Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 21]

Téma: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Zdravím místní odborníky. Chtěl bych si udělat kombo pro aku kytaru s výše popsaným širokopásmáčem (parametrově vypadá super).
Krmit to budu Sinclairovým SPV 100P+. Rád bych samozřejmě, aby to kvuli tahání nebyla velká kysna.
A co bych potřeboval poradit je, do jaké bedny to dát? Uzavřená (vytlumená hodně / málo / vůbec), nebo zadek oddeklovaný, jak se s oblibou dělá u komb pro el. kytaru? Nepoznám dle parametrů do čeho se to hodí. Neprahnu po nějakém hlubokém basu (jsem realista), takže basreflex není důležitý. Ale kdyby si to o to vyloženě koledovalo, tak se bránit nebudu. Prostě primárně na aku kytaru, občas někdy na zahradu ke grilovačce mjuzik pouštět.

https://www.prodance.cz/sovereign-12-250tc-8ohm.html

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Nechápu, jak to výrobce změřil. Podle Hubertova měření na Prodance je to spíš tragédie. Jestli to má věrně přenášet akustiku a občas nahrávky, nebál bych se třeba nějakého koaxiálu nebo širokopásmové 10".

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

U takových měničů je potřeba brnknout do kytary a poslechnout, grafy bych moc neštudoval. Jestli to chceš často přenášet, připlať si za neodym.

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

OK. Takže zavřenka.

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Nevím, to se chce zeptat kytaristů, co by mohlo dobře fungovat, každopádně pokud budeš mít v uzavřence problém s basy (totiž zvedneš už tak vysoké Qts), dá se to hezky léčit.

(upravil Otas 10. 10. 2018 19:55)

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Jo,jo, když se člověk podívá na speciály repra pro kytary, tak to není o vyrovnané charce.
Viz např.: https://www.prodance.cz/files/dl/9/1754 … _16ohm.pdf
Muzikanti to prostě slyší jinak. A potřebují i aby reproň dobře zkresloval (nejen od lampových zesů).
Uzavřenka to trochu zatlumí, plně otevřená dá hutnější zvuk. Šel bych určitě do otevřené bedýnky. Kytara (není to doufám baskytara  - vlastně aku - sorry) začíná na cca 80Hz (malé e? hudební školo, dávno tobě již).

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

To vím, že kytarové repra jsou jak nepálské Tatry. Hraju i ele guitar. A že je na výškách citlivější vlastně zase tak nevadí, neb se stejně neposlouchá v ose ucha a tedy výšky jdou brzy do kopru.
Jen jsem Antonio nepochopil, jak zachránit uzavřené repro?

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Ale dotaz zní na věrný přenos akustické kytary a reprodukované hudby.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

To není HiFi. Věrný zvuk u citlivých beden / komb je stejně utopie. Studiový monitor hraje rovně jako prkno a je to nezáživný.
Ale to je filozofování. Prostě ať to hraje hezky a k možnostem hardwéru co nejlépe wink

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Lachim napsal:

Jen jsem Antonio nepochopil, jak zachránit uzavřené repro?

Holt zkus ještě jedno kliknout na ten link, máš k tomu všechno. Jinak neznamená nutně, že s touto úpravou musíš dávat repro do uzavřené bedny.

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Tak to já klikal, PDF stáhnul a pročetl a furt z toho nejsem moudrý. Nejsou tam obrázky, na který patent okazuje. To PDF je obrázkuprosté. Pak nevim, co která veličina znamená a nevím tedy, co s čím počítat.

...Tak obrázky už jsem našel (jsa až v příloze), ale moudrost, jak s patentem naložit se nedostavila sad
Poradí někdo?

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

No jo. Tak udělám nějakou polootevřenku. Takovej hodně vytlumenej basreflex (škvíra přez celý dole a vytlumim to). Na výpočty nemám, když to nějak nemožu pobrat :-/

(upravil Otas 4. 11. 2018 10:22)

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Abys od nás neslyšel jen theoretická moudra, hodil jsem zmíněné repro do simulačního programu na tvorbu bedýnek:
1. Basreflexová ozvučnice (kupodivu výrobce uvádí i tuto možnost) 75 litrů a ladění BR na 50 Hz dle výrobce
2. Uzavřená ozvučnice 60 litrů (od 60 litrů do 75 litrů se výsledky lišily minimálně).
Vcelku je obojí možné, v obou případech je zdůrazněno pásmo (3 - 5 dB převedeno do řeči normálních smrtelníků téměř dvojnásobně smile) kolem 120 Hz, což si myslí, že není u kytary na škodu. Raději bych sice zdůraznil 90 Hz, ale k tomu jsem v rozumných objemech nedošel, tam mne to dle skutečně naměřených parametrů vůbec nepustilo.
Podle charky bych trošku preferoval basreflex 75 litrů, na nejnižší struně (E - 80 Hz) přidával ještě 2 dB. Lze i zmenšovat objem až ke 40 litrům, ale BR zdůrazní hrb na cca 130 Hz o 2 dB proti uzavřence, na to by si člověk musel zvyknout a nedá se to bez parametrického ekvalizéru srazit.
Naopak uzavřenka principem trochu lépe na ucho hraje a stačí 60 litrů (v nouzi i 50, výrobce píše od 40 litrů, což ale ukradne spodní tóny), což lze nosit.

