Re: Fullrange. Který?

check
Dovedu si představit jako dobrou bednu reproduktor vestavěný ve zdi mezi dvěma místnostmi. Samozřejmě za dodržení nutných podmínek. Prostě je nutné dodržet velké vzdálenosti stěn za reproduktorem a použitelná bedna je pak větší jak almara. Stačí už ta bedna, kterou je samotná poslechová místnost. Často hrůza a nic moc s tím krom zásadních stavebních úprav neuděláš. Osobně jsem s tímto bednovým poslechem skončil a seriosně poslouchám na sluchátka ,nebo jen několik desítek centimetrů od reproduktoru. Samozřejmě velmi potichu puštěného. Jistě víš proč. A vícepásma jsou také v tomto uspořádání, tzv. poslech v blízkém poli, spíš na škodu. A to také jistě víš proč.

PB

Jistě Hendrix . Tam krom bicích je basa a ta se často brala linkou ze snímače. A Hendrix hrál do bedny kterou slyšel. Takže to je jeho přímý umělecký záměr, on hrál s tou bednou. Ta bedna je vlastně ta dřevěná bedýnka na akustické kytaře .On pracoval i se zvukem té bedny.

Web

Re: Fullrange. Který?

Ja mam otevreny bedny,ktery mi navrhoval Jarous,je to tripasmo,resp. dvoupasmo doplneny ringradiatorem.Posloucham v blizkym poli a musim rict,ze zivost a iluze prostoru je dokonala.Krmim to jednocinnymi zesilovaci,mam jich vic,vsechny ale s vykonem do 10 W....basy jsou podany velmi prirozene...co teprve vokaly anebo klavir...jedinou nevyhodou je rozmer desky 900x900mm a bedny taky musi byt cca metr od zdi nebo spis metr a pul...

Re: Fullrange. Který?

Kudlibabko ,já už fázové a frekvenční posuny při poslechu vícepásem v blízkém poli  těžko snáším.  Bolí mne z toho hlava. Tak tak to řeší koaxiální uspořádání. Ale pro hlasitý poslech, kde se nazvučuje místnost a né jen posluchačovo ouško jsou vícepásma někde přínosem.

Web

Re: Fullrange. Který?

No ja mam mimo jine jeste troje  fullrange bedny,dvoje TL a jedny horny...ty OB jsou ale nejlepsi...ted jeste zacinam pracovat na projektu fullrange OB,tam pouziju americky  12´´fullrange menice z roku 1958,na to se tesim...bude tam moznost zapnout-vypnout supertweeter...

Re: Fullrange. Který?

OB je nejlepší. Ale ty nároky na prostor, přesné vyladění desek v prostoru a samozřejmě i poslechového místa. Proto se bední, ale to je každého věc. Taky mám přichystané nové projekty. Tak ať nám na to zbude trocha sil . Na ty malé marnosti.

Web

Re: Fullrange. Který?

elipsa: Jde to udělat, aby to hrálo lépe než na sluchátkách. A nemusí se bourat stěny, jde to i v malé místnosti.
Ale slovně to vysvětlovat nemá smysl, musel by jsi to vidět, slyšet, pak by jsi uvěřil.

Web

Re: Fullrange. Který?

Já jsem jeden čas poslouchal na tomhle! smile, bylo to výborný, takové malé OB s "loadováním" pod stůl, nějaký spodek to mělo a poslouchalo se to mnohem mnohem příjemněji než bedna na stole nebo vedle ní, taky jsem to kdysi změřil:

https://i.postimg.cc/tY6yyBzD/ibg_MEONGR5h_Ix_L.png https://i.postimg.cc/sMRz256z/ibo1u_TTA7_Yxs_Vs.png

Bedny byly otravné s přímým zvukem, vlastně takhle otravný zvuk bez těla a duše poslouchám teď, svoje 3p mám stejně situované - po stranách stolu u zdi, ...a "trpím". Chce to jiný přístup a co se mě líbí nejvíc, jsou Linkwitzovi, budiž mu země lehká, OB/V-frame LX521 - tohle si umím představit, že hraje dobře jak klasicky v prostoru, tak i na blízko u zdi.

Re: Fullrange. Který?

check  To tedy je myslím dost nezodpovědné tvrzení, že dokážeš aby to hrálo "lépe" než ne sluchátka. Vezmi si nějakou nahrávku dělanou na poslech na sluchátka , třeba i metodou XY a přestaneš šířit bubliny.

Web

Re: Fullrange. Který?

elipsa: Já jsem psal, že mi nebudeš věřit. To máš těžký, ti tady budu něco vypisovat... Někdy se u mě stav a budeš mít po iluzích smile.

Web

(upravil mechanik 22. 9. 2018 17:18)

Re: Fullrange. Který?

check, keď je niekto zvyknutý na nejaku zadunenú hornu tak z posluchu pri tebe bude mať asi dosť zmiešané pocity, nemusí sa mu to ani páčiť. Možno je tá nahrávka v skutočnosti plochá tak to potom na normálnych reprobedniach hrá mizerne... Asi sa ktovie k čomu nedoberiete. Alebo vyberie solo saxofon alebo klavír a bude to tak živé a "nadýchané" že to bude vyzerať že máš doma len hromadu železa smile Verím že minimálne pár extra špecifických skladieb dá to širokopásmo s vysokým THD a lampáčom s vysokým THD subjektívne lepšie... Alebo aspoň tak že si budeš pripadať trapne smile

Re: Fullrange. Který?

