Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Dílna » Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 23]

(upravil Milan 30. 9. 2018 20:21)

Téma: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Ahoj, nemá někdo nějaký tip, čím by bylo nejlepší napájet DC motor že stěračů z auta? Je to pochopitelně 12v, ale ostatní parametry nejsou známé. Chtěl bych z toho udělat pohon na gril, ale nerad bych to napájel autobaterií. Regulovat bych to chtěl nejakym PWM modulem. Těch je v nabídce dost. 12v zdroje sem našel prakticky jen spínané k ledkam. To asi nebude to pravé, že? Díky za info

Web

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

a co jinýho než spínanej zdroj bys tam chtěl? Zdroj by měl dát aspoň 5A, spíš víc, a na pwm modul z ebay se vykašli, kdysi jsem dělal podobnou konstrukci pro kamna na vyjetý olej, kde se musel ten motorek točit dost pomalu (poháněl olejový čerpadlo ze škodovky),  a empirickými pokusy vyšlo, že PWM nesmí mít víc než 10Hz - při vyšším kmitočtu se motor díky vlastní indukčnosti při malé střídě netočil. Těch 10Hz je sice slyšet, trochu to vibruje, ale dá se nastavit i jedna otáčka za 10s přímo na výstupní hřídeli. Na gril to stejně chce sekundární převod řetězem, aby se dal rožeň snadno sundat, na jedné straně je jenom v drážce a visí na řetězu (kdysi oblíbené "rozvody pro vozy škoda" vyhozené zadarmo z autodílny v jakémkoliv množství) a na druhé straně na dně zářezu, s dost dlouhým koncem na chycení oběma rukama, abys udržel to co na grilu bude, třeba 30kg masa...

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Zalezi na tom, jak si zrucny.
Pro napajeni toho motoru vyhovi i pulzni zdroj ku LEDkam.
Ale obvykle mu musis priradit jeste cosi podobne tlumivce, ale take za ni pridavny kond.
je to z duvodu vysokeho nabehoveho proudu motoru, kdy nektere zdroje, proste nenabehnou.
V podstate na misto PWM, lze pouzit i regulaci dodelanou do PC zdroje.
Pokud mas nekde trafak pro halogenove zarovky, tak ti staci usmernovac a mozna kondik.
Na sizeni vykonu postaci jedna, nebo dve zarovky do serie, nebo serioparalelne.
Staci H4 z vypalenym potkavacim vlaknem.
Zarovky mohou slouzit jako prisvit, vecernimu grilu.
Pokud mas trafo ku halogenum toroid, ktery lze rozmotat, lze si udelat i odbocky, pro regulaci.

jedna hloupa rada, pokud navstivis kovosrot, podivej se po nejakem jizdnim kole, kde z primarni pily udelas hnaci kolo na hridel a uhlovy prevod, radoby palecnicovy, vytvori zadni kolecko sekundarni, pridelane na motoru.
Da se tak sundavat rozen, bez nutnosti komplikovaneho pripojovani na nahon.

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Dovolím si po zkušenostech trochu oponovat, regulace změnou napětí moc nefunguje, pod 6V se to skoro nerozeběhne, nemá to sílu, zastavuje se to při nevyvážení, a točí se to skoro polovinou otáček co při 12V. Při PWM na kmitočtu okolo 10Hz  se střídou 1:20 má motor sílu, protože se stihne rozjet a kousek dojede setrvačností, tj má to prakticky stejnej krouťák jako na 12V, nezastavuje se to při nevyvážení. Při kmitočtu PWM přes 50Hz už zasáhne indukčnost motoru a motor se chvá, jako by na něm bylo průměrný napětí, tj. 12V/20, což je 0.6V, a na ty se ten motorek fakt nerozeběhne. Na "pomalou" pwm bez problému. Kdysi jsem to dělal s 555 a nějakým  BD137+ KD503, ochrana jenom RC člen, s diodou antiparalelně k motoru to mnohem víc cukalo (logicky, ale tehdy jsem netušil proč).  Dnes bych asi užil arduino, ta PWM frekvence se dá nastavit v programu, a nebo tak pomalou pwm generovat přes funkci milis()  a pak to může mít i softstart.

Zdroj může být klidně i nějakej 19V/5A k NB, když omezíš max. střídu, aby se motor nepřehřál, tak o nic nejde. A nebo cokoliv, co doopravdy dá nějakej proud.

