Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 4)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lacny zosik na subwoofer z ebayu

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 65]

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Jestli má ten sub 8 Ohm, tak je to marnost, jestli 4, tak snad, protože TPA má max napájení 25V (zdroj musí být hodně tvrdý, ne usměrněný trafo, ale spíš spínanej) a tím pádem do 8 Ohm nedá ten výkon, 100W dá do 2 Ohm, mrkni do datasheetu tpa3116.
Nebude jednodušší ten koncák opravit? A nebo dát něco jako JPA, UNI...

(upravil bizzon83 14. 1. 2018 14:43)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Určitě by šel opravit i výměna za jiny jak JPA,UNI apod by taky šla. Jen mě zajímala možnost tam dát. Ten D amp. Reprák tam je 4Ohmový. Se 100W jsem ani nepočítal. Je to k PC na poslech takže i těch 50W by bylo dostatek.
Dík

Je to SUB HKTS7 na koncích po jednom  TIP35C a TIP36C a napájení cca +-46V. Nevím kolik může mít ten zesilovač výkon.

(upravil zuki 14. 1. 2018 17:27)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Pokud je tam ( u origo zesiku) jen jeden pár tranzistorů TIP3x, +-Vcc -> 2x46V, tak to na 4R bude dost hořet...

Ps: píšou SUB 60W...

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Pokud to chces levne nahradit, tak smele tam dej modul TPA3116 v PBTL.
Puvodne tam sice si bylo nejake STA /516B/ a pod, ale asi neprezilo.
Pokud si to sehnal nekde za "tumas" tak je to levne reseni, ktere bude pro ucel PC poslechu fungovat.

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Povodně tam byl ten co jsem psal. Je to origo konec z toho SUBu. Mám ho ze facku takže bych chtěl s nim vyzkoušet nějaké Dčlo. Koupil bych k tomu teda ten spinany zdroj ke kterému můžu dodělat baterii kondíku tak 12000uF pokud by to tomu zesu prospělo. Ochrana bude taky na 24 V takže bude brána ze zdroje pro zes,ale nevím jak propojit zem zdroje pro filtr 2x15V a zem (0V) spínaného zdroje. Stačí když to bude propojeno stíněním signálového kabelu nebo raději vodičem s větším průřezem? V tomto nevím jak to udělat.
Dík

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Nemá někdo zkušenost s tímto kusem?
https://m.aliexpress.com/s/item/3284336 … 9960KCgBSH
Napájení by bylo 2x40V takže výkon by byl menší. Teda pokud lze ten zes provozovati na menší napěti.
Nevíte o nějaké jine alternativě místo toho TPA3116. V podobné cenové kategorii do 15USD.
DÍK

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

No, tak som nakoniec kupil toto:
https://www.aliexpress.com/item/Aiyima- … 4c4d7KHN0y

...prepol to do PBTL modu (mono mostik), aby som zistil, ze to na plne gule hra +- rovnako, ako doterajsi 35W zosik co som mal.
So doterajsim zosikom som mal na receiveri nastavenu uroven sub pre-outu na 0dB (moze byt -10 az +10), tuna ked to dam aj na +10, tak je to slabsie.
Pritom TPA3116 ma v PBTL mode davat 100W max. Gain nastaveny na 32dB. Napajam to 24V / 6A zdrojom. Subwoofer je 4ohm.

Podozrievam nizku vstupnu citlivost toho AIYIMA zosika - predajca uvadza "Audio input sensitivity: dual channel 700mV, associated with 850mV"
akurat netusim co je to ten "associated"
Stary 35W zosik ma 280mV citlivost.

Je nejaka moznost tuto citlivost zvysit?

Nasiel som podobny zosik od stejneho vyrobcu, akurat je od vyroby mono PBTL, ma navyse crossover pre subwoofer a pisu mu vstupnu citlivost 500mV.

V datasheete som nic nenasiel o vstupnej citlivosti...alebo som to prehliadol.
Nevie niekto?

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

A přečetl jsi si datasheet od TPA3116? 100W v PBTL do 2 Ohm. A ty máš 4 Ohmy, navíc kdoví jakej zdroj, jestli to vůbec zvládne. Takže neplivej na něco, co ani nevíš, jak má fungovat. Já měřil tpa 3116 PBTL modul a do 2 ohm jsem bez opticky patrnýho zkreslení na osciloskopu měřil 75W. Dál už mi začal trochu hořet ten zatěžovací odpor, tak sem se na to vybodl. Věřím tomu, že s 10% zkreslením by to těch 100W bylo, ale spíš jsem viděl limit ve zdroji.
Ještě pozor na zdroj, on sice třeba dá 6A do odporové zátěže, ale do proměnné zátěže obvykle nestíhá regulovat výstupní napětí, je potřeba přidat aspoň 10G v dobrejch elektrolytech.
A podle polohy gain nemůžeš posuzovat výkon, ale pouze napěťový zesílení, ostatně dá se jistě u TPA nastavit, ale nikdy jsem se v tom nevrtal. Pokud umíš číst, tak na straně 6 datasheetu  TPA3116 je to jasně napsaný, a na stránce 14 je to ještě do detailu...

