1 ...editoval Frank (5. 10. 2020 21:09)

Téma: DAC

Ahoj, dlouho jsem se tu neukázal, tak bych neměl přijít s prázdnou. Posledních několik měsíců mám tu čest pomáhat s tímto projektem.

představujeme projekt osmikanálového modulu D/A převodníku. Jako D/A čip je použit referenční ESS Sabre 9028 PRO. Při návrhu převodníku jsme byli nekompromisní, převod I/U pro každý z osmi kanálů zajišťuje plně diferenciální OPA1632, ze kterých je signál veden po čtyřvrstvé desce na výstupní XLR konektory. Součástí je i sluchátkový výstup s čipem OPA1622, který se nenechá zahanbit ani při práci do nízkých impedancí. Hlasitost všech 8 kanálů je možné ovládat jedním potenciometrem připojeným na ADC vstup procesoru.

Pár parametrů v bodech:

  • 384 kHz / 32 bit

  • DSD 256

  • THD -124 dB

  • THD+N -117 dB

  • 8 kanálů XLR + sluchátkový výstupPříklady použití DAC:

  • Součást HW digitální výhybky s MiniSHARC, FreeDSP, nebo jiným DPS modulem s digitálním (I2S nebo DSD) výstupem

  • Převodník k digitální výhybce na bázi software jako je JRiver, který umožňuje využít PC jako 64-bit DSP. Jako USB interface je možné využít například USBStreamer nebo DIYinhk Multichannel

  • Osmikanálový D/A převodník s USB vstupem díky vstupnímu USB->I2S modulu jako USBStreamer nebo DIYinhk Multichannel

  • Jako stereo převodník se separátním sluchátkovým výstupem. Další 4 kanály mohou zůstat nevyužité.

2

Re: DAC

Krásná práce Franku. Jaký podíl na tom máš? Není to nic co bych využil, ale na pohled nádhera. Nebude dvoukanál?

Web

3

Re: DAC

Ahoj Ondro, díky. K čemu dvoukanál? Stálo by to stejně a přišel bys o spoustu možností, které 8 kanálů přináší - třeba by ses mohl zbavit obsoletních pasivních výhybek a dělit v PC nebo DSP - to je cesta budoucnosti. S osmi kanály DACu uděláš krásné stereo 4-pásma.

U tohoto projektu jsem se kupodivu vyhnul práci ve smyslu návrhu obvodařiny a funguju spíš jako konzultant, je to zábavnější.

4

Re: DAC

Parada. Velmi zajimavy projekt. Vsech 8 kanalu meri takhle vyborne?

Web

5

Re: DAC

Dík. No jasně, všechny kanály jsou stejný.

6 ...editoval DJ_Rix (16. 7. 2018 20:16)

Re: DAC

To jaksi nedává smysl, vzhledem k tomu že ani stereočipy nikdy neměří v obou kanálech úplně stejně. Nebo že by v ESS dokázali zázrak ? Přece alespoň nějaký rozdíl jste naměřit museli, otázka je, zda to bude v reálu na něco mít vliv.

7

Re: DAC

Takto specifikuje firma RME svuj DAC ADI2.. pak odpadají veškeré pochybnosti

https://i.postimg.cc/hzvD1ntm/2337878.png

pro asi cenove porovnatelný výrobek s tím vašim. Ale měřit to pro 8 kanálů bych nechtěl smile

Web

8

Re: DAC

Tak oprava - Kanály nejsou stejný, jsou tam drobný rozdíly a to, co uvádíme, patří ktěm horším kanálům. Takže ano, všechny měří takhle výborně, některý líp.

Reb: a co je na tý spoecifikaci zajímavýho?

9 ...editoval Frank (5. 10. 2020 21:05)

Re: DAC

PSU

Disponuje odděleným 5V napájením pro digitální vstup
nízkorozptylovými Talema transformátory,
usměrňovače jsou typu Schottky pro menší spínací rušení,
filtrační kapacity 10 000 µF na větev.
Volič napětí 120 / 230 V.
Rozměry 122.5 x 111 mm.

EDIT: Moduly jsou už outdated


http://imgbank.cz/images/2018/09/14/Okto_Psu_Forum.jpg

10

Re: DAC

Franku, od koho bereš ty Talema trafa?