(upravil Milan 1. 10. 2018 7:32)

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Moc díky za odpovědi. S mechanikou se nějak a poperu, to je pro me zábava. Vidím to na rozvodová kola s napinakem. Úhlový převod se určitě lépe sundavá, ale zase na sporadické použití v tom nevidím takovou zasadni výhodu. S elektrickou už je to pro mě složitější. Jedíne, co by se asi dalo použít a mám to, je nějaký starý PC zdroj. Byl s ním nějaký problém, ale asi nějaká větev fungovat bude. Tohle řešení se mi zdá ale takové nemotorně a hlučné. Raději bych zdroj jiný. Ten pulsní zdroj k ledkam by to tedy zvládl? Pokud by se musela na výstup dát nějaká filtrace, tak bych tu asi něco našel.  Tohle by mělo dostatečnou rezervu?
https://arduino-shop.cz/arduino/1770-sp … 14507.html
Původně sem doufal, že by to něco podobného mohlo pohánět, ale nevěděl sem, jestli by to zvládli rozběh motoru.
Regulovat sem to chtěl něčím takovým
https://arduino-shop.cz/arduino/2162-re … ritou.html
Ale píšeš, že PWM frekvence musí být nízká. Nefungovalo by to aspoň v nějakém rozsahu? Díky tomu, že to bude hnané převodem, nebudu pro danou aplikaci zase potřebovat extra velký rozsah nastavení otáček. 1ot za minutu na hřídeli je zbytečný extrém. Díky

Web

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

zdroj dobrý, spíš bych to viděl na nějakej s futrálem, abys nemusel řešit kryty a izolace, něco v tomhle stylu: adaptér 12V raděj 12A verzi, víc je víc.
Ten PWM modul bude s 555, bude se na tom dát nastavit i kmitočet změnou kondenzátoru, akorát nevím, jestli má šanci přežít ten výkonovej tranzistor.  Podle obrázku (netuším jak to je zapojený, je potřeba se podívat na schéma) vypadá, že by mělo stačit dát o několik řádů větší C1, aby to fungovalo tak, jak to popisuju. tohle ale má větší šanci přežít nějakou zběsilou grilovačku, než ten podměrečnej modulek z arduino shopu... tenhle máš i v krabičce.
je potřeba akorát zvětšit kapacitu http://www.amarokcz.wz.cz/img/555PWMX.gif C1 u 555, popis máš tady. ale používáme oba stejnej google, nebo ne?

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

kaed napsal:

Dovolím si po zkušenostech trochu oponovat, regulace změnou napětí moc nefunguje, pod 6V se to skoro nerozeběhne, nemá to sílu, zastavuje se to při nevyvážení, a točí se to skoro polovinou otáček co při 12V. Při PWM na kmitočtu okolo 10Hz  se střídou 1:20 má motor sílu, protože se stihne rozjet a kousek dojede setrvačností, tj má to prakticky stejnej krouťák jako na 12V, nezastavuje se to při nevyvážení. Při kmitočtu PWM přes 50Hz už zasáhne indukčnost motoru a motor se chvá, jako by na něm bylo průměrný napětí, tj. 12V/20, což je 0.6V, a na ty se ten motorek fakt nerozeběhne. Na "pomalou" pwm bez problému. Kdysi jsem to dělal s 555 a nějakým  BD137+ KD503, ochrana jenom RC člen, s diodou antiparalelně k motoru to mnohem víc cukalo (logicky, ale tehdy jsem netušil proč).  Dnes bych asi užil arduino, ta PWM frekvence se dá nastavit v programu, a nebo tak pomalou pwm generovat přes funkci milis()  a pak to může mít i softstart.

Zdroj může být klidně i nějakej 19V/5A k NB, když omezíš max. střídu, aby se motor nepřehřál, tak o nic nejde. A nebo cokoliv, co doopravdy dá nějakej proud.

Zahraju si zde oprávněně na protivného danhárda nebo Sendyho (jistě jim to udělá radost) big_smile big_smile big_smile

Ty už raději s elektrickými pohony nic nestav, víš o tom tak leda prd.
Jak by se to asi jinak mělo točit při 6V, než polovičníma otáčkama když ty jsou přímo úměrný napětí na kotvě?
RC člen si strč někam, patří tam především ta nulová dioda, jinak ti to KDčko dá kloboukem po kebuli.
To že se to nemá při menším napětí sílu je daný ss odporem v obvodu kotvy, tedy sklonem otáčkové charakteristiky. Pokud její sklon chceš narovnat, aby to mělo sílu i při minimálních otáčkách, tak měř proud motorem a podle toho přidávej napětí na kotvě!
10Hz je totální kravina, potřebný kmitočet leží v oblasti typicky min. několika kHz a lze ho určit jako  fpwm >> Um / (4*La*dI), kde Um je napětí zdroje, La indukčnost kotvy motoru a dI (delta-I) maximální proudové zvlnění motoru, tedy asi 1/10 jmenovitého proudu.