(upravil shiro 1. 10. 2018 11:53)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Datasheet som cital, na str. 11 mas Max. output power vs. supply voltage.
Pri PBTL do 2ohm je to 130W pri THD 1%.
Chapem ze so 4ohm reprakom mozem mat nejakych 60-70W...ale proste necakam, ze to bude hrat rovnako, alebo len o kusocek hlasnejsie, ako predosly 35W zosik. Medzi 35W vs. 60W (minimalne) cakam velky rozdiel.

Zdroj je 24V / 6A
http://avelmak.sk/index.php?lm=176& … icle=46646
Ani pri hlasitosti na max. nepocut nejake strasne skreslenie, chrcanie, vypadavanie zvuku, co by sa dalo pripisat nedostatocnemu napajaniu.
Nakolko to chcem pouzivat na subwoofer, tak som tam nepustal normalnu hudbu, ale dunive bass testy, kde su cele pasaze na 30-50Hz...Robi to clovek s nazvom Bass Mekanik, ak poznas.

O tu vstupnu citlivost som sa zacal zaujimat kvoli tomu, ze ked do toho pustim hudbu zo stareho mp3 prehravaca, tak to ide o dost slabsie, ako ked pripojim mobil. mp3 prehravac aj mobil boli nastavene na plno.
S mobilom nieje problem vybudit 50Watt ARN150-03/4 basak az ku chrapceniu a 70W ARN226-05/4 slusne rozhybat.

Stary 35W zosik:
Vstupna citlivost 280mV
na AV receiveri stacilo mat subw. pre-out nastaveny na 0dB (je mozne -10 az +10)
zosik nastaveny takmer naplno (asi 90%)

Novy TPA3116 zosik
Vstupna citlivost 700mV ci 850mV (no neviem co je to associated)
na AV receiveri je subw. pre-out nastaveny na +10dB (je mozne -10 az +10)
zosik nastaveny takmer naplno (asi 90%)

...a zvuk je o kusok slabsi. Aby sa to vyrovnalo, musim TPA3116 zosik dat na 100%. A prave kvoli tomu som ho riesil, chcel som daco vykonnejsie, co bude stacit dat mozno niekam na 50-70%, aby bola rezerva.

Jedine, co mi z toho vychadza je nizka vstupna citlivost TPA3116 zosika. Myslim, ze keby mal citlivost 300mV, tak mi vyleti membrana z repraku.

Preto vyzvedam, ci sa da nieco s tou vstupnou citlivostou robit.
Alebo vyriesit preamp, daco taketo?
https://www.aliexpress.com/item/Lusya-S … autifyAB=0

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

shiro napsal:

Datasheet som cital,
O tu vstupnu citlivost som sa zacal zaujimat kvoli tomu...
Jedine, co mi z toho vychadza je nizka vstupna citlivost TPA3116 zosika. Myslim, ze keby mal citlivost 300mV, tak mi vyleti membrana z repraku.

Preto vyzvedam, ci sa da nieco s tou vstupnou citlivostou robit.

Kaed ti jasně sdělil, že na straně 6 jsou popsány úpravy o zvýšení citlivosti (pokud si to pamatuji správně tak asi až o 16dB)...

(upravil kaed 1. 10. 2018 19:21)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

jasně předzes je jednodušší než změnit dva odpory na desce (jak pro koho...) pokud se dobře dívám, tak default zisk je 32dB, změnou odporů to jde dát na 36dB
mezi 35W a 60W čekej malý rozdíl, jsou to celkem 3dB.  Navíc ten tvůj reprák nemá na 50Hz ani omylem 4 ohmy, ale víc...(viz měření impedance reproduktoru)
Ten zdroj je přesně to, co jsem psal, je potřeba přidat hromadu kondenzátorů s malým ESR, aby to stíhalo špičky sinusovek bez poklesu napětí, ve zdroji je odhadem 470M, na desce 2x 1G, a ten zdroj jistě nebude mít reakci zpětné vazby dost rychlou na změnu zátěže pod 1ms... na desce je navíc v napájení smd dioda, (podle oka jsou na té tvé ty diody dvě, na každé straně desky, ale takhle podle fotky netvrdím jistě) kterou dávám pryč kvůli úbytku napětí (ale zase přepólování zdroje má fatální následky).