Linkwitz, tohle mne hodne zasahlo, byl to hodny a chytry clovek, mnoho jsem se od nej naucil, jeho vyklad k problematice byl vzdy dobre pochopitelny. Odesel snad do hifistickeho nebe 11 zari, mrcha rakovina sad

Re: Fullrange. Který?

A co takoveto OB?
https://www.youtube.com/watch?v=CKIye4R … e=youtu.be

Re: Fullrange. Který?

Kdysi jsem u popelnic objevil repráky instalované na dně plastových kýblů, na nějakou klapku saxíku to nemuselo hrát špatně, nezkoušel jsem.

Re: Fullrange. Který?

Objednal som si nakoniec tiež alphardy HWC8-12MA300, a tiež mi prišli Fonics-y ako Wimshurst-ovi, výrobca je vlastne ten istý, len etikety si lepí každý svoje. Membrána podľa mňa ani neni papierová, skôr taká zmes papier, plast a textília, a má akoby takú pružnosť v ťahu, alebo ako by som to nazval. Upevnenie závesov a stredičky výborné, neodfláknuté, vytkol by som akurát to, že magnetický systém je ku košu upevnený malou plochou a má tendenciu ohybu vlastnou váhou od koša. To sa ale dalo opraviť, zalial som to tekutým kovom, fotku môžem pridať ale dnes to už nepôjde...teda kôš je z dosť tenkého materiálu, popravde, čakal som väčšiu katastrofu za 24 eur.
Mám narezané na Karlson enclosure 12, ale naviac aj priečky na mierne upravený Karlsonator 8, oboje ozvučnice sú podľa plánikov takmer rovnaké vonkajším korpusom, ak by to bolo mizerné s tým šírom tak prehodím priečky na karlsonator pre 8palce. Do tretice by to nakoniec ešte mohol byť RJ baffles cmpensés ak by ten Karol bol k ničomu. Vonkajšie rozmery sú 70x42x39 cm.

Re: Fullrange. Který?

Čítal som si trochu o tých fulrandžákoch zaujalo ma toto ale už sa to asi nevyrába.   http://www.enjoythemusic.com/magazine/e … uper12.htm . To je asi škoda.

Re: Fullrange. Který?

No já zrovna zkouším ARN 4708 a ACR 702 v ozvučnici TQWT https://www.bonavolta.ch/hobby/en/audio/tqwt.htm (example2) a jsem velmi mile překvapen... je neuvěřitelné, jaký až monumentální zvuk je ten malý repráček v té ozvučnici schopen vyprodukovat...

(upravil obutt 3. 1. 2019 21:56)

Re: Fullrange. Který?

Čaká ma tiež taká výroba pre kamoša so Supravoxom tak som tiež zvedavý.

Re: Fullrange. Který?

Nechci zakládat nové téma ale chci se zeptat na koaxiální reproduktory, proč s tím nikdo nestaví? jaké jsou nevýhody proti klasickému 2p?

Např: http://www.sbacoustics.com/index.php/pr … 25-4-coax/

Změřit si ty repráky umím ale úplně nepoznám podle datasheetu jestli je to nákup na nic nebo je to OK. Myslím to jako ekvivalent k levnějším 2p.

Re: Fullrange. Který?

Podle me, ale zas poleti kameny..
Je to lepsi, jak pasovat dva ruzne menice nad sebe.
Od vyroby, je to podle jakosti, obvykle udelane tak, ze doplnenim vhodne vyhybky to funguje vyborne. Muj nazor je, ze tak jak to byva obvykle udelano, to neni nastavene na pasivni vyhybky, ale pro aktivni deleni biamp a aktivni vyhybky.
Dalsi vec je, ze to jaksi vsechno obvykle leze v jedne ose. Na blizky poslech se to musi ladit-delit jinak, jak na poslech ve vetsi vzdalenosti.
Ja osobne to povazuju za poslechove a osove podobne, jak sirokopasmo, ktere ma trychtyr na vysky. Neplati to ale vseobecne, zalezi od konstrukce.
Druhy faktor bude podle me cena, kdy ta koaxialni soustava, stala vic, jak dva menice, ale ani to dnes uplne neplati.
Urceno je to pro PA, asi na domaci zvykani to nebude to prave, ale myslim, ze dnes to resitelne je, citlivost je obvykle vynikajici.
Otazka je, kdo to postavi a zkusi.
Na domaci poslech, ne jako bednu na ozvuceni.

Re: Fullrange. Který?

Dnes som dokončil bedne typu Karlson, presnejšie upravený Karlsonator 8". Osadenie je širokopásmový Visaton BG20. Alphard 12-palec spomínaný v príspevkoch vyššie tomu vôbec nepasuje, má vysoké qts a potrebuje vačší objem.
Tá konštrukcia potrebuje reproduktor s QTS cca od 0,35 až 0,55 a ten visaton je tam ideálny kandidát. Mám ho upevnený cez adaptér, pretože som tam mal dieru pre 12-palec.
Zatiaľ bez notch filtra a bez pridaného výškača, a ani mu to netreba, postupne pridám aj nejaké to meranie ak bude záujem. Citlivosť je hodne vysoká, kŕmim to čistým Á-čkom 6s3p-ev / 6e5p (T) - cca 2W.
https://i.postimg.cc/RNKNrZKN/IMG-20190223-182533.jpg