Hlavně že si tam můžeš dát ardujíno. wink

https://i.imgur.com/1cZDMAe.jpg

(upravil Milan 3. 10. 2018 19:23)

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Díky moc všem zúčastněným. Teď už sem z toho docela zmatenej. Nicméně zapojil sem motor na zdroj od PC. Má dvě rychlosti. Jedna cca 40ot/min a druhá cca 60ot/min. Když vidím jaký je problém se dobrat toho, čím správně ovládat otáčky, zkusím to zredukovat manuálně pomocí soukolí na tu pomalejší rychlost. Snad to nebude pořád rychlé. Dobral sem se každopádně aspon toho, že motor se zdrojem bral cca 40W a samotný zroj bez zátěže 7W. TO jsou ani ne 3A. Nevím jak to vzroste v zátěži, težko to brzdit. má to dost sílu. Ale 10A zdroj by snad měl být až až

Web

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

To Hazys: Většinu tvejch připomínek respektuju, ale tohle je praxe, ne teorie bez odzkoušení. A s tím arduinem je to pro leckoho jednodušší, než dát 3 součástky k 555, proto to píšu.   
Ano, můžu měřit proud motorem, můžu snímat otáčky, můžu...z toho udělat monstrum za tisíce a vyvíjet to půl roku.
Ale potřeboval jsem ten pohon vyřešit "zemědělsky" ,jednoduše, rychle a bez složitostí, nejlépe ještě ten den, co přestaly kamna v dílně fungovat. Původní krám měl v sobě něco jako nějakej DDR šváb pro spínaný zdroje, jel  někde na xx kHz a dokud fungoval, tak
1.) nahovno regulace, motor měl problémy s rozjezdem, s kolísáním otáček podle teploty - měnil se odpor toho čerpadla, převodovky.
2.) ten tranzistor a antiparalelní dioda topily podobně jako ty kamna - dotyčnej tam použil nevhodný součástky, ale i tak..
To co popisuju je odzkoušený řešení, fungovalo to takhle cca 5 let, než prohořel plášť kamen. Pak se stejně dílna stěhovala jinam...
Dioda je v tomhle případě blbě, protože zastaví motor "na fleku" a cuká to jak blbý. Možná by líp fungovala dioda se sériovým odporem, ale to jsem tehdy nelaboroval. Občas se stane, že praxe vyžaduje jiný řešení, než by se teoreticky mohlo zdát.
Pokud má motor na sobě plný napětí cca 10ms a víc, jede. V mezeře mezi pulzy se dotáčí,  v případě toho olejovýho čerpadla je to úplně jedno, jak to cuká, pokud to neukroutí hřídel, u grilu to vynese řetěz a nic se neděje, maso se z grilu nesetřese. 

Jestli máš 10 minut času, nějakej nastavitelnej generátor PWM (asi máš) tak si to s tím stěračovým motorkem zkus, nastav si střídu 1:10, kmitočet 1kHz a víc, a pak napiš, jak se ten motor točil a jakou měl sílu. Pak zkus to stejný při 20Hz a méně. Někde u 10Hz to začne fungovat jak popisuju. Výsledek je ten, že otáčky jsou desetina jmenovitejch a motor rukou nejde zastavit, na rozdíl od vysokýho kmitočtu, kde se možná ani nerozjede a když jo, tak ho zastavím dvěma prsty. Ostatně podobnej princip používaly kdysi tyristorový regulátory u vrtaček, tam se sice měřilo generovaný napětí motoru, ale mezery naprázdno byly kolikrát i sekunda, sepnutí podobně a nikdo si nestěžoval...

(upravil kaed 4. 10. 2018 12:24)

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

ten proud je ustálený, při rozběhu počítej klidně 3-5 ti násobek, v autě je tuším 20A pojistka na stěrače, a ta nevypadne, ani když jsou stěrače komplet přimrzlý k oknu...
Takže raděj předimenzovat, aby to nevypínalo při zapnutí.
Problém z regulace někteří dělají,  kde není, ale spousta mejch známejch má sekundární převod s řetězem z kola, a tam není problém udělat převod 48:13, což je   1:3.6, takže se dostáváš na cca 12n/min, to je otočka za 5s, leckdy je lepší točit pomalej, aby se maso z té strany co je teplo stačilo vůbec ohřát...  Už jsem viděl i použití časovýho relé, kde gril jel cca 2s a pak 3s-5s stál, taky je to řešení. V podstatě se to blíží té mé pomalé PWM, dohnáno do extrému.