(upravil zuki 1. 10. 2018 21:14)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Netuším co má na desce osazeno, ale na obr. na straně 6 je 51k/51k a to je 20dB, dále v zapojení je někde 75k/47k a to je 26dB atd. ... max je tabulky 36db.

Spíše bych tipoval, že má (dle projevu) nějaký z nižších zisků... Ale i zisk třeba jen 4-6dB navíc je znát...

(upravil wimshurst 1. 10. 2018 22:05)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Take sem to upravoval, na sice jinych modulech, ale upravoval.
Mimo jine i kondiky na vstupech, stoji za promereni, nahradit je neni az takovy velky problem.
Na nekterych modulech byli kondiky 470nF a to je malo.
Cinane maji jine naroky na muziku, basy se nenosi.

Zasoba energie pro ten PA je take dulezita, je to tvrdy spotrebic.
Sam os. mam nekolik tech modulu v zaprahu a zdroje pouzite, meli na vystupu 2x 1000mikro, ktere sem nahradil za malinko vetsi 1500mikro ve zdroji a pak jeste "PI" clanek z dalsi tlumivkou a dvema 4700mikro na ceste pro napajeni toho modulu.
Zdroje sem testoval ruzne, mne vychazeji nejlepe moduly tyto..
https://www.aliexpress.com/item/Power-S … autifyAB=0

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

ještě drobek lepší jsou tyhle: 24V prej 9A - o drobek větší trafo a vydatnější diody na sekundáru.

(upravil shiro 2. 10. 2018 9:34)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

zuki napsal:

Kaed ti jasně sdělil, že na straně 6 jsou popsány úpravy o zvýšení citlivosti (pokud si to pamatuji správně tak asi až o 16dB)...

Mozno budem zniet ako hlupak (priznam sa, ze do tejto problematiky moc nevidim), ale to co popisujes je Gain (=zisk) a nie vstupna citlivost.
V datasheete je popisane, ako od nastavenia Gainu zavisi vstupna impedancia. Nieje tam nic o vstupnej citlivosti.
Gain mam nastaveny na 32dB, na PCB su na toto vodive plosky, ktorych prepojenim/rozpojenim to nastavujes na 26 ci 32dB.
Na maximalnych 36dB by som uz musel menit suciastky.

Mne treba stiahnut dole tie milivolty vstupnej citlivosti = spravit vstup citlivejsim.
Pretoze momentalne mi tento cca 60-70W (PBTL do 4ohm) TPA3116 zosik s cistlivostou 750mV hra rovnako hlasno, ako 35W zosik s citlivostou 280mV.

Alebo zosilnit vstupny signal nejakym preampom.


kaed napsal:

jasně předzes je jednodušší než změnit dva odpory na desce (jak pro koho...) pokud se dobře dívám, tak default zisk je 32dB, změnou odporů to jde dát na 36dB
mezi 35W a 60W čekej malý rozdíl, jsou to celkem 3dB.  Navíc ten tvůj reprák nemá na 50Hz ani omylem 4 ohmy, ale víc...(viz měření impedance reproduktoru)
Ten zdroj je přesně to, co jsem psal, je potřeba přidat hromadu kondenzátorů s malým ESR, aby to stíhalo špičky sinusovek bez poklesu napětí, ve zdroji je odhadem 470M, na desce 2x 1G, a ten zdroj jistě nebude mít reakci zpětné vazby dost rychlou na změnu zátěže pod 1ms... na desce je navíc v napájení smd dioda, (podle oka jsou na té tvé ty diody dvě, na každé straně desky, ale takhle podle fotky netvrdím jistě) kterou dávám pryč kvůli úbytku napětí (ale zase přepólování zdroje má fatální následky).

Ak to dobre chapem, tak v momente ked pride basovy zvuk, tak tie 1000uF elyty nemusia kapacitne stacit, nastane pokles napatia a zvuk sa stisi.
A preto sa to javi, ze je zosik tichsi?
...takze kupit nejake 2-4 elyty napr. 4700uF/ 35V a zapojit ich nasledovne, napr. na privod napajania do zosika?
https://i.imgur.com/NcxDVtk.jpg
Na PCB zosika moc miesta pre vacsie kondenzatory nieje, asi by sa tam nevosli.
Ohladom diod, zo spodnej strany PCB niesu ziadne suciastky, vsetko je na vrchu.

Ohladom preampu, vyhovoval by teda tento?
https://www.aliexpress.com/item/Lusya-S … autifyAB=0

A nejaky tip, skade kupit kvalitne low esr kondiky? Najlepsie SK shop, nech neplatim drahe postovne, alebo necakam tyzden na dodanie.
Napr.  tento panasonic?
https://www.avelmak.sk/index.php?lm=161 … icle=74177
...je znaceny ze low imp...nizka impedancia nieje to iste alo nizke esr?