11 ...editoval mechanik (14. 9. 2018 8:24)

Re: DAC

Pardon za OT. Talemy by som doporučil objednať v SOS, cena je tak o 30% nižšia oproti firmám čo to držia skladom... Len sa môže stať že sa čaká 12-14 týždnov. Práve takto čakám na 6 kusov... Alebo si potom tých 30% priplatiť a je to za 2 týždne aj v SOS. Posielajú bežne ponuky od dvoch dodavatelov.

Frank, ide to urobiť ešte lepšie   https://diyaudioheaven.wordpress.com/tu … nubbering/

12 ...editoval Frank (14. 9. 2018 11:50)

Re: DAC

Berem je u digikey. Nuvotem.cz evidentně nemá zájem je prodávat přímo, protože nastřelila astronomicky nesmyslný ceny. NA SOS se podívám, to by se mohlo odit na budoucí minisérie.

O snubberingu vím, solidní článek na to dělal tuším Petr Komp na www.czechaudio.com Mimochodem, střelit tam snubber od oka může situaci ještě zhoršit...

13

Re: DAC

Ale tam je to moc pěkně vysvětlený. Super odkaz, díky !

Frank: střelit od oka asi né, ale správně naladit (což by neměl být problém) je velice vhodné. Jestli můžu malou radu, měřit nikoliv přímo v obvodu, ale nějakou čmuchací cívkou rušivé pole vysílané zdrojem do okolí. Určitě se ty dvě drobné součástky vyplatí.

14

Re: DAC

Měřit čuchací cívkou je dobrej nápad. Já vycházim z tohodle.

15 ...editoval Frank (5. 10. 2020 21:06)

Re: DAC

STEREO VERZE S JEŠTĚ LEPŠÍMI PARAMETRY

Představujeme stereo verzi DAC, která posunula měřené parametry ještě blíže ke svatému grálu nezkreslujícího převodníku.


Dostali jsme se na neuvěřitelných 132 dB dynamického rozsahu a THD+N kleslo na -120 dB (0,000 1 %). THD zůstává jako v osmikanálové verzi na -124 dB, což odpovídá 0.000 063 % (!). Takže kdo nepotřebuje více kanálů, může si dopřát ještě dokonalejší zvuk.

Upravit si svůj DAC do stereo režimu zvládne každý pomocí jednoho jumperu a jednoduché propojky, kterou od teď dodáváme ke každému DAC.


Web průběžně aktualizujeme, najdete na něm náš zdroj PSU i novou verzi návodu.

16 ...editoval kaed (19. 10. 2018 8:50)

Re: DAC

Asi jsem někde chyběl, ale pokud je dynamickej rozsah 132dB a odstup signál šum -120dB, tak mi vychází, že spodní konec dynamickýho rozsahu je 12dB pod šumem, pokud mám pro obě měření stejnou úroveň 0dB. Jediný, co by to mohlo způsobit, že výstupní signál jde bez zkreslení víc než +12dB , pokud je 0dB na 1V tak +12dB je cca 4V. Nebo je to ještě jinak?

Na RC člen , sice pro spínanej zdroj, ale ve výsledku jde o to samý, má funkční pěknej návod TI, měření je trochu problém, protože sonda osciloskopu má holt nějakou kapacitu, která to ovlivní. Minimálně je potřeba měřit pružinkou a hrotem, bez drátů ke gnd, návod zde: snubber-in-seven-steps osobně odzkoušeno, překmit komplet zmizí, oproti zkoušení náhodnejch hodnot R a C.

17

Re: DAC

Jenže on nikde nepíše, že by byl odstup -120dB. smile

18

Re: DAC

Je to cele velmi pekne a vyzera to super, ale bez USB-I2S prevodniku je mi to na ... planujete tento tiez casom vyvinut / ponukat na predaj? pripadne nejake all-in-one komplet riesenie kde by bolo vsetko spolu na jednej doske?

19

Re: DAC

Wii,

ja jedné desce to neplánujeme. Zatím máme dobré zkušenosti s USB Streamerem od MiniDSP. https://www.minidsp.com/products/usb-au … sbstreamer

Pokud bys měl zájem, můžeme k tomu nakreslit i jak přesně zapojit kabel.

20

Re: DAC

ale ten streamer co linkujes ak som spravne pochopil podporuje len 192/24 ? ak mam dac co je schopne 384k/32bit tak to nevyuzijem potencial vaseho DAC...