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

10 minut mám, ale nastavitelný PWM generáter nemám.  Zkoušel sem to i zapinat a vypínat a při rozběhu měřák neukazoval nic extra navíc. Asi ale nestíhá tak rychle reagovat. Hm, tak to sem doufal, ze právě z toho kola by ten převod byl pomalejší. Otočka za 5s by mohla byt porad docela dost. Časový relé mi připadá zbytečna komplikace. TO už se raději vrátím k tý PWM regulaci. Když ale bohužel s tak nízkou frekvencí sem nic nenašel. Většinou je to v řádech kHz

Web

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Proporcionální řízení na desítkách Hz navrhoval nějaký německý, tedy dederonský autor, jméno si teď nevzpomenu, v knížce elektronických návodů pro modeláře. Odůvodńoval to i tím, že mechanické chvění kotvy "utrhne" valivý odpor takže regulace jde od nuly s prakticky plným momentem, nevýhoda samozřejmě bylo, že konstantní odběr měl i stojící motor.
Pro účely rožnění byl byl možná vhodnější motor s vyšším převodem. jako K7A3 z Atasu Náchod.

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

kaed napsal:

To Hazys: Většinu tvejch připomínek respektuju, ale tohle je praxe, ne teorie bez odzkoušení. A s tím arduinem je to pro leckoho jednodušší, než dát 3 součástky k 555, proto to píšu.   
Ano, můžu měřit proud motorem, můžu snímat otáčky, můžu...z toho udělat monstrum za tisíce a vyvíjet to půl roku.
Ale potřeboval jsem ten pohon vyřešit "zemědělsky" ,jednoduše, rychle a bez složitostí, nejlépe ještě ten den, co přestaly kamna v dílně fungovat. Původní krám měl v sobě něco jako nějakej DDR šváb pro spínaný zdroje, jel  někde na xx kHz a dokud fungoval, tak
1.) nahovno regulace, motor měl problémy s rozjezdem, s kolísáním otáček podle teploty - měnil se odpor toho čerpadla, převodovky.
2.) ten tranzistor a antiparalelní dioda topily podobně jako ty kamna - dotyčnej tam použil nevhodný součástky, ale i tak..
To co popisuju je odzkoušený řešení, fungovalo to takhle cca 5 let, než prohořel plášť kamen. Pak se stejně dílna stěhovala jinam...
Dioda je v tomhle případě blbě, protože zastaví motor "na fleku" a cuká to jak blbý. Možná by líp fungovala dioda se sériovým odporem, ale to jsem tehdy nelaboroval. Občas se stane, že praxe vyžaduje jiný řešení, než by se teoreticky mohlo zdát.
Pokud má motor na sobě plný napětí cca 10ms a víc, jede. V mezeře mezi pulzy se dotáčí,  v případě toho olejovýho čerpadla je to úplně jedno, jak to cuká, pokud to neukroutí hřídel, u grilu to vynese řetěz a nic se neděje, maso se z grilu nesetřese. 

Jestli máš 10 minut času, nějakej nastavitelnej generátor PWM (asi máš) tak si to s tím stěračovým motorkem zkus, nastav si střídu 1:10, kmitočet 1kHz a víc, a pak napiš, jak se ten motor točil a jakou měl sílu. Pak zkus to stejný při 20Hz a méně. Někde u 10Hz to začne fungovat jak popisuju. Výsledek je ten, že otáčky jsou desetina jmenovitejch a motor rukou nejde zastavit, na rozdíl od vysokýho kmitočtu, kde se možná ani nerozjede a když jo, tak ho zastavím dvěma prsty. Ostatně podobnej princip používaly kdysi tyristorový regulátory u vrtaček, tam se sice měřilo generovaný napětí motoru, ale mezery naprázdno byly kolikrát i sekunda, sepnutí podobně a nikdo si nestěžoval...

Pardon mistře, ale ta tvoje regulace se takle v praxi nikde nepoužívá, to dělají jen blbci modelářský, mrdujínisti a zřejmě ty a tobě podobní.
Neoháněj se tu nějakou praxí, šoupej nohama a pouč se, že se to tak nedělá.
Tou tvojí regulací s nízkým kmitočtem akorát zkurvíš celej motor včetně převodovky, díky tomu pitomě pulzujícímu momentu, pokud teda dřív nedostaneš po držce bakelitem z tranzistoru. V neposlední řadě kdo má ten vrčící bordel z motoru poslouchat?
To že někde něco fungovalo neznamená, že je to správně! A pokud to stejně nechápeš, tak si změř průběh proudu tím motorem a tranzistorem, při tom chodu s 10Hz PWM který popisuješ. Třeba se ti v tý tvý makovici rozsvítí.