(upravil zuki 2. 10. 2018 9:41)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

1) Překlad slova Gain je Zisk  smile
Změna vstupní impedance je vice méně nepodstatný projev (pokud má  zdroj signálu "malou" impedanci).

Pokud jsem to pochopil, tak zdrojem audio signálu je pro tebe sluchátkový výstup (jiný jsem na Auna 4x35W  neviděl, ale možná je něco zezadu).
A ten by mohl být dostatečný...

2) Jak z toho získáváš signál pro SUB? 

3) uvedený předzesík pro "SUB" má vstup stereo a sloučí ho na mono. Jeho zisk není uveden a může být klidně i jen 1x. tj. stejná amplituda na vstupu bude i na výstupu... Nebo třeba 2-4x - nutno pohledat na internetu... Ale asi by to šlo upravit na více méně libovolný zisk >1. A možná to někdo dekóduje rovnou z (barevného) označení odporů smile...

(upravil shiro 2. 10. 2018 10:04)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Sluchatkove vystupy mp3 prehravaca a telefonu som pouzil len na testy TPA3116 zosilovaca.

Inac ho mam zapojeny na subwoofer pre-out vystup AV receivera Kenwood KRF-V5070, kde je v manuali k nemu max. udavana uroven vystupneho signalu na subwoofer pre-out max 1.5V.
Uroven tohoto pre-out vystupu je mozne na receiveri regulovat od -10 do +10dB - tak to pise na displeji.

Auna zosik ma zozadu aj normalne line-in vstupy pre DVD, CD a podobne. Predtym som mal vyssie uvedeny subwoofer pre-out zapojeny do vstupu pre DVD. V manuali k Auna zosiku je uvedena len jedina jeho citlivost - 280mV, takze asi bude rovnaka pre vsetky vstupy.

Ak uvazujem spravne ohladom tej vstupnej citlivosti, tak:
mam dva zosilovace, oba nastavene napr. 26dB gain a 50% hlasitosti, na oba pripojim zdroj audiosignalu s vystupnym napatim napr. 1.5V.
Zosilovac so vst. citlivostou 200mV bude hrat hlasnejsie ako zosilovac so vst. citlivostou 700mV, je to tak?

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Že se sem vměšuji ale 1,5V by melo v pohode vybudit konec s citlivostí 700mV. Nemáš to je blbe ponastavovane?

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Pravda, tiez som si myslel.
Praveze s novym TPA3116 zosikom musim vymaxovat subw. pre-out na receiveri z 0dB na +10dB a zosik samotny dat na 100%, aby sa vysledna hlasitost subwoofera pri filmoch +- vyrovnala staremu 35W zosiku co som mal predtym.
Vzhladom k tomu, ze TPA3116 je o dost vykonnejsi ako 35W Auna zosik, som cakal aj dost velky rozdiel vo vyslednej hlasitosti.

Dalsia vec je, ze filmy s 5.1 zvukom su robene tichsie. Cize ano, moze receiver dat 1.5V do sub pre-out vystupu, ale napr. len v pripade, ze on sam pojde naplno..co je samozrejme nezmysel, lebo by som ohluchol smile
Pri normalnej hlasitosti moze byt na danom vystupe napr. 500mV.

Preto vyzvedam, ci je mozne tych 700mV vstupnej citlivosti nejak znizit na povedzme 300-400mV.
Ale skor to vyzera ze pouzijem preamp, lebo ohladom modifikacie vst. citlivosti u tychto TPA3116 som nikde nic nenasiel.

(upravil zuki 2. 10. 2018 11:45)

Re: Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Taky mi přijde, že je to takové nějaké zmatené...   Dnešní úrovně signálů  (téměř) z čehokoli jsou skoro řádově větší než bylo obvyklé dříve  (ale " linkový" by měl být stále stejně linkový...) a neměl by být problém vybudit konec s citlivostí 0,7V... Naopak 200mV je dle mě trochu neobvyklé...
Spíš bych čekal, že hraje na nějaký "přeslech"... a né na právoplatný OUT

Pozn: Která tě asi ještě více zmate smile 50% nastavení hlasitosti je cca 10x menší signál než je maximální (slyšíme logaritmicky a proto je to takhle HW "zařízené").  Samozřejmě, že citlivější zesík "hraje" víc nahlas...  Ale Watty jsou Watty a ten s menším výkonem se dříve přebudí (chrčí)...

Pozn2: pokud to jinak nejde, tak ti asi nic jiného než to zesílit nepomůže...

Příspěvky [21 až 40 z 65]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Lacny zosik na subwoofer z ebayu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£