Vzal jsem v úvahu i otevřenou ozvučnici (výpočet dle Svoboda-Štefan: Reproduktory a reproduktorové soustavy, vzorec 24), ale vycházely mi strašné objemy (a= 0,35m , h přes 0,6 m), tak jsem tuto variantu pustil z úvah.

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Dívej, nejjednodušší bude to udělat takto:

1/ Fane umí udělat své datašíty někdy pěkně prasácky, zato u prodance je jistota, že jisté parametry by přesně být měly, ovšem u takového Mms a mu odvislých tomu tak být už nemusí; no a protože v Mms je velký rozdíl a taky všechny parametry se rozehráním změní, počítal bych s tímto:

Qms=8,5; Qes=0,89; Qts=0,806; fs=55 Hz; Mms=40 g
Dd=25 cm; Sd=490,87 cm^2; Vas=71,86 l; Re=7,2 Ohm; Bl=10,57 N/A

2/ Má to sloužit jako přenositelné kombo, takže kompaktní rozměry - pokud to dáš do 40l uzavřených, bude z toho červená. Pokud do BR, zelená. Jak vidíš, bassreflex způsobí větší doznívání kolem 100Hz, navíc i kdyby jsi prostor uvnitř tlumil, budeš stále mezi zelenou a červenou.

3/ Prozkoumej 2AN 632 00; sežeň vhodný filc, pokud jím vhodně překryješ všechny otvory v koši, v BR se dostaneš na modrozelenou, v uzavřené na růžovou. Jak vidíš, BR doznívá ještě míň než červená a navíc jím ubereš na výchylce, což se zvlášť při tomhle řešení hodí.

4/ Aby to hrálo ještě níž, potřebuješ, podle patentu, mít dodatečný volný otvor nebo nátrubek, tohle bych ale zatím nechal stranou.

https://i.postimg.cc/cvdJbSTj/12-250TC.png

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Vy jste kluci šikovný. To bych sám nedal. Děkuji pěkně smile
Takže 40L, vhodně zaslepit koš repráku a uzavřenka s basreflexem. A jaký průměr délka? Z obrázku to není patrno a ten simulační softík je pro WIN, že? Jsem na Linuxu, tak leda pod Wine zkusím. Problém je právě v tom, který parametry vlastně použít. Nakonec vlastně i firemní nejsou správný. Pak se v tom vyznej  :-/
Vzpomínám si, že vlastně takto je zaslepenej basovej reprák v mý vintage 3p Grundig bedýnce a ještě hustě vytlumený. Já se divil, proč to je tak utemovaný. Přehršel basů to ale nemá sad

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Průměr/délka tam uvedená jest; jestli chceš štěrbinu, spíš ti to přepočítám.

Mícháš hrušky s jabkama, u tvých Grundigů to určitě nebude ten princip. Tam je jemná prodyšná vrstva sloužící jen jako blokant proti kouskům roztrhaného napěchovaného filcu kolem, aby se nedostaly k membráně. Basy to nemá spíš z principu - lehká membrána/malý objem.

Ty potřebuješ vybrat materiál "ne vyloženě prodyšný", a to nejlíp ověříš měřením impedance. Nehledej v tom ale vědu, třeba u ARO 689 fungují čtyři běžné molitany, velikostně jako houbička na nádobí, takhle:

https://i.postimg.cc/DWRsTFty/ARO-689.png

Jde o to srazit hrb - snížit Qms až cca k 1, fs se bude pohybovat s tím. Omrkni to 2AN pořádně, ten materiál je taky vhodný pevně přichytit - viz ty mřížky.

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

OK. Tak pohledám nějaký materiál na to upchání děr v koši. Budu dělat tedy 40L, a basreflex jsem vykoukal L=11,4 a plocha 63,6 cm2.
Tak jest?
Štěrbina by ale taky šla. Vhodná roura asi zrovna nebude někde k mání. To by se pak asi muselo zase přepočítat, že?
Nebo jde o objem nátrubku, takže pak jde počítat s poměry délka vs. plocha/průměr?

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Rozmysli si rozměry bedny, podle toho určíme štěrbinu.

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Omlouvám se, dříve jsem nebyl sto reagovat. Nějak se mi to ke konci roku nahrnulo sad
Tak pokud budeš Antonio tak laskav, tak spočítat please tu štěrbinu.
Vnitřní velikost bych udělal V38 x Š40 x Hl30 = 45,6L. Něco zabere reproduktor (budu dávat z vnějšku, takže ne zase tolik - 1,5L?), zesilovač vezme něco - cca 0,5L a ucho chci dát vnitřní, jak se dělává u aku kombíček (cca 0,75L). Tož zbyde na samotný objem cca 43L.
Vůůůůůbec na výsledek nespěchám, neb už je zima a já stejně dělám truhlařinu v garáži, kde se přes zimu nedá fungovat. Takže jaro to jistí wink
Děkuji pěkně a klidné svátky vinšuju smile

Re: Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

OK, na jaro se na to podívám, ať to máš čerstvý. smile

Příspěvky [1 až 20 z 21]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Aku kombo s FANE Sovereign 12-250TC

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£