Z toho, co mi píšeše je mi zjevný, že nemáš ani nejmenší páru, jak ten motor funguje, co způsobuje úbytek momentu toho pohonu při snížení napětí na kotvě a jak to kompenzovat. Snížení frekvence PWM rozhodně není správný způsob. Myslím, že jsem ti popsal naprosto srozumitelně, že máš měřit proud motorem a zavést mírnou kladnou zpětnou vazbu z měřeného proudu na napětí kotvy (chceš-li PWM).

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Ano, poměrně dobře znám princip stabilizace a tím i regulace otáček v motorku v kazetovým magnetofonu.
Trochu tuším, jaký možnosti a znalosti má tazatel, a zkusil jsem navrhnout ne úplně správný, ale funkční řešení. U toho grilu může být PWM až na úrovni 0.1Hz, kde se gril prostě 1s pootočí a pak na 9s zastaví. ale to už bych nenazýval PWM...

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

proč teda ty PWM regulátory na tak nízkých frekvencích nejsou běžně k dostání? Bude to skutečně na nízkých frekvencích hlučné?

Web

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Jak píše Hazys, není to systémově správný řešení... Už jsem díky tomu pochopil, proč jsem měl problém s kombinací modelářskýho DC motoru, regulátoru a 4S li-ion baterky, co má vnitřní odpor řádu miliohm... Při pokusu o reverz ten regulátor "sfajroval jak Žanek Husuj v Kostnici"
Další možnost je pořídit nějakej krokovej motor s převodovkou a řízení k němu, pak není problém jedna otáčka za minutu, s poměrně vysokým točivým momentem.
Ono to nějak bude fungovat i s tím PWM regulátorem co se prodává, chce to aspoň 20A verzi, ale při malých otáčkách to bude mít ty chyby, co jsem popisoval, protože tam není ta kladná ZV, což zvýší proud při zvýšení odběru motoru (táhne nevyvážený maso "do kopce").

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

něco takového by nestačilo? https://www.ebay.com/itm/XL-Grillspies- … SwKu5bj4NC

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Kaed:
Díky za odpověď. mam li být upřímný, tak jestli to bude systémově správně nebo ne, je mi celkem jedno. Já potřebuju řešení. Jestli říkáš, že to jelo 5 LET.... Tohle pojede pár hodin párkrát za rok.... Když to nevydrží věky, nic se neděje. Dá se aspon nejak nastrelit, od jakých otáček to může mít ty tebou popisované chyby? Nedostanu se náhodou s tím převodem nad to? Počítám, že provozovat to pod 15ot/min nebude potřeba. Těch 20A se týká jen regulace? Ten zdroj stačí ten cos doporučoval nebo jiný cca 10-12A? Když teda budu vybírat tu regulaci s ohledem na to, cos napsal, mám brát v úvahu tu frekvenci a nebo když už to bude v řádu kHz, tak je fuk jestli 1 nebo 5? Krokový motor kupovat nechci. tenhle se mi tu válí, tak bych to rád zkusil s ním.
Rvx73:
Jasně, asi stačilo, nebo bych si mohl koupit třeba i jiný na ALi. Ale kdybych to chtěl udělat, nezakládal bych vlákno. Jsme přece na bastlířském foru a to doufam tak nějak znamená, že ztrácíme čas výrobou věcí, které se dají koupit smile

Web

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Milan: to sice ano, ale někdy je jednodušší neobjevovat ameriku a svojí energii vynaložit na něco prospěšnějšího. Zvlášť když říkáš, že to potřebuješ jen párkrát do roka. Taky rád griluju a představa, že mi uprostřed grilovačky odejde zbastlený zdroj a místo zábavy s kámošema to budu meset řešit, mi moc nekonvenuje ... ale to je věcí každého soudruha

Re: Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

http://1gr.cz/fotky/idnes/10/101/gal/BMA364d5b_gril1.jpg tady je to i s návodem, stačí tu vodu nějak dostat do nádoby nad gril, a vlastně to  může fungovat úplně bez elektriky: návod

Příspěvky [1 až 20 z 23]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Zdroj pro napájení DC motoru 12V, co použít?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£