sub bych se tridy D vubec nebal.

Web

Re: D či AB pro PA woofer

2 Hranatybraska: Mám stejný názor.
Problémy třídy D jsou na vyšších kmitočtech. Zato má D vyšší účinnost - snadněji se chladí, což pasuje k velikým potřebným výkonům pro suby.
Jen se mi nějak zajídá, že 350W/8ohmů dokáže ten obvod při napájení  +- 40V, podívám se na datasheet, zda není chytřejší, než si myslím big_smile.

Re: D či AB pro PA woofer

Jen se mi nějak zajídá, že 350W/8ohmů dokáže ten obvod při napájení  +- 40V, podívám se na datasheet,

  bridge-tied load (BTL), je to mostík..

Re: D či AB pro PA woofer

Hlavně pokud máš víc Dček, tak je synchronizuj na jeden clock. Pokud je necháš freerunning, tak se ti budou bít jako prase.

Re: D či AB pro PA woofer

Dohnalik
Áááha ...... Tak to mě nenapadlo. A je to nutné i když je každý to déčko zapojený jako samostatná jednotka, včetně samostatného zdroje? Nebo to mám chápat tak, že jak píšeš: "bít jako prase" souvisí s posunem fáze na výstupu?
S class D opravdu moc zkušenosti nemám, a řešit sync, to mě fakt nenapadlo.

Re: D či AB pro PA woofer

Vzniknou ti tam intermodulační složky, který jsou poznat na zvuku. Zvlášt pokud to ještě napájíš z jednoho zdroje. To samý platí o každým systému ve kterým je víc nesynchronizovaných zdrojů hodin.

Osobně bych použil nějaký neintegrovaný řešení, třeba modulátory od zetexu a nějakou komplementární output stage, ale pokud říkáš, že nemáš zkušenosti s Dčkama, pak by asi šel cestou čipů od texasu budicí 2 - 4 ohmy.

(upravil klapac 24. 10. 2018 15:10)

Re: D či AB pro PA woofer

Dík

Re: D či AB pro PA woofer

Dohnalik napsal:

Hlavně pokud máš víc Dček, tak je synchronizuj na jeden clock. Pokud je necháš freerunning, tak se ti budou bít jako prase.

Leží mi v hlavě taková věc. Slyšel jsem už v akci poměrně dost PA systému poskládaných z aktivních beden s déčkama. Co bedna to déčko. A dost často s TDA89xx. Každá bedna má tedy svoje hodiny. Tudíž bez jakékoliv synchronizace. A hraje to, a to tak že velmi dobře. Je ta synchronizace fakt tak nezbytná?